Annem..

Paranız yok, işsizseniz evlenmeyin o zaman, uzatın bu süreci kendinizi toparlayana kadar.

Annem tek başına yıllardır mücadele veriyor daha fazla ona maddi anlamda yük olmayayım demiyorsunuz da niye dişinden tırnağından artırıp bana çeyiz almıyor diyorsunuz. Bu kadar bencil olmayın.

Bir anne kızı için neden evlilik hazırlığı yapsın ki?
Biraz dinlenip bir şeyleri düşünmemek hakkı değil mi?
Artık 2 kızı da büyüdü ebeveyn olarak tabi ki size bakmak zorundaydı

fakat bu da bir insan yalnız olarak 2 çocuğa bakmak zor
Kendine ait bir hayatı olmadığını düşünüyorum kadının
Fazlasını beklemeyin artık

evlenmemiş mesela tekrar sevgilisi bile olmamıştır
Bla bla bla bir şeylerden vazgeçmiş çok elzem şeyleri alın diğer kısımları eşinizle evlenince yapabilirsiniz

o hayatından vazgeçmiş siz de şimdilik elzem olmayan çeyizlik eşyalardan vazgeçin

ay ya şunu demeden de geçemicem o çeyiz işleri kadının ve eşinin çalışmadığıevlenince eş ailesinin yanına yerleşildiği çağlardaydı
Ki o zamanlar da insanlar erken evleniyordu falan

çooooook öncesinde hani artık hayatlarımız evrildi hani

ne gelenekmiş ya yakamızı kurtaramıyoruz
Çeyiz terörü kv terörü
Herkes işine gelen geleneği çok önemsiyor

ben bu davranisi cok yakindan taniyorum ya kadinin kizi gidecek içine oküz oturmuş biraz zaman verin kadin bir durumu kabullensin 😁😁
benim nikahim yapilmisti annem hala ceyizlik bakarken dur bakalim olacakmi olmayacakmi ceyiz kolay diyip duruyodu 😁😁😁
belki kredi falan cekecektir yada birikmisi vardir zamanini bekliyordur.
ben annenizin yapacagini dusunuyorum.
şimdiye kadar evlenmeyi düşünmeyip sizi alninin akiyla, teriyle büyütmüş insan eminim ki evlenirkende boynunuzun bükük kalmasını istemez.

Hayatınızı sevgilinize, sözlünüze, düğününüze odaklamayın bence hayatınızın şu döneminde. Ben olsam bir iş bulmadan asla evlenmezdim, daha yaşınız genç ve şu çeyiz denen şey o kadar gereksiz , saçma ki. evlenirken herşeyin tastamam hazır olması, her eşyanın olması gerekmiyor ki. birlikte çalışıp yavaş yavaş kendiniz de düzebilirsiniz evinizi ki bu çok daha güzel olur. daha kıymetli ve anlamlı olur. kendinizi ufacık bir şey için yıpratmayın boş yere, annenizi de üzmeyin ki mükemmel bir anneniz var bence

Ah annelik... İşte ne yapsan yaranamıyorsun, çok acı.
Bu kadın 2 yaşınızdan beri size bakmış , büyütmüş. İhtiyaçlarınızı karşılamış. Bir şeyinizi eksik etti mi bu zamana kadar? Bu kış mont almayalım, bot da olmayıversin dedi mi keyfi olarak? Hiç zannetmiyorum.
Eminim düğününüz için de bir planı vardır.
Arkadaş gibi oldu, anne gibi olsaydı lafınız aşırı incitici, anneniz duysa kahrolurdu eminim.

Evlenmeyi bildiginiz gibi,calisip ceyiz yapmayida bilin,neden anneye bu yuku yukluyorsunuz,ayrica kadinin kafasi karisiktir ,onca emek vermis hayrinizi gormeden yuvadan ucuyorsunuz ,bu yuzden tuhaf davraniyordur ,

Kendinizi arkadaşlarınızla kıyaslamayın, yalnız anne olmak o kadar kolay değil, arkadaşlarınızın annesi günlerde, ev gezmelerinde kısır yiyip komşunun gelinin çeyizini didiklerken anacığın çalışmış sizi büyütmüş. Belki sizin yaşınızdayken dul kalmış, bütün sıkıntılara göğüs germiş. Nazının geçtiği siz varsınız bir tek hayatında. Bölümünle ilgili iş bulamıyorsanız, bir mağazaya girin çalışın vs birşeyler yapın satın bunları kafanda kurup üzüleceğine canım çalışarak kendine çeyizlerini almaya çalış. Tebrik ederim bu arada sizi çok güçlü bir kadının kızısınız. Ve annenizi tam anlamıyla anne olduktan sonra anlayacaksınız 🌼

