anneanneme çok üzülüyorum

annem nasıl okuyacaktı çalışması gerekiyordu çocukları vardı. onun çalışması gerekmiyodu. zaten annem AÖF okudu çalışıyor.haka
Onun çalısması gerekmiyordu diye bir sey mi var? Çalisirken okur yine meslek edinirdi. Yengeniz çabalamasa nasil ögretmen olabilir sinavlarada ananeniz giriyodu heralde ? Ayrica maddi kaygisi olmadigi halde okuyup meslek edinmeside cok değerli. Kolundaki bilezigide kimin aldigi gelini neden ilgilendirsin? Siz cocuk musunuz gercekten yasitiz sizinle ama bu kadar hayatin gerceklerinden nasil uzaksiniz anlamiyorum. Gelin olurken bilezigi anne baba kardes dayi hala kim takarsa takar geline ne bundan bunu söylemeniz cok komik. Ananenize vicdanen siz bakabilirsiniz haftasonlari gidebilirsiniz yikayabilirsiniz sizce ne eksikse onu verebilirsiniz alan memnun satan memnun durumunda size laf söylemek düsmez. Anane memnhn dayi memnun cünkü

İyi yapmış yengenize taşımış her şeyi kadın bilmiş de taşımış ne de güzel şimdi oh olsun diyorsunuz yaşlı kadıncığa ben de gelmem görürsün diye tehdit edip yaşlı kadını ağlatıyorsunuz sizin zihniyetinizi tahmin edebiliyorum yenge ve dayınızı en içten dileklerimle tebrik ediyorum en azından sahip çıkmışlar
ya acaba anneannem onlara bir kuruş para vermese sahip çıkarlar mıydı. kadına yatak bile almamışlar. evet ediyorum. iyi de yapıyorum. azıcık aklı başına gelsin istiyorum ama gelmiyor. sizin zihniyette herhalde yengem gibi. siz de mi erkek ailesi parası yiyorsunuz

ya acaba anneannem onlara bir kuruş para vermese sahip çıkarlar mıydı. kadına yatak bile almamışlar. evet ediyorum. iyi de yapıyorum. azıcık aklı başına gelsin istiyorum ama gelmiyor. sizin zihniyette herhalde yengem gibi. siz de mi erkek ailesi parası yiyorsunuz
Biz kimsenin parasını yemiyoruz zamanında dedeme de baktık bir kuruşuna ellemeden üstelik dedemin zamanında erkek evlat ve torunlarını en önde tutmasına karşın biz vicdanen hep kapısını açtık alzheimer olan dedem ne hallere düştü de oh olsun demedik kapısını açtık şükürler olsun

Onun çalısması gerekmiyordu diye bir sey mi var? Çalisirken okur yine meslek edinirdi. Yengeniz çabalamasa nasil ögretmen olabilir sinavlarada ananeniz giriyodu heralde ? Ayrica maddi kaygisi olmadigi halde okuyup meslek edinmeside cok değerli. Kolundaki bilezigide kimin aldigi gelini neden ilgilendirsin? Siz cocuk musunuz gercekten yasitiz sizinle ama bu kadar hayatin gerceklerinden nasil uzaksiniz anlamiyorum. Gelin olurken bilezigi anne baba kardes dayi hala kim takarsa takar geline ne bundan bunu söylemeniz cok komik. Ananenize vicdanen siz bakabilirsiniz haftasonlari gidebilirsiniz yikayabilirsiniz sizce ne eksikse onu verebilirsiniz alan memnun satan memnun durumunda size laf söylemek düsmez. Anane memnhn dayi memnun cünkü
annem çalışıp parasına zorla el koymuşlar 14 yaşında çocukmuş. o paralarla da dayıma düğün yapılmış. annemin çok kini var geçmiyor doğru değil. ona da diyorum annen o senin görün diyorum yok aç diyorum yok kokuyor diyorum yok

Biz kimsenin parasını yemiyoruz zamanında dedeme de baktık bir kuruşuna ellemeden üstelik dedemin zamanında erkek evlat ve torunlarını en önde tutmasına karşın biz vicdanen hep kapısını açtık alzheimer olan dedem ne hallere düştü de oh olsun demedik kapısını açtık şükürler olsun
yengem bana gözleri belertip belertip bakarken nasıl huzurla hrr hafta gidebilirim ki? yıkamama bile laf etti diyorum.

