Anti-Aging Anti-aging ellerden başlar

Anti-Aging - Sağlıklı Yaşam ve Yaşlanma

eylul77

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
6 Aralık 2007
1.322
33
Anti-Aging Ellerden Başlar
Yıllar en çok elleri yıpratıyor. Neden mi? Çünkü umarsızca ve hor kullanılır. Temizlik maddeleri ellerimizin en büyük düşmanıdır. Hatta ellerimizi sabunlamak dahi bizi bu deterjan artıklarından arındırmaz. Bu kimyasallar dokunun üzerindeki koruyucu bariyeri kaldırır ve dış etkenlere daha çok maruz kalmasını sağlar. Yağ dokusu ve cildin su tutma kapasitesi de azalır.

Gözlerin kalbin aynası olması gibi eller de yaşın aynasıdır. Bu yüzden ellerimize mutlaka uygun kremler kullanmalıyız. Krem kullanımı için yaş ya da cinsiyet hiç önemli değildir. Krem kullanırken nelere dikkat etmeliyiz (Gerçi hepimizin bildiği şeyler ama hatırlayalım)?
Elleriniz çok kuru ise gece yatmadan önce de kremlenmelidir.
Önce üst kısmına, sonra avuç içine yavaş yavaş uygulanmalıdır.
Soğuk ve kuru havalarda dışarı çıkmadan mutlaka hafif yağ bazlı krem sürülmelidir.
Yaz aylalarında güneş koruyuculu krem kullanılmalıdır.
Temizlik malzemesi ile temas eden eller iyice durulanmalıdır.
Duş aldıktan sonra, bulaşık yıkadıktan sonra krem kullanılmalıdır.
Bu minik tavsiyeler ellerimize gençlik katacaktır. El kaslarını çalıştırmak da çok önemlidir. Günde ayıracağınız 2-3 dakika, cildi gerginleştirir, kasları güçlendirir. Açma kapama hareketi bile iyi gelecektir.

Son düzenleyen: Moderatör:
Evde yapabileceğiniz tarifler:
El Kremi
4 yemek kaşığı vazelin
2 çay kaşığı susam yağı
2 çay kaşığı aloe-vera (Sarı sabır) yağı
Vazelini benmari yöntemi ile eritin. İçine susam ve aloe-vera yağını ilave edin. İyice karıştırdıktan sonra saklayabileceğiniz kutuya alın. Güle güle kullanın..

El Maskesi
4 yemek kaşığı vazelin
2 tatlı kaşığı kakao yağı
2 çay kaşığı toz şeker (Esmer şeker tavsiye ederim)
2 tatlı kaşığı zeytinyağı
2 yemek kaşığı mısır unu
Vazelini benmari yöntemi ile eritin. Önce şekeri, ardından da diğer malzemeleri ilave edin. İyice karıştırdıktan sonra elerinizin üzerine sürün ve 20 dakika bekletin. Üzerine poşet geçirebilirsiniz. Bu maskeyi haftada bir gün uygulayabilirisiniz.

El Kremi
4 yemek kaşığı vazelin
2 çay kaşığı susam yağı
Vazelini benmari yöntemi ile eritin. İçine susam ve aloe-vera yağını ilave edin. İyice karıştırdıktan sonra saklayabileceğiniz kutuya alın. Güle güle kullanın..

El Maskesi
4 yemek kaşığı vazelin
2 yemek kaşığı mısır unu
Vazelini benmari yöntemi ile eritin. Önce şekeri, ardından da diğer malzemeleri ilave edin. İyice karıştırdıktan sonra elerinizin üzerine sürün ve 20 dakika bekletin. Üzerine poşet geçirebilirsiniz. Bu maskeyi haftada bir gün uygulayabilirisiniz.

