Akıllı telefon !

DeliHA35

... T Ü R K ...
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
4 Eylül 2014
1.517
5.978
Merhaba KK'nın birbirinden güzel kadınları:)

Şöyle bir sıkıntım var bu aralar.
Ben 3 yıldır akıllı telefon kullanmıyorum.
Benim çevremdekilere bu mevzu çok uçuk çok über ve çok saçma geliyor belki size de öyle gelebilir.
Ama öyle ve ben gayet memnunum.

Sebeplerine gelecek olursam;
Sosyal medya bağımlılığı(irade gösterip sınır koyamamıştım kendime)
Çocukların elimde her telefon gördüğünde saldırmaları

Sadece bu iki sebepten dolayı kaldırıp attım ve kendime tuşlu telefon aldım.
Ben kendi içimde gayet huzurluyum bu durumdan.

Yalnız çevrede telefonumu görünce ya da watsapp kullanmadığımı söylediğimde bi alay etme,bi dışlama,bi beğenmeme söz konusu.
Delirme noktasına geliyorum bazen.
Yahu ben hala eski Hico'yum.
Kanlı canlı bir insanım.
Ne yani bir tek sosyal medya ve akıllı telefonla mı ölçülüyor benim kişiliğim,karakterim.
Neyse ben bunları bi şekilde boşverebiliyorum.
Sırf bu sebeplerde çevremde insan,arkadaş çevresi namına kimse kalmadı.
Olmasınlar sorun değil ben böyle daha mutluyum.

Fakat bugün canımı daha sıkan olay;
Büyük kızım pazar günleri dil kursuna gidiyor.
Benim telefonumu yanına veriyorum ne olur ne olmaz diye.
Bugün sabah bana diyor ki;
''Anne arkadaşlarımın hepsi kursa akıllı telefon getiriyor tenefüslerde oynuyorlar
Bende seninki yerine babamın telefonunu götürsem olur mu?''
Sanki oraya telefon oynamaya gidiyorlar,evlerde sokaklarda oynadıkları yetmiyormuş gibi!

Ben çocuklarımın akıllı telefonla,internetin pislik dünyasıyla,youtube'nin tehlikeli videolarıyla büyümelerini istemiyorum.
Onlara telefonda yeterince oyun zamanı ve araştırma,eğlence saati veriyorum.
Tamamen de yasak değil evimizde.

Ama neden artık yenidoğan bebeklerin bile önünde ekran açık.
Neden sokakta,çarşıda,pazarda,okulda,kursta her çocuğun hatta bütün insanların elinde telefon var
Bu kadar mı gerekli?
Allah aşkına kim elindeki milyarlık telefonun sosyal medya ve watsapp dışında başka özelliğini kullanıyor?
''Faydalı amaçlara kullananları tenzih ederek söylüyorum''

Tası tarağı toplayıp ülke değiştiresim hatta gezegen değiştiresim geliyor bazen.

Siz bu konuda neler düşünüyorsunuz???

Sizin tercihiniz tabi ki ama ben akıllı telefondan ve sosyal medyadan asla vazgeçemem. Şuan tuşlu eski tip telefonum olsa patlardım sıkıntıdan herhalde. Ve kızınız haklı, bu devirde herkeste var evet, onun tuşlu telefonla gezmesi malesef ki , o yaşta çocuklar arasında alay konusu da olur acımasızca.

Sizin tercihiniz tabi ki ama ben akıllı telefondan ve sosyal medyadan asla vazgeçemem. Şuan tuşlu eski tip telefonum olsa patlardım sıkıntıdan herhalde. Ve kızınız haklı, bu devirde herkeste var evet, onun tuşlu telefonla gezmesi malesef ki , o yaşta çocuklar arasında alay konusu da olur acımasızca.
Neden asla ?
Ne katıyor size yani nasıl bir fayda sağlıyorsunuz?

Gerçekten çok doğru bir konuya parmak basmışsınız.hepimizin elinde akıllı telefon biriyle karşılıklı otururken sohbet etmek yerine telefonuyla ilgileniyor.bu ara işsizim ve eşim gececi fazla yalnız kalıyorum elimde sürekli telefon sosyal medyada insanların hayatını takip ederken buluyorum ve kendime kızıyorum.çünkü insanlar sadece en mutlu en güzel anlarını paylaşsada kendini karşılaştırırken buluyorsun.
Keşke bende sizin gibi eski bi telefona geçebilsem ani bi kararla.
Çocukların elinde telefon olması da son yıllarda çok arttı sokakta oynamaya çıkan çocukların elinde tablet var şaka gibi.biz çocukken ne güzeldi oysa.bazen düşünüyorum telefon hayatımızda bu kadar yokken de zaman geçiyordu sıkılmıyordum şimdi neden öyle değil.henüz çocuğum yok ama olduğu zaman benim elimde görmemesi için elimden geleni yapıcam çünkü dış hayata geçtiğinde herkeste görüp istiyecek ne kadar geç o kadar iyi.

