Anaokulu, okul öncesi, kreş yorumları Arkadaşlar okuyup bana dönerseniz sevinirim...

Yazılanları okudukça çok şaşırdım özellikle öğretmenlere bukadar yüklenilmesine hayret ettim.Benim oğlumda 4.5 yaşında devlet anaokulunun 5 yaş grubuna gidiyor.Aynı öğretmende kızım okuduğu için öğretmeniyle diyoloğumuz iyidir.Daha önce küçük yaş gurubu okutmadığı için aradaki farkı sorduğumda 6 yaşla 5 yaşın eğitimi farklı 6 yaş kas geliştirmeye ilköğretime hazırlık eğitimi veriliyor. 5 yaşta oyun ağırlıklı sosyalleşme eğitimi var demişti yani burda konuyu açan arkadaş çocucuğunu 6 yaşa vermekle hata yapmış.Gelelim çocuğa çocuk bana göre çok büyük yanlış yapmış mutfakta oyun oynanmayacağını az çok bilmesi lazım evde hiçmi konuşulmadı öğretmen neden takip etmedi deniyor çocukların yaramazlıkları anlık olabilir yani o mutfak olayı sanmıyorum saatler sürsün.Benim oğlumda geçenlerde tuvalete arkadaşıyla gittmiş(onlarda tuvalete yalnız gidip yalnız dönüyorlar)sıvı sabunla köpük yapıp klozete döküyorlarmış kayıp düşmüş kolunu açıtmış.Bende burdaki arkadaşlar gibi neden başında kimse yoktu diye tepki göstermedim benim oğlum evdede bir kaç kere sıvı sabunla oynamış (bakın evdede çocuklarımızın başında bekçi gibi durmuyoruz) bunun yanlış olduğunu anlatmaya çalışmıştım demekki iyi anlatamamışım öğretmeni arkadaşıyla ona ceza vermiş ogün sınıfta uslu duranlar yıldız kazanıyorlar akşam eve yıldızla dönüyor o gün yıldız almadı .İlk zamanlardada arkadaşlarını itiyor onlara tekme atıyormuş (okul haricin hiç böyle davranışını görmemiştik)öğretmeni söylediğinde şok oldum ama bunun yanlış olduğunu anlata anlata ödül ve ceza yöntemiyle 2 haftada bu olayı çözdük öğretmeni bunu şiddet olarak değil hareketli olduğundan yaptığını söylemişti.Çok uzun oldu ama bakın benim çocuğumun haricinde sınıfta özürlü bir çocuk var laftan anlamayan yaramaz (insanin tahammülünü zorlayan)bir çocuk var,sinirlenince ağlayıp sınıftaki herşeyi dağıtan bir çocuk var ve ayrı ayrı karakterde 20 çocukla uğraşmak zor öğretmenimiz velilere bazı şeyleri anlatamıyorum anlatamadıklarımada çocuklarının davranışlarını çocuğa farkettirmeden kameraya çekip gösteriyorum demişti ne kadar haklıymış normaldede çocukları kameraya alır ve resimlerini çeker sonra hatıra diye bizlere dağıtır.Genelde suçu başkasında aramayı seven milletiz peki çocukların bazı davranışlarında hiçmi biz velileririn suçu yok.Kendimizide eleştirelim benim çocuğum sıvı sabunla oynamaması gerektiği halde oynadıysa,arkadaşlarını itirdiyse burda hatanın %90 bende çünkü bu çocuk 4.5 yaşına kadar benimleydi 2.aydır okulda.Evdede yemek yaparken telefonla konuşurken hatta wc deyken çocuklarımızı yanlız bırakıyoruz o zamanlarda çocuklar yaramazlık yapmıyormu.Öğretmenler %100 haklıdır demiyorum bu olayda belki veli öğretmen sorunu birlikte aşabilirlerdi ama hatayı zaten karşılıklı yapıp çocuğu büyük yaş gurubuna vermişler.Eşim çok tereddütteydi 5yaş gurubuna vermekte kararsızsı okula erken başlaması bıktırırmı diye bende öğretmeniyle konuşmuştum hangisi doğru seçim diye oda fikirlerini söylemişti keşke sizde okul müdürüyle değil direk öğretmenle konuşsaydınız.Yada okula başlayınca keşke öğretmeni size 5 ve 6 yaş gurubunun eğitim farkını anlatsaymış.Özel okulları bilmiyorum ama devlet anaokulunuda lütfen küçümsemeyin kızım 2 sene gitti(ilk okulla 7 yaşında başlatmama kararı alınca 2 sene anasınıfına gitti)şimdi oğlum gidiyor ve biz anaokulundan beklediklerimizi alıyoruz.Gezilere gidiyorlar hergün farklı çalışma kağıtlarıyla geliyor hatta bizede ödevler veriliyor.Bunun haricinde daha ne olsun.Öğretmeni gerekli eğitimi versin kalan zamanda bende bakıcılığını yaparım.

benim bildiğim o çocukları tuvalete götümek, yardımcı olmak için başlarına bir abla verilmeli. asıl madur olan sizsiniz. asıl sizin baskın çıkmanız ve onları rezil etmeniz gerekiyordu, neticede onlara emanet edip gidiyorsunuz.
hadi başına bişey gelseydi. allah korusun am a öyle bir durumda tek suçlu onlar olurdu siz değil

bence suç okul görevlilerinde o kadar başıboş bırakılır mı çocuk hadi öğretmen sınıfta koridorda mufakta hiç mi görevli yok çocuğa tutumunu sizinle konuşmalarını da beğenmedim böle bi olay olduysa sizinle güzelce konuşup nedenlerini beraber araştırıp gerekirse destek için sizinle işbirliği yapmları gerekirdi.Ben devlette çalışan bi anasınıfı öğretmeniyim.Bence o okula gitmesin artık.Kendi yaş grubunda eğitim veren bağımsız anaokulları var devlete ait çevrenizde varsa onları düşünebilirsiniz Hem ayrıca 4 yaşla 6 yaşın aynı sınıfta eğitim görmesini doğru bulmuyorum

X