Annemin kuruntulari

ordaki birimlerde epey psikolog vardır,
bence ona yapılacak en iyi iyilik bu. cunku cocuk ailesinde gördüğünü herseyi normal sanar, yas ilerleyip baska aileleri gözlemledikçe normal olmayan durumlar yasadigini farkeder .psikolog bazı seyleri farketmesine yardimci olacaktır.
Psikolog bulma konusunda bi sknti yok zaten. Ama nasil götüreyim, 12 yasindaki kizi kandiramazsinki. Annesinin kulagina giderse saldirgan olabilir
Sirf dogumgununu kutladik hediyeler aldik pasta aldik diye 3 hafta gondermedi.

Kiz bize ilk geldigi zamanlar hal ve hareketleri cok tuhafti zaten. Yabani gibiydi

Mesela misafir gelince ayaga kalkip hgeldin deme yerine salonda koltukda oturur vaziyette elinde tlfnla oynamalar nebilim birisi nasilsin dedidiginde yuzunu asip iyiii diyip kestirip atmasi, hediye alindiginda tesekkur etmemesi. Gorgu kurallarini hic bilmiyodu. Benim kizdan gorerek iste bazen ben hadi hgeldin de ablaya, sonra odaya gidin kalmak istemezseniz diye soylerdim.

Kaynanamlarla konusurken benim kizi sorarlar, benim kiz hemen aaaa babanne nasilsin iyimisin seni cok ozledim gelince koyunlara gideriz senle ben sana yardim ederim gibi konusuyo. Ama uvey kizim (ki onlarin oz torunu, benim kiz uvey torun ama cok benimsediler Allah razi olsun dislamadilar hicbizaman) selam vermek konusmak istemiyodu. Simdi yavas yavas merhaba nasilsin diyo.

Teyzesi dayisi dedesi yasadigimiz ulkede ama annesi hepsinle küs, gorusmuyolar
Evlerine hic misafir gelmedigini soyluyo.
Cocuk ne gorurse onu kapar, cocugun bise gordugu yokki.

Psikolog bulma konusunda bi sknti yok zaten. Ama nasil götüreyim, 12 yasindaki kizi kandiramazsinki. Annesinin kulagina giderse saldirgan olabilir
Sirf dogumgununu kutladik hediyeler aldik pasta aldik diye 3 hafta gondermedi.

Kiz bize ilk geldigi zamanlar hal ve hareketleri cok tuhafti zaten. Yabani gibiydi

Mesela misafir gelince ayaga kalkip hgeldin deme yerine salonda koltukda oturur vaziyette elinde tlfnla oynamalar nebilim birisi nasilsin dedidiginde yuzunu asip iyiii diyip kestirip atmasi, hediye alindiginda tesekkur etmemesi. Gorgu kurallarini hic bilmiyodu. Benim kizdan gorerek iste bazen ben hadi hgeldin de ablaya, sonra odaya gidin kalmak istemezseniz diye soylerdim.

Kaynanamlarla konusurken benim kizi sorarlar, benim kiz hemen aaaa babanne nasilsin iyimisin seni cok ozledim gelince koyunlara gideriz senle ben sana yardim ederim gibi konusuyo. Ama uvey kizim (ki onlarin oz torunu, benim kiz uvey torun ama cok benimsediler Allah razi olsun dislamadilar hicbizaman) selam vermek konusmak istemiyodu. Simdi yavas yavas merhaba nasilsin diyo.

