Annemin kendini iyice bırakması

Bu rahat giyinmeyi sevmek değil ki evde boy boy yeni çanta varken yırtık olanı takmak rahatlık olarak tanımlanamaz. Çok rahatsız edici evet, benim annemde bazen böyle giyinir uyarınca değiştirir hemen inat etmez. Rahatlık eşittir eski kıyafet değil ki çok şık duran pantolonlar var esofmandan daha rahat çoğu, bir beden büyük alırsınız üzerine kası rahat bir bluz oldu bitti. Dar bir Jean rahatsız bluz giyinsin demiyor kimse zaten. Konuştuğunuzda ne diyor bu konu hakkında?
Bir şey bakmaya fırsat bulamıyorum, amaan siz beni düşünmeyin ben gelmişim kaç yaşına, rahat edemiyorum, baksam da bir şey bulamıyorum diyor. Rahatlıkla alakası yok dediğiniz gibi, rahat ne güzel kıyafetler var. Az alsın, öz alsın yaklaşımıyla konuşuyorum ama uğraşamam ben bir şey bulamıyorum kendime diyip bir şey almıyor. Benim aldıklarımı da nadiren giyiyor. Biraz daha tişört, gömlek, pantolon gibi parçalar almayı düşünüyorum, bir de eskilerini bir şekilde atmaya ikna etmeyi. Psikoloğa gitmeli bence de ama bir sorun olarak görmüyor bunu. İkna etmem zor.

Bu mesajınızdan sonra aklıma bir şey geldi. Obez insanların kilo vermeye çalıştığı bir program var tv de, orada obez insanlar ile yaptıkları röportajlarda genelde taciz veya tecavüz vakası çıkıyor çok yeme problemlerinin altında ve güzel görünmemek için sürekli yemek yiyerek kilo almaya başlamışlar.

Anneniz de gençliğinde güzel giyiniyormuş acaba geçmişte giyimi sebebiyle sözlü bir tacize yada hakarete mi uğradı da bu yüzden giyinmek konusunda bu kadar rüküş davranıyor
Gençliğinde ne yaşadığını bilemem, ama sanmıyorum iki çocuktan sonra kendini bırakmış gibi daha çok. Başka rahatsız olduğum şeyleri de var ama artık karakteri o onun değiştiremem, onlara girmek istememiştim konuda. Mesela babam çok güçlü ve sosyal bir karakterdir. Annem daha pasif, dışarıda hep mahcup bir tavır sergiler. Etrafındaki herkes annemi çok sever çünkü hep vericidir, kimseye hayır demez, kendini düşünmez başkalarını düşünür. Yani yanlış olduğunu düşündüğüm konularda konuşurum, çok iyi niyetli davrandığı konusunda uyarırım ama kabul etmez.

Tabiki kendini bırakmasın ama bu kadar ağır hor görülmeyi de haketmiyor kimse.

Aynı eleştiriyi o size yapsaydı sizden utansaydı ne hissedecektiniz?

Sizin derdiniz sadece yanınıza uygun dilediğiniz gibi giyinen kabul görecek göstermelik bir anne taşımak.

Şu cümleye bakınca anlaşılıyor onun iyi olması değil mesele. Dilerim bir gün hep yatmak isteyeceğiniz günler yaşamazsınız
Ben yanımda güçlü duran, kendini seven, kendine değer veren ve bakan bir anne istiyorum sadece. Bunun nesi yanlış?

Merhaba herkese,
Yıllardır olan bir sorundan bahsetmek istiyorum zira anneme biraz ağır konuştum bugün canım çok sıkkın. Annem köyden çıkmış bir kadın, ama nerdeyse 40 senedir şehirde yaşıyor, şuan 50li yaşlarda. Hep çevre baskısı olmayan rahat yerlerde yaşadık. Sorun şu ki annem hala nasıl giyineceğini bilmiyor.

