Alışamadım ve özlüyorum

Kayınvalidemin apartmanındaki komşuları ile tanıştık ama dediğim gibi yaşları uygun değil yine, 50-55 civarında. Görümcem de eşinin ailesinden birkaç kişi tanıştırdı ama onlarla da eşler ile görüştük şimdiye kadar toplasam 3 kezdir. Ben yabancı hissediyorum maalesef yani karşı taraftan bekliyorum ilk daveti çünkü sonradan dahil oldum buraya. Benimle de isteyen görüşür yani özel olarak hadi müsait misin kahve içelim demiyorlarsa şimdiye kadar demek ki görüşmek istemedikler diyorum.
Siz davet etmeyi neden düşünmediniz? Sosyalleşmek istiyorsanız beklemeyin siz adım atmalısınız....

Sonucta adanaya gittiğinizdede esiniz ailesinden uzak kalmis olacak. Ayrica bursa cok guzel bir sehir illaki cevre arkadas edinebilirsiniz. İmkan cok yani
Evet ama bir şekilde bizim için en iyi olanı yapmak zorundayız ileride. İklimi, ucuzluğu ev fiyatları olsun her şeyiyle Adana daha üstün Bursa'dan benim fikrimce. Ama ha deyince olmuyor. bakalım ne gösterecek zaman

3 yıldır hiç arkadaş edinemediyseniz evet bence de sorun sizde. Binlerce insanın yaşadığı bir şehirde kafa dengi bir kişi bile mi yok? Çocuğunuz var madem onu oyun gruplarına götürün, kurslara yazılın ilgi alanınız neyse. Çocuk parkında bile yaşı size yakın bir sürü insanla tanışabilirsiniz. Hem çocuğunuza da arkadaş olur. Eşinizin arkadaşları varmış hiç mi ailecek görüşmüyorsunuz? Daha mecburen ordaymışsınız kabullenmekte başka çareniz yok. Bulunduğunuz yeri sevmek veya sevmemek tamamen sizin elinizde.
Toplum olarak her şeyi tek birine yüklemeyi çok seviyoruz maalesef. Kimse payına düşeni bilmesin aman ne gerek var işte bütün suç bende.
İşim saat 3te bitiyor eylülden havalar soğuyuncaya kadar oğlumu KV den aldıktan sonra parka götürdüm hem de düzenli olarak. Park demişsiniz ordan başlayayım dedim, illa yaşıtım olurmuş ya . Torunlarını getiren bir babaanne, iki kızını getiren bir baba. Ve sadece iki kez gördüğüm birkaç kadın oldu. Hiçbiri yaşıtım çıkmadı. İsterseniz inanmayın. Direk suçu bana atın. Evet adım atmamış olabilirim ama bizim memlekette mahalleye apartmana biri taşınırsa hiçbir şey yapamasak bile bisküvi alır çay demler komşuya götürürüz bir çaydanlık. Belki herkes öyle değil ama ben ve ailem böyleyizdir. Ben 4 katlı bir apartmandayım ve kimse kapımı çalıp veya merdivende denk gelip hayırlı olsun demedi. Evet suç bende. Bilemiyorum karşıda görüşmek için hiçbir adım sıcaklık olmadan ilk adımı daveti yapamıyorum 🤦 bakın evet bu da benim kusurum affedin.
Koca Şırnak Cizre'sinde yaşıtım olmasa dahi velilerim neler neler yapardı, bende ya sorun madem orda da öyle olmalı o zaman. Mesele yaş da değil aslında. Mesela Cizre'de bir yan komşu vardı her eve geldiğimde saatimi bilirdi o gün taze ne yaptıysa bir parça bana da koyup verirdi. Eve ilk taşınıyorum bir eksiğin varsa çekinme çal kapımı dedi. Evet sorun bende Bursa'da bunların bir tanesini bile yaşamadım kahretsin Allah beni!

Ben yaşanılan yerin sevilip sevilmemesinin kişinin kendi elinde olduğunu düşünmüyorum. Yıllardır okuduğum şehri bir gram sevemedim. Hayatım boyunca da sevemeyeceğim.
Ben de sizin gibi ilk adımı atan bir insan değilim ancak karşımdaki bana sıcak yaklaşıyorsa yaklaşırım. Sanki insanları zorla kendimle konuşturuyor gibi hissedip rahatsız oluyorum çünkü.
Bu arada başıma bir şey gelmeyecekse Bursa'yı ben de sevmemiştim..

