Aşağılık kompleksli kaynana sorunu

Yani evet bi yandan zor oluyor calisip cocuga bakmak ama ne yazikki kaynananiz bir nevi hakli adamin eline bakicagina kendin calisip birseyler yapmalisin evde cocuklara bakip kocanin eline bakmakta olmuyor yane

Siz köylülere kurban olun önce ! Ulu Önder atamız bize köylü milletin efendisidir demiş ! Üslubunuz çok itici !

Çoğu anne çocuklarını över zaten. Bu konuyla ilgili atasözleri ve deyimler bile var. Kargaya yavrusu şahin gözüküyor işte. Benim annem de erkek kardeşim 5.sınıfta bursluluk sınavında neredeyse tam puan yapmıştı yıllardır onu söyler mesela😂 Biz artık alıştık, gülüp geçiyoruz. Kardeşim 23 yaşına girecek o bile girdiği sınavı unuttu annem unutmuyor😂🤷🏻‍♀️ Gülün geçin siz de onu küçümsüyorsunuz.

Basit bir örnek vereyim sayın Polyanna hanım 😇
Örneğin durum onu gerektirdi ve siz anneniz ve kayınvalideniz mecburen bir arada bulunmak durumunda kaldınız bikac saat. Hani olabiliyor ya bazen böyle elzem durumlar. Tabi İsviçre’de yaşıyorsanız böyle bir durum yaşamamış olabilirsiniz de Tr’de yaşanır genelde.. Neyse yanınızda misafir de var ve konu birden kadinlarin çalışmasına geldi. Anneniz dedi ki çalışsalar iyi tabiki ama kadin da çalışınca ev iş çocuk çok yoruluyor tabi biraz hırpalıyor kadinlari. Kv ordan atladı ( siz çalışmıyorsunuz bu arada kv de hayatında hiç çalışmamış ancak kızları vasıflı iş sahibi ) işte şimdiler kıymet bilmez, bak benim kızım falanca nasılsa çalışıyor yiyor, bak benim filanca nasılda emek verdi şunu şunu aldı. Öyle evde oturmakla olmuyor o işler vs vs uzatıyor da uzatıyor misafirin yanında. Anneniz sadece susup dinliyor hiç cevap dahi vermiyor. Bu ve benzeri çok çok örnekler. Şimdi ben ve annem nesini kıskanalım bu durumu. ?
Vasıflı iş sahibi kızlarını övmesinin neresi yanlış ki? O kadar eğitmiş, büyütmüş kızları diplomalarını alıp para kazanmışlar. Çoğu ailenin hayalidir. Övünmesinde yanlış bir şey yok. Ben de diplomalı çalışan bir kadınım benim yanımda övse rahatsız olmam. Siz neden rahatsız oluyorsunuz önce bir bu soruyu kendinize sorun? Demek ki içten içe kendinizi kompleksli hissediyorsunuz. O kadar kolaysa siz de diploma alın,iyi bir işte çalışıp paranızı kazanın, sizi tutan,engel yok ki🤷🏻‍♀️

O hakir gördüğünüz kaynana kocanız yokken sizi eve almış bir sene boyunca çatısının altında barındırmış, yedirmiş içirmiş minnettar olmak yerine arkasından konu açıp kaynanam şöyle cahil, böyle kompleksli diye konu açıyorsunuz 👏🏻👏🏻 eğitimli ve modern annenizde niye kalmadınız acaba?

