Aşı- iyice delirdim, kafayı yiyorum

Ben de önceden öyle sanıyordum ama şu an hastanelerde yapılıyomuş cidden. Medical park ve medipolun geleneksel ve tamamlayıcı tıp diye bölümleri var. Onlar haçamat değil kupa tedavisi diyolar.

Kupa Tedavisi (Hacamat) | Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp (İntegratif Tıp) | Dahili Tıp Birimleri | Tıbbi Birimler | Medipol Sağlık Grubu
Üniversite hastaneleri mesela Ümraniye araştırma hastanesi.Kendim gidip yaptırdım şuan akapunktur araştırıyorum oradaki doktor zayıflamaya destek oldugunu anlattı .
Neyse konu başka yerlere gitti

Yukarıda yazdım sizin mesajı sonra gördüm :)

Siz bu yukarıdaki linkten farklı bir makale gördüyseniz yazarsınız. Olay benim doktorluk yapmam yapmamam değil sorduğum soru çok açıktı aslında. Hakemli dergilerden kanıtlanmış bir makale var mı? Yaygın olarak kanıtlandığı için tıpta kullanılıyor mu? Bunu uygulayan doktor elbette var yahu aşı karşıtı doktor var :p hacamat mı yapmayacaklar. En azından herhalde zararı yok bunun. Plasebo etkisi de var bazılarında.
Ben size pubmed diyorum, siz ise gidip bana evrim ağacının linkine bakın diyorsunuz. Uzmanlığınız yok sanırım. Bu siteyi bilimsel çalışmalar yapanlar veya bilgi edinmek isteyenler kulkanıyor. Tıp alanındaki bilimsel çalışmalar indeksleniyor. Bir nevi bizim google'ımız.

Sizin yeterliliginizi ogrenebilir miyim bana 'makalelere cok guvenmeyin' tavsiyesi verdiginize gore? Ayrica 'uyduruk' dediginiz makalelerin tekrarlanma olasiligindan bahsediyorsaniz size aciklamasini yaparim ama akademik hayatiniz yoksa bos yere kendimi yormayacagim.
Mesajımda belirtmiştim yeterliliğimi. En az 10 yıl önce ABD'deki makalelerin yarısının uydurma olduğu bulunmuştu.
Teşekkür ederim ayrıca, dış gözden dinlemeyi tercih ederim ürünle ilgili çalışmalarda.

Panik atak hastasıyım dediğiniz nefes alamama kalp sıkışması vs şeyler oluyor. Ve kısa da değil bazen gün boyunca da olabiliyor bu.. ilk zamanlar kalp krizi sanıp hastaneye gittim. Ama kalbim tertemiz. Sorun psikolojik dendi ilaç kullandim. Allah'ın izniyle ilaçlar iyi geldi. Şimdi daha iyiyim. Sizde ilaç desteği isteyin doktorunuzdan. Daha önce ki konu demişler hatırlıyorum arkadaşınız HPV diye bana geçer mi diyordunuz yaklasmiyordunuz. Sizin hastalıklara karşı bir vesveseniz var sanki. Aşının illaki yan etkileri vardır ama kalbinizde birşey çıkmadı ise de zorlamayin derim. Başka doktora gidin

Mesajımda belirtmiştim yeterliliğimi. En az 10 yıl önce ABD'deki makalelerin yarısının uydurma olduğu bulunmuştu.
Teşekkür ederim ayrıca, dış gözden dinlemeyi tercih ederim ürünle ilgili çalışmalarda.

Mesajinizda yeterliliginiz ile ilgili bir bilgi bulunmuyor. Soyle bir baktim sanirim ogretmensiniz, meslek lisesinde calistim gibi yorumlariniz var. Bu durumda soylediklerinizin nezdimde bir gecerliligi yok. Ancak egitimciyseniz kelimelerinizi duzgun secmenizi tavsiye ederim. 'Uydurma' diyerek kimsenin emegini kucumseyemezsiniz. Ben de o zaman Turkiye'deki ogretmenlerin basarisiz oldugu ogrencilerin basari seviyesine bakarak ortada diyeyim, ne kadar cirkin olur degil mi?
Uydurma degil hanimefendi, tekrarlanma konusunda problemler yasandigi icin peer-review ve editor duzeltmeleri konusundaki kurallar katilastirildi. Evet data manipulasyonlari var ve olacak, her meslekte curuk elmalar var. Ayni zamanda bilim tek duze ilerlemez, gelisir ve her ulkedeki labin calisma ve malzeme kosullari ayni olmadigi icin tekrarlanabilir sonuc cikarmasi cok kolay degildir. Sizin uydurma dediginiz makalenin ana fikri buydu.