Anneniz zaten evi geçindiriyormuş işiniz yoksa bi seneye değil iki seneye evlenin yaşınız da çok genç. Bu yaşa kadar anneniz bakmış sizi bide çeyiz yapmıyo diye kırılıyosunuz bence çok saçma ayrıca annenizin ne kadar geliri var ki çok mu? Bu devirde tek başına ev geçindirmek bile inanılmaz zor.

ben sırf bu yüzden çocuk yapmayı düşünüyorum. Bitmeyen masraf demek valla. Okulu vs neyse de bir de evlendirmesi var türkiyede. Çok saçma.

evliliği erteleyin veya eşiniz yapsın. Zavallı kadın kenara ayıracak parası varsa da kendine harcasın bundan sonra, tatile gitsin evine harcasın vs..

Konu sahibi haksızsınız yaşınız daha küçük işiniz gücünüz yok evliliğe kalkışmışsınız. Önce Bi ekmek tutun annize de faydanız dokunsun sonra evlenirsiniz. Ailemin durumu yoktu diye 34 yaşında evlendim. Evlendiğimde halen daha durumları yoktu herşeyimi kendim yaptım. Yaş sıkıntım olmasa idi beklerdim biraz daha ama bebek istiyordum ve geç kalmak istemedim. Şuan bebeğim olmuyor beklediğim için. Ama nasip. Ki ailem e maaşının son kuruşuna kadar verip yürüyerek işe gittiğimi, öğlen yemek yemediğimi bilirim.üniversite de param olmadığı için fotokopi çektşremeyip dersten kaldığımı bilirim. Anneniz sizi okutmuş bu yaşa getirmiş. Haksızlık yapmayın. Bekleyin işe girin kendiniz çeyizi nizi yapın.
Bide burada anne baba yapmak zorunda ı diyen arkadaşlara bişey demek istiyorum. Evet yapmak zorunda. Doğurdum okuttum büyüttüm benden çıktı muhabbeti çok yanlış. Ölene kadar anne babasınız. Ben olmayan çocuğum için şimdiden birikim yapıyorum ev almaya çalışıyorum bende sonra tökezlemesin diye. Anne baba olarak bazı sorumlulukları üstlenmemiz gerekiyor ki çocuğumuz da kendi çocuğuna yapsın.

Herkese teşekkür ederim fikirlerini belirttiği için ancak keşke bir kısmınız empati yapmayı deneseydiniz. Annemi sokağa atmak istemişim de bunu yazmışım gibi cevaplar var. Ama şunu söylemek istiyorum benim de babasız olarak nasıl bir yaşam sürdürdüğümü, babasız olarak büyümenin bende nasıl bir ruh hali yarattığını anlamaya çalışsaydınız keşke. Kendinizi annemin yerine koyduğunuz kadar benim yerime koyabilseydiniz. Çeyiz kelimesine bile takılan var aranızda. Çeyiz, evlilik öncesinde alınan eşyalar vs. Bu şekilde uzun uzun yazsam daha mı çok rahat edecektiniz. Kaçıncı kez söylüyorum bilmiyorum ama annemin hakkını ne yaparsam yapayım ödeyemem. Ondan da beklentim sadece maddi şeyler değil. Bana biraz destek olması hepsi bu. İşsizlik psikolojisi, gelecek kaygısı, stres ve daha kafama takılan bir sürü şey yüzünden zaten psikolojim alt üst olmuş durumda. Siz böyle bir durumda olsanız kimden destek beklerdiniz? Herkes en yakınındakine tutunmaya çalışır, ben de anneme tutunmaya çalışıyorum. Çalışma meselesine gelince bu yıla kadar çalıştım, bir sürü işe girdim çıktım. Ama pandemi sürecinden dolayı işsiz kaldım. Atamaları bekliyorum şuanda da. Evlensem bile annemi maddi olarak desteksiz de bırakmam asla ayrıca. İnsanları tanımadan nasıl ithamlarınız var! Anneme hediye almam gerektiğini söyleyen bile var aranızda. Allah aşkına yazdığım yazıda anneme işkence ediyorum falan mı demişim ben. Onu mutlu etmek için tabi ki elimden geleni yapıyorum. Yıllardır dost gibi olduysak annemle bu iki taraflı bir iletişimin sonucunda böyle olmuştur değil mi?
Evlenmek için acele ettiğimi düşünen ve daha yaşımın 24 oluşuna takılanlar da var. İnançlarına bağlı bir insanım, evlenmek de benim inançlarıma göre geciktirilmemesi gereken bir durum. Bunu da kimsenin sorgulamaya hakkı yok.
Gayet güzel bir dille fikrini beyan edenlere içten teşekkür ediyorum. Diğerleri için de son olarak şunu söyleyeyim: bir insan size derdini açtığında bilin ki gerçekten anlatma ihtiyacı duymuştur. Onu anlamaya çalışmanız dışında vereceğiniz hiçbir tavsiye de ona iyi gelemeyecektir. Size tavsiyem, birisi size içten bir şekilde derdini açarsa onu suçlamadan önce kendinizi onun yerine koymayı deneyin.

