Anlam veremediğim davranışlar karşısında yapmam gerekenler

eğer savaşacak cephe bulamazlarsa geri çekilirler. o yüzden siz yine muhatap olmayın ve size direkt söylenen bir şey yoksa cevap vermeyin. bir süre sonra laf sokmalarıyla kendi çocuklarını delirtirler. maksat sizi huzursuz etmekken bir bakmışsınız kendi çocuklarıyla huzurları kaçmış.
Ah keşke bu sabrımın sonu selamet olsa. Ya kocam evde durcak diyor kaynanam bağırıyor noluyor anne karı koca arasınadanı girmeye başladın dememek için zor tuttum kendimi

Ama beni ilgilendiren cümlelerse ? Mesela laf arasında eşim diyorki şuraya gidicektik gidemedm pat kardeşi iyi haftaya birlikte gideriz diyor pardonda sen niye geliyorsun demek istiyorum. Ya da eşim bana bişey almaya gittiğnde biz diyinde almazsın diyor eşiyim ben onun demek istiyorum. Ya da evde börek yapmışım yarın börek alsana sana gelcem diyor evde börek var iyi misin israf demek istiyorum. Ama bir yandanda çok haklısınız araya girmem sana noluyor sana demedimkiye dönücek. Duydukça ısınamıyorum ama onlara.
Böyle geldi böyle gider

Tahmin ediyorum ama patlamaları demek bütün ilişkini kesmen için senin lehine olur nasıl bunu düşünemiyorlar..Sana görüşmemek için güzel bir koz vermiş olurlar.Ama inan böylesi daha iyi benimkiler yüzüme gülüp beni peşlerinde dolandırdıkları için ben niyetlerini hep iyi sanıyordum keşke seninkiler gibi açık oynasalardı da baştan kendimi çekseydim.Çok tecrübesiymişim buraya yazana kadar bile bu kadar uyanmamıştım..Neyseki sen de çok güzel mesafeni koymuşsun,keske anlayışlı insanlar olsalardı tadında bıraksalardı insan kendiliğinden giderdi bizim de annelerimiz kayinvalide ama ben hiç annemden böyle bir şey görmedim gelinlerine..Allah sonumuzu hayir etsin😊
Bizde yapmayız yengeme. Benimki bi kere sen sanki evde yemek mi yapıyorsun evde mi yiyorsunuz diye laf sokmuştu. Sonra noldu oğlunu haftada 2 3 değil belki hiç belki 1 görür oldu. Şimdi anneeem anneeeeem diyor.

Senin artık onun hayatında ilk sırada olduğunu fark edip çekemiyorlar. İstedikleri kadar söylensinler bence gül geç
Peki bunu söylesem ? Bi ara eşim hamile kalırsan öyle kendini yormak yok biyere falan gitmek misafir almak dikkat edeceksin demişti bana hemende görümcem bağırdı bizim canımız yokmu çay getirtiyordun bana hamileyken şuna bak diye. Bu ne demek peki? Yani herkesin karısı kıymetli dicem girmiyorum araya diye susuyorum

Peki bunu söylesem ? Bi ara eşim hamile kalırsan öyle kendini yormak yok biyere falan gitmek misafir almak dikkat edeceksin demişti bana hemende görümcem bağırdı bizim canımız yokmu çay getirtiyordun bana hamileyken şuna bak diye. Bu ne demek peki? Yani herkesin karısı kıymetli dicem girmiyorum araya diye susuyorum

Girmeyeceksin tabi hatta gülümse sinsi sinsi hiçbişey deme. Diyecekse eşin kardeşine desin