yengem bana gözleri belertip belertip bakarken nasıl huzurla hrr hafta gidebilirim ki? yıkamama bile laf etti diyorum.
Takmayacaksınız umrumda olmaz bana nasıl bakmış ne demiş ananeme de kendime kahve yapar keyif kahvemizi içerim valla kim ne yaparsa kendine kardeşim hepimiz bir gün yaşlanacağız dünya malı dünyada kalacak kimse ölünce yanında bilezik para dolar ev araba götürmeyecek

Gözünü belertiyorsa ben de belertir bakarım bir daha bakmaz
ben direkt söylüyorum ne kötü kötü bakıyorsun hayırdır diye. bakmıyorum diyor. neden duş aldırdım diye elli saat söylendi kokuyor dedim. ben almıyorum diyor. zaten sürekli gidiyorum ilgileniyorum. ama yapacağım şeyler kısıtlı. ben de anneanneme dünya malı dünyada artık kendjne iyi baktır diyorum. 30 saat kemik kaynatıp götürdüm. en son baktım buzluğa koyduğum şeyler hala duruyor. ne yapayım ki? sinirleniyorum elimde Değil. öfke duyuyorum. bu kadar çok oğluna tapıyor. ne alıyor karşılık?

annem çalışıp parasına zorla el koymuşlar 14 yaşında çocukmuş. o paralarla da dayıma düğün yapılmış. annemin çok kini var geçmiyor doğru değil. ona da diyorum annen o senin görün diyorum yok aç diyorum yok kokuyor diyorum yok
Ben zaten annenizin koydugu tavira haksiz demiyorum bir evlat bu hale geldiyse anneden babadan çekmistir bu belli. Ben sizin yengenize olan yorumlarinizi cocukca buluyorum yani gercek hayattan kopuk yorumlar. Annenizin çektiklerinin suçlusu yengeniz değil, ananenize bakma görevi onunda değil boşuna bileniyorsunuz annenizin ağzindan konuşuyosunuz. O okudu annem okuyamadi onun cocuguna bakildi annemin bakilmadi ona mal verildi anneme verilmedo bir bakim tüm bunlari yapan müsade eden kim. Ailenize dısardan gelen biri ne kadar yapabilir? Yarin bir gun evlenirsiniz sizde yenge olursunuz bugun bu sekilde net konusmalarinizla sınanırsınız(eş aileniz tarafindan) yapmayin. Ananenize de merhamet adi altinda zehrinizi akitacaksaniz hiç gitmeyin kapisini çalmayin daha iyi.

ben direkt söylüyorum ne kötü kötü bakıyorsun hayırdır diye. bakmıyorum diyor. neden duş aldırdım diye elli saat söylendi kokuyor dedim. ben almıyorum diyor. zaten sürekli gidiyorum ilgileniyorum. ama yapacağım şeyler kısıtlı. ben de anneanneme dünya malı dünyada artık kendjne iyi baktır diyorum. 30 saat kemik kaynatıp götürdüm. en son baktım buzluğa koyduğum şeyler hala duruyor. ne yapayım ki? sinirleniyorum elimde Değil. öfke duyuyorum. bu kadar çok oğluna tapıyor. ne alıyor karşılık?
Ee öyle bazı insanlar oğlan evladını daha çok önde tutuyor ne derseniz deyin bu değişmez buzluktakiler madem duruyor arada gider bir tas sıcak çorba götürürsünüz kahve yaparsınız içersiniz beraber en azından mutlu hatırası kalır kadının sizle öfke duyulacak bir şey yok

dedem annemlere çok zulüm etti annem teyzem gençliğinde eve bakmış ikisi çalışıp. Dedeme ev yaptırmışlar. kocaman apartman var be teyzeme ne anneme mal düşmedi mahkemelik olacaklar anneanne ölünce. gençliğinde de gelinler hep çok kıymetli oldu. anneme çalıştırıp dayımın eşine altın aldırmıslar
Karma işliyor şu an ellemeyin.

