Annem

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

hayalkapani

Geçici Olarak Hesap Pasiftir !
tek ayak cezası
Kayıtlı Üye
28 Mayıs 2020
13
14
Öncelikle dini konu açmanın yasak olduğunu biliyorum ama asıl sorun annemin kıyafetime karışması
Merhaba! Herkese, okuyanlar için şimdiden teşekkürler
Tesettüre girdim ve annem buna karşı çıkıyor şöyle ki rengarenk giy diyor ama ben renkli şeyleri sevmiyorum bu açıkken de böyleydi siyah giyerdim. Annem gelenekselci biri pek dinle alakası yok o da anneden görüp 27 yaşında kapanmış öylesine.
Geçen hafta ondan gizli ferace aldım çok heveslendim eve geldim kavga gürültü sen cemaatcilerle mi konuşuyorsun kafayı mı yedin bu ne simsiyah diye ama inanın ki hiç öyle bi durum yok kendim araştırıyorum her şeyi ve böyle mutluyum. Olabildiğince kendimi geliştirmeye çalışıyorum inş bu senede üniversiteye gideceğim ama bu durum annemin gözünde benim profilimi tam tersine uğrattı hiç böyle tepki vereceğini düşünmezdim deist olduğum bi dönem bile oldu hiç bi şey demedi. Ne yapabilirim böyle bi durum yaşayan oldu mu?

Öncelikle dini konu açmanın yasak olduğunu biliyorum ama asıl sorun annemin kıyafetime karışması
Tesettüre girdim ve annem buna karşı çıkıyor şöyle ki rengarenk giy diyor ama ben renkli şeyleri sevmiyorum bu açıkken de böyleydi siyah giyerdim. Annem gelenekselci biri pek dinle alakası yok o da anneden görüp 27 yaşında kapanmış öylesine.
Geçen hafta ondan gizli ferace aldım çok heveslendim eve geldim kavga gürültü sen cemaatcilerle mi konuşuyorsun kafayı mı yedin bu ne simsiyah diye ama inanın ki hiç öyle bi durum yok kendim araştırıyorum her şeyi ve böyle mutluyum. Olabildiğince kendimi geliştirmeye çalışıyorum inş bu senede üniversiteye gideceğim ama bu durum annemin gözünde benim profilimi tam tersine uğrattı hiç böyle tepki vereceğini düşünmezdim deist olduğum bi dönem bile oldu hiç bi şey demedi. Ne yapabilirim böyle bi durum yaşayan oldu mu?
benim ailem de cok dindar/ben de dindarim. annen hakli olabilir, illa ferace giyeceksin diye bir sey yok. yasina uygun tesetturlu ve cok da dikkat cekmeyecek bir sey giyin illa tessettur icin giyeceksen. yok benim tarzim diyorsan o zaman annene de soyle karismasin.

Bunlar cok hassas konular ve burasi hiiiic yeri degil...Ayrica dik bir durusa kimse karsi gelemez bunu da unutmayin..siz eminseniz kendinizden hic kimse size mudahale edemez

Din Yaratıcı ile kul arasında.
Dolayısıyla annenize laf düşmez.
Üstelik siz inandığınız dinin gereğini yerine getirmiş kendinize de böyle yol seçmişsiniz, hakkı yok karışmaya.

Ben de ferace giyiyorum.
Hatta ben de koyu tonlar severim.
Siyah, lacivert, kahve ve yeşil feracelerim mevcut.
Spor olanı da var, şık olanı da.
Yani ne bileyim. Kendim böyle seviyorum kimseye de fikir sormuyorum açıkcası.

Siz de zamanla alışır ve alıştırırsınız.
🤗🌺

Dini konular hassas olduğu için doğru yorum yapmak biraz zor oluyor. Tabii ki siz nasıl giymek isterseniz onda özgürsünüz ama üniversite döneminde ferace-çarşaf tarzı şeyler insanların size önyargıyla yaklaşmasına sebep olabilir. Sizin bu konuda endişeniz varsa geçerli olur yorumum.

Benim inandığım herhangi bir din yok ama annem kapalı bir kadın ondan örnek verirsem, hiç hoşlanmıyor çarşaf ya da feraceden. Daha fazla dikkat çektiğini düşünüyor aksine. Yani belki başkası da benim annemin örtünme şeklini doğru bulmuyordur. Kendi içinde bile çok ayrılıyor böyle konular. En doğrusu sizin düşünüp karar verdiğiniz yönde ilerlemeniz olur.

Çok samimi olduğum bir arkadaşım çok daha ağırlarını yaşadı. O kadar ki sülalesinde tesettürlü tek kadın olabilir.. Anlattığına göre annesi ilk öğrendiğinde komşular polis çağırana kadar dövmüş.. Değerleri uğruna asla pes etmedi. Ben tesettürlü değilim ama arkadaşımı hep çok takdir etmişimdir.. O ortamda ben o savaşı verebilirmiydim bilmiyorum..Gerçekten gönülden isteyince insanın gözü hiçbir şey görmüyor demek ki...

