Aşı- iyice delirdim, kafayı yiyorum

Arkadaşlar tıp fakültesinden çıkalı çok oldu. Ben çıkarken hacamat hiç de kanıtlanmış bir tedavi falan değildi. Değiştiyse hakemli dergilerden yayınlanan makalenin linkini atabilir misiniz? Bilimsel olarak kanıtlandıysa zaten artık “alternatif” tıp olmaz direkt tıp deriz.
Ozaman üniversitede ders olarak işlenmesi de yalan
Hastanelerde uygulanıyor olması yalan.
Fakülteden sonra dünya dan ilişkinizi kestiniz mi

Ciddi seviyede anksiyetesi,panik atağı olan biriyim. Aşıdan sonra hiçbir semptom yaşamadım. Aşıdan dolayı birşeyler oluyorsa bana kesin olurdu :) annem kalp hastası,babam astım hastası 6 doz aşı oldular. Hiçbir yan etki yaşamadılar. Üstüne kovid oldular ama çok çok hafif atlattılar. Annemlerin aşı karşıtı bir sürü arkadaşı vefat etti. Durum böyleyken bence kendinize daha fazla eziyet etmeyin. Düşünüp hayatı kendinize zindan etmeyin. İçinizi rahat tutun lütfen

Bu cümle garip değil mi? Tetkiklerde bir şey bulunamadıysa psikolojik olabilir deseniz tamam da diğer türlü fizyolojik olsa çıkmaz mıydı?
Otopsi yapar gibi her şey analiz edilmiyor ki. Kim bilir nelere bakıldı da bu dendi. Benim covid sonrası oluşan rahatsızlığım da dahil birkaç rahatsızlığımın sebebi bulunamadı. Psikolojik de değil sorunlarım.

Cahilliğimi mazur görün bilmediğimden sorıyorum. Peki etkilediği ya da tetiklediği şey yine bir hastalık sonuçta bu kontrolumuzde cıkmaz mı. Örneğin kalbimizle ilgili şikayetimiz var kalp doktoruna gittik ama hiç bir şey çıkmadı diyelim. Kalp normal dedi ama biz hissediyoruz ağrıyor ya da şikayetimiz var.
Yani sonuçlar temiz çıkıyor ama hastalık şikayetimiz var sebep aşı öyle mi.
Bu durumda kalp temiz çıktığından tedavi görmüyoruz ama kalp rahatsızlığı yaşıyoruz. E ölmez miyiz kalpten tedavi görmediğimiz için. Doğru da ifade edemedim ki
Kalp için ise nelere bakılmış da bir şey yok denmiş bilmiyorum ama belki kalp rahatsızlığı yoktur gerçekten de ya da üzerinden geçince muayene olmaya gitmiştir. Kardiyomiyositteki belirteçler bir iki haftada normal seviyeye dönüyor hatta kalbe eko ile bakılınca da çıkmıyor (yakınımdan biliyorum). O an ağrısı varsa ve bir şey çıkmadıysa mide ağrısı kalp olarak algılanıyor olabilir. Göğüsteki ağrı da kalp gibi hissedilebilir. Belki de gazı vardır kim bilir. Çarpıntısı varsa o da rahatsız etmiş olabilir.

Aslında bir daha geçmedi diye muayene olsa daha detaylı bakarlar. İlk defa gidince doktorların çoğu tınlamıyor. Anca acillik vaka olacaksın ki detaylıca ilgilensinler.

Milyarlarca insan asi oldu. Eger buyuk yan etkileri olsaydi prospektuse eklenirdi sanirim. Ailemde, cevremde yaslisi, hastasi, genci yuzlerce kisi asi oldu. Hic kimseye de basit kol agrisi, halsizlik disinda yan etkisi olmadi. Sizin rahatsizliginiz onceden vardi da sebebi bulunmayinca asiya bagladiniz belki de...

Arkadaşlar tıp fakültesinden çıkalı çok oldu. Ben çıkarken hacamat hiç de kanıtlanmış bir tedavi falan değildi. Değiştiyse hakemli dergilerden yayınlanan makalenin linkini atabilir misiniz? Bilimsel olarak kanıtlandıysa zaten artık “alternatif” tıp olmaz direkt tıp deriz.
Getat merkezleri var üniversitelerde bile. Arasında hacamat da var hatta randevu alıp hekim tarafından uygulanıyor da. Artık hekim değilsiniz sanırım. Mhrsde bile var. Makale ve derleme gördüm pubmedde ayrıca.