Herkese merhaba..
Direkt konuya girmek istiyorum. Kayınvalidem müthiş aşağılık kompleksi olan birisi. Sürekli kendini öven, çocuklarını öven, iltifat edildiğinde asla bi teşekkür etmeyip üstüne ben yaparim , ben ederim zaten diye gerilmeye başlayan biri. Diğer konumda zaten ne kadar laf sokan, insanı iğneleyen biri olduğundan bahsetmiştim. Hadi bunları geçtim benim anneme karşı özellikle kadinin bir kompleksi var. Bariz annemi kıskanıyor kadin ya. Resmen çekemiyor yani her yönüyle belli. Açıkçası maddi yönden benim ailem çok çok daha iyi durumda. Kendisi köy insanı, hayvancılıkla uğraşmış çok yokluk çekmiş falan ama tipik köy dedikoducu teyzelerinden yani. Bizimkiler şehirde yaşamış daha modern insanlardır asla aynı kafada değiller ama annem hep idare etti kadini aman kötülük olmasın benim huzurum kaçmasın diye. 50 yaşında kadin ne laflara imalara sustu alttan altı hep. Kınamak için söylemiyorum veren de alan da Allah’tır. Benim ailemde hava caka satan insanlar asla değildir. Ama kadin bizimle tanışmaya gelip evimizi yurdumuzu gördüğü andan itibaren sürekli özellikle annemin yanında her konuda bir üstünlük taslama, sürekli kendini övme, erkek annesi olduğu için bir böbürlenme havalarında. Yok şimdikiler kıymet mi biliyor değer mi biliyor, herseyin hazırına konuyorlar bide beğenmiyorlar. Hey gidi hey biz ne evlerde yaşadık diye defalarca laf soktu misafirlerin yanında bana. Bugüne kadar hep sustum ama artık annemin sinirlerini bozduğu için en son geçen gün dönüp dedim ki sen yaşamış olabilirsin ben yaşamadım. Bi bozuldu dönüp bana demesin mi seninde yaşadığın binayı gördük hoş geçen sene yapılmış sıfır bina değil. Annemle biz şok olduk. He he dedim geçtim ama kadındaki komplekse bakar mısınız. o kadar kıskanç ki benim ve ailemin tarafıyla ilgili hiç bir konuda olumlu yorumda aşka bulunmaz. Bazen ailemden biseyler anlatacak olsam konu arasında hemen konuyu kendi sülalelerine bağlar. Zaten oğlunun afedersiniz şeyi bile altın değerinde hele onun eşyasına bile yorum yapamazsınız. En ufak bir yorumu bile hemen eleştiri kabul eder ve işin kötü tarafı suratından da geçilmez. Birde gidiyor çarpık çarpık gorumcemlere anlatıyor biseyleri insanları da benim anneme karşı dolduruyor. Öyle bir imaj çizdi ki sanki ben ve annem havayı seven, kibirli, burnu havada insanlarız gibi. Halbuki kendisi öyle. Biraz zengin, okumuş gun görmüş olsaydi zaten ne olacaktı bilmem. Ben bu kadinla ne yapıcam ya. Eşime de bisey demek istemiyorum ama zoruma gidiyor yani annem için böyle şeyler konuşulması olmayan şeylerin îmâsı annemi bu şekilde laf sokup üzmeleri falan
Ne desem bilemedim 🤷🏼‍♀️ doğup büyüdüğü şehirle kayınvalidenizi aşağılamak sizinde aşağılık kompleksinde olduğunuzu gösteriyor. Ama kayınvalidenizin de annenize sarmış olması kesinlikle takdir edilemez tabi. Ben olsam karşıma alır önce bir konuşurdum sonra eşime iletirdim konuyu. Bence sizde öyle yapın zıtlaşmayın biraz daha uysal bi tavırla yaklaşın. Sonuçla siz şehirli ve modernsiniz 🤧😂

Basit bir örnek vereyim sayın Polyanna hanım 😇
Örneğin durum onu gerektirdi ve siz anneniz ve kayınvalideniz mecburen bir arada bulunmak durumunda kaldınız bikac saat. Hani olabiliyor ya bazen böyle elzem durumlar. Tabi İsviçre’de yaşıyorsanız böyle bir durum yaşamamış olabilirsiniz de Tr’de yaşanır genelde.. Neyse yanınızda misafir de var ve konu birden kadinlarin çalışmasına geldi. Anneniz dedi ki çalışsalar iyi tabiki ama kadin da çalışınca ev iş çocuk çok yoruluyor tabi biraz hırpalıyor kadinlari. Kv ordan atladı ( siz çalışmıyorsunuz bu arada kv de hayatında hiç çalışmamış ancak kızları vasıflı iş sahibi ) işte şimdiler kıymet bilmez, bak benim kızım falanca nasılsa çalışıyor yiyor, bak benim filanca nasılda emek verdi şunu şunu aldı. Öyle evde oturmakla olmuyor o işler vs vs uzatıyor da uzatıyor misafirin yanında. Anneniz sadece susup dinliyor hiç cevap dahi vermiyor. Bu ve benzeri çok çok örnekler. Şimdi ben ve annem nesini kıskanalım bu durumu. ?
E kadın doğru söylüyor neyini anlamadınız
Ayrıca kayınvalideniz çalışmış. Siz hiç sabah ezanında uyanıp hayvan moku temizleyip yarılmış ellerinizle süt sağıp donmuş suları eritip bütün yaz biçip sırtınızda taşıyıp kuruttuğunuz otlarla hayvan baktınız mı ana kız? Sabah böyle uyanın sonra ev işi tarla işi yapın ısınmak için odun kırın soba yakın akşam yine hayvan bakımı yapın buna ek çoluk çocuk büyütüp okutup misafir ağırlayın, bir gün bunu yapın bakalım hala çalışmamış diyebilecekmisiniz kayınvalide için

Anneniz yabani mi neden hiç cevap vermeden oturuyor kadının yanında? Sohbet etmeyi bilmiyor musunuz? Herkesin kendi fikrini söylemesiyle yapılan eylem hani? Anneniz ne kadar kaba bir insanmış, şehirde doğup büyümüş yaşamış bir insana yakışıyor mu bu kabalık?

