anneanneme çok üzülüyorum

Sizin de annenizin zihniyeti yengeniz gibi. Para verseydi annenize anneniz de eve alırdı. Ama yatak alır mıydı meçhul.
evet çünkü annemin hakkını korumayan annesine bakması şarttı. çalıştığı halde parasına el koyan şiddet gösteren arkasında durmayan annesine. çalışıp bir de eve gelip temizlik yemek yaparmış. anneannem sonra gelininin hizmetcisi oldu. aslında ona müstehak. ama annem ölünce hakkini çatır çatır da alacak

Ne bir evlat ne bir anne kolay kolay vazgeçmez birbirinden kimbilir annenizin içinde ne yaralar ne yaşanmışlıklar var bilemeyiz .İlahi adalet işliyor siz elinizden geldiği kadarıyla yapın çok fazla karışmayın . Şu yapılabilir ; özelde güzel huzur ve yaşlı bakımevleri var maaşını oraya verin yetmiyorsa üzerinede çocuklar ortaklaşa eklese orda daha iyi bakılır diye düşündüm
söylüyoruz zaten inanın hem diğer dayım hem ben diyoruz bakıcı tutun huzurevine verin dayım yanıma alayım dedi yok dedi 1+1 tutayım sana ki 5 evi var bakıcı bulayım yok dedi. eve tutalım yok. herhalde hak ediyor artık anneannem bu durjmu

yahu okumadınız mı? kimse ona bak demiyo. bu kadının 5 tane evi var 2 tane maaşı var. tutsun bakıcı diyoruz. evde yabancı kadın istemiyorum diyor. yaşlı benim yaşlım değil annemden çok yengeme annelik yapmıştır. bu kadın aile evine hiçbir şey görmemiş köyden gelme bir kız akşama kadar tarla hayvan peşinde koşarmış. dayımla evlenince bir şeyler görmüş. bunları annem söylüyor. dümdüz kötü birisi. küçükken bayramda gittiğimizde ki annem gitmez kardeşimle ben giderdik anneanneme. bizden yemek saklardı. kendi akrabaları gelir et pişirmek için gitmemizi beklerdi. fesatlık ve köpeklik var. suratına da söyledim. anneannemle yaşamıyordu bile bak. gençliğinde anneannemi sonsuza kadar sömürdü dayımla. gizli kamera alıp kurmayı bile düşünüyorum. biz zaten ona neden bakmıyor demiyoruz. kötü bakıyor.bakici tutun diyoruz. yok diyor. kadının parasını gençliğini malını yiyor. annem hayatta bakmıyor anneanneme ben kendimi bildim bileli görüşmüyorlar. benim evim yok aile evindeyim. babamla ben görüşüyorum anneannemle.
Yazdığınız şeyler gerçekten çok iğrenç köyden gelme bir kız ne demek siz şuan kendinizi dışarıdan görseniz nasıl durduğunuzu bir görseniz

evet çünkü annemin hakkını korumayan annesine bakması şarttı. çalıştığı halde parasına el koyan şiddet gösteren arkasında durmayan annesine. çalışıp bir de eve gelip temizlik yemek yaparmış. anneannem sonra gelininin hizmetcisi oldu. aslında ona müstehak. ama annem ölünce hakkini çatır çatır da alacak

Şu anlattıklarınızdan Anneannenizin çok kolay bir insan olduğunu düşünmüyorum. Yatın kalkın siz yengeye şükredin. Yenge de emekli olduğuna göre genç olmasa gerek. Bakımevinde de daha iyi bakılmaz çok üst sınıf bir yere vermezseniz.

söylüyoruz zaten inanın hem diğer dayım hem ben diyoruz bakıcı tutun huzurevine verin dayım yanıma alayım dedi yok dedi 1+1 tutayım sana ki 5 evi var bakıcı bulayım yok dedi. eve tutalım yok. herhalde hak ediyor artık anneannem bu durjmu
Bakıcıyı ananen istemiyordur he siz bir de huzurevine mi verin diyorsunuz kafamda yavaş yavaş taşlar oturmaya başladı

yani anneannen hak ediyor demiyorum bu çok ağır bi söz olur
ama annen ve teyzenin içinde bişiler bitmiş emin ol
benim annem de anneannemle zaman içinde çok problem yaşadı
bi süredir farklı şehirlerdeyiz annemin içinden anneannemi aramak bile gelmiyor
ve çok uzun zamandır böyle, kırgın olduğunu eskisi gibi olmadığını söylüyor
bazen öyle ilgisiz kayıtsız kalıyor ki bazı şeylere
anne böyle yapmasan mı acaba ölümlü dünya sonuçta falan diyorum ama nafile
teyzelerimden biri de babasıyla çok uzun yıllardır konuşmuyordu
babasının ölüm haberini aldı ne üzüldü ne umursadı
cenazesine bile katılmadı
ki babası son dönemlerde hastaydı huzur evindeydi vs zerre ilgilenmedi
insanın içinde bişiler bitince anne baba da olsa acıma duygusu da kalmıyor sanırım

