arkadaşıma fikrimi söylemem

Wurstria

Geçici Olarak Hesap Pasiftir !
tek ayak cezası
Kayıtlı Üye
3 Ocak 2015
14.179
25.539
hanımlar merhaba, çok yakın bir arkadaşımla alakalı kafama takılan birşey oldu, evde annemlere falan danışmayı hiç düşünmedim bile o yüzden buraya, sizlere sorayım dedim. ben mi yanlış düşünüyorum ya da yanlış bir laf mı ettim diye...

şimdi arkadaşım x'in bir ilişkisi var, çocukla evlenmeyi düşünüyor(du), istiyor yani. geçenlerde çocukla konuşurken ev işlerinden falan konu açılmış. benim arkadaşım da lisede okurken başka bir şehirde okudu, yurtta kaldı. üniversitede aynı şekilde, benimle birlikte aynı yurtta kaldı 4 sene boyunca. mezun olur olmaz da çalışmaya başladı, işi yoğun, haftada tek tatili pazar günü ve mesai saatleri 08:30-19:00 şeklinde. yeri geliyor evden de çalışması gerekiyor, işini çok seviyor kazancı kötü değil. kızın ev işleriyle pek fazla arası yok çünkü liseden beri "ev ortamı"ndan uzakta, son 1 senedir de hep çalışıyor, evde annesi babası da kıyamıyor zaten yoğun çalışıyor diye hadi temizlik yap, yemek yap falan beklemez. yine de o tatillerde falan yemektir, temizliktir yapmış, öğrenmiş elbette.

laf arasında bizim kız sevgilisine, evlenince yemeği, temizliği birlikte yapalım isterim sonuçta hayat müşterek, evi birlikte paylaşıyoruz. zaten benim ailemde öyle bütün işler kadının omzunda değildir evde babam da sofra kurmaya, temizliğe yardım eder, elinden geleni yapar, ben öyle gördüm, demiş. kız böyle deyince çocuk karşı çıkmış. "mesele işleri bölüşmek değil, sen eğer benimle yaşadığın evin yemeğini, temizliğini yapmayacaksan o zaman o evi benimsemiş olmazsın, orası bir yuva olmaz. mesela evde yemek pişmezse ve dışarıdan söylenirse bi durup düşünürüm" demiş. ne alaka deyince de "sen evde kocan olsa da olmasa da yemek ve temizlik yapmayacak mısın zaten? bir kişilik değil iki kişilik yapacaksın bu kadar basit" diyormuş. şimdi eve yardımcı çağırabilirsiniz dedim ama evlenirken ailelerden katkı görmeyecekler, bütün maddi yük kendi üstlerinde olacak, borçla harçla evlenecekleri için yardımcı tutmaya bütçeleri olmayacak muhtemelen.

zaten konu yardımcı tutmaya bütçe olup olmaması değil, bence zihniyet. ben de arkadaşıma dedim ki o da ev işlerine elini sürmüyorsa o zaman o da evi benimsemiş sayılmaz :KK70: valla bu erkekler kendilerini ne kadar akıllı sanıyorlar yahu... kız sabahın köründe metrolarda, otobüslerde sürünsün, akşama kadar iş yerinde perti çıksın, eve gelsin bi de paşaya hizmet etsin. 1 güncük tatilini de temizliğe ayırsın. ne güzel dünya, ne güzel hayat... yarın öbür gün çocuk olsa bu heriften yardım istesen, sen çocuğu benimsemedin der. :) her zaman söylediğim şeyi dostuma da söyledim, sorun yaşarsın, kafana uymuyorsa evlenme kararını yeniden düşün dedim. ve benim konuşmam mı etkili oldu bilmiyorum arkadaşım şimdi soğuyorum falan demeye başladı. başka sorunları da var ama onlara girmeyeyim şimdi. ben böyle erkeklerin kadınlara çok fazla haksızlık yaptığını düşünüyorum, biz sırf kadınız diye neden kocamız salonda yatarken evin bütün işleriyle "görev" gibi ilgilenelim ki? ha içinden gelip de yapana, kul köle olmaya bayılana sözüm yok, Allah mesut etsin. ama bu durumun içinde olup da bundan memnun olmayan çok sayıda kadın var.

bir arkadaşınla eve çık, 1 hafta boyunca elini hiçbir işe sürme bakalım ne oluyor o arkadaşınla aranda? demiş bizim kız. ev arkadaşlığı başka, evlilik başka diye cevap vermiş çocuk. seni hizmetçi olarak mı alacak ne yapacak? dedim kıza.