Milyarlarca insan asi oldu. Eger buyuk yan etkileri olsaydi prospektuse eklenirdi sanirim. Ailemde, cevremde yaslisi, hastasi, genci yuzlerce kisi asi oldu. Hic kimseye de basit kol agrisi, halsizlik disinda yan etkisi olmadi.
Guillain-Barre Sendromu nadir yan etki diye Biontech için eklendi geçen sene. Ben artık covidle ilgilenmediğimden neler olup bittiğinden bihaberim.

Aşı sonrası babam ikinci ve özellikle üçüncüde bayağı kötü oldu ki önceden hasta da olmuştu. Kuzenim de benzer şekilde. O üçüncü dozundan sonra hayatta bir daha olmaz :KK70: Etmediği beddua kalmamıştı ve etkileri uzun sürdü.

Herkese merhaba.
Ben burda bir başlık açmıştım annem ciddi bir aşı karşıtı. Ben bu döneme kadar olmamıştım. Almanya’ya taşınırken ise olmak istedim. Kısıtlamalar kalkmıştı aslında ama geri gelir diye korktum. Bir de çevremde kimseye bir şey olmamıştı, annemin abarttığını düşündüm. Gizlice oldum. İlk dozdan sonra kalbimde ağrı ve nefes darlığı yaşamaya başladım. Buraya taşınmadan önce kardiyolog ve göğüs hastalıklarına gitmiştim muayenem sonucu hiçbir şey bulunamadı. Psikolojik herhalde diyip bu olayı salmaya çalıştım kafamda ve ben taşındım.

Buraya geleli 1,5 ay oluyor ve hâlâ geçmedi. Bu sırada bazı cilt hastalıklarım ve siyatik ağrılarım da tetiklendi. Ben de tam bir deli olduğum için, girip ingilizce bir şekilde aratmaya başladım “vaccine injury” diye. Onlarca insan buldum aritmi, kas ağrıları, bilinç bulanıklığı yaşayan aşıdan sonra ya da benim gibi nefes darlığı çekenler ve ben bu insanlara ulaştım. Amerika, Avustralya, UKde yaşayan insanlar. Hala geçmediğini 1 yıldır çektiğini yazanlar oldu.
2 gündür asla uyuyamıyorum. Geceleri kalkıp ağlıyorum. Araştırmamak için kendimi çok zorluyorum ama yapamıyorum. Sürekli aşıyı vücudumdan nasıl atacağımı araştırıyorum ve tabii ki öyle bir şey yok. Sonsuza kadar vücuduma ve hücrelerime zarar verdim gibi hissediyorum. Psikolojim inanılmaz kötü. Bu arada terapi de alıyorum.

Kendime çok öfkeliyim. Pandemi bitmişken böyle bir şeye kalkıştığım için. Benimle o dönemde aşı olmadım diye dalga geçen bütün herkese karşı çok öfkeliyim. Kendime bunu yaptığıma inanamıyorum. Anksiyetem bitmiyor. Kabus gibi her şey…
Sizin yaşadığınızı yaşayan yüzlerce değil on binlerce insan vardır ancak çok büyük bir kısmı psikolojik veya rastlantı malesef. Düşünün yüzbinlerle insan aşı oluyor, e bazıları zaten hasta olacakken hasta olunca aşıya bağlıyor. Bir kısmı da psikolojik, öyle forumları değil de bilimsel araştırmaları okumanızı tavsiye ederim

Herkese merhaba.
Ben burda bir başlık açmıştım annem ciddi bir aşı karşıtı. Ben bu döneme kadar olmamıştım. Almanya’ya taşınırken ise olmak istedim. Kısıtlamalar kalkmıştı aslında ama geri gelir diye korktum. Bir de çevremde kimseye bir şey olmamıştı, annemin abarttığını düşündüm. Gizlice oldum. İlk dozdan sonra kalbimde ağrı ve nefes darlığı yaşamaya başladım. Buraya taşınmadan önce kardiyolog ve göğüs hastalıklarına gitmiştim muayenem sonucu hiçbir şey bulunamadı. Psikolojik herhalde diyip bu olayı salmaya çalıştım kafamda ve ben taşındım.