Hasbinallah kız olsunlar yeter ki daha da çok kazansınlar benim kimseyi kıskandığım yok ki ayrıca görümcelerimi de çok severim onlarla hiç bir sorunum yok neden konuyu çarpıtıyorsunuz manipüle ediyorsunuz? Ben Şuan kv gibi hayvancılık yapsam dönüp bana ah kızım ne güzel iş güç sahibi oldun diyeceğini mi sanıyorsunuz ? Kınamak için asla değil bu söylediklerim diyorsunuz ya o da çalışmış diye. Madem öyle neden kendisi de illa plazalarda çalışan veya memur bir gelin istiyor imâsını ediyor onu demek istiyorum. Eğer ki kibirli biri olmasaydı bu konuda ya hiç yorum yapmaz oğlumla sizin kararınız derdi ki biz kimseden bi maddi destek istemiyoruz, ya da hayvancılık yapsam da bana destek olur gurur duyardı. Ama kendisi damatlarını bile kızlarına denk görmeyip bunu sürekli dile getiren birisi. Sanırsın küçük dağları o yaratmış
Valla kadının ne kadar modern ve doğru olduğunu bizzat siz ispatlıyorsunuz, görümceleri sevip beğeniyorsunuz kocayı sevip beğeniyorsunuz, demekki anneleri de sevip beğenilecek bir insan, sonuçta o yetiştirdi bu insanları
Bir iş yapabilecekseniz yapın, kendiniz için geleceğiniz için dünya için yapın, kayınvalide aferin desin diye iş mi yapılır? Kimsede kazık kadar insanı desteklemek zorunda değil gurur duymak zorunda değil. Ne kadar önemli kayınvalide sizin için ya

Konu sahibi neden bu kadar linç yedi anlayamadım. Köylü den kastı belki yakın küçük çevresinden hayatından başka bişey görmemiş gibi bişey ifade etmeye çalışmıştır illa küçümsemek mi oluyot bu. Köyde köy diye ezmiş geçmiş herkes 😵‍💫 . Kv bencr oldukça sorunlu bir tip. Sürekli eleştiren, laf sokan misafirin yanında bile kızı rencide etmeye çalışan “cahil ve kompleksli biri.

Kız biz okumadık mı ? Bizi de ailemiz okuttu sonuçta. Ne alakası var anlamadım. Benim ki tercih meselesi. İsteyen çalışır isteyen çalışmaz bu kadar basit yani nesini cekemicem. Şuan istesem çalışırım ama pasa gönlüm istemiyor bu kadar basit
Köylü gibi! kız kız diyip duruyorsunuz biraz modern olun bu nasıl bayağı bir hitap şekli böyle

Kv tebrik etmek gerekiyor. Başka anneler gibi kızlarına çeyiz dizip koca arayacağına hem hayvancılık yapmış hemde okutup meslek sahibi etmiş.

Ayyyyy nerden yazdım kahretsin köyde yaşamış diyeeeee hepiniz duyar kasmak için mi bekliyordunuz? Yorum yazanların %90’ı starbucks bardaklarıyla instagramda foto paylaşmak için yarışan tipler kalıbımı basarım ama şimdi bir cümleyi buldunuz vay efendim köylüyü asagiladin da keşke köyde evim olsaymış. Kız bırakın bu ayakları. Benim gibi bi sene kaynananizla 1 sene köyde kocanız yokken yaşamak zorunda kalın da o zaman kozlarımızı paylaşalım. Klavyeden duyar kasan tipler dolmuş bu sayfa. Konumuz o kadar farklı ki olayı nerelere bağladınız be
Öncelikle şunu söyleyeyim instagram kullanmıyorum, starbucks tan da kahve içmiyorum, e doğal olarak fotoğraf paylaşmak gibi bir derdim yok ama benim gibi olmayanları da aşağılamıyorum
Sizin sorununuz ne insanlarla? Kendinizce Birini köylü diye aşağılıyorsunuz, diğerini fotoğraf paylaşıyor diye, diğerini çalışıyor ama bunun zorluklarından yakınıyor diye vs vs vs…..ne sanıyorsunuz kendinizi, hayalinizde siz nesiniz? Bu kadar kompleksli olmanızın nedeni ne?
Koskoca insansınız kendi kendinize yaşayamadınız mı da kayınvalideyle yaşadınız? Mükemmel annenizle neden yaşamadınız? Köyde yaşadınız da ne oldu incileriniz mi döküldü?

X