maskeyi değil ama kremi kullandım ve çok ciddi faydasını gördüm.bebeğim doğduktan sonra ellerimi çok yıkadığım için çok yıpranmıştı ama krem iki günde farketti.gerçi biraz geç emiliyor ama sürdükten sonra avucunuzun içini peçete ile alırsanız o da sorun olmuyo en yakın zamanda maskeyide deniyecem
teşekkürler eylül77

maskeyi değil ama kremi kullandım ve çok ciddi faydasını gördüm.bebeğim doğduktan sonra ellerimi çok yıkadığım için çok yıpranmıştı ama krem iki günde farketti.gerçi biraz geç emiliyor ama sürdükten sonra avucunuzun içini peçete ile alırsanız o da sorun olmuyo en yakın zamanda maskeyide deniyecem
teşekkürler eylül77

ben tesekkur ederım guldan.kremı gunduzlerı az surersek pek sorun olmaz gece bolca surup eldıvenle kullanırsak daha cok faydası olur.

Elleriniz yıpranmadan önleminizi alın!
En çok kulladığımız ve dolayısıyla en çok yıpranan organlarımızdan biri eller… Bu yüzden onlara gerekli özeni göstermek boynumuzun borcu!
Ellere ne zarar verir?
Fazla sıcak ve fazla soğuk su
Deterjanlar, evde kullanılan temizlik ürünleri
Güneş, soğuk, yağmur, deniz ve toprak da elleri hırpalar.
Elleri nasıl korumalısınız?
Suyla yapılacak işlerde lastik eldiven giyin.
Ev işlerinde ise pamuklu eldiven kullanın.
Elleriniz için küçük yardımcılar
. Ellerinizi ıslattıktan sonra iyice kurulayın. El kremi ya da losyon sürün.
. Ellerinizi günde iki, üç kere yumuşak sabunla yıkayıp bol suyla durulayın. Günde bir kere parmakları, tırnakları fırçalayın.
. Sert olmayan bir ponza taşı da elleriniz için yararlıdır. Sert derileri aldığı lekeleri de çıkarır.
. Haftada bir kere ellere çok yağlı kremle masaj yapın. Her parmağın ucundan başlayarak dibine kadar iyice sıvazlayın. Avuç ve el üstüne masaj yapmayı unutmayın. Bunun için en uygun zaman gece yatmadan öncedir.
. Arada bir ellerinize kalın tabaka krem, vazelin sürün pamuklu eldiven takıp yatın. Uyumakta biraz zorlanabilirsiniz. Ama sabah kalktığınızda elleriniz çok bakımlı olacaktır.
. El üstlerine sürülecek parafin tabakası gözenekleri açmak için çok yararlıdır.
. Limon da eller için yararlıdır. Elin rengine iyi gelir.

Özel bakım gerektiren durumlar
1. Esmer lekeler: Bunlara yaşlılık lekeleri denir. Ellerde kahverengimsi lekeler oluşur. Bu lekelerin çıkmasını geciktirmek, hatta önlemek mümkündür. Bunun için filtreli güneş ilacı kullanabilirsiniz. Eldeki benekler için de pigmen renklerini açan bir krem yararlı olur. En kötü ihtimalde suda çıkmayan fondotenle kapatabilirsiniz. Bu yöntem aynı zamanda damarların gözükmesini engeller.
2. Soğuk kabarcıkları: Parmakların yeteri kadar hareket etmemesi, soğuk ve nemden yeterince korunmaması neden olur. En iyi yol, egzersiz yapmaktır. Çünkü bu egzersizler kan dolaşımını hızlandırır.
3. Sert deri ve çatlaklar: Bunlara soğuk hava, elleri fazla zorlayan işler yol açar. Çatlaklara kir dolabilir. Bu kirleri limonla çıkarabilirsiniz. Sonra da bir parça pamuk yardımıyla zeytinyağı sürün. Bir süre bekledikten sonra ellerinizi sabunlu suyla yıkayıp iyice durulayın. Tabii ki sonra krem sürmeyi unutmayın. Bunun her gün yaparsanız elleriniz düzelir.
El ve parmak egzersizleri
1. Yumruk açma: Yumruğunuzu iyice sıkın. Sonra parmaklarınızı öne doğru mümkün olduğunca açın. ıki eli de aynı zamanda yapın. Bu hareketi en az 6 kere yapmalısınız.
2. Parmak ayırma: Ellerinizi avuçlarınızın yere bakacağı şekilde tam önünüze koyun. Parmaklar birbirlerine sıkaca yapışmış olsun. Sonra parmaklarınızı açabildiğiniz kadar açın.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ev yapımı el kremi
4 çorba kaşığı gliserin
4 çorba kaşığı mısır nişastası
3 damla gül yağı özü
Uygulama: Gliserin ve mısır nişastasını karıştırın.
Benmari usulüyle kalınlaşıncaya kadar ısıtın.
Soğuduktan sonra gül yağı da ilave edip, kavanozda muhafaza edin. Masaj yapıldığında sonuç mükemmeldir