Teyzesi dayisi dedesi yasadigimiz ulkede ama annesi hepsinle küs, gorusmuyolar
Evlerine hic misafir gelmedigini soyluyo.
Cocuk ne gorurse onu kapar, cocugun bise gordugu yokki.
zaten normal olan,
mesela, ola ki esimden ayrıldım. onun da yeni esi çocuğumu benimsemişse bi anne olarak sevinir insan. sağolsun kadın çocuğumla ilgileniyor vs denir. ama burda hicbirsey normal degil ki...
çocuğun babası var. herseye bir anne olarak ben karar veremem de mi..
mesela esimin de çocuğu pedagoga götürme hakki var, götürebilir miyim diye sormaya gerek bile yok, hele bu durumda.

zaten normal olan,
mesela, ola ki esimden ayrıldım. onun da yeni esi çocuğumu benimsemişse bi anne olarak sevinir insan. sağolsun kadın çocuğumla ilgileniyor vs denir. ama burda hicbirsey normal degil ki...
çocuğun babası var. herseye bir anne olarak ben karar veremem de mi..
mesela esimin de çocuğu pedagoga götürme hakki var, götürebilir miyim diye sormaya gerek bile yok, hele bu durumda.
Kizimin babasi evlendigi ilk zamanlar kizim kiskandi gitmek istemedi.

Ben ona guzellikle anlattim, hikayeler okudum. Sen saygili ol iyi ol oda seni sever sayar diye cok konustum.

Okulda bigun bi sepet yapmislar icinede kucuk top cikolata koymuslar,kizim yemis icindede 3tane birakmis. Aaa banada ver demistim, oda o hafta babaya gidecekti. Hayir anne olmaz biri babama biri x ablaya (babasinin esi) biride benim demisti. Cok gururlandim

Anneme bunu anlattigimda cevabi suydu: aayyyy ben orda o an olsem daha iyi olurdu, nasil genissin kizin uvey annesine verecek sana vermiyo. Direk intihar sebebim demisti.

Ben oyle dusunmuyorum tabiki, kizim cok iyi anlasiyo babasinin esiyle. Hicde kiskanmiyorum cok memnunum boyle olmsindan.

Kizimin babasi evlendigi ilk zamanlar kizim kiskandi gitmek istemedi.

Ben ona guzellikle anlattim, hikayeler okudum. Sen saygili ol iyi ol oda seni sever sayar diye cok konustum.

Okulda bigun bi sepet yapmislar icinede kucuk top cikolata koymuslar,kizim yemis icindede 3tane birakmis. Aaa banada ver demistim, oda o hafta babaya gidecekti. Hayir anne olmaz biri babama biri x ablaya (babasinin esi) biride benim demisti. Cok gururlandim

Anneme bunu anlattigimda cevabi suydu: aayyyy ben orda o an olsem daha iyi olurdu, nasil genissin kizin uvey annesine verecek sana vermiyo. Direk intihar sebebim demisti.

Ben oyle dusunmuyorum tabiki, kizim cok iyi anlasiyo babasinin esiyle. Hicde kiskanmiyorum cok memnunum boyle olmsindan.
anlatmasaydınız keske..
demek ki kadinin kizinizi dislamasi vs gerekiyor anneniz icin..
laf saysın, eve sokmasın. bir cocuk babasından mahrum buyusun. bu mu olsun...
inanin ben size de uzuldum, bu ne boyle. mesafe şart size yoksa ruh sagliginiz elden gidecek..normal seyler yaşamıyorsunuz..yazık degil mi size...
Not: Arkadaşım esinden ayrıldı. oğlu ve annesiyle yaşıyor. Annene eski damadıyla parkta buluşuyor, gelince nasılsın vs muhabbet ediyor,sorun çıkmadan medenice.. hersey torun icin diyor bana.. hakli..