şimdi bu arkadaşımla birbirimizi çok severiz ve görüşlerimize değer veririz. ben yanlış bir şey söylediğimi sanmıyorum sonuçta kendi fikrimi ifade ediyorum sorduğu için. ama benimle konuştuğundan beri kız soğudum falan diyor. ara bozucu gibi oldum ama o zaman sormasaydı fikrimi :) dedim ki şimdi bunlara "he" deyip geçersen, nasıl olsa hallederiz dersen evlendikten sonra halledemeyince üzülürsün dedim.
bu arada kızı asla dolduruşa getirmedim zaten o da 24 yaşında, aklı başında bir insan kimsenin lafıyla iş yapmaz. ama birazcık dobrayımdır yani masal anlatmam kimseye, realist bir insanım. öyle çook yumuşatayım da söyleyeyim, polyanna misali takılayım durumum yoktur. sizce fikrimi söylemekle hata mı ettim?

Son düzenleme:
Eşine yardim eden adam da var elini hiç bir şeye sürmeyende.arkadaşinin nişanlisi belli ki yardim etmeyecek cinsten ona göre düşünsün taşinsin bence

Eşine yardim eden adam da var elini hiç bir şeye sürmeyende.arkadaşinin nişanlisi belli ki yardim etmeyecek cinsten ona göre düşünsün taşinsin bence
yani... ben de öyle söyledim, bak dedim iyi düşün, şimdi tamam sorun değil diye düşündüğün şeyler yarın öbür gün sorun olursa içinden nasıl çıkacaksın.

bence hata yok. adam öküz. kılıfınıda hazırlamış. hafta sonu görümcem eşi çocukları vs vardı misafir. 1 çay ben koyduysam 2. ci çayı eşim koydu. ben yemek yaptım o sofra topladı. ben makinayı dizdim çalıştırdım. temiz bulaşıkları o yerleştirdi yerine. ikimizde sabah 8 akşam 8 çalışıyoruz haftada 6 gün. pazar tatilimiz var. eşim pazarları kesinlikle iş yapmak istemez. bana da yaptırmaz. bugünde çalışacaksak yorulacaksak neden 2 kişi sabah akşam çalışıyoruz ki der.

başta da dediğim gibi olay ev benimsemek değiş eşi benimsemek. ona değer verince kıyamıyorsun o kadar yorulmasına. bir işin ucundan da ben tutayım diyorsun.
madem arkadaşının eş adayı böyle düşünüyor arkadaşın işi bıraksın. ev nasıl geçinecek dersede bence sen kocalığı evi benimsemiyorsun desin.

ben ev işini yapmayınca evi benimseyemiyorsam , eş kişisi de evin maddi yükünü tek başına kaldırmazsa evi benimsememiş der işten ayrılırım. yok öyle bir dünya, hem işe koş, hem eve koş, bir de yarın öbür gün bunlar kilo aldın saçına başına bakmıyorsun diye çıkar ortaya!! çalışmayı sevmiyorum zaten, bu zihniyette bir eşim olsa bin kere işten çıkardım

Bazı erkeğin içinden geliyor ki yapıyor. Gerisi kırk takla at yapmaz. Eşim hamileykende şimdi de yardım eder ama becerisi Yok. Elektrik süpürgesiyle sadece halıyı süpürüyor mesela bin kere söylemişimdir parkeydik süpürebilitsin parke üzeri için ayarı bile var bu başlığın diye. Belki becerisi yoktur bellide tam bir öküzdür.