Madem boyle bir fikriniz var hasta olunca doktora gitmeyin, ilac icmeyin, asi olmayin, internet kullanmayin, elinize telefonunuzu almayin, araca binmeyin, ucaga binmeyin, sinemaya gitmeyin, sanal gerceklik gozluklerini kullanmayin, kripto para alip satmayin... Daha da ornekler uzar. Cunku hepsi bu uydurma gibi cirkin bir tabirde bulundugunuz arastirma projelerinin urunleri.

Nimetlerinden yararlanmaya gelince sorun yok, kulaktan dolma bilgilerle karalamaya calismanizda da sorun yok, arastirma projelerinin dogrulugunda sorun var. Evet. Kritik dusunmenin okullarda once ogretmenlere ogretilmesi gerekiyor saniyorum ki.

Herkese merhaba.
Ben burda bir başlık açmıştım annem ciddi bir aşı karşıtı. Ben bu döneme kadar olmamıştım. Almanya’ya taşınırken ise olmak istedim. Kısıtlamalar kalkmıştı aslında ama geri gelir diye korktum. Bir de çevremde kimseye bir şey olmamıştı, annemin abarttığını düşündüm. Gizlice oldum. İlk dozdan sonra kalbimde ağrı ve nefes darlığı yaşamaya başladım. Buraya taşınmadan önce kardiyolog ve göğüs hastalıklarına gitmiştim muayenem sonucu hiçbir şey bulunamadı. Psikolojik herhalde diyip bu olayı salmaya çalıştım kafamda ve ben taşındım.

Buraya geleli 1,5 ay oluyor ve hâlâ geçmedi. Bu sırada bazı cilt hastalıklarım ve siyatik ağrılarım da tetiklendi. Ben de tam bir deli olduğum için, girip ingilizce bir şekilde aratmaya başladım “vaccine injury” diye. Onlarca insan buldum aritmi, kas ağrıları, bilinç bulanıklığı yaşayan aşıdan sonra ya da benim gibi nefes darlığı çekenler ve ben bu insanlara ulaştım. Amerika, Avustralya, UKde yaşayan insanlar. Hala geçmediğini 1 yıldır çektiğini yazanlar oldu.
2 gündür asla uyuyamıyorum. Geceleri kalkıp ağlıyorum. Araştırmamak için kendimi çok zorluyorum ama yapamıyorum. Sürekli aşıyı vücudumdan nasıl atacağımı araştırıyorum ve tabii ki öyle bir şey yok. Sonsuza kadar vücuduma ve hücrelerime zarar verdim gibi hissediyorum. Psikolojim inanılmaz kötü. Bu arada terapi de alıyorum.

Kendime çok öfkeliyim. Pandemi bitmişken böyle bir şeye kalkıştığım için. Benimle o dönemde aşı olmadım diye dalga geçen bütün herkese karşı çok öfkeliyim. Kendime bunu yaptığıma inanamıyorum. Anksiyetem bitmiyor. Kabus gibi her şey…
Ya abartmayın. Çocukluğunuzda hiç mi aşı olmadınız? İçinde ne idüğü belli olmayan katkı maddeli paketli gıdaları fast food besinleri yiyoruz, her gün egzoz dumanı soluyoruz, mikroplastikbi artık doğmamış bebeklerin plesantasında bile çıkıyor iken aşı bunların yanında solda sıfır bence

Ya abartmayın. Çocukluğunuzda hiç mi aşı olmadınız? İçinde ne idüğü belli olmayan katkı maddeli paketli gıdaları fast food besinleri yiyoruz, her gün egzoz dumanı soluyoruz, mikroplastikbi artık doğmamış bebeklerin plesantasında bile çıkıyor iken aşı bunların yanında solda sıfır bence

Ayni zamanda COVID virusunun kendisinin uzun vadeli yan etkileri de mRNA asilarinin uzun vadeli yan etkilerinin bilinmemesi gibi, bilinmiyor. Cunku ikisi de hayatimizda yeni. Veriler elde edildikce bilgiler guncellenecek. Bu noktada kar/zarar hesabi yapip secim yapmak gerekiyor. Ulkeler de is gucu ve maddi zarari kaldiramayacaklari icin asi olmayanlara kisitlamalar getirdi ve olmak istemeyenler de oldu. Cunku isin saglik boyutu kadar ekonomik boyutu da onemli hepimiz icin. Bu noktada toplumsal sagligi etkileyen bir hastalik icin asi olmak, toplumsal sorumlulugumuz kapsamina girmis oldu.