anlatmasaydınız keske..
demek ki kadinin kizinizi dislamasi vs gerekiyor anneniz icin..
laf saysın, eve sokmasın. bir cocuk babasından mahrum buyusun. bu mu olsun...
inanin ben size de uzuldum, bu ne boyle. mesafe şart size yoksa ruh sagliginiz elden gidecek..normal seyler yaşamıyorsunuz..yazık degil mi size...
Not: Arkadaşım esinden ayrıldı. oğlu ve annesiyle yaşıyor. Annene eski damadıyla parkta buluşuyor, gelince nasılsın vs muhabbet ediyor,sorun çıkmadan medenice.. hersey torun icin diyor bana.. hakli..
Bunu yasadigimizda henuz kizim 6 7 yaslarindaydi yani ben dahi annemin beni tukettiginin farkinda degildimki idrak edemiyodum.
Ben ayrildim kizimi almaya gelirdi babasi, annem gormek istemedigi icin diger sokakda beklerdi.
Diyorum ya bana ayrilirken hic destek olmadi diye, bende kucagimda bebekle annemle babamin bosanma davasina gidio butun gun rezil rezil beklemistim

Bunu yasadigimizda henuz kizim 6 7 yaslarindaydi yani ben dahi annemin beni tukettiginin farkinda degildimki idrak edemiyodum.
Ben ayrildim kizimi almaya gelirdi babasi, annem gormek istemedigi icin diger sokakda beklerdi.
Diyorum ya bana ayrilirken hic destek olmadi diye, bende kucagimda bebekle annemle babamin bosanma davasina gidio butun gun rezil rezil beklemistim
Destek olmasını beklemeyin artık, birseyleri iyice farkedin..
hayatiniz hakkında sessiz kalsa, bu bile bir destek sayılır sizin icin.
cok zor ya, uzucu..

niye kendinizi ifade edemiyorsunuz..
sorun çıkar demeyin, sorun her turlu cikiyor,
bunu iyi dusunun..
Yani kadin algilamiyor sadece biseyi kafasina taktiysa 100bin sey soyle gene anlamiyo
Ornek
Abim ayrilali 2 yil oldu bende evleneli 2yil oldu
Abimin evlendigi nikah dairesinde (5yil once evlendi) bende evlendim.
Annemin Arkadasi yegeninin nikah fotolarini gosteriyo annemin tepkisi: ay dur gosterme oglum s in nikahi aklima geliyo gelinim l cok seviyodum dedi aglamaya basladi (gelini l ayrildi gitti annem her ortamda ay burayada onla gelmistik ay soyle yapmistik diye tuketti bizi, hayir kiz bize hic bir deger vermedi, saygi gostermedi vs) bende anne o 5yilki olay bende orda nikahlandim daha taze ustelik benimkini hatirla diyorum. Hatirlamiyom dedi, arkadasi gulerek kiz Sakami yapiyon neguzel nikahi olmustu elbiselerimiz neguzeldi. Annem: yoo valla hatirlamiyom dedi, bende hatirlamaz cunku soz konusu benim, gelini l nin bile deger gordugu kadar ben gormedim normal hatirlamamasi dedim.
Sonra piknige gidecez ailecek, ayy oraya l ile gitmistim en son, onu hatirlarim ben simdi diyo bu soyledikleri ayni gun oluyo. Yani arkadasi sen normal degilsin gercekten hic normal degilsin oglun bile yeni bi hayat kurmaya calisiyo o gelin size neler yapti sen nekadar takintilisin dedi.

Ona evet haklisin demezsem anlamiyo algilamiyo

Destek olmasını beklemeyin artık, birseyleri iyice farkedin..
hayatiniz hakkında sessiz kalsa, bu bile bir destek sayılır sizin icin.
cok zor ya, uzucu..
Cok ugrastirici
Bebegim biraz zor bebek yani zorlugu bana
Milletin icinde cocuk yapma bidaha diyom bana inat daha yapacakmis diyo
Hayir anne inat degil ben genis aile olmak istiyorum kizlarimla guzel iliskim olsun istiyorum yaparim bu Kimseyi ilgilendirmez diyorum

Sacma sapan konusuyo ne dedigini bilmiyo dengesiz
Ama herkes anliyo zaten
Antideprasan kullandiginida biliyo herkes oyuzden anliyolar

