Aşırı özgüvensizlik ve değersizlik hissi...

Imkanim olsa alirdim, emin olun.
Boyle yaşamak cok kotu bir şey...
Merhana bu özguvensizlik be yetisiz olma fikri bence aileden kaynakli bunu bendenyasadim bi sure hayatimi olumsuz yöndr etkiledi annem com bencil ve kaostan beslenen bir kadindi herseyimi elestirir surekli.hakaret eder beni assalardi surekli beddua ederdi anne degilde sanki.ayni evin icinde bana kaynana gibiydi kuma gibiydi uvey anne gibiydi zamanla bunun boyle gitmeyecegini fark ettim hayatimi ve sosyal.iliskilerimi psikolojimi kontrol altina almak.zorundaydim ksrsilastigim herturlu zorluga meydan okudum kitaplar okudum inat ettim ve anlatinca suan diyorlarki oyle bir ailedr yetismebe ragmen iletisimin ve özgüvenin nekadar yerinde evlendim kayinpederim babama demiski nasil guzel bi evlat yetistirmissiniz

Bunönce senin istemenle baslar kendini sev Allahin yârattigi hersey özel ve güzeldir henuz 25indesin hayatini eline al kendine bak o cocukken kendine güvenemeyen icindeki kücük kiza saril o daha guzel.seyelr hak ediyor insanin en iyi doktoru kendiside kitaplar oku kisisel bakimina.onem goster seni okadar iyi anliyorimki ben beni basindan atan ve surekli assalayan bi ailede buyudum annem dayaktan etlerimi morartana kadar döverdi geriye donup baktogimda herseye ragmen cok sey basardigimi goriyorm universiteyi ailemin surekli engel koymasina ragmen bitirdim ise girdim cabaladim terfi aldim okadsr insan arasindan secildim yükseldim evlendim.isi biraktim sonra evimi atolyeye cevirdim instagramda sayfa actim ev tekstili ve isleme.urunler satmaya basladim hala kyasadiklarim.aklimageliyor ama ben basarilarima ve isime yani kendime sariliuorum kendimle grura duyuyorum.aferin bana Rabbime sükür

Senin kendin hakkında ne düşündüğün başkalarına yansıyor. Kendini seven birini başkalarıda seviyor. Eğer sen kendinden emin durmazsan, özgüvenli, rahat olmazsan insanların gözünde de değersiz oluyorsun. Yani bugüne kadar pek arkadaşının olmaması vs. senin kötü olmandan değil, kendini sevmemenden kaynaklı. Sen kendini sevsen başkalarıda sever emin ol. Kendini sevmek için kötü düşünceleri atmaya çalış kafandan. İyi yönlerine odaklan mesela çok güzel ve açıklayıcı yazmışsın akıllı birisin. yani kendini isteyince çok iyi ifade edebiliyorsun bu demek ki sosyal ortamlarda da sen kendini ifade edebilirsin aslında. İyiye ve güzele odaklan ki hayatına iyi ve güzel olanı çekebil. Psikolojik gelişim kitapları okuyabilirsin. YouTube da haluk tatar, beyhan budak gibi psikologlar var onların videolarını izle mutlaka. Psikologa git çok iyi gelicektir. Annenin çok eleştirel birisi olmasıda senin onun yanında pasif kalmana sebep olmuştur bunları aşmaya çalış

Bir insan kendini bu kadar sevmez. Oz bakimini bile yapmiyorsan kendini sevmiyorsundur bana gore. Salmissin herseyi. Herkes hayatinda birsuru zorluk yasiyir. Sanir misin ki hepimizin hayati gulluk gulistanlik? Ama yasadiklarimizdsn derdimizi alip yolumuza devam ediyoruz.
Insan iliskilerim iyi degil demissin. Seni sevsinler diye cok mu ugrasiyorsun? Karsi taraf da o enerjiyi aldigi icin kopuyordur belki de. Oldugun gibi ol. Ama ise once kendinden basla. Kendini o kadar cok asagilamissin ki. Saclarin pirasa gibi demissin mesela. Oysa insanlar fon icin hergun kuafore para veriyor. Pirasa saclarini sevmelisin. Tombulum demissin. Spor yapiyor musun? Yapsan seratonin uretimi psikolojine de iyi gelecekti. Sen hic gayret etmemissin ki? Hep birilerine ihtiyacin var gibi. Basarili olmak icin bile babanin seni arkadan iteklemesini beklemissin. Birileri birsey yapmayinca sen hep durmussun. Hic mi hedefin yok, hayattan beklentin yok? Ozguven oyle durup dururken gelmez ki. Sen degisirsen dunyan degisir, cunku bakis acin degisir. Once acilen kendinle ilgilen, kendini salma. Sonra hangi konuda iyi isen kendini o konuda gelistir. Hayata da bu kadar olumsiz bakma. Kendine de bu kadar haksizlik etme. Ezik degilsin sen. Kendini bu kadar asagi gorme. Hepimiz kusurluyuz. Kusurlarinla kabul et kendini.