Ben size pubmed diyorum, siz ise gidip bana evrim ağacının linkine bakın diyorsunuz. Uzmanlığınız yok sanırım. Bu siteyi bilimsel çalışmalar yapanlar veya bilgi edinmek isteyenler kulkanıyor. Tıp alanındaki bilimsel çalışmalar indeksleniyor. Bir nevi bizim google'ımız.

Hanımefendi sanırım birbirimizi anlayabilmemiz olanaksız :p yahu bir tartışmada da hemen ad hominem yapmanızdan belliydi aslında ama olayı kişiselleştirmenize cevap vereyim son kez :p uzmanlığım var :p nöroloji uzmanıyım :p o da o kadar eski değil uzmanlığımı 2015 yılında istanbul tıp fakültesinden aldım. Migrene de çok iyi geldiği yazılmış hacamatın :p hocalarım alanının en iyilerindendir ve literatürü çok yakından takip ederler. Daha 1 tek kişiye bile hacamat önerilmemiştir. Yaptıranlara da siz bilirsiniz ama bizim tedavilerimiz farklı diyerek alternatif olmayan tıptan tedaviler önerilmiştir. Ama madem öyle ben de ad hominem yapayım :p herhalde siz bizim hocalarımızdan daha iyi bilirsiniz isterseniz onlara yazın da sizden bilgilensinler :p

Yolladığım linkte zaten bu pubmed araştırmalarına bakıp onun hakkında makale yazmışlar. (Kişiselleştirme 2: pubmedin ne olduğunu bildiğim gibi adımı yazınca yazarlarından biri olduğum 2 adet de makale çıkıyor. Bunları yazmak da ne kadar ayıp aslında. Farzedin ki ben uzmanlığı olmayan sıradan bir insanım. Pubmedi bilmediğim ile ilgili beni ezmeye çalışmamız da çok ayıp olurdu. Eğer makale yayınlayın öğrenelim diyorsam zaten nereden bulup yayınlayacaksınız? Neyse..)

Araştırmanın pubmed linki :p:

Bu araştırmayla ilgili yazdıkları:

“ Söz konusu makalede, hacamatın birkaç tıbbi sorunu tedavi ettiğine dair bulgular ortaya konmuştur. Her ne kadar hacamat savunucuları bu veriye heyecanla sarılmış olsalar da, makalenin tümünü okumamış olmalarından kaynaklı bir sorun bulunmaktadır. Araştırmacılar, bulgularının istisnasız her birinin çok yüksek miktarda istatistiki önyargı riski taşıdığını, dolayısıyla nihai bir cevap bulmanın mümkün olmadığını makalelerinde belirtmişlerdir.

Bunun nedeni şu: Araştırmacılar, pasif kontrol grubu denen bir grup kullanmak durumunda kalmaktadırlar. Bu kişilere hiçbir tedavi uygulanmamaktadır, sahte bir kupalama girişimi bile yapılmamaktadır. Ancak bu durumda, hacamat yaptırılan kişilerin gerçekten hacamatın etkileri nedeniyle mi, yoksa sadece plasebo etkisi dolayısıyla mı iyileştikleri tespit edilememektedir. Bu da, hacamatın işlevselliğine yönelik istatistikleri kuşkuya düşürmektedir.

Öte yandan bilimsel araştırmaların olmazsa olmazı olan kör test de uygulanamamaktadır. Kör testte denekler, tedavi alıp almadıklarını bilmemelidirler. Hacamatta kör test uygulanamaz; çünkü hastaya kupalama yapıp da, tedavi almadığını söylemek mümkün değildir. Dahası, kupalama yapılan bireylerin fiziksel görünümünde bariz değişimler (meşhur mor yuvarlaklar) oluşmaktadır. Bu durumda bir grup deneğin kör olarak test edilmesi imkansız olmaktadır.