Ben sürekli ona kıyafet alıyorum, çanta, ayakkabı alıyorum, götürüyorum. Kapalı da değil açık da değil, tarzı da belli değil. Hep aa bak sana bu çok yakışır diye teşvik etmeye çalışıyorum. Ama benim aldıklarımı rahat edemedim, bu çanta rahat gelmedi vs diye bahanelerle evde tutup, her yerde paspal paspal geziyor. Evde marka çantalar var kendisi derisi soyulmuş eski bir çantayla geziyor. Babam asla ona baskı yapmadı ve babam da her zaman aşırı şık giyinen, modayı da takip eden biri. Yanyana bile bir garip duruyorlar, babam da rahatsız ama artık söylemekten bıktı yıllardır. Benim kafam kaldırmıyor diyor küsüyor, her şeye ben hastayım yapamıyorum diyor. Yani ben küçüklüğümden beri üzülerek söylüyorum ki annemin giyinişinden utandım. Etrafımızdaki insanlar da garipsiyor bu durumu, hissediyorum. Bunu kimseye de söyleyemedim. Maddi durumumuz da gayet iyi ama kadında heves yok. Evde bile giyilmeyecek şeylerle geziyor bazen. Kendine baksın, üstüne başına güzel şeyler alsın diye yapmadığım kalmadı, hediye kartlarına para yükleyip al istediğini diyorum bir yıl oldu hala duruyor o kartlar. Bugün çok canım sıkıldı, avm’ye götürdüm sırf ona bir şeyler alalım diye üstüne üstlük suçlu oldum. 5 yaşında çocuk gibi safça davranıyor, pantolon paçası uzun geldi ee napıcaz diyor mesela, terziye paçalarını yaptıracaksın diyorum o kadar bilmiyor gibi davranıyor. Sonra onu strese sokmuşum diye bana kızdı. Dayanamadım patladım, temizliğe bile böyle gitmiyor kadınlar, kendine bak biraz hevesin olsun diye. 30 yaşlarında da böyleydin yaşını hiç bahane etme dedim. Maddi sıkıntısı olsa alamasa neyse o da yok! Hep hasta, hep yatıyor, hep paspal. Bir yere annemi davet edip alıp gidemiyorum, elimden başka bir şey de gelmiyor. Bu düşüncelerimden ve söylediklerimden dolayı bir de suçlu hissediyorum. Haksız mıyım sizce?
Annende dikkat bozuklugu (adhd) var gibi geldi bana. Telefonunu cuzdanini vs birseylerini unutmak, yer yon bulamamak gibi. Bende de var bu tur sorunlar ordan biliyorum. Demir eksikligi falan da olabilir tabi. Hayatini duzene koymakta zorluk yasadigi icin yeni kiyafet yeni cantayla ugrasmak bir de onlara kafa yormak istemiyor. Var olan esyalarindan begenmediklerinizi saklayip yerine yeni aldiklarinizi koyun. Onun icin bu yeni esyaya alisma surecini kolaylastirin. Mecbur kalirsa giyer aldiklarinizi. Bir dealdiginiz kiyafetler sikiyor olabilir karnini vs, kilosunu belli ediyor olabilir. daha rahat, sikmayacak, sade kiyafetler alin, yaptirmasi gerekmesin onlari sonradan. Ayakkabinin da rahat olmasi onemli topuklu dar ayakkabilar olmaz. Canta da genis olmali, o nasil rahat buluyorsa o tarz alinir. Tabi once dikkat eksikligi var mi kaynagi nedir, bunun icin doktora gidilmesi mantikli

Annende dikkat bozuklugu (adhd) var gibi geldi bana. Telefonunu cuzdanini vs birseylerini unutmak, yer yon bulamamak gibi. Bende de var bu tur sorunlar ordan biliyorum. Demir eksikligi falan da olabilir tabi. Hayatini duzene koymakta zorluk yasadigi icin yeni kiyafet yeni cantayla ugrasmak bir de onlara kafa yormak istemiyor. Var olan esyalarindan begenmediklerinizi saklayip yerine yeni aldiklarinizi koyun. Onun icin bu yeni esyaya alisma surecini kolaylastirin. Mecbur kalirsa giyer aldiklarinizi. Bir dealdiginiz kiyafetler sikiyor olabilir karnini vs, kilosunu belli ediyor olabilir. daha rahat, sikmayacak, sade kiyafetler alin, yaptirmasi gerekmesin onlari sonradan. Ayakkabinin da rahat olmasi onemli topuklu dar ayakkabilar olmaz. Canta da genis olmali, o nasil rahat buluyorsa o tarz alinir. Tabi once dikkat eksikligi var mi kaynagi nedir, bunun icin doktora gidilmesi mantikli
Evet, bunu bir araştıracağım. Aynı böyle bahsettiğiniz gibi, yapamıyorum, bilemiyorum der hep. Rahat giyinmeyi sevdiği için rahat kıyafetler ve spor ayakkabılar alıyorum. Spor ayakkabıları giyiyor neyse ki :) dikkat eksikliği konusunda ikna edip bu şekilde doktora götürebilirim belki. Çok teşekkürler 🙏🏻

