Alman bilim adamı aptallığa karşı ilaç geliştirdi!

Elif

Onur Üyesi
Pro Üye
12 Temmuz 2006
34.637
28.539
59
Hap şeklinde üretilen etki maddesi şimdilik farelerde etkili oldu. MPEP olarak adlandırılan etki maddesini bir Amerikan firması 2007 yılında piyasaya vermeye hazırlanıyor.

80 IQ altındaki zeka seviyesine sahip insanlar halk arasında aptal sayılıyorlar. Bilim adamları ise düşük zekalı insanlardan "zihni yavaş işleyenler" diye söz ederler. Öyle veya böyle aptallığa karşı bugüne kadar hiçbir ilaç bulunmuyordu.

Sonuçta zeka geriliği genetik bir sorun. "Zihinsel bozuklukların çoğu tek bir hatalı gene uzanıyor" diye açıklıyor Max-Planck Moleküler Genetik Enstitüsü profesörü.

Bir tek genetik bozukluk bile beyindeki sinir hücrelerinin işlevini bozabilmekte. Sadece ağır zihinsel bozukluklar değil normal insanlardaki IQ farkları da bu şekilde meydana gelmekte. Ropers gen laboratuarında zeka üzerinde etkili olan otuz mutasyon saptamış şimdiye dek.

Bu mutasyonları anladığımızda, beyinde ne şekilde geliştiklerini bulabiliriz diyor bilim adamı. Hatta Frax sendromu gibi hastalıklar için ilaç bile geliştirilebilecek.

Bu zihinsel hastalıkta X kromozomu üzerindeki bir gen, hipokampüs üzerindeki belli başlı reseptörleri kontrolden çıkaracak şekilde değişimden geçmiş.

İşte bu hastalığa karşı yakında bir ilaç üretilebilecek. Farelerle ve sirkesinekleriyle yapılan deneylerde hayvanlardaki zeka kaybı giderilebilmiş. MPEP olarak adlandırılan etki maddesini bir Amerikan firması 2007 yılında piyasaya vermeye hazırlanıyor.
 

VENUS_

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
12 Temmuz 2006
461
5
bi an önce piyasaya çıksa çok ii olacak :laugh: valla ciddi bi konu aslında ama bu saatte güldüm .. sağol elif paylaştıgın için...
 
X