Buraya geleli 1,5 ay oluyor ve hâlâ geçmedi. Bu sırada bazı cilt hastalıklarım ve siyatik ağrılarım da tetiklendi. Ben de tam bir deli olduğum için, girip ingilizce bir şekilde aratmaya başladım “vaccine injury” diye. Onlarca insan buldum aritmi, kas ağrıları, bilinç bulanıklığı yaşayan aşıdan sonra ya da benim gibi nefes darlığı çekenler ve ben bu insanlara ulaştım. Amerika, Avustralya, UKde yaşayan insanlar. Hala geçmediğini 1 yıldır çektiğini yazanlar oldu.
2 gündür asla uyuyamıyorum. Geceleri kalkıp ağlıyorum. Araştırmamak için kendimi çok zorluyorum ama yapamıyorum. Sürekli aşıyı vücudumdan nasıl atacağımı araştırıyorum ve tabii ki öyle bir şey yok. Sonsuza kadar vücuduma ve hücrelerime zarar verdim gibi hissediyorum. Psikolojim inanılmaz kötü. Bu arada terapi de alıyorum.

Kendime çok öfkeliyim. Pandemi bitmişken böyle bir şeye kalkıştığım için. Benimle o dönemde aşı olmadım diye dalga geçen bütün herkese karşı çok öfkeliyim. Kendime bunu yaptığıma inanamıyorum. Anksiyetem bitmiyor. Kabus gibi her şey…
Bu arada ben d egemen vücudumdaki bir şeye internette yaşayanlardan tanı koydum, o kadar emindim ki doktor testlerine bile güvenmedim çünkü belirtilerimi yaşayan bir sürü kişi görmüştüm ancak ne kadar bakarsan yapayım hasta olmadığım ortaya çıktı😅 kesinleşince de bendeki belirtiler de kayboldu. İnternette bir şeyler yaşayanlarla tanı konsaydı hastaneler kapatılırdı diye düşünüyorum… bir daha Google’dan forumlardan tanı koymak mı asla…

Herkese merhaba.

ben asıya kesinlikle inanmayanlardanım bu örnegi burayada yazdım daha önce esim is yeri mecbur bıraktı 3 ünüde oldu ve ilk zamanlar ki asının kalp sorunu yaptıgı haberler dahi düsmemisti 40 yasında adam durduk yere kalp ritim bozuklugu cıktı
babam asıya cok meraklıydı hem kendisini hem babasına vurdurdu dedem ne oldu dersin köy yerinde sadece 100 kisi yasayan köyde bir anda kalp krizi gecirdi yogun bakım kovıt cıktı sözdeee 1 haftada gitti eeee bu adam ne metrobus gördü ne baska birsey o sıradada babamda kovıt oldu cenazede babam gelemedi bile ası kesinlikle dünya nufusunu düsürmek icin kullanılan bir arac bence

bu arada ben olmadım

Doktormuş gibi buradan teşhis koyarak yazmayacağım.Bence aşı sizde halihazırda varolan ama farkında olmadığınız bazı şeyleri tetiklemiş olabilir. özellikle annenizi dinlemeyip bir şey yapmış olmaktan dolayı aşırı suçluluk duyduğunuzu ben buradan hissediyorum.

Yurtdışına çıkmayacak olsaydım aşı olmazdım.Bu kadar çabuk geliştirilen bir şeye güvenmiyorum.Güvenmeye güvenmeye 2 doz oldum, covid tekrar patlasa yurtdışı planı olmazsa yaptırmayacağım.

Kim fonluyormus soyleyin ben doktora mezunu bir bilim insani olarak bilmiyorum da, akademide devam eden butun arkadaslarim fon pesinde kosuyor. Kolay mi saniyorsunuz? Internette okudugunuz uc bes yorumu gelip genelliyorsunuz, o fonladigini dusundukleriniz uc bes grup geri kalan herkes grant pesinde kosuyor labinin devamini saglamak icin. Bilginiz yok fikrinizi belirtme haddiniz de olmasin.
Sizi fazla iyimser buldum. Siz makalelerin neredeyse yarısının uyduruk olduğunu da biliyorsunuzdur sanırım. O yayınlara da çok güvenmeyin derim hem de doktoralı ve ne biliim insanı olarak :KK53: Büyük firmalara ait ilaçlara yönelik çalışmalar da güvenilir gelmiyor bana. Kim bilir nasıl manipülasyon vardır?🤨

