Annem mi kaynanam mı belli değil :(

Siz niye cevap vermiyorsunuz onu anlamadım? Siz böyle sustukça ve sınırınızı çizmedikçe daha çok laf yersiniz. Benim de annem benim özel hayatıma oldum olası saygı duymamıştır. Sürekli odamı karıştırırdı, eve gelen kargoyu bir kere bile ben açmamışımdır,o açıp bakar odama koyar. Evlendim, hala öyle. Biz eşimin ailesinin yanındayken eve birkaç eşya almıştık, evde değiliz diye de annemin evine sipariş vermiştik, anneme haber verdim kargo gelecek diye elli tane soru sordu. Ne aldınız, mutfak eşyası mı aldınız, dolap mı aldınız bilmem ne. Ya sana ne diye bağırasım geldi artık o kadar yordu ki şu süreçte. Hiçbir sorusuna cevap vermedim. Kargo gelmiş açmış tabi ki, evin anahtarı ondaydı çiçekleri sulasın diye vermiştik, açıp koymuş bir de masaya, delirdim. Hala kargo gelecek desem ne aldın, eşin mi aldı vs saçna sapan sorular. Sorduğu hiçbir şey cevap vermiyorum yoksayıyorum. Yavaş yavaş anlamaya başladı daha. O yüzden evleneceğinizi annenize empoze etmeniz gerekiyor. Yoksa daha çokbaşınız ağrır. Mesela sizin kıyafetlerinizi niye karıştırıyor? Niye karıştırıyorsun anne özel eşyalarımız var diyemediniz mi? Ki yatak odanıza dahi sokmayın kapatın kapısını siz yerleştirirsiniz kıyafetlerinizi.
Cevap verince her şey daha kötü oluyor.Bugün mesela sen herseyi gidip evde olan biteni eşine anlatiyorsun bizimailede olanlari dedi.Anlatmiyorum dedim anlatiyorsun dedi hayir dedim .Yine tekrarladı anlatiyorsun diye en son dayananamadim dedim kimseye bir sey anlatmiyorum sen kafanda kuruyorsun. Beni arama dedi düğüne kadar .Hemen silip attı yani :KK43: Cevap verip kendimi savununca silmekle tehdit ediyor hep böyle

Niye anneniz her şeyinizi biliyor ki?
tatilde ne giyeceğinize kadar? Evde giymeye aldım diyin geçin.
bu kadar hesap verip, bu kadar incik cincik anlatırsanız karışma hakkını kendinde bulur.

Kizlar yakinda düğünüm var .Annemle babam da başka sehirden evimi yerleştirmeye geldi.Sagolsun cok da yardimlari dokundu ama annem her şeyime karışıyor :KK43: Eşimin ablasi alkol alıyor mesela bilseydi baban seni vermezdi diye arkadan annem söyleniyor. (yanliş anlamayin ben yadirgamiyorum alkol kullananlari ) , ablasindan sanane halbuki annem ona bile karışmıyor görumceme ama arkadan laf ediyor ben kotu hissediyorum kendimi.Balayi için Marmaris e gidicez .esim bir sürü elbise etek felan aldi oralarda giyersin diye.Annem yine laf etti sen kendini mi bozucan evlenince , her yerin görünür bunlar giyilmez. Anne diyorum tatilde giyicem Zaten dogu da gorev yapiyorum buralarda giyemem.Yine de söyleniyor laf ediyor. Allahtan eşimin yaninda laf etmiyor ama modum baya düştü kızlar. Her hakki kendinde buluyor gittikce beni kendinden uzaklaştırdı farkinda değil.Eteklere söylendi söylendi her sey bi davaya bakar bak beni sinirlendirme diyor. Çok sevdi aslinda çok iyi geciniyorlar eşimle ama bi etek icin onca laf sayılır mi.Bilmiyorum ama keske annem başkasi olsaydi diyorum :KK43: He he deyip geçiyorum kendini savun diyrnler olacaktır ama inanin o daha zor.Kendimi savununca daha cok uzerime geliyor daha igneleyici laflar ediyor.Ben daha cok uzuluyorum.He anne tamam anne deyip geciyorum ama gercekten sogudum ,anne sevgisi kalmadi icimde.Sizlerle dertlesmek istedim kizlar.Cozum yok bende farkındayim bunca zaman boyleydi yine boylr olacak.Sadece evlendigim icin daha fazla mesafe koyabilcem :KK43: :KK43: Cok uzgunum sizlerle dertlesmek istedim sadece
Kızını evlendiren anne stresine girmiş . Evlenince düzelecektir.
Bu stres oğlunu evlendiren annede de oluyor ama onlar da gelinlerden çıkarıyor.
Biz genç kızların cektigi nedir :işsiz:

Sende biraz tavrını koy benim evim, evliliğim benim hayatım de farkına varsın. Neyi nasıl istiyorsan öyle yapacağını belirt

Cevap verince her şey daha kötü oluyor.Bugün mesela sen herseyi gidip evde olan biteni eşine anlatiyorsun bizimailede olanlari dedi.Anlatmiyorum dedim anlatiyorsun dedi hayir dedim .Yine tekrarladı anlatiyorsun diye en son dayananamadim dedim kimseye bir sey anlatmiyorum sen kafanda kuruyorsun. Beni arama dedi düğüne kadar .Hemen silip attı yani :KK43: Cevap verip kendimi savununca silmekle tehdit ediyor hep böyle

çünkü yorum yapıyor

bana bunları anlatan ona da anlatır diyor

ketum olun

bir de silerse silsin

sildim deyince siliniyor mu hemen

bence anneniz hükümranlık alanından çıkıyorsunuz diye huysuz yani talimat vereceği, üzerinden yorum yapacağı küçük kızı yok artık diye

