Aşıdan sonra bozulan psikolojim. Türkiye’ye dönmeli miyim?

Merhaba. Yorumunuz için teşekkürler.
Evet ben annemle her şeyi paylaşan biriyim. Biz hep birbirimizin en yakın arkadaşı olduk.
Söylesem yüzleşsem annemle. Çünkü annem şu an yanımda olamıyor ve ben çok zorlanıyorum. Belki o bilse bana geçecek dese bu kadar kötü etkilenmeyeceğim.
Ama annem ciddi aşı karşıtı. (Sadece covid aşısına güvenmiyor) Sizce söylemeli miyim?
Hayır söylemeyin bence madem Türkiye'ye döneceksiniz üstüne anneniz aşı karşıtı biri olarak sizi daha çok strese sokacaktır psikolojik sorunlarınızda var çünkü üstüne birde annenizle tartışırsanız bu sefer geri mi dönsem diye yakınırsınız olacakları hissediyorum adeta ezberlettin kız konularını :KK70:

Çocukkende çiçek hastalığı vb. izin bir çok aşı günlerimiz oldu o zaman bile böyle tepkiler gelmedi? O zamanda ertesi gün okula gelemeyen, rahatsızlanan arkadaşlarımız oldu. Doktora herhangi bir rahatsızlığımız için gittiğimde verilen ilaç, iğne karşısında da yan etkisine maruz kalabiliyoruz. O ilaçlarında hiçbir garantisi yok. Aşı vurulup vurulmaması kişiye kalmış bir şey elbette. Ama bunu zorlayanlara öfkeliyim demekte normal değil. Kim ister ki aşı sonucunda bayılıp, kırılalım? Ama ilaç, iğne, aşı her birinde vücutlarımızın farklı tepkileri oluyor maalesef. Ben yataklara düştüm biontech ten sonra beyaz ışığı görüyordum neredeyse yarı baygın yarı uyanıktım. Ama tahminde ettim yaşayacağımı. Bağışıklığım düşük zaten ondan kesin emindim. E covid hafife alınacak bir hastalık değildi aşısıda doğal olarak ağır olacaktı. Kin nefret duymayın o yüzden psikolojinize yazık.

Lütfen atar mısınız?
Çalışma uzun biraz o yüzden mesajınıza atıyorum. Bu çalışmayı yaparken başımızın tepesi ve köprücük kemiğinize vuruşlar yapacaksınız. EFT vuruşu gibi. Eğer nasıl vuruş yapacağınızı bilmiyorsanız YouTube videolarından bakın mutlaka çünkü vuruşsuz olmaz. Duygunuz bitene kadar 2 günde bir (duruma göre) tekrarlarsınız. Şimdi atıyorum.

Çalışma uzun biraz o yüzden mesajınıza atıyorum. Bu çalışmayı yaparken başımızın tepesi ve köprücük kemiğinize vuruşlar yapacaksınız. EFT vuruşu gibi. Eğer nasıl vuruş yapacağınızı bilmiyorsanız YouTube videolarından bakın mutlaka çünkü vuruşsuz olmaz. Duygunuz bitene kadar 2 günde bir (duruma göre) tekrarlarsınız. Şimdi atıyorum.

Bu barış musludaki gibi vuruşlar galiba? Çok teşekkür ederim. Bu çalışma zaten var mıydı siz mi yazdınız merak ettim

Diğer konunuzda da söyledim ama yine söylemek istiyorum, kalp hastasıyım astımım var. Kalp hastalığım için kullandığım düzenli ilaçlarım da var. Aşı sırasında da öncelikli olduğum için bana erken çıktı ve hemen gidip olmuştum. Sonra da 2.dozumu oldum. Bana genel yan etkiler dışında;baş ağrısı, ateş vs gibi hiçbir şey yapmadı. Ben de yurt dışındayım bu arada, buraya gelince kısa bir süre geçince gidip 3.dozumu da oldum. Yine bir şey olmadı.
Ben gerçekten bu durumun, yurt dışında yalnız olma psikolojisinden daha fazla tetiklendiğine inanmaya başladım.
Yalnızsınız ve orada başınıza olumsuz bir şey geleceğine inanıyorsunuz, beyniniz aşı durumunu hatırlatıyor ve göğüste yanma kalpte çarpıntı gibi şeyler hissediyorsunuz. Bence annenizin söylediği ve ondan gizli aşı olmanızın da etkisi var bunda.
Bu arada şöyle anlatayım yurt dışına ilk çıkışım değil ama bu kadar uzun süreli ilk kalışım benim de, ilk geldiğimde vücudumda morluklar keşfettim bacaklarımda örneğin. Googlelayınca inanılmaz sonuçlar gördüm ve ağladım bir hafta. Çünkü yalnızım burada ve öyle şeyler okumak da insanın psikolojisine iyi gelmiyor. Eğer kapsamlı sağlık sigortanız varsa gidin tekrar muayene olun derim yoksa da terapiye başlamışsınız biraz kendinize süre verin bunun gerçekten psikolojik olduğuna inanıyorum bursu yakmanız çok üzücü gerçekten böyle bir şey yapmayın derim.