Sizi takdir ettim, telefon kullanımı artık amacını açtı. Gerçek amacı için kullanmanız alay konusu oluyorsa karşıdaki insanlarda sorun var demektir. Bir çok olumlu özelliği var akıllı telefonların ama insanları uyuşturuyor ve bağımlılığa sürüklüyor.
İşte bu yüzden çevremde insan kalmadı.
Çünkü biraraya geldiğimizde benle muhabbet etmek yerine telefonlarıyla oynuyorlar
Haliyle bir daha beraber olmak istemiyorum .
Evet bir çok olumlu özelliği var bunu asla inkar edemem.
Ama o olumlu özelliklerini kullanan insan sayısı o kadar az ki.

Tebrik ediyorum sizi.. biz de kendimizi uzak tutamıyoruz malesef ama bari çocuklarımız daha geç tanissin diye uğraşıyoruz.

Biz de telefon vermiyoruz. Yotube filan çok şükür izlenmiyor ama izlediği bir dönemimiz oldu.. hem de Netflix çizgi film bagimliligi şeklinde. Şükür 2 aydır yok.

Teknolojiden uzak olsun istemiyorum. Bilgisayarda 3 boyutlu çizim programini oyun gibi kullaniyor, akıl oyunları ve İngilizce dersi için CD kullanıyor. TV de sadece nasıl yapılır diye bir belgesel var ona bakıyoruz..

Ama çocuklar büyüdükçe uzak tutmak eminim daha zor oluyordur. Kimsenin dalga geçeceğini sanmam ama malesef herkes çocuğuna telefon verince telefonu olmayan çocuk yalnız kaliyor. Çünkü o aralarda oynayacak arkadaşı yok. Keşke diyorum 18 yaş altına akıllı telefon yasak filan olsa :))

bence en doğrusunu yapmışsınız. size tuhaf bakanlar sorunlu sanırım ben imrendim açıkcası kararlılığınıza ve disiplininize ayrıca çocuklarınız için de en iyisini yapmışsınız bence.
Ben onlar için en iyisini istiyorum ve yapıyorum
Fakat çevreleri o kadar telefonla dolu ki
İster istemez çok tepki gösteriyorlar
Bizim niye yok biz niye diğerleri gibi rahatça kullanamıyoruz diye

Ama azimliyim bir gün bana çok dua edecekler iyiki diyecekler.
O günü sabırla bekleyeceğim.

Çocukların alay konusu olmasını asla engelleyemezsiniz ki. Malesef çocuklar acımasız oluyor. Telefon olmaz başka bir şey olur. Azıcık zorbalıkla da başa çıkmayı bilmeli çocuk. Ailesi her engeli önünden kaldıramaz.
Cep telefonları yeni yayılmaya başladığında benim telefonum yoktu. Neredeyse herkesten 3 sene sonra falan telefonum olmuştu. Ölmedim de.
O zamandan hiçbir farkı olduğunu düşünmüyorum şimdinin.
Çocuklarda da değil ailelerde suç.
Okul grubum whatsappta çok aktif olmasa bende tuşlu telefon kullanırdım.

Merhaba KK'nın birbirinden güzel kadınları:)

Şöyle bir sıkıntım var bu aralar.
Ben 3 yıldır akıllı telefon kullanmıyorum.
Benim çevremdekilere bu mevzu çok uçuk çok über ve çok saçma geliyor belki size de öyle gelebilir.
Ama öyle ve ben gayet memnunum.

Sebeplerine gelecek olursam;
Sosyal medya bağımlılığı(irade gösterip sınır koyamamıştım kendime)
Çocukların elimde her telefon gördüğünde saldırmaları

Sadece bu iki sebepten dolayı kaldırıp attım ve kendime tuşlu telefon aldım.
Ben kendi içimde gayet huzurluyum bu durumdan.