Bizde yapmayız yengeme. Benimki bi kere sen sanki evde yemek mi yapıyorsun evde mi yiyorsunuz diye laf sokmuştu. Sonra noldu oğlunu haftada 2 3 değil belki hiç belki 1 görür oldu. Şimdi anneeem anneeeeem diyor.
Fırsat verirsen yemek yapacagim deseydin keske.Evde millet ac duruyor sanki bir onlar yemek yapiyor.Aslinda bu söz bile mesafe koyman için güzel bahaneymiş keske degerlendirseydin.Ama neyseki seninkiler gidecekler hic sinirlerini yıpratma,eşinle de ailesi yüzünden arani bozma.Zaten esin de bir duruş sergilemeye başlamış.Onun da suçu yok.Görumcen de benimkinin farkli modeli o da çok kıskançtı icinde tutmuş tutmuş bana calismiyorum diye patlamıştı her şerde bir hayır vardir sayesinde bahanem var o olmadığında gidiyordum şimdi en son ramazandan önce gitmiştim 1 ay gitmem..Artık saygısızlık olur ayıp oluru düşünmüyorum 1,5 senede o kadar bezmisimki ayda bir bile suan çok geliyor.Keske basta tecrübeli olsaydık da bastan mesafeyi koysaydık nasil bu tugaya düştüm her dediklerini yaptım inanamıyorum kendime

Fırsat verirsen yemek yapacagim deseydin keske.Evde millet ac duruyor sanki bir onlar yemek yapiyor.Aslinda bu söz bile mesafe koyman için güzel bahaneymiş keske degerlendirseydin.Ama neyseki seninkiler gidecekler hic sinirlerini yıpratma,eşinle de ailesi yüzünden arani bozma.Zaten esin de bir duruş sergilemeye başlamış.Onun da suçu yok.Görumcen de benimkinin farkli modeli o da çok kıskançtı icinde tutmuş tutmuş bana calismiyorum diye patlamıştı her şerde bir hayır vardir sayesinde bahanem var o olmadığında gidiyordum şimdi en son ramazandan önce gitmiştim 1 ay gitmem..Artık saygısızlık olur ayıp oluru düşünmüyorum 1,5 senede o kadar bezmisimki ayda bir bile suan çok geliyor.Keske basta tecrübeli olsaydık da bastan mesafeyi koysaydık nasil bu tugaya düştüm her dediklerini yaptım inanamıyorum kendime
Değerlendirmez olurmuyum eşim kahvaltıya anneme gidelim mi dediğinde yoo sonra evde hazırlamıyor oluyor gitmicez dedim. Yemek yapayım da sonra laf yemiyim dedim. Kaynanama da sofrayı yapıyorum ya yemek diye tersledim. O laftan sonra çektim elimi ayağımı şimdi milletin yanında birlikte yemek yiyoruz diyor hava yapıyor hep bir aradayız diyor ama öyle bişey yok.

Değerlendirmez olurmuyum eşim kahvaltıya anneme gidelim mi dediğinde yoo sonra evde hazırlamıyor oluyor gitmicez dedim. Yemek yapayım da sonra laf yemiyim dedim. Kaynanama da sofrayı yapıyorum ya yemek diye tersledim. O laftan sonra çektim elimi ayağımı şimdi milletin yanında birlikte yemek yiyoruz diyor hava yapıyor hep bir aradayız diyor ama öyle bişey yok.
Çok iyi yapmışsın.Söyle tabi niye söylemeyeceksin.Gorumcen de eşinin ailesiyle sürekli bu denli yakın mi hic sanmam kayinvalidesinin her dediği yere gidiyor mu..Neden el kızlarından bu kadar beklentileri olur anlamıyorum.Benim kayinvalidemler ve esim oruç tutmuyor ben tutuyorum.Hafta sonu öğlen yemeklerini ailenle yiyebilirsin bir arada olmak istiyorlardı ya dedim bol bol görüşün..Baktım ne o gidiyor ne onlar çağırıyor demek amaç beni rahatsiz etmek:)) Bunların hepsi rahatsiz gerçekten amaç ne ben anlamiyorum