yahu okumadınız mı? kimse ona bak demiyo. bu kadının 5 tane evi var 2 tane maaşı var. tutsun bakıcı diyoruz. evde yabancı kadın istemiyorum diyor. yaşlı benim yaşlım değil annemden çok yengeme annelik yapmıştır. bu kadın aile evine hiçbir şey görmemiş köyden gelme bir kız akşama kadar tarla hayvan peşinde koşarmış. dayımla evlenince bir şeyler görmüş. bunları annem söylüyor. dümdüz kötü birisi. küçükken bayramda gittiğimizde ki annem gitmez kardeşimle ben giderdik anneanneme. bizden yemek saklardı. kendi akrabaları gelir et pişirmek için gitmemizi beklerdi. fesatlık ve köpeklik var. suratına da söyledim. anneannemle yaşamıyordu bile bak. gençliğinde anneannemi sonsuza kadar sömürdü dayımla. gizli kamera alıp kurmayı bile düşünüyorum. biz zaten ona neden bakmıyor demiyoruz. kötü bakıyor.bakici tutun diyoruz. yok diyor. kadının parasını gençliğini malını yiyor. annem hayatta bakmıyor anneanneme ben kendimi bildim bileli görüşmüyorlar. benim evim yok aile evindeyim. babamla ben görüşüyorum anneannemle.
Ben okudum, siz benim yazdigimi okumadan yengenize olan hisleriniz yuzunden terslemissiniz.

Size kendi yazdığımı ozetleyim.

Yengenizin ananenize bakma sebebi dayinizin zorlamasi, ben de diyorum ki o is zorla yapilmaz dayiniz adam olsun annesine bizzat kendi baksın, madem laf gelsin istemiyor!

Parasını da yese, onun sayesinde birseyler de gormus olsa en nihayetinde yenge el kizi, gordugunuz gibi iyi bakmiyor, bakmaz, bakmak zorunda da degil. Ananeniz akilli olaymis, evlat ayirmasaymis, bedel oduyor su anda.

Ama anne ve teyzenizin zihniyetide anladigim kadariyla su, bana mal yedirmedi o yuzden ben bakmiyorum. Bu da ananenizin sucu duzgun evlatlar yetistirememis, onlara adaletli davranmamis.

kesinlikle evet aynen böyle oldu. gençliğinde gelininin hizmetcisiysi annemden teyzemden çok severdi. tapardı adeta. onlar da sülük gibi yapıştılar. yaşlanınca çöpe attılar resmen

Valla genelde böyle oluyor. Bir evladını daha çok tutup diğerlerini yok sayan aile büyükleri sonra ortada kalıyor.
Anne ve teyzen de haklı yani işi düşene kadar sevilme, değer görme ihtiyacı olunca yavrum kuzum olunmuyor.
İçine sinmezse sosyal hizmetlere şikayet etseniz sonuç alınır mı acaba bilen varsa bilgi alabilirsiniz

Son düzenleme:
Merhaba öncelikle. Bir anneannem var oldukça yaşlı. Engelli raporu var 15 senedir kalp nakli oldu. annemle ve teyzemlerle arası kötü. bakmak istemiyorlar. kendisi çok kilolu. dayım ve eşi bakıyor yıllardır evinde de kalıyorlar. maaşını da alıyorlar. sağlığında çocuklarına da baktırdılar. şimdi bakmak istemiyorlar sanırım. ama çok kötü bakıyorlar. bir odayı ayırmışlar ona tüplü eski bir televizyon. yatak bile yok çekyat açmışlar. orda akşama kadar yatıyor. oldukça da kilolu zaten hımbıl gibi. bugün onu ziyarete gittim annemle dayım konuşmuyor ama ben görüşüyorum. yengem bana bak nasıl kilo verdirmişim gördün mü:KK70:D dedi. sinirim tepeme çıktı yuh artık dedim bu kadın kilo milo vermedi olan kasları eridi gitti. içiniz acımıyor mu bu ne hal dedim. hiçbir şey demedi. altına vs yapmıyor ama yardımla yataktan kalkıyor. çok sinirlendim oturdum evde ağladım. neden böyle yapıyorlar. bu kadının parasını yediler malını yediler. gençliğinde yengem çalışıyordu. çocuklarına baktı okuluna kadar yemek götürür evde sürekli temizlik yemek yapardı. aşırı silik ezik biridir annemler için de konuşmama sebepleri bu. bakıcı tut dedim dayıma param yok diyor. ama engelli raporuyla 3. arabayı bile aldı. delirdim cidden delirdim çok sinirliyim. fakir falan değil dayım bu arada oldukça iyi kazandığı bir işi var şube müdürü bir memurlukta. yengem de öğretmen emekli oldu. anneme söylüyorum bana ne umrumda değil diyor. teyzeme söylüyorum bana ne diyor. bari bir huzur evine gitse daha iyi bakılır. kaç gündür banyo yapmıyor belli ki kokuyordu. bana ayrı yemek getiriyor dedi. belki dişleri yoj diye önüne tarhana makarna dayıyor.
anneniz ve teyzenle neden araları kötü.
bence anneniz ve teyzeniz yine de ilgilenmeliler.
benim babam da kardeşimi benden çok sever ona ne istese aldı.
hatta 5 yaşında iken beni annemle evden kovdu gece paspasta uyudum.kardeşimi değil tabi
şuan kanser hastası biz ilgileniyoruz annemle ben,doktora ben götürüyorum,

Demişligim var yok değil. bak sana iki gram yemek yatağı çok görmüşler sen yatalak olunca seni buraya yatırırlar ben de gelmem sürüneceksin diyorum ağlıyor
Ee siz başta anneannenizi düşünüyor gibi konu açmışsınız ama bu yorumu okuyunca onu düşünmediğiniz belli.