Bunun üstesinden gelmeye çalışan uzmanlar, sahte tedavi denen bir yönteme başvurarak, hacamatın işlevselliğini teste tabi tutmaya çalışmışlardır. Bu yöntemde, kontrol grubu olan ve gerçek tedavi almayacak olan hastalara da kupa bağlanmıştır; ancak bu kupaların tepesinde bir delik vardır ve gerçek anlamda hacamat uygulaması yapılamaz. Yine de kişiler derilerinin çekildiğini ve tedavinin uygulandığını sanarlar. Ne var ki böyle yapılan çalışmalar da sonuçsuz kalmıştır; çünkü 2015 yılında Almanya'da yapılan bir çalışmada, sahte tedavi alan kişilerin neredeyse her seferinde sahte tedavi aldıklarını fark ettikleri tespit edilmiştir. Dolayısıyla kör test burada da işlevsiz kalmıştır.

Ayrıca yapılan bazı diğer araştırmalar, hacamatın çok zayıf veya obez insanlarda son derece riskli bir uygulama olduğunu göstermektedir.”

Neyse dediğim gibi siz benim kişiliğime, uzmanlığıma, pubmed kullanıp kullanmadığıma :p yolladığım linki daha açıp okumadan zaten cevap verdiğinizden bu yazdıklarımı da okumazsınız ama böyle ciddi tartışma olmaz. O yüzden cevap verdiğim için aslında kendime kızmam lazım. Dediğim gibi burası açık forum. Biri girer hacamatı genel geçer kesin bir uygulama sanır yanlış bilgilenmesin diye uzattım. Yoksa herkes kendisine tabi ki istediği tedaviyi yapmaya karar verebilir.

Ya şu dalga geçenler beni benden alıyor her yerdesiniz hiç bıkmadınız. Nerede aşıya karşı olumsuz bir yorum var bunlar copy paste esprileriyle oradalar.

Kadın aşı karşıtı değilmiş zaten gitmiş aşısını olmuş ve aşıdan sonra hastalanmış? Aşıdan önce böyle bir anksiyetesi olsa zaten pandemi bittikten sonra sittin sene kimse ona aşı yaptıramaz.

Covid geçirdikten sonra birkaç doktora kontrole gittim ve kardiyologum -ki kendisi alanında bulunduğumuz ilde çok ünlü ve başarılı bir profesör- Kendisine ne zaman aşı olabilirim diye sorduğumda aşı olmanıza gerek yok aşı hastalıktan daha riskli diyerek, miyokardi riskinin çok yüksek olduğunu ve bilimsel nedenlerini oturup uzun uzun anlattı. İlla olmak isterseniz de 6 Ay sonra tek doz olup geçin diye de ekledi. Şimdi ben doktorumu dinlediğimde bilime inanmayan bir cahil mi oluyorum? Kardiyoloji profesörü bilim insanı sayılmıyor mu?

Bir de şu çip muhabbetiyle düz dünya esprileriniz... Aşı yaptırmadıysaniz aşıda çip olduğu için yaptırmayan ve dünyanın düz olduğuna inanan bir gerizekalı oluyorsunuz hemen ne kadar zekice. İnsan kendi vücuduyla ilgili alacağı/aldığı kararda bile kendini çok akıllı sanan cahillerin baskısı altında kalıyor -ki aşının insanın kendisini korumaktan başka bir etkisi yok. Ben aşı oldum ya da olmadım diye kimseye en ufak ne faydam var ne zararım ama bayılıyorsunuz başkalarının üzerinden egonuzu tatmin etmeye.

Konu sahibi aşıdan once kardiyoloji muayenesi olmuşsunuz temiz çıkmış demişsiniz. Yaşadığınız şikayetlerden sonra yeni bir muayene olmanızı tavsiye ederim içinizi rahatlatmis olursunuz. Gittiğiniz doktora da aşıdan sonra oluştuğunu anlatıp doktorun söylediklerini buraya aktarın lütfen. Bakalım bilim de sizi düz dunyaci olarak mı yaftaliyor yoksa medeni bir insan gibi olası ihtimalleri anlatıp açılmama mı getiriyor lütfen paylaşın 🙏🏻 geçmiş olsun.