İyi yapmışsınız tabii ki fikrinizi söylemekle. Bu öyle basit bir konu değil.
Burada da 2,3 güne bir benzer konular açılıyor, ev içinde huzursuzluk çıkaracak bir mevzu çünkü.
Genelde sizin söylediklerinizi söylüyoruz, öyleyse hepimiz ara bozucuyuz.)

yani... ben de öyle söyledim, bak dedim iyi düşün, şimdi tamam sorun değil diye düşündüğün şeyler yarın öbür gün sorun olursa içinden nasıl çıkacaksın.
Adam baştan fikrini söylemiş arkadaşinda öyle.ben bu düşüncede olan adamin sonradan yardim edecegini düşünmüyorun.etrafimda örnekleri var çalişan kadin olmasina ragmen yardim gormeden her işi yapan kadinlar yani arkadaşin ya ayrilacak yada durumu kabullenecek .sen yanliş bisey yapmamissin aslinda.
Ama şu da bir gercekki eşleri yardim dahi etse yükün çogu yine kadinda oluyor ben iş bilmiyorum deyip köşeye çekilmek pek mumkun degil maalesef

Adam da karisi olmasa ac kalip pislik icinde yasayacak degil, fazladan bir tabak koymak mi zor gelmis :işsiz:
Boylesi evlat olsa sevilmez, gondersin gitsin aman ömür torpusu.

bence hata yok. adam öküz. kılıfınıda hazırlamış. hafta sonu görümcem eşi çocukları vs vardı misafir. 1 çay ben koyduysam 2. ci çayı eşim koydu. ben yemek yaptım o sofra topladı. ben makinayı dizdim çalıştırdım. temiz bulaşıkları o yerleştirdi yerine. ikimizde sabah 8 akşam 8 çalışıyoruz haftada 6 gün. pazar tatilimiz var. eşim pazarları kesinlikle iş yapmak istemez. bana da yaptırmaz. bugünde çalışacaksak yorulacaksak neden 2 kişi sabah akşam çalışıyoruz ki der.

başta da dediğim gibi olay ev benimsemek değiş eşi benimsemek. ona değer verince kıyamıyorsun o kadar yorulmasına. bir işin ucundan da ben tutayım diyorsun.
madem arkadaşının eş adayı böyle düşünüyor arkadaşın işi bıraksın. ev nasıl geçinecek dersede bence sen kocalığı evi benimsemiyorsun desin.
ben de böyle düşünüyorum. ben erkek olsam karıma iş güç yaptırmazdım herhalde ya, bir tek yemek yapmasına ses etmezdim onu da seviyorsa tabi. çünkü bazı insanlar yemek yapmaya gerçekten bayılıyorlar, eğer severek yapıyorsa ve yemek yaparken rahatlıyorsa onun yaptığı yemeği yemek de beni mutlu ederdi. eşiniz gayet mantıklıymış, her eve lazım türden :)

ben ev işini yapmayınca evi benimseyemiyorsam , eş kişisi de evin maddi yükünü tek başına kaldırmazsa evi benimsememiş der işten ayrılırım. yok öyle bir dünya, hem işe koş, hem eve koş, bir de yarın öbür gün bunlar kilo aldın saçına başına bakmıyorsun diye çıkar ortaya!! çalışmayı sevmiyorum zaten, bu zihniyette bir eşim olsa bin kere işten çıkardım
di mi? onu da söylemiş. sen benden iş bekliyorsan o zaman işten çıkmam lazım çünkü biliyorsun yoğunum ve bazen akşamları evden de çalışmam gerekecek demiş. ama kızın maaşı 2200 TL ve herifin o da işine gelmiyor. tek maaşla nasıl geçineceğiz diyormuş bu arada çocuğun maaşı da 2000 TL.

Bazı erkeğin içinden geliyor ki yapıyor. Gerisi kırk takla at yapmaz. Eşim hamileykende şimdi de yardım eder ama becerisi Yok. Elektrik süpürgesiyle sadece halıyı süpürüyor mesela bin kere söylemişimdir parkeydik süpürebilitsin parke üzeri için ayarı bile var bu başlığın diye. Belki becerisi yoktur bellide tam bir öküzdür.
becerisi olmasa bile niyetinin iyi olması hoş birşey değil mi? mesele beceremiyorsa bile en azından evi dağıtmaz. ya da yediğini içtiğini, çıkardığını orta yerde bırakmaz. su bardağını mutfağa götürmek, çorabı kirliye atmak da beceri gerektirmiyor. zihniyete sinir oldum.