Zaten çok durgun, sakin ve üzgün biridir. Babamla babamın ailesinden kaynaklı problemleri oldu ama her ailede olan şeyler. Kaynana muhabbeti. Onun haricinde ablamla ben hep başarılı çocuklar olduk, onu üzecek şeyler yaşatmadık, maddi sıkıntı yaşamadı. Yani bu kadar üzüleceği, kendini salacağı ne vardı bilmiyorum. Arkadaşlarımın annelerini vs de görüyorum neler yaşıyorlar ama kimse bu kadar hayattan koparmıyor kendini. En ufak şeyde evde yarı baygın geziyor. Hem üzülüyorum hem kızıyorum.
Ufak olaylari kafasinda buyutup uzulen bir tip. Bu da dikkat bozuklugu belirtilerinden ve bende de var. Aslinda bu tur seyler kalitimsal olur size gecmemesi iyi.

Evet, bunu bir araştıracağım. Aynı böyle bahsettiğiniz gibi, yapamıyorum, bilemiyorum der hep. Rahat giyinmeyi sevdiği için rahat kıyafetler ve spor ayakkabılar alıyorum. Spor ayakkabıları giyiyor neyse ki :) dikkat eksikliği konusunda ikna edip bu şekilde doktora götürebilirim belki. Çok teşekkürler 🙏🏻
Bence, aile konusunda psikolog işe yaramayabilir.

Bazen insan gerçekten elini kaldırıp güzel gözükmek için bir şey yapmak istemeyebilir. Ama bu sürekliyse annenizi böyle kabul etmeniz gerekebilir.
Bence güzellik insanın içindedir. Yani anneniz tahminimce çok şey görmüş geçirmiş biri.
Ben olsam onu değişmesi için zorlamazdım. Çünkü o yaşta biri muhtemelen değişmez. Belki kabullenme ve bakış açısı değiştirme daha uygun olabilir....

Ufak olaylari kafasinda buyutup uzulen bir tip. Bu da dikkat bozuklugu belirtilerinden ve bende de var. Aslinda bu tur seyler kalitimsal olur size gecmemesi iyi.
Benim de anneme benzeyen huylarım var maalesef, sakin biriyimdir. Çok çabuk üzülürüm ben de, çabuk toparlarım. Onun tersine bakımı çok severim. Bilemiyorum ki ona benzemek istemiyorum hiç, çok yıpratıyor kendini. Siz çözüm bulabildiniz mi kendiniz için?

Ben yanımda güçlü duran, kendini seven, kendine değer veren ve bakan bir anne istiyorum sadece. Bunun nesi yanlış?
Yok tabi bu yazdığınız yanlış değil. İlk yazdığınızda öne çıkan bıkkınlığınız onun umrunuzda olmayan sizi sıkan ruh hali çok ağır bir anne için.

Giyime kuşama hevesi yok diyelim başka şeylere vardır benim de var böyle bildiklerim onlar hayattan kopmuş değiller.
Burda sürekli yatan, sürekli hasta olan, kendine söylenen uyarı gibi ama aslında hor görme gibi olan sözlere ve her şeye kapatmış biri var.

Sizin tabiki farklı olsa keşke diye istemenizde sorun yok bunu dayatmanız yanlış. Burda benzer konular açılıyor zaman zaman gençler kıyafetine karışan aileleri eleştiriyor baskıcı geri kafalı vs diyor.
O zaman gelen yorumlar "sana karışamaz",
"onun istediği gibi olmak zorunda değilsin", " oku paranı kazan çık o evden" türünde oluyor.
Orda da aile çocuğunu yakıştırmıyor yanına ve başkalarının gözüne.