çünkü yorum yapıyor

bana bunları anlatan ona da anlatır diyor

ketum olun

bir de silerse silsin

sildim deyince siliniyor mu hemen

bence anneniz hükümranlık alanından çıkıyorsunuz diye huysuz yani talimat vereceği, üzerinden yorum yapacağı küçük kızı yok artık diye
Cok üzülüyorum mutlulugumu yaşayamiyorum :KK43: Nişanimda da böyle yaptı. Univeriste kazandim cok uzak göndermem dedi o zaman da ,kpss ile ilk giriste atandim dogu diye yollamak istemedi.Hep mutlu günlerimi burnumdan getirdi .Artik mutlu olamiyorum keske ölsem diyorum.Her mutlu gunumde burnumdan geliyor keşke univeriste kazanmasaydim keşke atanmasaydim keşke evlenmeseydim kıvamına getiriyor .Eşimi gercekten cok seviyorum Allah pisman etmesin sonra ama tek sığınağım önce Allah sonra o gibi geliyor annem bile silebiliyor. Icimde korku olustu annem boyle yapınca annem tek bi lafima bunj yaparsa el adamı bana neler yapar :KK43:

Bunu nasıl yazabiliyorsunuz? Annesi etek giyme dedi diye yada eşinin ablası alkol içiyormuş bilseydik ona göre davranırdık dedi diye bir anneye nasıl
"kızını kıskanıyoru" yapıştırabiliyorsun??
Belki çok muhafazakar büyümüş bir annedir. Evet okadar karışması çok rahasız edici, bilmeden kendinden soğutuyor.

Ama nasıl sevgisiz büyünmesi lazım ki "bir annenin kızını bu yüzden kıskandığı düşünülsün" 😱 Pesss diyorum..
Benimde aklıma ilk kıskanması geldi.ama sandığınız gibi kiskanma değil.onu paylaşmak istememe, kızının başka yere gitmesine üzülmesinden doğan bir kıskançlık.ayni şeyleri annemde bana yaptı.o zamanlar moralimi çok bozardi.ama şimdi düşünüyor umda ne çok sevmiş beni.kolay değil kızını ellere vermek

Icimde korku olustu annem boyle yapınca annem tek bi lafima bunj yaparsa el adamı bana neler yapar :KK43:

bu düşüncelerin sebebi de annenin seni yanlış yetiştirme biçimi

el adamı ne yapar annem böyle yaparsa vs fazla arabesk

öğretmensiniz galiba

işiniz gücünüz var, siz bir bireysiniz

annenize yahut eşinize tabi değilsiniz

ne olur bağımsızlık duygunuzu körükleyin

anneniz şimdiye kadar kendi doğrusu ile sizi yetiştirmiş

artık siz kendinize güvenin ve hayatta sizden üstün bir kişi olmadığını hissedin

Tamamen ne gördüyse onu uyguluyor, kıskanıyor demeyelim de otoriter diyelim. Hemen hemen tüm anneler böyle bana göre. Kendine uğraş bulması lazım, hobi edinmesi lazım:)

Bu evlenme sürecinde kılı kırk yarıp bir kulp bulmayı başarıyor anneler. Takmayın streslenmeyin.
Elimizden kız gidiyor bizim değer yargılarımızdan vazgeçiyor kendini onlara kaptıracak bizi u uyacak değer vermeyecek düşüncesi oluyor.

Tüm anneler böyle sözüne katılmıyorum. Ben evlensem annemin böyle yapacağını düşünmüyorum. Anneninde isteyerek yaptığını düşünmüyorum. Ailesinden ne gördüyse onu uyguluyor bana göre.

Bunu nasıl yazabiliyorsunuz? Annesi etek giyme dedi diye yada eşinin ablası alkol içiyormuş bilseydik ona göre davranırdık dedi diye bir anneye nasıl
"kızını kıskanıyoru" yapıştırabiliyorsun??
Belki çok muhafazakar büyümüş bir annedir. Evet okadar karışması çok rahasız edici, bilmeden kendinden soğutuyor.

Ama nasıl sevgisiz büyünmesi lazım ki "bir annenin kızını bu yüzden kıskandığı düşünülsün" 😱 Pesss diyorum..
Niye kızıyla yarış halinde olan yada bi başkasıyla paylaşmayan anneler de var herkes ten anne olmuyor yada muhteşem vuvv anne olmuyor Buda bir bakış açısı neden pesss olsun ki bende bunu anlamadim binlerce kız anne var ve binlerce kalıpta kız anne ilişkisi var ohoo

Tüm anneler öyle değildir genelleme yapmak doğru değil zaten bana göre de. Ben hemen hemen öyleler dedim çünkü bizim kültürümüzde anneler şu kafada "seni ben büyüttüm, sana ben emek verdim, sana ben şunu şunu ettim, ben destek oldum vs gibi suçluluk hissi yükleyerek toksik ilişkiler kuruyolar. "İnşallah senin çocuklarında sana öyle yapar, inşallah senin daha iyi bir eşin olur" gibi gibi tartışmalardan kaçıp genelde de herşeyin üstünü örtme eğiliminde oluyolar. "Ben senin annenim ben ne söylersem yapacaksın, ben annenim senin herşeyine müdahale etme hakkı görüyorum"demek oluyor bu. Sınır çizmek en mantıklısı. Sınır çizmeyi öğrenmek lazım. Genelde de zaten aile ilişkilerinin iyi olup olmaması anneyle ilgili oluyor. Kontrol etme, herkesi düzene sokma gibi kadın olarak boş sorumluluklar alıyorlar ve mecbur hissediyorlar. Herkes bana muhtaç gibi davranmaya calışıyorlar. Bizim kültürümüzde insanlar birbirlerine çok baskı kuruyor.

X