Dolduruş veya değil. Hayırlı bir iş yapmışsın. O adam kendine eş değil gündelikçi bulsun. Çok ev hizmeti istiyorsa müstakbel karısını işten alıversin bir zahmet.
yoook ona da yanaşmıyor. :) herif kendini ne sanıyor bilmiyorum ama çok da aman aman birşey değil, gönül işte.

İyi yapmışsınız tabii ki fikrinizi söylemekle. Bu öyle basit bir konu değil.
Burada da 2,3 güne bir benzer konular açılıyor, ev içinde huzursuzluk çıkaracak bir mevzu çünkü.
Genelde sizin söylediklerinizi söylüyoruz, öyleyse hepimiz ara bozucuyuz.)
yani, o zama hepimiz öyleyiz :) ama kızdan hiç beklemiyordum soğudum laflarını falan.

Adam baştan fikrini söylemiş arkadaşinda öyle.ben bu düşüncede olan adamin sonradan yardim edecegini düşünmüyorun.etrafimda örnekleri var çalişan kadin olmasina ragmen yardim gormeden her işi yapan kadinlar yani arkadaşin ya ayrilacak yada durumu kabullenecek .sen yanliş bisey yapmamissin aslinda.
Ama şu da bir gercekki eşleri yardim dahi etse yükün çogu yine kadinda oluyor ben iş bilmiyorum deyip köşeye çekilmek pek mumkun degil maalesef
ben de düşünmüyorum yardım edeceğini.
evet son söylediğiniz de doğru, bu saçma düzen hep böyle sürecek galiba. yine de kötünün iyisini aramaya devam.

Adam da karisi olmasa ac kalip pislik icinde yasayacak degil, fazladan bir tabak koymak mi zor gelmis :işsiz:
Boylesi evlat olsa sevilmez, gondersin gitsin aman ömür torpusu.
bir de en çok neye sinir oldum biliyor musunuz, ev arkadaşınla kalsan yapman lazım dediği şeylere ev arkadaşlığı başka evlilik başka diye cevap vermesi.

valla herif kendini amma uyanık sanmış. kadın para getirsin, evde işini yapsın, yatakta onu eğlendirsin, yarın öbür gün erkek çocuk da doğursun oh ne ala.

Bana söylense öyle bir şey sizin dediğinizi anında iade ederdim. O ev benim olacak da beyefendi misafir mi olacakmış. Bayağı hizmetçi arıyor. Evlilikte kafa yapısı çok çok önemli. Aşk olmadan mutlu evlilik oluyor ama kafa yapısı uyusmadan olmuyor. Çoğu hizmetçi gibi yaşayan kadın arkadaşınız gibi oluyor ama çok seviyorum napalim diye ayrilmayip evlenmiş oluyorlar. Veya değişir umuduyla. Ama kimse değişmiyor. Çok doğru konuşmuşsunuz. Belli ki arkadaşınız da sizin görüşlerinize değer veriyor. Durustlugunuzden odun vermeyin.

ben de böyle düşünüyorum. ben erkek olsam karıma iş güç yaptırmazdım herhalde ya, bir tek yemek yapmasına ses etmezdim onu da seviyorsa tabi. çünkü bazı insanlar yemek yapmaya gerçekten bayılıyorlar, eğer severek yapıyorsa ve yemek yaparken rahatlıyorsa onun yaptığı yemeği yemek de beni mutlu ederdi. eşiniz gayet mantıklıymış, her eve lazım türden :)

di mi? onu da söylemiş. sen benden iş bekliyorsan o zaman işten çıkmam lazım çünkü biliyorsun yoğunum ve bazen akşamları evden de çalışmam gerekecek demiş. ama kızın maaşı 2200 TL ve herifin o da işine gelmiyor. tek maaşla nasıl geçineceğiz diyormuş bu arada çocuğun maaşı da 2000 TL.

becerisi olmasa bile niyetinin iyi olması hoş birşey değil mi? mesele beceremiyorsa bile en azından evi dağıtmaz. ya da yediğini içtiğini, çıkardığını orta yerde bırakmaz. su bardağını mutfağa götürmek, çorabı kirliye atmak da beceri gerektirmiyor. zihniyete sinir oldum.

yoook ona da yanaşmıyor. :) herif kendini ne sanıyor bilmiyorum ama çok da aman aman birşey değil, gönül işte.

yani, o zama hepimiz öyleyiz :) ama kızdan hiç beklemiyordum soğudum laflarını falan.

