Anksiyete neler yaşıyorsunuz nasıl başa çıkıyorsunuz

kkforumkimkim

Üye
Kayıtlı Üye
16 Kasım 2023
388
63
32
Merhaba 3 aydır anksiye okb depresyon tanısı aldım iki aydır paxera kullanıyorum 3 gündür yeniden atak geldi mideme vurdu çok korkuyorum panik yapiyorum yine eskisi gibi kötü olmaktan korkuyorum.Sizler anksiyete ile nasıl başa çıkıyorsunuz vücudunuzda nereleri etkiliyor en çok neler yapıyor neler kullanıyorsunuz.Yol gösterici olur belki birbirimiz icin

Merhaba 3 aydır anksiye okb depresyon tanısı aldım iki aydır paxera kullanıyorum 3 gündür yeniden atak geldi mideme vurdu çok korkuyorum panik yapiyorum yine eskisi gibi kötü olmaktan korkuyorum.Sizler anksiyete ile nasıl başa çıkıyorsunuz vücudunuzda nereleri etkiliyor en çok neler yapıyor neler kullanıyorsunuz.Yol gösterici olur belki birbirimiz icin
Benim mideme vuruyor ide bulantısı ishal oluyorum kalbim çarpıyor sıcak basıyor kendimi çok kötü hissediyorum. Bende 1 sene önce ilaç alıyordum kestim 1 sene sonra yaşadığımız bazı olaylar nedeniyle yeniden nüksetti şimdi yine var sağlık anksiyetesine döndü vücudumda bişey arıyorum sürekli kalp krizi gibi geliyor ne duysam ona yoruyorum 😔😔

Şöyle düşün, o kaygılarının kaçı gerçek oldu? Hiçbiri gerçek olmadı. Gerçek olma ihtimali var mı? Evet var. Ama sen gayet sağlıklısın çok şükür ve o kaygılarının gerçekleşme olasılığı düşük.

Merhaba siz terapi alıyor musunuz? Sadece ilaç kullanmak işlevsel değil. Öncelikle ataklardan ve etkilerinden korkmayın, kaçınmayın, bir önlem almayın. Bunlar vücudun yalancı sinyalleri, yoğun huzursuzluk verecekler, bu huzursuzluklara dayanarak, dayanamadığınız noktada ilacı kurtuluş olarak değil işinizi kolaylaştıran destek olarak görerek karşılayacaksınız. Ve hayattan kaçmayacaksınız. Rutininize mümkün olduğunca devam edin, günlük yarım saat de olsa yürüyüşler yapın. Her neyden kaçınıyorsanız onları düşünün, kendinizi onlara maruz bırakın. Terapilerde söylenen ve uygulanması istenen şeyler böyle oluyor.

Şöyle düşün, o kaygılarının kaçı gerçek oldu? Hiçbiri gerçek olmadı. Gerçek olma ihtimali var mı? Evet var. Ama sen gayet sağlıklısın çok şükür ve o kaygılarının gerçekleşme olasılığı düşük.
Kesinlikle. Arkadaş için ekleme yapayım. Aklımıza gelen en kötü senaryolar aslında gerçekleşme ihtimali en düşük olanlar. Kaldı ki gerçekleşse bile felaketimiz olmaz. Her koşulda insan en zor şeylere bile adapte olur, sadece düşünmek daha acı vericidir.

Kesinlikle. Arkadaş için ekleme yapayım. Aklımıza gelen en kötü senaryolar aslında gerçekleşme ihtimali en düşük olanlar. Kaldı ki gerçekleşse bile felaketimiz olmaz. Her koşulda insan en zor şeylere bile adapte olur, sadece düşünmek daha acı vericidir.
Aynen öyle. Ayrıca ilaç çözüm mü bu tartışılır. Bence sadece bastırıyor. Etkisi geçince yeniden başlıyor. Çok ilerlememişse iyi bir psikolog yardımı ile atlatılabilir. Ben İzzet Güllüyü çok övdüklerini duymuştum. Youtubede bulup dinledim. Başlarda ne diyor bu adam dedim. Ama zaman gectikce söyledikleri telkin oldu ve beynim onun söylediklerine ikna olmaya başladı. O şekilde bu illetten uzaklaştım. Öneririm.

Aynen öyle. Ayrıca ilaç çözüm mü bu tartışılır. Bence sadece bastırıyor. Etkisi geçince yeniden başlıyor. Çok ilerlememişse iyi bir psikolog yardımı ile atlatılabilir. Ben İzzet Güllüyü çok övdüklerini duymuştum. Youtubede bulup dinledim. Başlarda ne diyor bu adam dedim. Ama zaman gectikce söyledikleri telkin oldu ve beynim onun söylediklerine ikna olmaya başladı. O şekilde bu illetten uzaklaştım. Öneririm.
Siz de bir şekilde terapi almış etkisi yaşamışsınız. İlk başlarda ilaçsız atlatabilmek biraz zor olur, kendimden biliyorum. İnsan neyin içine düştüğünü bile anlayamıyor. İlaç ve terapi ile en iyi sonuç alınıyor. Sonrasında ilacı bırakınca tekrarlama döneminde olsa bile baş etmek daha kolaylaşıyor. Ne yazık ki anksiyete bozukluğu grip gibi viral bir enfeksiyon değil ilacı içtim, artık bitti gitti denebilecek. Değişimlerden etkilenir, streslerden sonra tetiklenir. Bir gün önce çok mutlu bir haber alınca ertesi güne bile farklı başlayabilir. İyi tanımak, sinyalleri(gerçekçi değillerse)önemsememek ve ateşi harlamamak en önemlisi. Şifalar hepimize.

X