Merhabalar arkadaşlar öncelikle hepinize teşekkür etmek istiyorum bana çok yardımcı oldunuz yol gösterdiniz. Sayenizde bazı şeyleri düzene oturttum. Bilmeyenler için özet geçmem gerekirse 8 aylık evliyim kayınvalidemlerl aynı apartmandayız. 8 aydır sınırlarım için verdiğim mücadeleyi çoğu kez konu açarak anlattım. Sanırım başarıyorumda çünkü; eşim sormadan uğramıyor çağırılmadan gitmiyoruz daha dikkat etmeye başladı. En son misafir kavgamız oldu pandemi dolayısıyla istemedim eşimle ufak tartışma yaşadık ama sonra anlayış gösterdi hem çok yoruldum hemde sağlıkçıyım emeklerimize yazık yani. Sonrasında annesi emri vaki yapıp o yorgunluğumla hasta birisine ziyaret gideceğimizi söyledi. Eşim hayır dedi benden önce dinlenicek dedi ama kaynanam bağırdı sen ne karışıyorsun bana diye. Pat diye arayıp çağırdığındada işim var dedim birlikte gidicez diye ısrar etti sinirle kapadım telefonu eşimi aradım haklısın ikinciye edicektim lafımı kavga çıkıcaz huzursuzluk olucak ne bu giden gitsin bizene dedi bidaha olmıycak saçma sapan iş yapıyorlar dedi. Diceksiniz ki gitmicektiniz ama ben şöyle yaptım; görümceme annen fikrimi sorsaydı gelmicektim hiçte sormadı ne ayıp dedim. Kaynanamada bi ton laf yaptım kocamla ayarladık bugün dinlenecektim hemde işlerim vardı birden arıyıp çağırdın yani ben bugün kendi işlerimi iptal etmişten şuan nerdeyim dedim hı hı dedi sustu. Gitmeseydim bunları söyleme fırsatı gelmicekti. Genel olarak sayenizde artık sesimi çıkarıyorum eşime rahatsızlıklarımı söylüyorum bazen neden böyle yapıyorsun desede barışıyoruz. Görüşme sıklığı azaldı gidip gelmeler yok zaten pandemi ama ben annemi görmeye gittiğim için eşimin de annesine gidiyorum haksızlık olmaması adına.
Şimdi geliyorum kafamı karıştıran anlam veremediğim davranışlara. Eşim genel olarak iş yapmayan sinir bozucu gıcık yerinden kalkmayan birisidir. Fakat ben eşiyim ve doğal olarak evde yardım eder ben yorulduğum için kalkar alır toplar temizler dikkat eder markete gider çöpü atar. Bu davranışlarına sürekli laf sokuyor ailesi yanımda. Buna çözüm bulamadım yani mesafemi koydum iletişimim iyi kendimle alakalı kimseye söz hakkı yapmamaya çalışıyorum ama buna ne yapmalıyım. Yemek yaptğim için yoruldum eşim servis yaptı ertesi gün kardeşinde yemek yerken dediki evinde kalkıp koyuyordun koysana burdada. Ya da bana yardım ettiği için donunu kaldırmazdın sinirlendim yine sana diyor. Anneside banamıydı lan garezin diyor. İnsan sevinmezmi eşiyle geçiniyor diye ? Çok örnekler var siz anladınız demek istediğimi. Geçen aradı kayınvalidem eşimi diyorki x bey müsaitmisiniz dalgaya alıyorsun yani yabancı olduk evlendin demeye getiriyor ne zaman uğramasak bunu yapıyor psikolojik baskı kötü evlat olmakla suçluyor. Hastaneye gitmiş geçen bana diyorki aramadınız beni sana söylemiştim. Nerden tutayım aklımda anne dedim. Neden bu kadar beklenti içine giriyorlar ya da laf sokuyorlar ? Eşim trafik sevmez girmez ama beni götürür karısıyım ben onun minibüslemi geleyim onun bile lafını sokuyorlar. Eşime baskı kuruyorlar sağolsun eşim bana yansıtmaz birşey söylemez ama ben cevap vermelimiyim ? Bana direk laf olmuyor eşime söylüyorlar araya girmelimiyim ? Yüz göz olmak istemiyorum onların lafıyla eşimde değişmiyor sessizliğimi korumalımıyım ? Sizi sıkmayayım daha fazla yorumlarınız benim için çok kıymetlı 🙏🏻