benim anneler de bana hiçbir çeyiz yapmadılar, hatta takı bile takmadılar doğru düzgün desem yeridir. Kitaplarımı aldım geldim Koca evine:) gelenek görenek hepsi iyidir hoştur ama kanun değiller. Yapmıyosa yapmasın. Sizin anneniz size babanız olmadan bakmış çalışmış okutmuş büyütmüş. Allah razı olsun o anneden. Hiç gönül koymayın kadıncağıza. Yoksa yok. Kime ne?
Biraz çocukluk biraz topulm baskısı başkaları ne der diye bu duyguları hissediyorsunuz annenize karşı.
Çeyiz olmak zorunda değil. Kaynananlarda laf ediceklerse etsinler. Yok deyiverin.

Çoğunluk ayni konularda yazmissa demekki problem sizde
Neyse zaten üyelik iptal edilmiş demekki çoğunluk hakli

İyi geceler herkese, yakınımda derdimi paylaşabileceğim kimsem olmadığından kendimi burada buldum. Uzun olabilir, uyarayım.

Benim derdim, annem. 24 yaşındayım, babam ben iki yaşımdayken vefat etmiş dolayısıyla babasız büyüdüm. Annem hiç evlenmedi ve kardeşimle bana baktı, büyüttü. Hakkını ne yapsam ödeyemem bu yüzden ona saygım sevgim sonsuz.
Annem bizimle hep arkadaş gibi olmuştur. Mesela hiçbir zaman kimseyle kıyaslamazdı bizi, başımıza bir şey geldiğinde bizimle ortak olur o sorunu çözmeye uğraşırdı. Bunca yıl kahrımızı çekti desem yeridir.
Annemden hiç ayrı kalmadım. Üniversiteye gitmem gerekti, ben yaşadığım şehirdeki üniversitede okudum yine ayrılmadım. Düşünün, yirmi küsür yıldır en yakın iki dost gibi olduk. Bunları annemle aramdaki ilişkiyi anlayın diye anlatıyorum.
Her neyse iki yıldır birlikte olduğum sevgilimle geçen mayıs ayında sözlendik.Normalde bir anne, kızı için evlilik hazırlıkları yapar değil mi? Ne bileyim çeyizi için bir şeyler bakar, el işi falan yapar. Ben aylardır annemin böyle tek bir hamlesine şahit olamadım. Benim durumumda olan arkadaşlarıma akrabalarıma bakıyorum, anneleri kendilerinden daha çok heyecanlı. Sürekli kızları için uğraşıyorlar. Ama benim annem benim söylememle bile bir şey yapmıyor. Öyle çok büyük beklentilerim yok ama en azından birazcık düşünülmek istiyorum. Pandemi sürecinden dolayı işsiz kaldım. Çalışamıyorum. Bir gelirim yok malesef. Kendime çeyizlik bir şeyler alayım diyorum ancak ufak tefek şeyleri almaya gücüm yetiyor. Sürekli başvuru yapıyorum ama hala da iş bulamadım.
Annem çalışıyor ve evi geçindiriyor. Evet yeterince fedakarlık yapıyor ama en azından kazandığı ve geçimimiz için harcadığından arta kalanları benim için kenara koysa keşke diye düşünüyorum içten içe. Çok zoruma gidiyor çünkü. Bir seneye kalmadan düğün olacak ve benim hiçbir şeyim yok. Kız tarafı da olsak bizim üzerimize düşenler de oldukça maliyetli. Karşı taraf bu konuda bizi sıkıntıya sokmuyor sağolsun. Hatta teklif ediyorlar bir şey lazımsa söyleyin alalım diye ama annem buna da yanaşmıyor “bize düşeni ben yapacağım” diyor. Ama daha tek bir şey yaptığımızı göremedim. Kendimi çaresiz hissediyorum ve bu süreçten inanılmaz yoruldum. Belki anneme haksızlık ediyorumdur. Sonuçta mecbur değil çalışıp kazandığını bana harcamaya. Ama işte ben de özeniyorum. Arkadaşlarım anneleriyle çeyiz falan yaptıklarını anlatırken içim burkuluyor. Ben anneme beğendiğim çeyizlikleri gösteriyorum “güzel” deyip geçiştiriyor. Doğru düzgün bakmıyor bile. Öyle ilgisiz davranıyor ki içten içe çok kırılıyorum.