Anneannenin akıl sağlığı yerinde mi? Yerindeyse "bana kötü bakıyorlar" diyip şikayet ediyor mu yoksa halinden memnun mu?
Oğlu ona bakmasa bile yine en çok oğlunu sevmeye devam edebilir şaşılacak şey değil. O devirlerin insanları genel olarak böyle, oğulcu. Hayatlarındaki en değerli şey oğullarıdır.

Anneannenizin şikayeti yoksa boşverin, demekki kötü durumda değil.
Ayrıca yaşlılar banyo yapmaya istekli olmuyor pek geneli. Belki Anneanneniz istemiyor banyo yapmak? Benim anneannemin banyoya girmesi için 2 gün önceden banyoya girmesi gerektiğini söylüyoruz, ısrarla 2 3 gün sonrasında giriyor. Girmek istemiyor banyoya ama diğer çocukları gelip "anne banyoya gir" deseler ikiletmeden girer.

Yaşlı bakmak çok zor, benim anneannemde oturduğu koltuğu çökertti. Yeni yaptırdık sayılır minderlerini, neyse teyzem gelmiş koltuk çökmüş minderi diğer minderler değiştirsenize diyor. Onu da çökertsin mesela sırayla hepsi çökük mü olsun? Nasıl kullanılacak sonra o koltuk?

İnsan bakmak çok zor. Elini ayağını bağlar insanın.
Dışarı çıkamazsın eve birini bırakmadan, belki yengen adam akıllı dışarı bile çıkmıyor kadına bakacak diye. Yalnız bırakılmıyor çünkü yaşlılar. Biraz empati yapın ya da deneme amaçlı 1 hafta işyerinden izin alın, götürün anneanneyi 1 hafta bakın yalnızca. Belki o zaman zorluğu anlarsınız.

Yengeme ananemi yuk etmedik.
Ama bir yenge olarak yorum yazmak isterim, esimin yeğenleri yarin bir gun "yengem ananeme/babanneme bakmiyor" diye benim arkamdan boyle yok cadi, yok şu bu diye soylenirlerse, dayinizin / amcanizin eli armut toplamiyor, tipki anne / babanizin elinin armut toplamadigi gibi der ve ananelerine bakabileceklerini soyleyerek onlari sonsuzluga ugurlar, kendimi bu toksiklikten tez vakitte kurtarirdim.

Ha ama su var, ben hicbir zaman kaynana parasi yeyip de gelecegimi ipotek altina da almam o ayri mesele, eger kocam benden gizli anasinin parasini yiyorsa da annesine bakabilir, benim olmadigim bir yerde.

Sunu da eklemeden gecemeyecegim, bir yaşliya bakmak gonul rizan yoksa o yaşliya da bakana da cok agir. O sebeple el kizlarina yaslilarinizi yuk etmeyin, onlarin da kendi yaslilari var sonucta.

Yengeme ananemi yuk etmedik.
Ama bir yenge olarak yorum yazmak isterim, esimin yeğenleri yarin bir gun "yengem ananeme/babanneme bakmiyor" diye benim arkamdan boyle yok cadi, yok şu bu diye soylenirlerse, dayinizin / amcanizin eli armut toplamiyor, tipki anne / babanizin elinin armut toplamadigi gibi der ve ananelerine bakabileceklerini soyleyerek onlari sonsuzluga ugurlar, kendimi bu toksiklikten tez vakitte kurtarirdim.

Ha ama su var, ben hicbir zaman kaynana parasi yeyip de gelecegimi ipotek altina da almam o ayri mesele, eger kocam benden gizli anasinin parasini yiyorsa da annesine bakabilir, benim olmadigim bir yerde.