Vücudunuzda olan şeyler yoğun stres sebebiyle de olabilir. Bir sene önce ruhen kötü haldeydim. Kaygı denizinde boğuluyordum. Her şeyden elimi eteğimi çekince ve zihnimi başka şeylere yönlendirince rahatladım. Covid kaygımı da sonra amman bee deyip bayağı ilerledim.

Beni kaygılandıran kişileri veya şeyleri umursamamaya çalıştım, mesafe koydum bazı kişilere veya şeylere. Bir de hobim için kursa yazıldım ve kafa dağıttım.

Kaygıyı azaltıcı etkisi olan bir şarkı var. Onu arada dinliyordum. Arada doğada da yürüyüş yapın. Ciğerinize çekin havayı. O havanın size şifa olacağını düşünün ve nefes verirken tüm pislikleri attığınızı düşünün. Gevşeme egzersizleri de iyi gelecektir. Pamuk gibi olursunuz.

Herkese merhaba. Geçen konumda da linç yemiştim ama daha kötü olduğum için ve şu an aklımı kullanamadığım için tekrar buraya geldim, akıl almaya.

Öncelikle, arkadaşlar lütfen sert yorumlar yapmayın ya da dalga geçmeyin. Nasıl ki grip olan birine kızmazsınız benim de şu an ruhum hasta ve trol yorumları kaldıracak gücüm yok.

Almanya’ya gelmeden önce 1 doz biontech olmuştum, sonrasında kalp ağrısı, nefes darlığı, (kardiyolog ve göğüs hastalıkları bir şeyin yok dedi) yaşadım. Sonrasında da kulaklarımda basınç hissi, el parmaklarımda elektrik çarpması gibi hisler yaşadım. Ama dün daha garip bir şey oldu, okuldan eve yürürken birden göğüs uçlarım yanmaya başladı. Şu an hala o yanma hissi devam ediyor. İnsanın göğüs ucu yanar mı ya böyle saçma bir şey nasıl olabilir.

Bu sırada terapi alıyorum ve psikiyatra da başladım.

Ama özetle ben iyi değilim. Bir tarafım bunların hepsinin psikolojik olduğuna inanmak istiyor, çevremdekilere bir şey yapmayan aşı bana nasıl bu kadar zarar verebilir ki diyor. Diğer taraftan yaşadığım her belirtiyi ingilizce bir şekilde googlelıyorum. Mesela “el parmaklarında uyuşma ve aşı bağlantısı” mutlaka bir makale çıkmış oluyor. Buna dair bir case report olmuş oluyor ortada. Demek ki diyorum psikolojik değil.

Binbir emekle kazandığım bursu yakıp Türkiyeye dönmeyi planlıyorum. Çünkü yapamıyorum burada yalnız başıma. Sağlık anskiyetesi edinmiş durumdayım. Dışarı çıkmıyorum, çıksam keyif almıyorum, sürekli hastalıklarımı düşünüyorum ve yemek yapmak bile eziyet haline geldi. Ya da en azından hocalarımdan izin alıp 1-2 ay online devam edebilsem. Sınavlar ödevler üstüme yığılırken daha da panik oluyorum. Anneme hala aşı olduğumu söylemedim, ona da söyleyip türkiyeye dönüp detaylı bir check up yaptırmak sonrasında da biraz anne kucağında kalmak, hala da kötü hissedersem temelli dönüş yapmak istiyorum. Beynim çok yorgun. Bu aşıyı böyle zorunlu hale getirenler, seyahat için aşı pasaportu zorunluluğu çıkaranlar ve zorbalıkla aşı olmamı sağlayanlara çok ama çok öfkeliyim.

Tavsiyelere açığım.
Geleceğinizi hemen yakmadan önce izin alıp gelebilirseniz biraz olsun rahatlarsınız. Anne koruyucu olduğu için siz de şu an hassas, savunmasız olduğunuz için onun yanına gelmek istiyorsunuz. Hava ve mekan değişikliği size iyi gelecektir. Ancak kesin dönüş yapmadan izin alıp gelmeniz daha faydalı olur sonrasında pişman olmazsınız.