Yalnız çevrede telefonumu görünce ya da watsapp kullanmadığımı söylediğimde bi alay etme,bi dışlama,bi beğenmeme söz konusu.
Delirme noktasına geliyorum bazen.
Yahu ben hala eski Hico'yum.
Kanlı canlı bir insanım.
Ne yani bir tek sosyal medya ve akıllı telefonla mı ölçülüyor benim kişiliğim,karakterim.
Neyse ben bunları bi şekilde boşverebiliyorum.
Sırf bu sebeplerde çevremde insan,arkadaş çevresi namına kimse kalmadı.
Olmasınlar sorun değil ben böyle daha mutluyum.

Fakat bugün canımı daha sıkan olay;
Büyük kızım pazar günleri dil kursuna gidiyor.
Benim telefonumu yanına veriyorum ne olur ne olmaz diye.
Bugün sabah bana diyor ki;
''Anne arkadaşlarımın hepsi kursa akıllı telefon getiriyor tenefüslerde oynuyorlar
Bende seninki yerine babamın telefonunu götürsem olur mu?''
Sanki oraya telefon oynamaya gidiyorlar,evlerde sokaklarda oynadıkları yetmiyormuş gibi!

Ben çocuklarımın akıllı telefonla,internetin pislik dünyasıyla,youtube'nin tehlikeli videolarıyla büyümelerini istemiyorum.
Onlara telefonda yeterince oyun zamanı ve araştırma,eğlence saati veriyorum.
Tamamen de yasak değil evimizde.

Ama neden artık yenidoğan bebeklerin bile önünde ekran açık.
Neden sokakta,çarşıda,pazarda,okulda,kursta her çocuğun hatta bütün insanların elinde telefon var
Bu kadar mı gerekli?
Allah aşkına kim elindeki milyarlık telefonun sosyal medya ve watsapp dışında başka özelliğini kullanıyor?
''Faydalı amaçlara kullananları tenzih ederek söylüyorum''

Tası tarağı toplayıp ülke değiştiresim hatta gezegen değiştiresim geliyor bazen.

Siz bu konuda neler düşünüyorsunuz???
Sizi tebrik ederim gerçekten keşke bende bırakabilsem akıllı telefonu ama aileden uzak olunca bana biraz şart hem şu zamanda okullardaki,is yerindeki whatsapp grupları vs. Mecbur kalıyorsun
Şu miniklere tablet,telefon olayına bende çok karşıyım kızıma kardeşi doğduğunda vermiştim ama Allahtan ne büyük yanlış yaptığımı hemen farkettim aglasada sızlamasa asla vermedim oyunlar kurdum, resimler ,boyalar birlikte aktiviteler yaptık o kadar güzel şeyler kattı ki kızıma yaptıklarımız şimdi çoğu konuda sınıfındaki arkadaşlardan çok daha ileride
Okula başlayana kadar çocuğun eline kağıt kalem vermemiş olan velilerimiz var demisti hocamiz ne yazikk

Çocukların alay konusu olmasını asla engelleyemezsiniz ki. Malesef çocuklar acımasız oluyor. Telefon olmaz başka bir şey olur. Azıcık zorbalıkla da başa çıkmayı bilmeli çocuk. Ailesi her engeli önünden kaldıramaz.
Cep telefonları yeni yayılmaya başladığında benim telefonum yoktu. Neredeyse herkesten 3 sene sonra falan telefonum olmuştu. Ölmedim de.
O zamandan hiçbir farkı olduğunu düşünmüyorum şimdinin.
Çocuklarda da değil ailelerde suç.
Okul grubum whatsappta çok aktif olmasa bende tuşlu telefon kullanırdım.
Okul gruplarında bizde eşimin watsappı kayıtlı.
Akşamları kontrol ediyorum yazışmaları ya da eşim bakıp söylüyor önemli bir durum olursa eğer.

