Anaokulu, okul öncesi, kreş yorumları Arkadaşlar okuyup bana dönerseniz sevinirim...

Anaaa burası epey karışmış yahuu.
Şaka bir yana benim kazandibide bu sene ana sınıfında, bizdeki uygulama daha değişik, öğretmen ve cici anne (hizmetli kadın) belirli aralıklarla çocukları sıraya sokup tuvalete götürüyorlar böylece çocuklar tek tek gitmiyorlar ve derside bölmemiş oluyorlar.
Buradaki şikayetleri okudukça hem okulu hemde anasınıfı öğretmenimizin ellerinden öpesim geliyor (okulun elini öpemem ama olsun onuda takdir edeyim bari :jeyyar:)

Anaaa burası epey karışmış yahuu.
Şaka bir yana benim kazandibide bu sene ana sınıfında, bizdeki uygulama daha değişik, öğretmen ve cici anne (hizmetli kadın) belirli aralıklarla çocukları sıraya sokup tuvalete götürüyorlar böylece çocuklar tek tek gitmiyorlar ve derside bölmemiş oluyorlar.
Buradaki şikayetleri okudukça hem okulu hemde anasınıfı öğretmenimizin ellerinden öpesim geliyor (okulun elini öpemem ama olsun onuda takdir edeyim bari :jeyyar:)

evet burbuk sen deyince aklıma geldi.bizimkinin okulundada sırayla beraber tuvalete gitme merasimi var.küçük yaş için ama.belli saatlerde gidiyorlarmış.arada gene tuvaleti geleni götürüyolarmış tabi ama genel uygulama bu yönde.

her eğitim öğretim yılı başlarken diyorum..

önce anne babaları eğitime alalım..onları eğitirsek çocuklarla fazla zorlanmayız..

önce anne babaları eğitime alalım..onları eğitirsek çocuklarla fazla zorlanmayız..

kesinlikle bence de bu böyle... anasınıfına ve birinci sınıfa başlayan çocukları 1 hfta okula alışsınlar diye erken başlatıyoruz yaa bence o hfta sadece anne babalar gelmeli ve onlar okula alışmalıdelikafadulden

ayrıca toplantılarımda hep diyorum " okul öncesi eğitim çocukları okula hazırlamaktan daha çok aileleri okula hazırlamak için var bence" diye...

katılıyorum kesinlikle ! çocuklar değil veliler yoruyorlar ve yıpratıyorlar beni...

iyi fikir valla arkadaşımşakkıdı
her eğitim-öğretim dönemi başlarken öğretmenleride yeterlilik sınavına tabii tuttukmu fikir tam anlamıyla uygulanmaya hazır demektirsengözlerimebaksanab

iyi fikir valla arkadaşımşakkıdı
her eğitim-öğretim dönemi başlarken öğretmenleride yeterlilik sınavına tabii tuttukmu fikir tam anlamıyla uygulanmaya hazır demektirsengözlerimebaksanab

bu dediğini devlet başka bi ad altında yapıyor zaten canım..hani şu kpss belası...devlet kendi okulundan mezun ediyor ama yinede emin olamayıp bilmem şu kadar puan al ki öğretmen olabilesin diyor....bu da trajikomik bi durum..

bu dediğini devlet başka bi ad altında yapıyor zaten canım..hani şu kpss belası...devlet kendi okulundan mezun ediyor ama yinede emin olamayıp bilmem şu kadar puan al ki öğretmen olabilesin diyor....bu da trajikomik bi durum..

Krocuğumun dediği yeterlilikle sizin söylediğiniz KPSS aynı olmuyor malesef. Öğretmenlik diğer mesleklerden daha farklıdır, sevgi ve sabır ister.
Zor bir meslektir ve mesleğini hakkıyla yapan tüm öğretmenlerin karşısında saygıyla eğilirim.

ben kpss yi kast etmemiştim.(zira bütün meslek grupları için kpss yi saçmalık olarak değerlendiriyorum.:nazar:)
benim demek istediğim anne-babaları eğitirken kullanılacak metodla öğretmenlerinde yeterliliğini test etmek..bilgisini değil yeterliliğiniyerimseniben

ben kpss yi kast etmemiştim.(zira bütün meslek grupları için kpss yi saçmalık olarak değerlendiriyorum.:nazar:)
benim demek istediğim anne-babaları eğitirken kullanılacak metodla öğretmenlerinde yeterliliğini test etmek..bilgisini değil yeterliliğiniyerimseniben

Öpüyom nan kro'm seni. teşekkür butonu yokki basayım şak diye

aslında bu söylediğiniz tüm meslek grupları için geçerli olsa eminim ülkemiz çoktan avrupa standartlarına ulaşmış olurdu..hani mesai saatlerini elişi,örgü örmek amacıyla dolduranlar, yada netten fal bakanlar yahut şans oyunlarına vakit ayıranlar..tüm meslek grupları eğer YETERLİLİĞE göre ayrım yapılacaksa,bir an önce performansa bağlı ücretlendirmeye gidilmesini daha yararlı ve sağlıklı görüyorum..o zaman sadece eğitimciler değil çalışan herkes daha eşit değerlendirilebilir..