Her aşının herkes de farklı farklı yan etkileri olabilir.
İki alerjik çocuk annesiyim.
Her bebeğin çok rahatlıkla olduğu asilarda benim çocuklarımin her ikisi lenfadati oldu, kızım ise son aşıdan sonra nefes darlığı ve çarpıntı yaşadı bir gün boyunca, aşıdan kolu şişti ve ilk antibiyotigini aşı sonrası kullandı.
Görüldüğü üzere bende aşı karşıtı değilim ki yaptırıyorum mümkün mertebe.
Çünkü aşı olmasa tedavi sırasında aldığı ilaçlar da yine reaksiyon yaratabilir gibi gibi..
Yani ben psikolojik olduğunu düşünmüyorum, oladabilir..
Ama böyle de olabiliyor.
Olan olmuş artık, etrafımda da var sizin gibi reaksiyon yaşayan da, annem babam ablalarim oldu kol ağrısı bile yaşamadılar.
Her birey farklı, ve cogunluk baz alınır böyle durumlarda, gerisi sadece istatiksel veri olarak kalıyor malesef..
Geçmiş olsun..

Kadin dogum doktorum, kendisi miyokardi gecirmesine ragmen aşıyı tavsiye etmisti.(hamileydim ve hamileyken 2 doz biontech oldum). Kurdugu cumle aynen soyleydi"anne bebek ölümleri cok fazla. Hasta oldugunda ilac kullanamiyoruz. Ya aşı olup risk alacaksin ya aşı olmayarak risk alacaksin. İkisinin de sonuclari ayni" demişti. Ustelk benim doktorum cok rahat bir adamdi 37+5te dogum yaptim, doktorlarin rutin uyguladigi nst'ye beni hic sokmadi, sadece dogum basladiginda girdim. yolculuk yapmak istedim yapabiliyorsan yap dedi, yemek icme kisitlamasi koymadi, onu yeme bunu yeme zararlı demedi. Bunu ozellikle soyluyorum cunku bana aşı konusunda hic diretmedi, hatta ben sormadan aşı ile ilgili bilgi bile vermedi. Kendisi üniversite hastanesinde docentti. Doktrlar zaten riski kabul ediyor, kar zarar hesabi yapiyor. Toplumsal bagisiklik kazanmak için bir takim risklerin goze alinmasi gerekiyor.

Metrobüse binmesi şart değil ki. Hiç evinden çıkmayıp ve tek yalayıp covide yakalanan da vardı hatırlarsanız. Aşının yan etkileri var ve fazla etkili de olmayabilir ama hiç etki etmiyor denmemesi saçmalık. Ayrıca aşı yüzde yüz korumuyor. Dedeniz ve babanız covidmiş zaten. Aşıdan dolayı değil ya, birinden kapmışlar ve belki babanız dedenize bulaştırmıştır. Aşı pek etki etmemiş dedenize ki zaten yaşlıların bağışıklığı düşüktür de.

Etrafınızdaki kötü olaylar sebebiyle de aşıyı tamamen çöp olarak görmeyin. Eşinizin durumu kötü olmuş. O da aşıdan mıdır tabii, o da var.
yazıyı bir daha okuyun önce dedem kalp krizi geciriyor hastaneye kalkıyor muhtemel asının yan etkisi kim bilir pıhtı mı attı ne oldu 2 gun sonra kovıt dediler 1 hafta öyle yattı ve bi anda önce adam hastaneye yatmadan bir gün önce is yapıyor köy yerinde o kadar saglam ne ilac kullanıyordu ne birsey size etkisi olabilir ama benim cevremde bundan muzdarip cok kisi var sizin olmamıs olabilir ama olanları göz ardı edemezsiniz basta esim 40 yasında adam 2 asında sonra kalp ritim bozuklugu cıktı geccc abiccim sen asıyı savunabilirsin ama ailenden biri 4 asından sonra dahi ölürse dersin ki ulan hani koruyodu demekki korumuyor üstüne insanları bagısıklıgını bozuyor

Yengem 2.doz aşıdan sonra ayakları tutmadı bi anda.
Amcam 2.doz aşıdan sonra açık kalp ameliyatı oldu bi anda fenalaşıp daha önce böyle bir sorunu vs yoktu.
Komşumuz aşıdan hemen sonra kalp krizi geçirip vefat etti.