Annem bu zamana kadar dost gibi sırdaş gibi yaklaştı bana ama anne gibi de olması gerekmez miydi? Ben bunu bu yaşımda anlıyorum. Annem hiçbir zaman bize öğüt veren, yanlış yaptığımızda doğrusunu gösteren, tavsiyeler veren bir anne olmadı. İnsan çocukken farkedemiyor, işine geliyor ama ben şuan bu durumun eksikliğini derinden yaşıyorum. Mesele sadece evlilik hazırlığı da değil. Mesela hiçbir zaman sözlümle ilgili bir şey sormadı bana. Ne iş yapar, kimlerdendir, nerelidir. Hiçbir şey sormadı. Tanışırlarken baktım sormuyor ben anlattım bütün bunları. Ben istiyorum ki bi anne gibi bi büyüğüm gibi elimden tutsun, yol göstersin, karşısına alıp konuşsun. Ama o sanki kız kardeşimmiş gibi hala benden bir şeyler bekliyor. Sanki ben onun annesiymişim gibi davranıyor. Ben harçlık biriktirerek, kıyıdan köşeden artırarak birikim yapmak için uğraşıyorum; o kendisi için alışveriş yapıyor. Yapmasın demiyorum tabi ki yapacak ama ihtiyacı yok. Ben ihtiyacım olduğu halde almazken annemin dolabı tıka basa doluyken hala almak istemesi zoruma gidiyor. Belki aklınızdan “bu durumu annenle konuş” demek geçecektir. Ama malesef bizde öyle bir şey mümkün değil. Ben bu konuyu onunla konuşsam hemen geçiştirecektir. Üzerine gidersem de ağlar fenalıklar geçirir. O yüzden ne yazık ki konuşmaya yeltenemiyorum bile. Annemi anlıyorum, yaşadıkları kolay şeyler değil biliyorum. Ve tekrardan söylüyorum hakkını ne yapsam ödeyemem. Ama bu sorunlar da beni günden güne yiyip bitiriyor. Evlilik öncesi heyecanlı ve hevesli bir şekilde hazırlık yapan insanlara imrenerek bakıyorum. Çünkü ben bu süreçteki bütün anılarımı gözlerim dolarak hatırlıyorum. Tanışma öncesi kavga ağlama zırlama, karşı tarafın evine gitmeden önce yine kavga kıyamet, söz günü aynı şekilde ve şu süreçte de inanın hiç mutlu değilim. Ne hevesim kaldı ne heyecanım. Sadece bir şekilde düğün olsun artık diye dua ediyorum. Uzun oldu biliyorum ama tanıdığım kimseyle paylaşamıyorum bunları. Sağolun sabırla okuduğunuz için.
Anneni asla yadirgama vardır elbet bir planı ben üstüme düşeni yaparım diyorsa sizde pat diye olsun diye beklemeyin. Benim kardeşim böyle dusundu aynısını yaptı anneme sözde nisanda istemese kavga kıyamet her alışverişte ama düğün zamanı gidip bütün mobilyasini aldı smdi defol git çocuğum yok diyen üzülmesin dedi içi kan ağlıyor gorusmuyorlar yapma annene sakın terslenme maddi şeyler yüzünden karşı tarafta zorlamiyormus. Ne eşini at ne anneni demişler sonrada eş bulunur ama anne bulunmaz demişler kırma 🥰

iş bulmadan evlenmeye atılmışsın acelen neydi sonra başına kalkacaklar annen birşey almadı diye
yaşında çok küçük keşke acele davranmasaydın evlilik zor uzaktan göründüğü gibi değil

Karşı tarafa mahçup görünmeyin.Annenizi suçlar bir tavra girmeyin.Onlar konuşacak olursa “Annem çoğu annenin yapamayacağını yaptı,bunlar da eksik olsun “deyin.Bunu sadece karşı tarafa değil kendinize de söyleyin.Babası varken bile bir çocuğu büyütmek ne kadar zor,anne olmadığınız için anlayamazsınız.Babasız çiçek gibi bakmış size.O da bilirdi evlenip rahatına bakmayı.Sıkıntılarını size yansıtmamaya çalışmış.Yalnızlığının,yaşadığı zorlukların hıncını sizden çıkarmamış.Çeyiz falan fani şeyler bunlar.Annenize kızmayın,üzmeyin.

X