Herkese merhaba. Geçen konumda da linç yemiştim ama daha kötü olduğum için ve şu an aklımı kullanamadığım için tekrar buraya geldim, akıl almaya.

Öncelikle, arkadaşlar lütfen sert yorumlar yapmayın ya da dalga geçmeyin. Nasıl ki grip olan birine kızmazsınız benim de şu an ruhum hasta ve trol yorumları kaldıracak gücüm yok.

Almanya’ya gelmeden önce 1 doz biontech olmuştum, sonrasında kalp ağrısı, nefes darlığı, (kardiyolog ve göğüs hastalıkları bir şeyin yok dedi) yaşadım. Sonrasında da kulaklarımda basınç hissi, el parmaklarımda elektrik çarpması gibi hisler yaşadım. Ama dün daha garip bir şey oldu, okuldan eve yürürken birden göğüs uçlarım yanmaya başladı. Şu an hala o yanma hissi devam ediyor. İnsanın göğüs ucu yanar mı ya böyle saçma bir şey nasıl olabilir.

Ama özetle ben iyi değilim. Bir tarafım bunların hepsinin psikolojik olduğuna inanmak istiyor, çevremdekilere bir şey yapmayan aşı bana nasıl bu kadar zarar verebilir ki diyor. Diğer taraftan yaşadığım her belirtiyi ingilizce bir şekilde googlelıyorum. Mesela “el parmaklarında uyuşma ve aşı bağlantısı” mutlaka bir makale çıkmış oluyor. Buna dair bir case report olmuş oluyor ortada. Demek ki diyorum psikolojik değil.

Binbir emekle kazandığım bursu yakıp Türkiyeye dönmeyi planlıyorum. Çünkü yapamıyorum burada yalnız başıma. Sağlık anskiyetesi edinmiş durumdayım. Dışarı çıkmıyorum, çıksam keyif almıyorum, sürekli hastalıklarımı düşünüyorum ve yemek yapmak bile eziyet haline geldi. Ya da en azından hocalarımdan izin alıp 1-2 ay online devam edebilsem. Sınavlar ödevler üstüme yığılırken daha da panik oluyorum. Anneme hala aşı olduğumu söylemedim, ona da söyleyip türkiyeye dönüp detaylı bir check up yaptırmak sonrasında da biraz anne kucağında kalmak, hala da kötü hissedersem temelli dönüş yapmak istiyorum. Beynim çok yorgun. Bu aşıyı böyle zorunlu hale getirenler, seyahat için aşı pasaportu zorunluluğu çıkaranlar ve zorbalıkla aşı olmamı sağlayanlara çok ama çok öfkeliyim.

Tavsiyelere açığım.
Hacamat olmanızı tavsiye ederim size ve aclık oruçları su orucları gibi detokslar , bu aralar çok duyuyorum vücutta gezen teşhis edilemeyen agrılar asıdan zarar gördügünü düsünen tek siz degilsiniz , bende öldüm bisiyy olmadı diyenede bakmayın insan basına gelmeyince anlamaz , yumurta bile bazısına şifa bazısına zehir gibi olur herkes bir değildir

asiyla ilgili yorum yapmicam onu Pas geciyorum. Senin durumun tamamen piskolojik. Googleden arastirma yapma ltf . Basin agrisa kanser cikiyor hic bakma. Git guzelce tedavi ol ve hayallerini takip et ltf.

Tavsiyelere açığım.

Keşke yasal haklarınızı bilseydiniz. O zamanlar çok söylendi çok seslerini duyurmaya çalıştı bu zorbalığa karşı insanlar. Ama sesleri gür çıkamadı malesef.

Aha size de çip takmışlar, şimdi de beyninize girip hasta olduğunuza inandırıyorlar. Aşı yaptırmamış biri olarak çiplileri nerede görsem tanırım. Diyeceğim, dalga geçiyorum diye kızacaksınız. Şaka vallahi şaka.

Çevremde aşı yaptıran çok, kimseye de bir şey olmadı, sadece kovid oldular. Biz yaptırmadık bize de bir şey olmadı, gariptir kovid de olmadık. Hatta aşılı iki pozitif bireyle karantina adı altında temaslıyız diye yirmi gün bir eve tıkılıp kaldık, kaçamadık da, aşılı diğer iki kişiye de bulaştı, aşısız biz domuz gibi ayaktaydık.