Tesadüf mü aşıdan mı bilemem. Ama bende aşıdan olduğunu düşünüyorum 🤷🏼‍♀️
aynen öyle

Kadin dogum doktorum, kendisi miyokardi gecirmesine ragmen aşıyı tavsiye etmisti.(hamileydim ve hamileyken 2 doz biontech oldum). Kurdugu cumle aynen soyleydi"anne bebek ölümleri cok fazla. Hasta oldugunda ilac kullanamiyoruz. Ya aşı olup risk alacaksin ya aşı olmayarak risk alacaksin. İkisinin de sonuclari ayni" demişti. Ustelk benim doktorum cok rahat bir adamdi 37+5te dogum yaptim, doktorlarin rutin uyguladigi nst'ye beni hic sokmadi, sadece dogum basladiginda girdim. yolculuk yapmak istedim yapabiliyorsan yap dedi, yemek icme kisitlamasi koymadi, onu yeme bunu yeme zararlı demedi. Bunu ozellikle soyluyorum cunku bana aşı konusunda hic diretmedi, hatta ben sormadan aşı ile ilgili bilgi bile vermedi. Kendisi üniversite hastanesinde docentti. Doktrlar zaten riski kabul ediyor, kar zarar hesabi yapiyor. Toplumsal bagisiklik kazanmak için bir takim risklerin goze alinmasi gerekiyor.
Aylarca süren sokağa çıkma yasaklarını ekonomininin durmasını günde yüzlerce kişinin ölmesini film sanıyorlardı galiba. Kaç hamile kadın öldü kaç bebek öldü o dönemlerde.dükkanlar kapandı çalışanlar aç kaldı başka ülkelerde mahsur kaldı insanlar. Eğitim aksadı başka hastalıklara sahip insanların tedavileri aksadı. Dr lar ve diğer sağlık personelleri perişan oldular. Ailelerinden ayrı yaşadılar onlara bulaştırmamak için. İçlerinde vefat edenler oldu.aşı sayesinde kurtulduk o zamanlardan. Ben bunu bilir bunu söylerim. Ölmekten farksız yaşıyorduk yahu. Annesine sarılamayan çocuklar vardı. Bunlar ne çabuk unutuldu?🙁

Aylarca süren sokağa çıkma yasaklarını ekonomininin durmasını günde yüzlerce kişinin ölmesini film sanıyorlardı galiba. Kaç hamile kadın öldü kaç bebek öldü o dönemlerde.dükkanlar kapandı çalışanlar aç kaldı başka ülkelerde mahsur kaldı insanlar. Eğitim aksadı başka hastalıklara sahip insanların tedavileri aksadı. Dr lar ve diğer sağlık personelleri perişan oldular. Ailelerinden ayrı yaşadılar onlara bulaştırmamak için. İçlerinde vefat edenler oldu.aşı sayesinde kurtulduk o zamanlardan. Ben bunu bilir bunu söylerim. Ölmekten farksız yaşıyorduk yahu. Annesine sarılamayan çocuklar vardı. Bunlar ne çabuk unutuldu?🙁
Vallahi bende hayret ediyorum. Apartmanimizda yasli teyze aşı icin oncelikli gruptaydi, yaptirmadi, yasaklara ragmen birsuru misafir agirladi ve covid oldu, bir ay boyuca 3 kez ambulans geldi, nefes alamiyordu. Yogun bakimlarda yer yoktu, hastalari baska yerlere gonderdiler. Otobuste, yolda insanlar oksurmeye cekiniyordu. Sanki hic birsey olmamış gibi konusuluyor. Bende covid oldum. Kizimi cocuk acile goturduk, once ona bulasti(bebek oldugu icin maske takamiyordu), sonra bana bulasti. Ilk 2 gun hayatim kaydi resmen ben boyle bir bel sirt agrisi yasamadim, fıtık olmama ragmen. Belki aşı olmasak bizde ölecektik. Kizim birgun boyunca sadece 37.5derece ateslendi, kendiliginden iyilesti. Ekonomik bir takim sebeplerden dolayi yasaklar esnetildi ama insanlar ölmeye devam etti. Herkes korku icindeydi. Bu tutum bana ilginc geliyor valla

Ya şu dalga geçenler beni benden alıyor her yerdesiniz hiç bıkmadınız. Nerede aşıya karşı olumsuz bir yorum var bunlar copy paste esprileriyle oradalar.