ben asıya kesinlikle inanmayanlardanım bu örnegi burayada yazdım daha önce esim is yeri mecbur bıraktı 3 ünüde oldu ve ilk zamanlar ki asının kalp sorunu yaptıgı haberler dahi düsmemisti 40 yasında adam durduk yere kalp ritim bozuklugu cıktı
babam asıya cok meraklıydı hem kendisini hem babasına vurdurdu dedem ne oldu dersin köy yerinde sadece 100 kisi yasayan köyde bir anda kalp krizi gecirdi yogun bakım kovıt cıktı sözdeee 1 haftada gitti eeee bu adam ne metrobus gördü ne baska birsey o sıradada babamda kovıt oldu cenazede babam gelemedi bile ası kesinlikle dünya nufusunu düsürmek icin kullanılan bir arac bence

bu arada ben olmadım
Metrobüse binmesi şart değil ki. Hiç evinden çıkmayıp ve tek yalayıp covide yakalanan da vardı hatırlarsanız. Aşının yan etkileri var ve fazla etkili de olmayabilir ama hiç etki etmiyor denmemesi saçmalık. Ayrıca aşı yüzde yüz korumuyor. Dedeniz ve babanız covidmiş zaten. Aşıdan dolayı değil ya, birinden kapmışlar ve belki babanız dedenize bulaştırmıştır. Aşı pek etki etmemiş dedenize ki zaten yaşlıların bağışıklığı düşüktür de.

Etrafınızdaki kötü olaylar sebebiyle de aşıyı tamamen çöp olarak görmeyin. Eşinizin durumu kötü olmuş. O da aşıdan mıdır tabii, o da var.

Aşısızken covid geçirdim. Ağır atlatmadım. Annemle babam da aşısız, ağır atlatmadılar.
Covid hasar bırakıyor da aşı bırakmadı mı sanki :/
Bu antidepresan-depresyon karşılaştırması gibi. Ya da kanser-kemoterapi. Kemoterapi vücudu çok yoran, psikolojik olarak yıpratıcı, zorlu bir tedavi ancak kanser tedavi edilmediğinde daha kötü durumlar yaşanıyor. Antidepresanların yan etkisi çok konuşulur ama depresyon daha tehlikelidir. Covid’i de belirtisiz geçirenlerde dahi sonradan kronikleşen hastalıklar çıkabiliyor. Ailesinde diyabet olmayan, kendinde de diyabet geçmişi olmayan çok kişide diyabet çıktı korona sonrası mesela. Aşının yan etkilerine bu kadar odaklanıyorsunuz ama koronanın vücudunuzda bırakmış olabileceği hasara odaklanmıyorsunuz. Dediğiniz belirtiler, özellikle de nefes darlığı, koronanın ciğerlerinizde bıraktığı hasardan da kaynaklanabilirdi.

Kısaca yetişkin insanlar olarak hastalık ile tedavisinin risklerine bakar kendimizce mantıklı bir seçim yaparız. Aşı olurken de bu aşamaları geçip seçim yapmışsınızdır diye düşünüyorum. Bence seçiminizle barışmanızın, bunu kabullenmenizin zamanı gelmiş de geçmiş bile.

Hacamat yaptirmissiniz sülük de yapistirin bı de akupunktur diye bir şey var bunlar duyduklarım bunları yaptırabilirsiniz 🥴 şaka bı yana seyahat edecek misiniz iyi ki aşı olmuşsunuz, aşının bu yönünü düşünüp iyi ki böyle bir imkana sahibim diye dusunebilirsiniz... aşı olup da evden cikmasaydiniz boşuna yaptirmissiniz derdim...

4 aşımı da oldum. Aşıdan önce yılda 3,4 kez kalpte ritim bozukluğu oluyordu bende. Aşılardan sonra arttı arttı.1 ay önce corona oldum o günden beri günde 10,12 kere ritimde bozukluk oluyor. Ve ben henüz doktora gitmedim. Benim gibi ihmal etmeyin tabi gidin kontrollerinizi yaptırın. Ama aşıdan diye düşünüp kendinizi kahretmenin de anlamı yok elinize bir şey geçmez böyle. Anksiyete bozukluğu büyük ihtimalle sizin yaşadığınız. Obsession değil gibi. Psikologla aşamazsanız mutlaka ilaç kullanın bir süre.