Evliyim ben aynı evde olmadığımız için bir yere giderken müdahale edemiyorum, bir şeyler alıp götürüyorum ona bak bunlar sana çok yakışır diye, işte onları da kullanmıyor, neden diye sorduğumda rahat edemiyorum diyor. Sanırım depresyonda ama insan biraz çabalamaz mı? Benim küçüklüğümden beri(onun 30 yaşı mesela) saçını erkek modeli kestirir, saçını çok az zorla uzattırmıştım küt kesim kadar olmuştu onda bile saçlar kafamı ağrıtıyor diye gitmiş kestirmiş. Çok genç yaşından beri böyle.
Babanız kendini hiç sorgulamadı mı peki, yanında gezdirmiyormuş ya hani, kadınlar kendi kendine bu hale gelmez. Anneniz tedaviye ihtiyacı var. Ya da yoktur aslında sadece mutsuzdur. Size hafif gelen şeyler başkalarında ağır tahribat yapabilir ve karı koca arasında geçenleri evlatları da bilmeyebilir. Nerde görsem tanırım mutsuzluk bunun adı. Salaş giyinmek başka eski püskğ giyinmek çok başka. İmkanı varken böyle giyinmek, ve bahsettiğiniz ruh hali sadece mutsuzluk. Eşi de çocukları da umursamıyor bir de.

Tesettür giyime de uygun değil, bütün dolabını düzenlemesi gerekir. Buna enerji ayıramazken ona hiç ayıramaz. Bir şey demem tabi ki, yeter ki biraz özen göstersin kendine hiçbir şeyi layık görmüyor. Güzel bir yere gitsek şunu giyseydin desem amaan kim bana bakacak ben zaten gelmişim kaç yaşına siz beni boşverin der. Giyimi en çok onda görüp anlayamadığım kısım. Evi temizdir, topludur. Ama dolapları, buzdolabı, mutfak dolapları o kadar düzensiz ki, gidince elimden geldiğince toplarım. Hiç eleştirmedim o konuda, sadece biraz akıl vermeye çalıştım. Bak şöyle olsa ne güzel olur sen de rahat edersin diye. Ben biraz titiz ve düzenliyim, takıntılıyımdır bu konuda, onu bir de bu konuda sıkmak istemedim.
Yani ne diyeyim bilemedim. Annenizi bu şekilde kabul etmeniz gerekecek sanırım. Hepimizin annelerimize beğenmediğimiz özellikleri var. Anneniz iyi olsun mutlu olsun sizinle sıcacık olsun o yeter. Gönlünüzü ferah tutmaya çalışın

Zaten çok durgun, sakin ve üzgün biridir. Babamla babamın ailesinden kaynaklı problemleri oldu ama her ailede olan şeyler. Kaynana muhabbeti. Onun haricinde ablamla ben hep başarılı çocuklar olduk, onu üzecek şeyler yaşatmadık, maddi sıkıntı yaşamadı. Yani bu kadar üzüleceği, kendini salacağı ne vardı bilmiyorum. Arkadaşlarımın annelerini vs de görüyorum neler yaşıyorlar ama kimse bu kadar hayattan koparmıyor kendini. En ufak şeyde evde yarı baygın geziyor. Hem üzülüyorum hem kızıyorum.
O yasadigi sorunlar basit şeyler olmuyor malesef. Bana onlarla ilgilenirken kendine zaman ayırıp çevre edinememis gibi geldi. Değilse kendi girdiği ortamlar olsa kendi isteği ile çevresine göre şekillenir giyinir yaşardı.

Saygı duyulacak şey var duyulmayacak şey var. Bunu yapan hariçten biri olsa konu sahibi böyle davranmayacaktı, saygı duyacaktı. Ama insan annesini daha rahat eleştirir, bakımlı, güzel, dimdik görmek isteyebilir bunda kötü bir şey yok.
Aksine tamda saygı duyulacak bir durum. Konu sahibi ve buradaki birçok kişi kendi kalıp yargıları doğrultusunda anneyi bir kalıba sokmaya çalışıyor. Düşünülen aslında anne değil, kafadaki anne kalıbını varolan anneye dikte etmek. Hatta annenin izni olmadan kıyafetleri çöpe atma önerisini bile okudum burada. Bunlar hep psikolojik şiddete ve kişisel haklara saldırıya girer. Annenin psikolojik sorunları olduğu için özensiz giydiği üzerine hükme varılmış ve anneye teşhisler konulmuş burada. Hayattan soğumuş, bir travma yaşamış, aldatılmış veya depresyona girmiş gibi birçok şey okudum. Ama annenin kendi ağzından “ben böyle rahat ediyorum” söylemi kabul görmüyor. Velevki sorunları olsun. Elbiselerini zorla değiştirmek çözüm müdür? Sorunların annenin giyim tarzı ile hiçbir doğru orantısı çıkmazsa konu sahibinin tavrı ne olacak?
Veya şöyle birşey sorayım; asıl mesele nedir? Annenin kişisel sorunları mı, özensiz tarzından dolayı konu sahibini utanması mı?

X