Kadın aşı karşıtı değilmiş zaten gitmiş aşısını olmuş ve aşıdan sonra hastalanmış? Aşıdan önce böyle bir anksiyetesi olsa zaten pandemi bittikten sonra sittin sene kimse ona aşı yaptıramaz.

Covid geçirdikten sonra birkaç doktora kontrole gittim ve kardiyologum -ki kendisi alanında bulunduğumuz ilde çok ünlü ve başarılı bir profesör- Kendisine ne zaman aşı olabilirim diye sorduğumda aşı olmanıza gerek yok aşı hastalıktan daha riskli diyerek, miyokardi riskinin çok yüksek olduğunu ve bilimsel nedenlerini oturup uzun uzun anlattı. İlla olmak isterseniz de 6 Ay sonra tek doz olup geçin diye de ekledi. Şimdi ben doktorumu dinlediğimde bilime inanmayan bir cahil mi oluyorum? Kardiyoloji profesörü bilim insanı sayılmıyor mu?

Bir de şu çip muhabbetiyle düz dünya esprileriniz... Aşı yaptırmadıysaniz aşıda çip olduğu için yaptırmayan ve dünyanın düz olduğuna inanan bir gerizekalı oluyorsunuz hemen ne kadar zekice. İnsan kendi vücuduyla ilgili alacağı/aldığı kararda bile kendini çok akıllı sanan cahillerin baskısı altında kalıyor -ki aşının insanın kendisini korumaktan başka bir etkisi yok. Ben aşı oldum ya da olmadım diye kimseye en ufak ne faydam var ne zararım ama bayılıyorsunuz başkalarının üzerinden egonuzu tatmin etmeye.

Konu sahibi aşıdan once kardiyoloji muayenesi olmuşsunuz temiz çıkmış demişsiniz. Yaşadığınız şikayetlerden sonra yeni bir muayene olmanızı tavsiye ederim içinizi rahatlatmis olursunuz. Gittiğiniz doktora da aşıdan sonra oluştuğunu anlatıp doktorun söylediklerini buraya aktarın lütfen. Bakalım bilim de sizi düz dunyaci olarak mı yaftaliyor yoksa medeni bir insan gibi olası ihtimalleri anlatıp açılmama mı getiriyor lütfen paylaşın 🙏🏻 geçmiş olsun.

Lutfen yanlis bilgi vermeyelim. Asi olmak kisisel karariniz degildir, bulasici hastaliklarda toplumsal bagisiklik olusturulmasi gerektigi icin asi olmak toplumsal bir karar ve sorumluluktur. Su an dunyadan silinen hastaliklarin tek sebebi asi ile toplumsal bagisiklik olusturulmasidir. Ayrica her dunyada asi karsiti doktorlar da var, doktorlarin her dedigi dogru degil. Sizin doktorunuz sizin ozel durumunuza gore munferit bir tavsiyede bulunmus, tabii ki siz onu dinleyeceksiniz, bu durum ben asiya guvenmiyorum diyerek asi olmamakla ayni sey degil. Ama asi hastaliktan daha riskli demek hastayi yanlis yonlendirmek, cunku bilimsel bir dayanagi yok. Bu konuda hatali davranmis doktorunuz.

Seneler önce çocuğumun ağır bir ameliyat olması gerekti. Doktoru çok iyiydi ve bizi en kötüye hazırlamak istedi ve biz ameliyatın başarı oranı çok yüksekmiş dediğimizde şöyle bir yorum yaptı: “başarı oranının bir önemi yok, yüzde 1 başarısızlık olur o da sizi bulur o oran sizin için yüzde yüz olur.”

Yani baktığınızda şu var aşı bir kar zarar hesabıdır zaten. Belki de sizin için ölmektense sürünmeyi seçmek oldu bilemeyiz. Aşı benim de ritm bozukluğumu tetikledi 1 ay boyunca günde 1 saat düşmeyen 150+ nabızla gezdim. Benim için kim ne derse desin gerçek olan bu oldu mesela. Geri kalan milyonların hayatını kurtarmış olabilir bu beni şahsi olarak ilgilendirmiyor bana zararı dokundu. O yüzden gerçekten gelip sizi bulmuş da olabilir ama sonuçta bir seçim yaptınız.

X