Toplum olarak her şeyi tek birine yüklemeyi çok seviyoruz maalesef. Kimse payına düşeni bilmesin aman ne gerek var işte bütün suç bende.
İşim saat 3te bitiyor eylülden havalar soğuyuncaya kadar oğlumu KV den aldıktan sonra parka götürdüm hem de düzenli olarak. Park demişsiniz ordan başlayayım dedim, illa yaşıtım olurmuş ya . Torunlarını getiren bir babaanne, iki kızını getiren bir baba. Ve sadece iki kez gördüğüm birkaç kadın oldu. Hiçbiri yaşıtım çıkmadı. İsterseniz inanmayın. Direk suçu bana atın. Evet adım atmamış olabilirim ama bizim memlekette mahalleye apartmana biri taşınırsa hiçbir şey yapamasak bile bisküvi alır çay demler komşuya götürürüz bir çaydanlık. Belki herkes öyle değil ama ben ve ailem böyleyizdir. Ben 4 katlı bir apartmandayım ve kimse kapımı çalıp veya merdivende denk gelip hayırlı olsun demedi. Evet suç bende. Bilemiyorum karşıda görüşmek için hiçbir adım sıcaklık olmadan ilk adımı daveti yapamıyorum 🤦 bakın evet bu da benim kusurum affedin.
Koca Şırnak Cizre'sinde yaşıtım olmasa dahi velilerim neler neler yapardı, bende ya sorun madem orda da öyle olmalı o zaman. Mesele yaş da değil aslında. Mesela Cizre'de bir yan komşu vardı her eve geldiğimde saatimi bilirdi o gün taze ne yaptıysa bir parça bana da koyup verirdi. Eve ilk taşınıyorum bir eksiğin varsa çekinme çal kapımı dedi. Evet sorun bende Bursa'da bunların bir tanesini bile yaşamadım kahretsin Allah beni!

Ne kadar gereksiz ve abartılı acitasyon dolu bir yanıt vermişsiniz. Bilemiyorum belki sorun bende sizin kendi cümleniz. Ben sizi onaylayınca mı mesele oldu? Benden niye af diliyorsunuz 😂 Hep karşıdakinden bir sıcaklık bir adım beklerseniz daha çok konu açarsınız burda yalnızım diye. Elinizden geleni yapmış mısınız insanlarla tanışmak, kaynaşmak için hayır yapmamışsınız o zaman suç sizde. Oturun sızlanmaya devam madem hadi size kolay gelsin. Bekleyin evde belki biri size bir adım atar.

Son düzenleme:
Ne kadar gereksiz ve abartılı acitasyon dolu bir yanıt vermişsiniz. Bilemiyorum belki sorun bende sizin kendi cümleniz. Ben sizi onaylayınca mı mesele oldu? Benden niye af diliyorsunuz 😂 Hep karşıdakinden bir sıcaklık bir adım beklerseniz daha çok konu açarsınız burda yalnızım diye. Elinizden geleni yapmış mısınız insanlarla tanışmak, kaynaşmak için hayır yapmamışsınız o zaman suç sizde. Oturun sızlanmaya devam madem hadi size kolay gelsin. Bekleyin evde belki biri size bir adım atar.
Amacım elbette acıtasyon değil ayrıca öyle bir niyetim yok . O anda kırıldım yazdığınız cümleye. Burda kaç kişi yapıcı yorum yaptı fikirler verdi. Sizin yorumunuz kırıcı geldi.ayrica yazımda anlatmak istediğim hiçbir şeyi anlamayıp direk konuyu acıtasyon diye değerlendirmeniz okuduklarınızı ne kadar algılamadığınızı gösteriyor. Her neyse. Siz insanların duygularını komik bulmaya devam edebilirsiniz, hoşça kalın.

Amacım elbette acıtasyon değil ayrıca öyle bir niyetim yok . O anda kırıldım yazdığınız cümleye. Burda kaç kişi yapıcı yorum yaptı fikirler verdi. Sizin yorumunuz kırıcı geldi.ayrica yazımda anlatmak istediğim hiçbir şeyi anlamayıp direk konuyu acıtasyon diye değerlendirmeniz okuduklarınızı ne kadar algılamadığınızı gösteriyor. Her neyse. Siz insanların duygularını komik bulmaya devam edebilirsiniz, hoşça kalın.