ekleme: aynı apartmanda olmamızın sebebi geçici eşimin ailesi ev verdi sağolsunlar kendilerinin evleri var memlekette sigorta priminibekliyorlar pandemi olmasaydı hiç aynı apartmanda olmicaktık emekli olup gidceklerdi komple eşyalarının yarısıda gitti.
Sabret diyebilirim madem gidicekler , bazı laflara araya girmek değilde cevap verilebilir gibi geldi bana, örneğin evde bi tabak kaldırmazdın şimdi yapar oldun dediklerinde aaa eşim bana hep yardımcı hep destek diye överdim ben olsam

Eşim al git kocanı diyor. Ya da söyle kocana gelirken alsın diyor. Ama sonuçta kardeş her konuda terslenmez bir de çirkef benimkiler yani bağırıyor abartmıyorum cidden bağırıyorlar eşime. Görümcemin çocuğu yere bişey düşürdü bana al dedi eşimde senşn çocuğunun şeyini x neden topluyor dedi bağırdı abisine bana bak kes sesini canımı sıkma benim diye. Yani genelde eşim söyler ama baskılıyorlar anlamıyorlar. Siz neden geliyorsunuz demesini isterdim ama bunu eşime dedirtemem çocuk değil keşke dese onun yerine bana boşver ne istersek onu yaparız diyor.

İlla terslemesine gerek yok ki, terslemesen düzgünce de cevap verebilir.Eşiniz kendisine bağırılmasından rahatsızsa bu eşinizin sorunu. Çözmesi gereken de o.

Eşiniz de bir garip, bunu güzel bir şey gibi yazmışsınız ama bir oyuncak vermekle incileriniz dökülmezdi herhalde. Üstüne abisine neler söylemiş, eşinize bağırıyorlar çirkeflermiş ya verdiğiniz örneğe göre eşinizin de onlardan pek farkı yok gibi.

Siz neden geliyorsunuz cümlesini siz yazdığınız için kullandım yoksa bence de bu şekilde söylenmez, gayet alternatif cümleler mevcut karı koca baş başa gitmek istediğinizi bildiren. Zaten eşiniz ne istersek yaparız diyormuş, yani peşinize takılıp gelen kimse yok. İnsanların ağzına kapak olamazsınız ki. Böyle her şeye takılmanız sizi sinirlendirmekte başka bir şeye yaramaz.

Çok iyi yapmışsın.Söyle tabi niye söylemeyeceksin.Gorumcen de eşinin ailesiyle sürekli bu denli yakın mi hic sanmam kayinvalidesinin her dediği yere gidiyor mu..Neden el kızlarından bu kadar beklentileri olur anlamıyorum.Benim kayinvalidemler ve esim oruç tutmuyor ben tutuyorum.Hafta sonu öğlen yemeklerini ailenle yiyebilirsin bir arada olmak istiyorlardı ya dedim bol bol görüşün..Baktım ne o gidiyor ne onlar çağırıyor demek amaç beni rahatsiz etmek:)) Bunların hepsi rahatsiz gerçekten amaç ne ben anlamiyorum
Görümcem bi kere şey dedi kendi akrabasına benim yanımda ben kaynanamı ayda 1 görüyorum anca kaynanasıda yan apartmanda. Kaynanam dürttü yok yok onada bi kapı oluyor gidiyorlar sürekli diye.

İlla terslemesine gerek yok ki, terslemesen düzgünce de cevap verebilir.Eşiniz kendisine bağırılmasından rahatsızsa bu eşinizin sorunu. Çözmesi gereken de o.

Eşiniz de bir garip, bunu güzel bir şey gibi yazmışsınız ama bir oyuncak vermekle incileriniz dökülmezdi herhalde. Üstüne abisine neler söylemiş, eşinize bağırıyorlar çirkeflermiş ya verdiğiniz örneğe göre eşinizin de onlardan pek farkı yok gibi.