Cok ugrastirici
Bebegim biraz zor bebek yani zorlugu bana
Milletin icinde cocuk yapma bidaha diyom bana inat daha yapacakmis diyo
Hayir anne inat degil ben genis aile olmak istiyorum kizlarimla guzel iliskim olsun istiyorum yaparim bu Kimseyi ilgilendirmez diyorum

Sacma sapan konusuyo ne dedigini bilmiyo dengesiz
Ama herkes anliyo zaten
Antideprasan kullandiginida biliyo herkes oyuzden anliyolar
-dışardan sakince bakildiginda insanlar aninda çözer bu isi..emin olun biliyorlardır. onların bildigini de siz bilmiyorsunuzdur. sizlik bir durum yok.
-kizinin gorumcesini yemeğe alan, oveove bitiremeyen ama kendi kizini yemeğe cagirmayani bilirim. insanlar bu nasil is diyorlar. kızına üzülüyorlar.
-yasadiklariniz normal degil, siz farkindasiniz zaten. sadece burdaki arkadaslarda diyor size. artık aciklama yapmayı birakin..
yok ben öyle degilim, yok o olay aslinda boyle, yok millet degerli ben niye degersizim. vs vs
size deger verilmemesi sizi degersiz yapmaz. Akliniz basında, nasil ki yillar icinde hayat size öğretti annelik nedir?
o 12 yaşındaki cocuk da öğrenecek, hayat ogretecek, su an yasadigi herseyi normal saniyoor, aydinlanir o da yasi ilerleyince.
yasadiklarinizi yasamak hic kolay degil, ama artık yetişkin biri olarak, niye boyle şöyleyi birikin, burdaki herkes söyledi zaten.
artık aciklama yapmak yerine,-ben biliyorum gercegi sorun yok- ben boyle uygun gordum, olsun benim icin sorun degil. -cümlelerine yogunlassaniz,bi deneyin..aciklama yok gerekce sunmadan.. boyle uygun gordum gibi basit tek cümlelerle..

-dışardan sakince bakildiginda insanlar aninda çözer bu isi..emin olun biliyorlardır. onların bildigini de siz bilmiyorsunuzdur. sizlik bir durum yok.
-kizinin gorumcesini yemeğe alan, oveove bitiremeyen ama kendi kizini yemeğe cagirmayani bilirim. insanlar bu nasil is diyorlar. kızına üzülüyorlar.
-yasadiklariniz normal degil, siz farkindasiniz zaten. sadece burdaki arkadaslarda diyor size. artık aciklama yapmayı birakin..
yok ben öyle degilim, yok o olay aslinda boyle, yok millet degerli ben niye degersizim. vs vs
size deger verilmemesi sizi degersiz yapmaz. Akliniz basında, nasil ki yillar icinde hayat size öğretti annelik nedir?
o 12 yaşındaki cocuk da öğrenecek, hayat ogretecek, su an yasadigi herseyi normal saniyoor, aydinlanir o da yasi ilerleyince.
yasadiklarinizi yasamak hic kolay degil, ama artık yetişkin biri olarak, niye boyle şöyleyi birikin, burdaki herkes söyledi zaten.
artık aciklama yapmak yerine,-ben biliyorum gercegi sorun yok- ben boyle uygun gordum, olsun benim icin sorun degil. -cümlelerine yogunlassaniz,bi deneyin..aciklama yok gerekce sunmadan.. boyle uygun gordum gibi basit tek cümlelerle..
Okadar zor okadar zorki, anneden anlayis sevgi gorememek.
Anne ya anne, daha otesi varmi

Biliyorum kabullendimde ama cok zor inanin
Ustesinden gelmeye calisiyorum Okadar agir bi imtahanki
Biliyorum daha önce konuşmuştuk burada seninle bunu. Bende de az çok böyle bir anne var. Değişmiyorlar bu yüzden biz yolumuza bakmalıyız. Yoksa giden ömür , ruh sağlığı bizden gidiyor onlar aynı terane kalıyorlar.

X