4 aşımı da oldum. Aşıdan önce yılda 3,4 kez kalpte ritim bozukluğu oluyordu bende. Aşılardan sonra arttı arttı.1 ay önce corona oldum o günden beri günde 10,12 kere ritimde bozukluk oluyor. Ve ben henüz doktora gitmedim. Benim gibi ihmal etmeyin tabi gidin kontrollerinizi yaptırın. Ama aşıdan diye düşünüp kendinizi kahretmenin de anlamı yok elinize bir şey geçmez böyle. Anksiyete bozukluğu büyük ihtimalle sizin yaşadığınız. Obsession değil gibi. Psikologla aşamazsanız mutlaka ilaç kullanın bir süre.
benim de kalbimde ritim bozukluğu var 5 aşı oldum durumumu değiştirmedi.kişiden kişiye değişiyor sanırım .aşı olsak da olmasak da en az 2 yıllık süreç vardı.o ara hastalıklara yakalanabiliriz basit ya da kronik.hepsini aşıya bağlamak da doğru değil.valla ben dışarda maskesiz dolaşabilmenin verdiği özgürlüğü milyonlara değişmem.en az 2 yılımız çöp oldu.insan hayatında önemli bir zaman dilimi.size geçmiş olsun diliyorum bu arada.

Yengem 2.doz aşıdan sonra ayakları tutmadı bi anda.
Amcam 2.doz aşıdan sonra açık kalp ameliyatı oldu bi anda fenalaşıp daha önce böyle bir sorunu vs yoktu.
Komşumuz aşıdan hemen sonra kalp krizi geçirip vefat etti.

Tesadüf mü aşıdan mı bilemem. Ama bende aşıdan olduğunu düşünüyorum 🤷🏼‍♀️

benim de kalbimde ritim bozukluğu var 5 aşı oldum durumumu değiştirmedi.kişiden kişiye değişiyor sanırım .aşı olsak da olmasak da en az 2 yıllık süreç vardı.o ara hastalıklara yakalanabiliriz basit ya da kronik.hepsini aşıya bağlamak da doğru değil.valla ben dışarda maskesiz dolaşabilmenin verdiği özgürlüğü milyonlara değişmem.en az 2 yılımız çöp oldu.insan hayatında önemli bir zaman dilimi.size geçmiş olsun diliyorum bu arada.
Henüz doktora gitmedim bu hafta gideceğim. Aşıdan mı oldu, olacağı mı vardı bilmiyorum bende. Diyelim ki aşıdan oldu ne yapabilirim? Zaman geriye alınamıyor alınsa bile gene aşı olurdum o da başka konu.
Doktora gidip kontrolleri aksatmadan yaptırmak yeterli. Konu sahibi resmen takıntı yapmış endişesi aşırı artmış. Yapabileceği en iyi şey 8-12 ay arası ilaç tedavisi olmak. Anksiyetesine iyi gelecektir

Sizi fazla iyimser buldum. Siz makalelerin neredeyse yarısının uyduruk olduğunu da biliyorsunuzdur sanırım. O yayınlara da çok güvenmeyin derim hem de doktoralı ve ne biliim insanı olarak :KK53: Büyük firmalara ait ilaçlara yönelik çalışmalar da güvenilir gelmiyor bana. Kim bilir nasıl manipülasyon vardır?🤨

Esim de ben de iki farkli global ilac firmasinda yonetici pozisyonunda calisiyoruz. Isin icinde bir insan olarak benim her zaman elestirdigim konu asi/ilac gelistirilecek hastaliklarin seciminin geri donus yapilacak kazanca endeksli olmasi. Onun disinda nasil bir manipulasyon hayal ediyorsunuz bilmiyorum ama...

Sizin yeterliliginizi ogrenebilir miyim bana 'makalelere cok guvenmeyin' tavsiyesi verdiginize gore? Ayrica 'uyduruk' dediginiz makalelerin tekrarlanma olasiligindan bahsediyorsaniz size aciklamasini yaparim ama akademik hayatiniz yoksa bos yere kendimi yormayacagim.

X