Siz neden geliyorsunuz cümlesini siz yazdığınız için kullandım yoksa bence de bu şekilde söylenmez, gayet alternatif cümleler mevcut karı koca baş başa gitmek istediğinizi bildiren. Zaten eşiniz ne istersek yaparız diyormuş, yani peşinize takılıp gelen kimse yok. İnsanların ağzına kapak olamazsınız ki. Böyle her şeye takılmanız sizi sinirlendirmekte başka bir şeye yaramaz.
Haklısın ama oyuncak değildi çocuğu yere hep yemek döktü pisletti görümcem bana temizletmek istedi eşimde o şekilde söyledi. Çok istiyorum insanların söylediklerini takmayıp sinirlenmemeyi herşey o kadar güzel olurdu ki. Görümcem diyorki abi pazar günü nerdeydin börekmi aldın yoksa. Sinir oluyorum yani aldıysak aldık sanane değil mi ? İşte ama insanların dillerine çözüm yok.

Sabret diyebilirim madem gidicekler , bazı laflara araya girmek değilde cevap verilebilir gibi geldi bana, örneğin evde bi tabak kaldırmazdın şimdi yapar oldun dediklerinde aaa eşim bana hep yardımcı hep destek diye överdim ben olsam
Öviyim dimi ? Bende araya girmek istiyorum çünkü abisini arayıp akşam şuraya gidelim diyor bekar değilki çalışıyorum ben gidemeyiz öyle yani. Otururken iyi abi şunuda al buraya gidelim şu gün diyor. Planımız varmı bakmak istiyorum demek istiyorum.

Haklısın ama oyuncak değildi çocuğu yere hep yemek döktü pisletti görümcem bana temizletmek istedi eşimde o şekilde söyledi. Çok istiyorum insanların söylediklerini takmayıp sinirlenmemeyi herşey o kadar güzel olurdu ki. Görümcem diyorki abi pazar günü nerdeydin börekmi aldın yoksa. Sinir oluyorum yani aldıysak aldık sanane değil mi ? İşte ama insanların dillerine çözüm yok.

Şimdi şöyle ki yere bir şey düşürdü al dediyle çocuk yere yemek döktü bana temizletmek istedi birbirinden çok farklı cümleler. İnsanların dillerine çözüm yok evet sonuna kadar katılıyorum ama insanların ağzını bağlayamayacağımız ve bu durumdan rahatsız olan siz olduğunuza göre sizin kendinizde bir takım şeyleri değiştirmeniz gerekli. Ayrıca sanane değil mi kısmına katılmıyorum, bence eş ailesi ne dese sizi rahatız etmeye başlamış artık yoksa böyle basit bir cümleye takılıp sinirleneceğinizi düşünmüyorum. Eşinizin kardeşleri hem daim hayatınızda olacak siz istemezseniz mesafeli durursunuz ama abileriyle olan ilişkilerine karışmanız hiç doğru olmaz. Üstteki cevap mesajınıza istinaden de yazıyorum bunu.

Eşim trafik sevmez girmez ama beni götürür karısıyım ben onun minibüslemi geleyim onun bile lafını sokuyorlar.
E oda ailesi kaç yaşına kadar emek verip beşinizi büyüten insanlar ??? Ev işlerine yardım ediyor diye annesi alınabilir neden çünkü onla yaşarken donunu bile kaldırmıyormuş r sizin yanınızda yapıyorsa annesinin kıskanması normal değil mi haliye bileniyo ??? Aynı şeyin tersini düşünün ailesi size diyo ki annesine çok yardım ederdi oğlum sağolsun ama sizle evliyken hiç yapmasa mesela hayırdır ya demez misiniz ??? Eş de aile de önemli üslubunuz beni rahatsız etti özellikle ben eşiyim eşiyim dedikleriniz minibüse neden binemiyorsunuz incileriniz mi dökülüyo yoksa bi ülke prensesi misiniz