Teşekkürler verdiğin bilgiler için...Şimdiden dikkat etmekte fayda var..
El için kullanacağımız en iyi krem hangisidir.?

neutrogena kullanıyorum ama lapıdak ve avonda kullandım hepsı cok guzel.

Bende neutrogena kullandım uzun zaman şimdi body shop kenevir özlü kremini kullanıyorum..Fakat benim aradığım yaşlanma ve lekelenmelere karşı şimdiden kullanacağım bir ürün :bbo:

ama bulamadım maalesef

Bende neutrogena kullandım uzun zaman şimdi body shop kenevir özlü kremini kullanıyorum..Fakat benim aradığım yaşlanma ve lekelenmelere karşı şimdiden kullanacağım bir ürün :bbo:

ama bulamadım maalesef

slm lotus,benım bacaklarımda kıl donmesınden dolayı lekelr olustu dun eczacı bana bıo taches adında bır krem verdı ama uzerınde yuz ve el lekelerı ıcın dıye yzazıyor 12 gundede etkısını gosterıyor tr de varsa bır bak ıstersen.bırde fade out adında bır krem var buda aynı ıse yarıyor fıyetıda daha uygun.a.s.

slm lotus,benım bacaklarımda kıl donmesınden dolayı lekelr olustu dun eczacı bana bıo taches adında bır krem verdı ama uzerınde yuz ve el lekelerı ıcın dıye yzazıyor 12 gundede etkısını gosterıyor tr de varsa bır bak ıstersen.bırde fade out adında bır krem var buda aynı ıse yarıyor fıyetıda daha uygun.a.s.

Teşekkürler Eylül

Varmı burada ama bakmak da fayda var teşekkürler kaydirigubbakcemile5

Ben geçen gün boynerde estee lauder el kremi denedim. adını şimdi hatırlayamıyorum yaşlanma ve lekelenme karşıtıymış..Denediğimde 1-2 saat elimden çıkmadı , emilimi de fena değildi..biraz daha araştırayım bakayım güzel bir krem bulursam yazarım :)))

mesaj tarihinin üzeirnden baya gecmiş ama yine de yeni okuyacak arkadaşlara faydalı olsun diye yazıyorum. bahsettiğiniz bio teches adlı kremi kullanana bir komşum var benim baya da memnun kendisi. yanılmıyorsam gecen sene çıktı türkiyede piyasaya (2010)

El bakımı çok önemli. Mutfakta ve banyotemizliğinde kullandığımız kimyasallar ellerimşze temaz etmemeli.. Bulaşık deterjanı bile..

El Kremi
4 yemek kaşığı vazelin
2 çay kaşığı susam yağı

El Maskesi
4 yemek kaşığı vazelin
2 yemek kaşığı mısır unu
Yalnız vazelınde parafın paraben turevlerı gıbı zararlı kımyasallar var..sonuçta derıde bı organ aslında ve sürülen-temas eden sey kana karısıyo

Selam ben swısscare marka el kremi kullanıyorum handıntense çok güzel bi ürün imkanı olanların kullanmasını tavsiye ederim, ben çok memnun kaldım

merhaba bayanlar bende swısscare markasının el kremini kullanıyorum çok memnunun ellerimin rengi görünüşü flan baya değişti kesinlikle kullanılabilecek en iyi ürün

X