Sunu da eklemeden gecemeyecegim, bir yaşliya bakmak gonul rizan yoksa o yaşliya da bakana da cok agir. O sebeple el kizlarina yaslilarinizi yuk etmeyin, onlarin da kendi yaslilari var sonucta.
yahu okumadınız mı? kimse ona bak demiyo. bu kadının 5 tane evi var 2 tane maaşı var. tutsun bakıcı diyoruz. evde yabancı kadın istemiyorum diyor. yaşlı benim yaşlım değil annemden çok yengeme annelik yapmıştır. bu kadın aile evine hiçbir şey görmemiş köyden gelme bir kız akşama kadar tarla hayvan peşinde koşarmış. dayımla evlenince bir şeyler görmüş. bunları annem söylüyor. dümdüz kötü birisi. küçükken bayramda gittiğimizde ki annem gitmez kardeşimle ben giderdik anneanneme. bizden yemek saklardı. kendi akrabaları gelir et pişirmek için gitmemizi beklerdi. fesatlık ve köpeklik var. suratına da söyledim. anneannemle yaşamıyordu bile bak. gençliğinde anneannemi sonsuza kadar sömürdü dayımla. gizli kamera alıp kurmayı bile düşünüyorum. biz zaten ona neden bakmıyor demiyoruz. kötü bakıyor.bakici tutun diyoruz. yok diyor. kadının parasını gençliğini malını yiyor. annem hayatta bakmıyor anneanneme ben kendimi bildim bileli görüşmüyorlar. benim evim yok aile evindeyim. babamla ben görüşüyorum anneannemle.

Anneannenin akıl sağlığı yerinde mi? Yerindeyse "bana kötü bakıyorlar" diyip şikayet ediyor mu yoksa halinden memnun mu?
Oğlu ona bakmasa bile yine en çok oğlunu sevmeye devam edebilir şaşılacak şey değil. O devirlerin insanları genel olarak böyle, oğulcu. Hayatlarındaki en değerli şey oğullarıdır.

Anneannenizin şikayeti yoksa boşverin, demekki kötü durumda değil.
Ayrıca yaşlılar banyo yapmaya istekli olmuyor pek geneli. Belki Anneanneniz istemiyor banyo yapmak? Benim anneannemin banyoya girmesi için 2 gün önceden banyoya girmesi gerektiğini söylüyoruz, ısrarla 2 3 gün sonrasında giriyor. Girmek istemiyor banyoya ama diğer çocukları gelip "anne banyoya gir" deseler ikiletmeden girer.

Yaşlı bakmak çok zor, benim anneannemde oturduğu koltuğu çökertti. Yeni yaptırdık sayılır minderlerini, neyse teyzem gelmiş koltuk çökmüş minderi diğer minderler değiştirsenize diyor. Onu da çökertsin mesela sırayla hepsi çökük mü olsun? Nasıl kullanılacak sonra o koltuk?

İnsan bakmak çok zor. Elini ayağını bağlar insanın.
Dışarı çıkamazsın eve birini bırakmadan, belki yengen adam akıllı dışarı bile çıkmıyor kadına bakacak diye. Yalnız bırakılmıyor çünkü yaşlılar. Biraz empati yapın ya da deneme amaçlı 1 hafta işyerinden izin alın, götürün anneanneyi 1 hafta bakın yalnızca. Belki o zaman zorluğu anlarsınız.
arada şikayet ediyor sonra allaj razı olsun yine diyor. oğlumun yanındayım diyor. diğer dayım götürmek istiyor gitmiyor. parasını yerken iyi ama iş ona bakmak olunca ona yatak koltuk almak olunca sorun öyle mi. gayet çıkıp geziyorlar tatile de gidiyorlar sürekli. evde anneanne yalnız kalıyor. çünkü kalkıp yürüyor evde. o zaman ben ya da diğer kuzenim götürüp aksam yemek bırakıyoruz. tutuna tutuna yürüyor o tutunma yerlerini de babam yaptırdı. yoksa dayımın umrunda değil emekleyerek yürüyordu evde. diğer kuzenimin bebesi de ondan görüp yürümeyi bıraktı 1.5 yaşındaydı arkasından emekliyordu

Ne bir evlat ne bir anne kolay kolay vazgeçmez birbirinden kimbilir annenizin içinde ne yaralar ne yaşanmışlıklar var bilemeyiz .İlahi adalet işliyor siz elinizden geldiği kadarıyla yapın çok fazla karışmayın . Şu yapılabilir ; özelde güzel huzur ve yaşlı bakımevleri var maaşını oraya verin yetmiyorsa üzerinede çocuklar ortaklaşa eklese orda daha iyi bakılır diye düşündüm

Sizin de annenizin zihniyeti yengeniz gibi. Para verseydi annenize anneniz de eve alırdı. Ama yatak alır mıydı meçhul.

X