Neyi sordugunuzu anlayamadim. Inandiginiz yolda ilerlemekten baska bir seceneginiz var mi? Ne yapabilirim diye sormak ne demek?

benim ailem de cok dindar/ben de dindarim. annen hakli olabilir, illa ferace giyeceksin diye bir sey yok. yasina uygun tesetturlu ve cok da dikkat cekmeyecek bir sey giyin illa tessettur icin giyeceksen. yok benim tarzim diyorsan o zaman annene de soyle karismasin.
Annesinin haklı bir yanı yok bir ferace giydi diye kızına bu kadar baskı kurmaya hakkı yok

Istedigin gibi giyinmek senin hakkın.sonucta günümüz modasındaki dar giysileri kendi tercihinle giymeme hakkına sahipsin.moda öyle diye modaya uyma zorunlulugu yok 🍀

İnsanlar zaman içinde kendi tarzını kendisi buluyor. Annene telaşlanmaması gerektiğini söyleyebilirsin. İlk kapandığım zamanlarda heves ederdim pardesü almıştım annem dindar bir kadın olmasına rağmen yaşın küçük sonra giyersin daha yeni kapandın giyme pardesü demişti. Söz tutmadım aldım. Zaman geçti 20 yaşımda kap giyinmeye, sonrasında da oversize tuniklerle çıkmaya başladım.

Diyeceğim o ki o karışsa da karıştırmayacaksın. Açıkken de koyu renk seviyormuşsun dolayısıyla garip karşılamam.

Şu da bir gerçektir tesettür illa ki ferace demek değildir.( hatta rüzgar çıkınca vücut inanılmaz belli olduğu için giyinmek makul gelmez kendi adıma) ancak yeni araştırıyorsanız size şunu söyleyebilirim tesettürün ilkeleri vardır onun haricinde ne renk, ne isim verilmemiş ve kişilerin tercihine bırakılmıştır kıyafetler.

Kendinizi nasıl rahat hissediyorsanız öyle giyinin.
Zaten tesettür nasıl olmalinin bilincindesiniz.
Ancak ferace giydi tam tesettürlü oldu ya da giymedi tesettürü eksik diye birşey yok.
Önemli olan vücut hatlarının belli olmaması ve çok dikkat çekmemek.

İnsanlar zaman içinde kendi tarzını kendisi buluyor. Annene telaşlanmaması gerektiğini söyleyebilirsin. İlk kapandığım zamanlarda heves ederdim pardesü almıştım annem dindar bir kadın olmasına rağmen yaşın küçük sonra giyersin daha yeni kapandın giyme pardesü demişti. Söz tutmadım aldım. Zaman geçti 20 yaşımda kap giyinmeye, sonrasında da oversize tuniklerle çıkmaya başladım.

Diyeceğim o ki o karışsa da karıştırmayacaksın. Açıkken de koyu renk seviyormuşsun dolayısıyla garip karşılamam.

Şu da bir gerçektir tesettür illa ki ferace demek değildir.( hatta rüzgar çıkınca vücut inanılmaz belli olduğu için giyinmek makul gelmez kendi adıma) ancak yeni araştırıyorsanız size şunu söyleyebilirim tesettürün ilkeleri vardır onun haricinde ne renk, ne isim verilmemiş ve kişilerin tercihine bırakılmıştır kıyafetler.
Amacim tartisma ortami degil kesinlikle ama net bilmediginiz seyleri yazmaniz beni rahatsiz etti
Sizin tesetturu yorumlamaniz anlattiginiz sekilde olabilir. bunda bir sorun yok.
Fakat isim verilmemis diyerek ayette vurgulanmis cilbab ismini reddetmis oluyorsunuz. Ki bu çağın getirdigi vucut hatlarini belli etmeyecek ikinci bir elbise olarak tefsir edilmistir.
Ha ben de carsaf giymiyorum fakat, emin olmadiginiz boyle bir hassas konu hakkinda kesin bilgi vermeyin lutfen.

Dinden ve tesettürden bağımsız yorum yapacağım. O kısıma zaten yorumlar gelmiş.

Annelerimiz kızlarına siyah rengini yakıştıramıyor. Bizi rengarenk görmek istiyorlar genç olduğumuz için. Kendileri giyemediklerini biz giyelim istiyorlar.
Ne zaman siyah elbise giysem olay çıkar. Siyahı ben giyerim sen kırmızı giy diye. 🤣

Dinden ve tesettürden bağımsız yorum yapacağım. O kısıma zaten yorumlar gelmiş.

Annelerimiz kızlarına siyah rengini yakıştıramıyor. Bizi rengarenk görmek istiyorlar genç olduğumuz için. Kendileri giyemediklerini biz giyelim istiyorlar.
Ne zaman siyah elbise giysem olay çıkar. Siyahı ben giyerim sen kırmızı giy diye. 🤣
Bu çok doğru. Anneler genç kızlarda siyah sevmez. Bundan dolayıysa masum bir yaklaşım.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X