Sizin yazdığınız cümleye hak verdim diye mi kırıldınız? Kendi kendinize yükselip hiç ilgim olmayan bir konuda benden af dilerseniz evet komik durumuna düşersiniz. Laf sokmaya çalışmanıza hiç gerek yok, ben okuduğumu anladım ama siz belli eleştiriye kapalısınız. Gerçek hayatta da bu şekilde en küçük bir eleştiride böylesine abartı tepki veriyorsanız işiniz zor. Biraz özeleştiri yapmayı denerseniz belki yalnız kalmazsınız. Polemik olmaması adına uzatmak istemiyorum, iyi geceler

Herseyden once insanin bulundugu yerden kopmasi,anilarina,sicak muhabbetlere , çevresine veda etmesi en zor olan.Bnde bir yili yakındır burdayım.Fakat ailemi çevremi hep arıyorum.Burdakiler yerini.dolduramaz ki..

Bende Bursaya geleli eş durumundan 2 yıl oldu benim ailem İstanbulda yaşanmasına rağmen ilk 6 ay herhaftasonu istanbula gidiyordum şuan gitmeye üşeniyorum ama Şunuda belirteyim Bursa cok güzel bir şehir Bn istanbulda doğup büyümeme rağmen Bursa’yı çok sevdim gezilcek yerleri çok var eşimin aileside cok destek oldu alışmama şöyle bşyde var çocuğun var senin daha cabuk alışırsın önceliğin o olsun memleketi kötülemek İstemem ama Bursa Adana’dan çok çok üstün bi yer çocuğunu eşini düşün ailelerimiz sonsuza kadar bizimle hayatta olmayacak ben 5 aylık hamileydim çok kısa bir zaman önce bebeğimi kaybettim ölü doğdu bebeğim görmediğim bebeğime bağlandım kendi çocuğunu düşün onunla ilgilenen arkadaş dost aile bi yere kadar

Bende Bursaya geleli eş durumundan 2 yıl oldu benim ailem İstanbulda yaşanmasına rağmen ilk 6 ay herhaftasonu istanbula gidiyordum şuan gitmeye üşeniyorum ama Şunuda belirteyim Bursa cok güzel bir şehir Bn istanbulda doğup büyümeme rağmen Bursa’yı çok sevdim gezilcek yerleri çok var eşimin aileside cok destek oldu alışmama şöyle bşyde var çocuğun var senin daha cabuk alışırsın önceliğin o olsun memleketi kötülemek İstemem ama Bursa Adana’dan çok çok üstün bi yer çocuğunu eşini düşün ailelerimiz sonsuza kadar bizimle hayatta olmayacak ben 5 aylık hamileydim çok kısa bir zaman önce bebeğimi kaybettim ölü doğdu bebeğim görmediğim bebeğime bağlandım kendi çocuğunu düşün onunla ilgilenen arkadaş dost aile bi yere kadar
İstanbul Bursa arası yakın sayılır o yönden şanslısınız. Bursa'nın iyi olması da göreceli. Benim eşimin ailesi yok sayılır yani iki kişi sadece. Ama Adana'da benim çok geniş ailem var, amcamlar teyzemler halam dayılar ablamları abimi annemi saymıyorum bile, kuzenlerim. Ve hepsiyle de görüşürüz sürekli ordayken. Eşim de Bursa'yı sevmiyor 15 yıldır Bursa'da yaşamasına rağmen. Zaten Adana'ya yerleşme planımız var. Bizim için tek dezavantajı temmuz Ağustos Adana merkezde durulmuyor onda da yayladan ev alma planı var . Bebeğinize Rabbim rahmetler eylesin... Umarım hayırlı zamanda Rabbim sağlıklı bir yavru nasip etsin size...

Sorun BURSA'da değil.
Siz kalabalık aile ortamını, çay eşliğinde yapılan uzun muhabbetleri ve geleneksel insan ilişkilerini seviyor ve bundan besleniyorsunuz.
Şu anda yaşadığınız şehir size bu ortamı sağlamıyor artı eşiniz de bu beklentinize cevap vermiyor.
Biraz da meselelere duygusal baktığınız için normalden daha fazla etkileniyorsunuz sanırım.

Açıkcası ah, vah edip dertlenmenizin bir faydası yok.
Belli ki bir süre daha Bursa'da yaşayacaksınız.
Bu durumda çözüm üretmek daha uygun olur.
Arkadaşlardan güzel fikirler verenler olmuş.
Sosyalleşmek istiyorsanız hep karşı taraftan davet beklemeyin siz adım atın.

Ayrıca ben mutluluğun yaşanılan şehirde, yapılan işte, görüşülen arkadaşta değil insanın içinde ve bakış açısında olduğunu düşünüyorum.
26 yıllık evli, psikoloji eğitimi olan bir meslektaşınız olarak, size, konuşacak,
gidip gelecek insan/sosyal ortam aramak yerine eşinizle olan iletişiminizi ve paylaşımınızı güçlendirmenizi tavsiye ederim.

X