ben de düşünmüyorum yardım edeceğini.
evet son söylediğiniz de doğru, bu saçma düzen hep böyle sürecek galiba. yine de kötünün iyisini aramaya devam.
Arkadaşin iyi düşünsün.bu adam elini biseye sürmez ailesinden böyle görmüstür.zaten bisey yapmayi da bilmiyordur.peki sen arkadaşinin yerinde olsann ne yapardin ?sevdigin adamla yollarini ayirir miydin bu konu yuzunden

bir de en çok neye sinir oldum biliyor musunuz, ev arkadaşınla kalsan yapman lazım dediği şeylere ev arkadaşlığı başka evlilik başka diye cevap vermesi.

valla herif kendini amma uyanık sanmış. kadın para getirsin, evde işini yapsın, yatakta onu eğlendirsin, yarın öbür gün erkek çocuk da doğursun oh ne ala.

Ev arkadasi arkadas,
"Karı" köle, yapacak tabi.
Valla banane evlensinler dicem de, bunlarla evlenip bu ne oldugu belirsiz turun devamini sagliyorlar ya ondan sinir oluyorum kizlara.
Burakin ureyemesinler, birkac kusak sonra azalarak biterler, dunya cok daha guzel bir yere donusur.

O zaman o da 2 kisilik calissin, ek is yapsin limon falan satsin. Isine geldigi yerde modern isine geldigi yerde geleneksel takilmaya calisan erkeklerle bu is yurumez. Arkadasin da biraz saf galiba, bu tip bir polemige girip nasil agzinin payini veremiyor hayret!

Kendi açımdan bakıyorum, ben böyle bir adamla aynı evi paylaşamazdım.:kahve:
Ben kendimi bildim bileli babam anneme; temizlikte, çamaşır yıkama-asmada,yemekte ( bunun içinde hamurişinden tatlısından ev yemeğine her şeyi birlikte yapmak var),silme süpürmeden,banyo temizlemeye kadar yardım eden bir adam.
Öyle ki büyüyünce annemle babamın ev içindeki uyumluluğuna,yardımlaşmasına hayran olduğumdan hep öyle bir adamla evlenmek istedim,şükür nasip oldu.

Ben evlendim, okuldan geliyoruz eve hafta içi, ikimizde aynı işi yapan insanlarız.Yeri geliyor evde de bilgisayar başından kalkamıyoruz,işler bitmediğinden. Evet bizim evde öyle çorbası pilavı zeytinyağlısı tatlısı olan bir sofra olmuyor. Eve gelince hızlıca birlikte tek çeşit yapıp ufak şeyler ekliyoruz yanına.

Bana tek bir gün " Bu sofra ne böyle, ben tam donanımlı sofra isterim işten gelince,neden şu yok,bu eksik" demedi. :KK45:
"Hallederiz birlikte, sen kafanı takma" sözünü duydum hep.
Şimdi her iki kişi de çalışıp didinirken, eve gelip birinin yatıp diğerinin tüm yükü alması nedir?:KK20:
Bunu geçtim evde yemek olmadığı günler olabilir; ne olmuş? Karı-koca kolları sıvayıp yarım saat -45 dakikada pekala kurarlar sofrayı. Beklemek istemeyen daha hızlıca bir şeyler yapar daha da erken oturulur.
Bütün mesele birbirini anlamak, birbirinin kıymetini bilmek, her konuda el ele vermekte.
Yoksa o evliliğinde bir tadı,anlamı yok.
Sevdiği kadını düşünen, kıymet veren hiçbir adam da sadece eşinden beklemez bunları, paylaşmak, beraber yapmak ister.Yani; yemek yapmadın, evde temizlik eksik, sen evini benimsemiyorsun demek fazlasıyla komik.:KK48:

Hata etmedin taniki canım. İyiki söyledin. Neyse ki düzgün bi arkadaşın varmış da "sen bizi gısganıyorssuuğğn , aramızı bozmaya çalışıyosuuun" veya "senin gözün var benim sevgilimde" tarzı konuşmamış. İkiniz de birbiriniz için gerçek arkadaşsınız. Ama arkadaşın çocuğa sert çıkmıyor anlaşılan. Sanki biraz fazla sakin

X