E oda ailesi kaç yaşına kadar emek verip beşinizi büyüten insanlar ??? Ev işlerine yardım ediyor diye annesi alınabilir neden çünkü onla yaşarken donunu bile kaldırmıyormuş r sizin yanınızda yapıyorsa annesinin kıskanması normal değil mi haliye bileniyo ??? Aynı şeyin tersini düşünün ailesi size diyo ki annesine çok yardım ederdi oğlum sağolsun ama sizle evliyken hiç yapmasa mesela hayırdır ya demez misiniz ??? Eş de aile de önemli üslubunuz beni rahatsız etti özellikle ben eşiyim eşiyim dedikleriniz minibüse neden binemiyorsunuz incileriniz mi dökülüyo yoksa bi ülke prensesi misiniz
Farklı bakış açısı hanfendi ben eşime emanetin beni gidipte komşunun oğlu mu alıcak biyere götürcek bilmediğim yerler geç saat pandemi var ? Annesnide götürüyor tabi ama kayınvalidemi eşi götürüyor zaten :) eşim bekarken yapmazmış çünkü yemeği babası yaparmış temizliğe de yardım edermiş yani benim kocam yardım edince neden laf sokuluyor ? Babanda ederdi bana etmedin ama karına et denilebilir? annem abime öyle der yani bana yapmazdın ama karına yap onla huzurlu ol der.

Şimdi şöyle ki yere bir şey düşürdü al dediyle çocuk yere yemek döktü bana temizletmek istedi birbirinden çok farklı cümleler. İnsanların dillerine çözüm yok evet sonuna kadar katılıyorum ama insanların ağzını bağlayamayacağımız ve bu durumdan rahatsız olan siz olduğunuza göre sizin kendinizde bir takım şeyleri değiştirmeniz gerekli. Ayrıca sanane değil mi kısmına katılmıyorum, bence eş ailesi ne dese sizi rahatız etmeye başlamış artık yoksa böyle basit bir cümleye takılıp sinirleneceğinizi düşünmüyorum. Eşinizin kardeşleri hem daim hayatınızda olacak siz istemezseniz mesafeli durursunuz ama abileriyle olan ilişkilerine karışmanız hiç doğru olmaz. Üstteki cevap mesajınıza istinaden de yazıyorum bunu.
Haklısın hesap sorar gibi karışıp rahatsız edince huzursuz oluyorum sadece. Kendi düşüncemi değiştirirsem daha mutlu olurum sanırım. Teşekkürler ❤️

Farklı bakış açısı hanfendi ben eşime emanetin beni gidipte komşunun oğlu mu alıcak biyere götürcek bilmediğim yerler geç saat pandemi var ? Annesnide götürüyor tabi ama kayınvalidemi eşi götürüyor zaten :) eşim bekarken yapmazmış çünkü yemeği babası yaparmış temizliğe de yardım edermiş yani benim kocam yardım edince neden laf sokuluyor ? Babanda ederdi bana etmedin ama karına et denilebilir? annem abime öyle der yani bana yapmazdın ama karına yap onla huzurlu ol der.
Eşinin yardım etmesi başka çocuğunun yardım etmesi başka mutluluk verir bence ileride sizin çocuğunuz olsa yada varsa size yardım etmesini sizde istersiniz bence eşiniz yardım etse dahi bilemiyorum en azından o zaman K validenizin yanında iken iş yaptırdığınızı göstermeyin ki daha da bilenmesin hır çıkacak gibi duruyor çünkü herkes sizin anneniz gibi düşünmek yapmak zorunda değil zaten erkek annelerinde çocuğumu elimden aldı hissiyatıyla geliniyle yarışma çok olur keşke olmasa ama böyleler kız annesi aynı olmuyor çünkü ona daha kırılgan emanet gözüyle bakıyor kötü davranmasınlar evinde huzurlu olsun yeter bana diyo

X