Çorbalar Aşotu (Kişniş) Çorbası - (Erzurum Yöresi) - Yayla Aşurelik Buğday Sponsorluğunda

ERZURUM AŞOTU (KİŞNİŞ) ÇORBASI
Eki Görüntüle 3000929
MALZEMELER
1- Bir kase haşlanmış aşurelik buğday
2- Bir avuç aşotu (kişniş)
3- Üç yemek kaşığı zeytinyağı
4- Bir adet soğan
5- Bir litre kadar su
6- Dört kaşık yoğurt
7- İki kaşık un
8- Bir avuç kadar kıyma
9- Yarım çay kaşığı pulbiber
10- Yarım çay kaşığı karabiber
11- Tuz (damak zevkinize göre)

Eki Görüntüle 3000978
HAZIRLANIŞI
1- Bir kase haşlanmış aşurelik buğdayımızı tencereye alarak üzerine bir litre kadar su ekleyip kaynamaya bırakalım
Eki Görüntüle 3000958
2- Bir avuç kadar kıymamıza yarım çay kaşığı pul biber , yarım çay kaşığı karabiber ve yarım çay kaşığı kadar tuz ekleyip yoğuralım ve ardından bu karışımdan fındık büyüklüğünde minik köfteler yapalım
Eki Görüntüle 3000959
3- İnce kıyılmış bir adet soğanı tavaya alarak üzerine üç yemek kaşığı kadar zeytinyağı ekleyerek kavuralım
Eki Görüntüle 3000960
4- Kavrulan soğanların üzerine minik köftelerimizi ekleyerek onların pişmesini sağlayalım
Eki Görüntüle 3000961
5- Kavrulan soğan köfte karışımımıza aşotumuzu (kişnişi) ekleyerek çok az daha pişirip altını kapatalım
Dipnot: Ben yazdan aşotunu (kişnişi) ayıklayıp dondurucuya koyuyorum yazın ise tazesini kullanıyorum eğer siz salamura halini kullanacaksanız kavurmanıza gerek yok çorbanın içine direkt ekleyebilirsiniz

Eki Görüntüle 3000964
6- Dört yemek kaşığı kadar yoğurdun içine iki silme kaşığı kadar un ekleyip çırpıcı yardımı ile iyice çırpalım daha sonra kaynayan çorbamızın suyundan ekleyerek çorbamızın kesilmemesi için ılıtalım ve kaynayan buğday-su karışımına ekleyip çorba yeniden kaynayana kadar karıştıralım
Eki Görüntüle 3000966
Eki Görüntüle 3000968
7- Tavada hazırladığımız soğan, aşotu (kişniş) , köfte karışımını kaynayan çorbamıza ekleyip bir iki taşım kadar kaynadıktan sonra damak zevkimize göre tuzunu ekleyerek altını kapatalım.
Afiyet şifa olsun.
Eki Görüntüle 3000973

Eki Görüntüle 3000974
Eki Görüntüle 3000975
En baştan başladımm bakmayaa ellerine sağlıkkk canım çok güzel görünüyor :KK68:

Bir Erzurumlu olarak bu çorbaya oy vermemek olmazdı en sevdiğim çorbadır kendisi Erzurum’da ayran çorbası ya da ayran aşı olarak da bilinir ellerinize sağlık bol şans 🤞

Bir Erzurumlu olarak bu çorbaya oy vermemek olmazdı en sevdiğim çorbadır kendisi Erzurum’da ayran çorbası ya da ayran aşı olarak da bilinir ellerinize sağlık bol şans 🤞
Teşekkür ederim oyunuz için Erzurumlu değilim ama Erzurum’da yaşıyorum en az Erzurumlu kadar bayılıyorum ben de bu çorbaya seviyorum bu şehri , bu şehrin insanlarını 😍

X