Yazık ya, yaşlı kadına öyle denir mi?

ya acaba anneannem onlara bir kuruş para vermese sahip çıkarlar mıydı. kadına yatak bile almamışlar. evet ediyorum. iyi de yapıyorum. azıcık aklı başına gelsin istiyorum ama gelmiyor. sizin zihniyette herhalde yengem gibi. siz de mi erkek ailesi parası yiyorsunuz
Belki önceden anneanneye " sana yatak alalım" dediler, nene istemeyip " gerek yok, siz harcayın" dedi. Veya " bana yatak yerine şunu alın" dedi, o alındı. Nereden biliyorsunuz?

Yaşlılar kendilerine para harcansın istemeyebiliyor.

Veya nene belki yatak haricinde her ay kendine bir şey alınmasını istiyordur. Olamaz mı?

Ayrıca siz şu an sonucu görüyorsunuz, yani anneannenin şu anki durumunu görüyorsunuz. Bir de bu duruma kadarki süreç var. Yani şu ana kadar yaşananlar....

hatta 5 yaşında iken beni annemle evden kovdu gece paspasta uyudum.kardeşimi değil tabi
annem gençken çocukken yani okuldan alınıp çalışmaya zorlanılmış. çalıştığı paraya da el konmuş yıllarca teyzem çalışmış dedeme ev apartman yaptırmış. sonra da ikisi de hak almadı. annem evlenirken 5 tabak için dayak yemiş. gelin almasında dayak yemiş. anneannem ses çıkarmamış. bunlar da birikti böyle.

Ben okudum, siz benim yazdigimi okumadan yengenize olan hisleriniz yuzunden terslemissiniz.

Size kendi yazdığımı ozetleyim.

Yengenizin ananenize bakma sebebi dayinizin zorlamasi, ben de diyorum ki o is zorla yapilmaz dayiniz adam olsun annesine bizzat kendi baksın, madem laf gelsin istemiyor!

Parasını da yese, onun sayesinde birseyler de gormus olsa en nihayetinde yenge el kizi, gordugunuz gibi iyi bakmiyor, bakmaz, bakmak zorunda da degil. Ananeniz akilli olaymis, evlat ayirmasaymis, bedel oduyor su anda.

Ama anne ve teyzenizin zihniyetide anladigim kadariyla su, bana mal yedirmedi o yuzden ben bakmiyorum. Bu da ananenizin sucu duzgun evlatlar yetistirememis, onlara adaletli davranmamis.
olay sadece o değil annemle teyzem küçük yaşta okuldan alınıp çalışmaya zorlanmış parasına el konulmuş. evlenmesini istememişler özellikle teyzemin. yengeme de prenses gibi davranmaları. annemi her şeyden mahrum bırakmaları. çalıştığı halde ayakkabı vs almamaları. montu yokmuş mesela annemin işe giderken. böyle şeyler işte

Tamamen vicdan meselesi bakmak bakmamak ne maddiyata bakıyor ne evlat ayrımına her şey vicdan ve merhamette bitiyor keza sizde de öyle olmuş

elin ağzına laf verirlermiş. diğer dayım da böyle olacaksa laf edilsin daha iyi dedi. diğer dayım yurtdışında yaşadığı için bakamaz. annem ve teyzem ölse cenazesine gitmem diyor. ben üzülüyorum haline
aynı benim anneannem gibi hep oğullarım dedi öldüğünde annem cenazesine gitmedi hakkını da helal etmedi ben üzülmedim üzülmemde insan ektiğini biçer biçmeli

Babannem ve dedem bir kere bize atar yapip huzurevine gittiler bir ay dayanamadilar cunku diger yaslilar demansli imis ve babanneme saldirmislar. Bakicilar iyi olsa bile diger hastalar sorunlu olabilir.
Sonra koronadan vefat etti dedem. Babannem de 1 yil sonra vefat etti. Mekanlari cennet olsun.

Kisaca huzurevi fikrinden vazgecmek daha iyi. Ben bile 30 yasinda vazgectim o fikirden.

Yataktan tek başına kalkamayan kilolu yaşlı bi kadını yengeniz tek başına kaldırıyor en azindan tuvalete kalksın, yemegini yesin diye beş kere kaldırıyodur. Uzun zamandır banyo yapmamis belli ki dediğiniz kadini yine kan bağı bile olmayan yengeniz yıkıyor. Ayda bir kere bile yıkıyor olsa yine de sizden ve ailenizdeki herkesten daha çok emeği var bu kadına. Kimse kimsenin annesine bakmak zorunda değil.

X