aslında bu söylediğiniz tüm meslek grupları için geçerli olsa eminim ülkemiz çoktan avrupa standartlarına ulaşmış olurdu..hani mesai saatlerini elişi,örgü örmek amacıyla dolduranlar, yada netten fal bakanlar yahut şans oyunlarına vakit ayıranlar..tüm meslek grupları eğer YETERLİLİĞE göre ayrım yapılacaksa,bir an önce performansa bağlı ücretlendirmeye gidilmesini daha yararlı ve sağlıklı görüyorum..o zaman sadece eğitimciler değil çalışan herkes daha eşit değerlendirilebilir..
anne-babaların yeterliliğini sorgulayanlar için önermiştim yeterlilik testini:1closedeyes:
hangi meslek grubu eğitimin sadece diplomayla yapılacağını savunuyorsa onlara yeterlilik uygulansın demiştim.
kibirli bir şekilde önce anne-babalar eğitilsin diyenlere demiştim.
yoksa işini yaptıktan sonra isteyen nettede gezer,falda bakar.
oturarak çalışanlara bu öfke niye:nazar:

yaşadıklarınızı hayretle okudum.çok şaşırdım müdürün tutumuna.bak canım.içini serin tut suçlamaları kafana takma.okul bir eğitim kurumudur.doğru yada yanlış çocuktaki davranışları eğitmekle yükümlüdür öğretmenler.eğitmek yerine alın çocuğunuzu okuldan demek çaremi.hem bir veli olarak size sergiledikleri tutumda çok yanlış.böle bir durumda çocuğun niye böle davrandığı araştırılmalıydı.kaldı ki afacan bir kez wc izninde bilgisayar odadına girerek merakını farklılığını ortaya koymuş.bu olaydan sonra öğretmeninin gözü afacanın üzerinde olmalıydı.çünki çocuk sinyali vermiş.ikinci kez çocuk ortadan kayboluyor ocak yakmak gaz açmak ekmek pişirmek sizce ne kadarlık zamana sığar öğretmen peşini hiç aramadıysa suçlu olan ne siz nede oğlunuz ortada bir suç varsa okulun alaka boşluğu ve öğretmenidir suçlu.şimdi size tavsiyem sakın canınızı sıkmayın kendinizi de suçlu hissetmeyin.konuşmadım sölemedim. savunmadım diye de kafanıza takmayın benim tavsiyem size.hiç vakit kaybetmeden ilinizdeki milli eğitim bakanlığına gidiyorsunuz.okulu ve öğretmeni şikayet dilekçesinde bulunuyorsunuz.gerekçe olarakta çocuğunuzla yeteri kadar ilgilenmemeleri sonucunda ortaya çıkan bu olay ve bu olayın sizin çocuğunuzun ve diğer okul öğrencilerinin hayatlarını riske atmaları.ikinci şikayet dilekçesinide okul müdürünün şahsına hazırlıyorsunuz.gerekçe:eek:kuldan çocuğu alın demesi.şöyle bir düşünün okul öncesi eğitimin bu denli önemli olduğu bir çağda hangi eğitimci ne hakla okula göndermeyin der.ve hangi zihniyetle çocuğu kazanmak yerine dışlar bu olay sizi ve çocuğunuzu çocuğunuzun okul hayatı boyunca etkileyecek negatif olumsuzluktur. suçlanmış bir çocuk okula gitmek ister mi sizce okuldan soğur hatta nefret eder.milli eğitim bakanlığına bu dilekçeleri sunduktan sonra ister çocuğunuzu aynı okula yollayın ister okulunu değiştirin tercih sizin ama siz siz olun minicik bir yavrunun öğretmen alakasızlığı yüzünden okuldan soğumasına izin vermeyin.sizde veli olarak dimdik durun.saygılarımla...

valla egolu olan kompleksli olan sensin eksi itibarı sende vermişsin bende sana güldüm ....haddini bil okumakla adam olunmuyor.senin gibi okumuş 40 tanesini cebimden çıkarırım ben çok terbiyesiz bir insansın yazık senin öğrencilerine yazık....benim öğretmenlerle alıp veremediğim yok ama malesef sizin gibi başka iş bulamamış üniv.puanı bu dala uygun olup okumuş ve malesef öğretmen olmuş insanlara kızıyorum.öğretmensin sen seviyeli saygılı olma gerekir ama yok sen gerçekten kompleksli bir insansın benim için bir daha yazma asla muhattap olmam seninle ha kaçtı korktu laf yetiştiremedi falan diyede düşünebilirsin sen 4 yıl okudun süpersin ya benim kendimi nerde gördüğüm ne yaptığım seni hiç alakadar etmez aferin sana bak öğretmen olmuşsun boşver gerisini .......yazık be valla yazık öğretmensin bide..