Terapi şart bence. Alamıyorsanız alana kadar en azından internetten özgüven nasıl kazanılır vb videolar izleyin .. bende de ufaktan olsa da var. Okuduğum bir yerde özgüveni arttıran şeyler arasında iyi giyinmek dik durmak / yürümek , yavaş konuşmak gibi şeyler vardı bunları araştırın

Muhtemelen bu değersizlik hissi aileden gelmis sana annen herkese kulp takarim sende ters etki olmuş. Ailenden uzaklasmani tavsiye ederizm

Harikulâde, muhteşem bir yorum. Okurken içim coşkuyla doldu.

Harikulâde, muhteşem bir yorum.

Boşanmamak için bahaneleri vardir mutlaka. En buyuk kotulugu anneler yapiyor zaten cocuklarina. Ailelerine kanitlama cabasi sanirim. Eger bosanirlarsa aileleri diyecek "ben sana demistim" diye ondan bosanmiyolar dogrulari duymak istemedikleri icin. Maddi imkani olup bosanmayan bile var bahaneler sunarak. Bence bagimli olmuslar artik. Tedavi gormeleri gereken kendileri.

Özgüvenini toparlamak kadar zor birsey yoktur. Sürekli üzerine durman, her gün savasman gerekiyor. Tabiki bir psikologa ihtiyacin var, hatta antidepresan bile olabilir. O kadar yil beyinine "mutluluk hormonu" girmedigi için, karamsarliktan çikmak daha zor oluyor.

Okudugum kitapta evrimsel olarak insanlar zaten daha negatif hatiralarini daha iyi hatirlar. Psikolojin negatiflige egilimli. Cünkü eskiden insanlar tetikteydi, atiyorum vahsi hayvana karsi, düsmana,.. O vahsi hayvanin yada düsmanin nerde oldugunu bilmek daha önemliydi, yasami sürdürebilmek adina. Hali ile korkulu, negatif seyler daha fazla bizde kaliyor, ama artik simdiki yasamizda gerek kalmiyor, stress kaynagi oluyor hatta.

Bu konularda kitaplar var, kim bilir burdaki psikolog arkadaslar yardim eder. Ancak bir kitap okumak mücize cözüm degil. It takes work, yani is gerektiriyor. Enerjini harcaman lazim tekrar özgüvenini insa etmen için. Ve bu çok zor bir süreç. Biliyorum çünkü su an bende ayni süreçten geçiyorum. Düsüp tekrar ayaga kalktigin bir süreç.

Kilon ne kadar? Gerekirse doktora danis ve amelyat olanaklarini gözden geçir. Bende amelyat oldum ve hayatimin en iyi karari diyebilirim. Insanin hayatini çok etkiliyor. Amelyat olma ihtimali yoksa deli diyetler yapma. Sadece aksamlari yürüyüse çik, kulaginda sevdigin müzik olsun. Ve porsiyonunu biraz azalt, daha saglikli seylerinde porsyonunu yükselt. Kendine fazla baski kurma ve kendine yumusak ol. Baze günler pes edeceksin, baze günler daha iyi gidecek. Dedigim gibi bu bir süreçtir.

Bir günlük tut. Sabah günlügün içinde o gün neler yapmak istedigini yaz, bu küçük seylerde olabilir. Aksamda günün nasil geçtigini, hedeflerine ulastigini.. yaz. Ve dahada önemlisi, o günde pozitif geçen 1-3 sey arasi seyler yaz. Her gün bunu yazdiginda asil gün içinde baya birseyler yaptigini göreceksin. Pozitif seyler yazdigin içinde, aslinda hayatinda pozitif seyler var oldugunuda göreceksin.

Ha birde annen seni sandigin kadar dahada etkiliyor. Annenin asiri özgüveni, seni özgüvensiz yapiyor. "O herseyi biliyorsa, demek ki ben hiçbirsey bilmiyorum" diye düsünüyorsun aslinda. Arkadaslarini elestirmeside "demek ki dis dünya insanlari böyle elestiriyor, demek ki annem benide böyle elestiriyor" diye düsünmene yiter seni. Annen negatiflige ittigi için, sende negatiflestin, özgüvensizlestin.

Ne guzel yazmissiniz.
1 million like

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…