Iletisim olarak gerek cocugun okuluyla vs. whatsapsiz yapamazdim sanirim.. suanda bu siteye nasil giriyorsunuz merak ettim ben? Sosyal alem bilgi icin cok onemli.. bilgisayarda olsa akilli telefonda olsa bu aynidir.. belki bir nevi dogru bisey yaptiginiz.. ama gunumuze bakicak olursak yanlis buluyorum ben.. teknolojik bi cagdayiz ne yazikki.. nekadar uzak tutarsak cocuklarimizi okadar iyi evet bende boyle dusunuyorum.. ama cozumu bu olmamali.. sinir koyabilmeli veya sadece onemlo bir odev ve bilgi icin kullanilmali gibi.. akilli telefonlarimiz oldugu icin evdeki bilgisayari sattik biz mesela.. cunki hic kullanmadigimizi farkettik.. gerek banka gerek sosyal alem ve gerek is icin tum islerimizi akilli telefon uzerinden halledebiliyoruz.. ben kizim okulda oldugu zamanlar telefonuma bakiyorum onun disinda elime almiyorum ki gormesin elimde bilsin telefonla oyun oynanmiycagini.. eskiden tvler cocuklar icin sakincali derlerdi.. ozamanda herkes tv leri eve sokmayin vs. vs. konusuyordu.. simdi devir bu akilli telefonlara döndü.. bence buda cozum degil.. ben vazgecemem bankalarla kizimin okuluyla whatsap uzerinden devamli iletisim halindeyim ne yazikki.. aninda bildirim gelme durumu var bilgim olmasi lazim.. cagimiz malum.. devamli ilerliyoruz.. bundan bi 20 sene sonra bizi nelerin bekledigini bilemeyiz.. teknoloji dogru kullanildigi surece gayet de olmasi gereken bisey.. bizimde cocuklarimiza bunu ogretmemiz lazim.. nekadar saklarsak okadar hirs yaparlar..

Akıllı telefon kullaniyorum ama sosyal medyada hiç bir hesabim yok. Aşırı gereksiz buluyorum, fotoğraf çek koy beğeni alsın ne saçma. Ama elimin altında internet olmadan da yapamam işim gereği. Üniversitenin ilk yılı telefonum bozuldu 1 sene bilerek almadım. Babamın eski büyük tuşlu telefonunu kullandım, kimse de aa nasıl bunu kullanırsın demedi 🤗

Iletisim olarak gerek cocugun okuluyla vs. whatsapsiz yapamazdim sanirim.. suanda bu siteye nasil giriyorsunuz merak ettim ben? Sosyal alem bilgi icin cok onemli.. bilgisayarda olsa akilli telefonda olsa bu aynidir.. belki bir nevi dogru bisey yaptiginiz.. ama gunumuze bakicak olursak yanlis buluyorum ben.. teknolojik bi cagdayiz ne yazikki.. nekadar uzak tutarsak cocuklarimizi okadar iyi evet bende boyle dusunuyorum.. ama cozumu bu olmamali.. sinir koyabilmeli veya sadece onemlo bir odev ve bilgi icin kullanilmali gibi.. akilli telefonlarimiz oldugu icin evdeki bilgisayari sattik biz mesela.. cunki hic kullanmadigimizi farkettik.. gerek banka gerek sosyal alem ve gerek is icin tum islerimizi akilli telefon uzerinden halledebiliyoruz.. ben kizim okulda oldugu zamanlar telefonuma bakiyorum onun disinda elime almiyorum ki gormesin elimde bilsin telefonla oyun oynanmiycagini.. eskiden tvler cocuklar icin sakincali derlerdi.. ozamanda herkes tv leri eve sokmayin vs. vs. konusuyordu.. simdi devir bu akilli telefonlara döndü.. bence buda cozum degil.. ben vazgecemem bankalarla kizimin okuluyla whatsap uzerinden devamli iletisim halindeyim ne yazikki.. aninda bildirim gelme durumu var bilgim olmasi lazim.. cagimiz malum.. devamli ilerliyoruz.. bundan bi 20 sene sonra bizi nelerin bekledigini bilemeyiz.. teknoloji dogru kullanildigi surece gayet de olmasi gereken bisey.. bizimde cocuklarimiza bunu ogretmemiz lazim.. nekadar saklarsak okadar hirs yaparlar..
Bu siteye de,bankacılık işlemlerime de,araştırmalarımı da hatta çocuğumun internet çıktılarını ya da araştırmalarını gün içinde şirket bilgisayarı üzerinden giriyorum/hallediyorum.
Zaten çalışan insanım vaktim kısıtlı.
Her an her şeye ayıracak vaktim yok.
Önemli bir şey olduğunda okullardan direk arıyorlar,watsapptan yazmak yerine.
Onun dışında sürekli beni meşgul etmekten başka bir işe yarayacaklarını düşünmüyorum anlık bildirimlerin.

Sizin beni ilginç bulduğunuz kadar bende ''asla'' diyen sizleri çok ilginç buluyorum.

Benim sevgilimde iş insanı olmasına rağmen uzun bir zaman tuşlu telefon kullanıyormuş.
Daha 3 4 yıldır akıllı telefon kullanmaya başlamış.
Benimde sosyal medya hesabım yoktur mesela. Bu çağa ayak uydurmadığım anlamına gelmiyor aksine kendimi bu bağımlılıktan kurtardığım anlamına geliyor.

X