okur musun bilmem arkadaşım ama ben yinede bilgi vereyim
okuöncesi öğretmenliği eşit ağırlık dalında ankara üniv. SBF kamudan yüksek puanla öğrenci alıyor
haklısın puanı yetenler yani %1 lik dilimdekiler tercih edebiliyor

topiğin amacı biraz değişmiş ama bende birşeyler yazmak istedim
"mesleki tecrübeler, velileride içerir"
o yüzden her yıl çocuklarla bir velileride değişir ve biz emekli olana kadar insan sarrafı olur çıkarız..
çünkü elimizde sadece 9 ay vardır fark oluşturabilmek için
çocuğa faydalı olabilmek için aile ile de iletişimi kurmak lazım (işin en zor kısmıda budur zaten)
arkadaşın sorunu hallolmuş zaten
meslekte 7. yılım
kendi öğretmen arkadaşlarım bile dalga geçerlerdi oyuncak ver gitsin derlerdi
toplumun bakışı ona keza
sağolsunlar
beni ezerken idealistliğimi pekiştirdiklerini bilmediler
ben hiç onlarla tartışmadım hiç direnmedim
sadece işimi yaptım
çocukları sevdim
şimdi başkaları ne der beni ilgilendirmiyor
ben işimi yapıyorum, kafam patlayana kadar çocukları dinliyorum, eve gidince uyuyakalıyorum bazen
ama tıkadım kulaklarımı ve mutluyum
arkadaşlar bu tartışmanın sonu yok
kazananı olmaz
verilebilecek tek cevap işini yapmak ve koca dünyada bir fark oluşturmaya çalışmaktır
meslektaşlarımı sevgiyle selamlıyorum
Allah yolumuzu açık etsin
mahçup etmesin inşaallah

Son düzenleyen: Moderatör:
hep gözüme takiliyordu baslik okuyun ve geri dönün bir türlü bir neden olup tiklayamadim.
simdi okunca cok sasirdim.bir defa 4,5 yasinda bir cocuk yasitlarinin yaninda olmasi lazim.okulda baksaniza basi bos birakiyorlar daha kötü seyler bile gelebilirdi.suclu burda ögretmen 4,5 yasindaki bir cocuk basi boc wc ye gönderilirmi??? birinci hatayi yapmis ikinci gün bari yaninda gidip gel hadi cocuk disari ciksaydi okuldan.cocuk o kadar sey yapiyor gaz kokusu sarinca cocougun yoklugunu anliyor.aslinda sen ögretmemi ilgilenmiyor diye sikayet etsen yeri.birde o kadar cocougu bir kisiye teslim etmek ne kadar verimli olurki.siz yinede kendi yasitlarinin ve grubun az oldugu bir yere verin cocugu.gecmis olsun

kusura bakmayın da öğretmen sınıfta 25 çocuğu bırakıp bir çocuğun peşine tuvalete nasıl gitsin.öğretmenin yanında bir yardımcı görevli olmalı.o bu tuvalet işleriyle ilgilenmeli.öğretmenin görevi eğitimdir.kurumlar ve veliler öğretmenleri bakıcı olarak görmeyi bıraksın artık.

öğretmeni bakıcı olarak görenler evde 1 çocukla başa çıkamazken öğretmenin aynı anda 25-30 çocukla ilgilenmesini bekliyorlar.
okul öncesi adı üstünde bakım evi değil.
bu eleştiriyi en çok yapanlar da genelde ev hanımları oluyor nedense.
sanırım ev hanımları 1 çocuğa bakmaktan sıkıldıkları için bakıcı olarak gördükleri öğretmene emanet ediyorlar çocuklarını; bir şeyler öğrensin gelişsin diye değil.akannehir
öğretmen çocukları kayırılır diyen olmuş.
benim annem anaokulu öğretmeni. çalıştığı okulda okuduk biz ama başka sınıfta, ayrım görmeden okuduk.
öğretmen fedakar olmalı zaten bunu lütuf olarak görmesin diyen, buna rağmen 4-5 yaşındaki çocuğunu döven veliler var.
ayrıca son olarak hani kıytırık ya okul öncesinin puanı, hep en düşük puanları alanlar giriyor bu bölüme ben bu bölümü okumak için mimarlık bıraktım.
insanlar sevdikleri işi yapmak için okurlar.
ama en kıytırık bölüme bile girecek puanı alamamış insanların bunu eleştirmesi de ilginç.
ama nasılsa, bugun doktora gittim iki öksür dedi ilaç yazdı sadece bir şey bilmiyor bu o kadar sene niye okumuş, yorumlarının bile yapıldığı bir ülkede yaşıyoruz.
herkes her işi çok iyi biliyor nasılsa.

X