Aşının başka hastalıkları tetiklediğine inanmıyorum, bununla ilgili bir örnek de görmedim. Ama aynı zamanda söz konusu hastalıkla ilgili de faydası olduğunu düşünmüyorum, bunun için de örneğim yukarıda yazdıklarımdır.

Haydi bakalım kafanızı iyice karıştırdığıma göre artık kaçabilirim.
Bizim de oğlum okuldan getirdi.
Benim bir aşım vardı.
Eşimin 3.
Ben covid oldum eşim olmadı negatifti hastalık belirtisi de yoktu.
Bu teziniz bizde tutmadı mesela.
Bir de eşim maskesiz üçümüzün yanındaydı.
Buarada bebeğimde covid olmuştu.

Aha size de çip takmışlar, şimdi de beyninize girip hasta olduğunuza inandırıyorlar. Aşı yaptırmamış biri olarak çiplileri nerede görsem tanırım. Diyeceğim, dalga geçiyorum diye kızacaksınız. Şaka vallahi şaka.

Çevremde aşı yaptıran çok, kimseye de bir şey olmadı, sadece kovid oldular. Biz yaptırmadık bize de bir şey olmadı, gariptir kovid de olmadık. Hatta aşılı iki pozitif bireyle karantina adı altında temaslıyız diye yirmi gün bir eve tıkılıp kaldık, kaçamadık da, aşılı diğer iki kişiye de bulaştı, aşısız biz domuz gibi ayaktaydık.

Aşının başka hastalıkları tetiklediğine inanmıyorum, bununla ilgili bir örnek de görmedim. Ama aynı zamanda söz konusu hastalıkla ilgili de faydası olduğunu düşünmüyorum, bunun için de örneğim yukarıda yazdıklarımdır.

Haydi bakalım kafanızı iyice karıştırdığıma göre artık kaçabilirim.

Hay allah aşı çıkmadan kovid olanları nasıl açıklıyorsunuz peki 😅

Anksiyete bozukluğu zor bir hastalık. Ben geçirdim biliyorum. Kim ne derse desin beyin bildiğini okuyor malesef. Tüm telkinler bir kulaktan girip öbüründen çıkıyor. Psikoterapi alıyorsunuz zaten ama bence bu süre zarfında ilaç da kullanmanız şart. Psikiyatri bölümüne gidin size uygun ilaç belirleyip başlatsınlar. Terapiye de devam edin bu arada. İlaç 1 ay sonra etki ediyor işe yaramadı diye kesmeyin.

4 doz biontek olduk eşim büyük oğlum ve ben oğlumla ben hiç covit olmadık eşim üç defa hafif geçirdi sizin bu soyledikleriniz olsaydı hastanede mutlaka tespit edilirdi kafanızı çok takmissiniz herşeyi asiya bagliyosunuz ki kaldı ki baş ağrısı için içtiğiniz bir parasetamol bile sizi öldürebilir ama böyle yaşanmaz bak ben iki yıldır tedavi oluyorum bende ilaç icemezdim kronik ürtikerim var alerji yapacak diye şimdi baya yol kattettik artık ilaç icebiliyorum asi olamazdım tedavi olmasam kendinizi dinlemeyin ve sakın dönmeyin terapinize devam edin inan aşıdan olsa şimdiye çıkardı ne olduysa

Hayır bir de hastalık nedenine bu kadar odaklanmaya gerek yok.

İster aşı ister başka sebepten olsun kalpte hasar varsa bu fiziki bir olaydır. Tedavi edilmelidir.

“Kalbim sağlam ama aşı olmasaydım ağrım olmayacaktı” dersek o zaman derim ki bu olayın kalple ilgisi ne? Aşıda ilaç yerine su çekip verseler aynı etki olacaktı demektir. Birgün aşıya takarsınız ertesi gün başka bir şeye, gereksiz yere kalp ilaçları alıp niye kendimizi yoralım?

Önce gerçekten sıkıntı var mı olay kalple mi ilgili öğrenin. Şu anda gerçekten ağrınız ve sıkıntınız var, düzelmesi için doğru ilerlemek lazım.

Sen mantik kraliçesi misin 10 numara 1 yorum.

Tavsiyelere açığım.
Gemileri yakmayın tabii ki. Ama belli ki şu an eğitiminizi hakkıyla sürdürebilecek durumda değilsiniz. Okulu ve bursu dondurup bir süre Türkiye’de muayene ve tedavi olun. İyi hisettiğinizde devam edersiniz. Okulunuza böyle bir iznin süresini, nasıl bir başvuru yapmanız gerektiğini danışın bir an önce.

X