Aspergerli olmak demek işsiz olmak demek

Kızlar merhaba :) Aslında sizden tavsiye beklemiyorum sadece içimi döküp konuşmak istiyorum çünkü hiç arkadaşım yok... Ben tedavisi olmayan asperger sendromuna (otizmin bir spektrumu) sahip 27 yaşında bir işsizim. Üniversite sınavında derece yaparak en iyi iktisat bölümüne girdim. Fakat hastalığım sebebiyle hakkıyla okuyamadım. Oldukça düşük bir ortalamayla, bilgisiz ve uzatarak mezun oldum. Okula gitmeyi bırakın alt kattaki bakkala gitmeye bile korkuyorum. Geç kaldığım derslere giremezdim, yok yazılırdım. Topluluklara katıldım fakat dışlandım, herkesle konuşmaya çalıştım ama kimse muhabbetimi sevmedi. Zaten cocukken de sessiz oldugum için psikolojik ve fiziksel akran zorbalığına uğramıştım. Yürüyüşüm ve konuşmam her aspergerli gibi garip, yani robotik. Mimiksiz. Aspergerlilerin aşk, sevgi, bağlılık vb duyguları denecek kadar azdır. Belki de bu yüzden dışlandım.
Lise 2den beri aldıgım tedavi, terapiler biraz olsun işe yaramıştı. Fakat işsizlik sürecinde gram etkisi olmuyor ve daha kötüye gidiyorum. İş görüşmelerine çağrılıyorum, ancak mülakat odasına girer girmez anksiyetem başlıyor deli gibi. Gözlerim bile doluyor. Görüşmeye gitmek istemiyorum, kendimi motive etmekte cok zorlanıyorum. Klasik cevapları ezberliyorum ama konuşamıyorum. Beni çok garip buluyor, farklı bir canlı görmüş gibi bakıyorlar. En son görüştüğüm mülakatçı İngilizce bölümden mezunsun ama kendini bile tanıtamıyorsun diyip üstüme geldi. Akrabalar bir yandan 'okudun da ne oldu, hani okul bitmeden iş bulurdun' diyor.. Ben yapamıyorum ve ileride nasıl yaşayacağımı bilmiyorum. Ailemin durumu parlak değil. Allah gecinden versin, babam biz ölünce kalan maaşla geçinirsin diyor. Herkesten utanıyorum artık. Hobilerim için ayıracagım 3 kuruşum bile yok Ama benim suçum değil biliyorum.. Okudugunuz için teşekkürler kızlar. ♥

Bahsettiginiz sendromu bilmiyorum ama;
Universite sinavinda derece yaptiginiza göre yazili sinavlarda cok bir panik heyecan durumunuz yok. Kpss calisin. Bi mülakatli bir de mülakatsız düz memurluklar oluyor ya onlara yerlesirsiniz. Geliriniz olunca kendine guveniniz, terapi imkanı, hobilerinizle ilgilenme firsatiniz olur

• Beğen
Reactions: frs
Evden, sosyallesmeden yapilabilecek isler var, onlari arastirabilirsiniz. Bir kac boyle part time is ile para biriktirebilirsiniz

• Beğen
Kızlar merhaba :) Aslında sizden tavsiye beklemiyorum sadece içimi döküp konuşmak istiyorum çünkü hiç arkadaşım yok... Ben tedavisi olmayan asperger sendromuna (otizmin bir spektrumu) sahip 27 yaşında bir işsizim. Üniversite sınavında derece yaparak en iyi iktisat bölümüne girdim. Fakat hastalığım sebebiyle hakkıyla okuyamadım. Oldukça düşük bir ortalamayla, bilgisiz ve uzatarak mezun oldum. Okula gitmeyi bırakın alt kattaki bakkala gitmeye bile korkuyorum. Geç kaldığım derslere giremezdim, yok yazılırdım. Topluluklara katıldım fakat dışlandım, herkesle konuşmaya çalıştım ama kimse muhabbetimi sevmedi. Zaten cocukken de sessiz oldugum için psikolojik ve fiziksel akran zorbalığına uğramıştım. Yürüyüşüm ve konuşmam her aspergerli gibi garip, yani robotik. Mimiksiz. Aspergerlilerin aşk, sevgi, bağlılık vb duyguları denecek kadar azdır. Belki de bu yüzden dışlandım.
Lise 2den beri aldıgım tedavi, terapiler biraz olsun işe yaramıştı. Fakat işsizlik sürecinde gram etkisi olmuyor ve daha kötüye gidiyorum. İş görüşmelerine çağrılıyorum, ancak mülakat odasına girer girmez anksiyetem başlıyor deli gibi. Gözlerim bile doluyor. Görüşmeye gitmek istemiyorum, kendimi motive etmekte cok zorlanıyorum. Klasik cevapları ezberliyorum ama konuşamıyorum. Beni çok garip buluyor, farklı bir canlı görmüş gibi bakıyorlar. En son görüştüğüm mülakatçı İngilizce bölümden mezunsun ama kendini bile tanıtamıyorsun diyip üstüme geldi. Akrabalar bir yandan 'okudun da ne oldu, hani okul bitmeden iş bulurdun' diyor.. Ben yapamıyorum ve ileride nasıl yaşayacağımı bilmiyorum. Ailemin durumu parlak değil. Allah gecinden versin, babam biz ölünce kalan maaşla geçinirsin diyor. Herkesten utanıyorum artık. Hobilerim için ayıracagım 3 kuruşum bile yok Ama benim suçum değil biliyorum.. Okudugunuz için teşekkürler kızlar. ♥
COk uzuldum canim cok gecmıs olsun bende cok severek kazandığım bolumu bunalımalrımdan dolayı uzatarak okula cogunlukla gitmeyerek bıtırdım hala Icınde ukte neden guzel guzel gidemedim okuyamadım diye anksıyete panik atak hastasıyım cok uzuluyorum giden yıllarıma ama napalim elimizde degıl bu hastalıklar gercekten saglık gibisi yok Allah kimseyi saglıgıyla sınamasıj

• Beğen
COk uzuldum canim cok gecmıs olsun bende cok severek kazandığım bolumu bunalımalrımdan dolayı uzatarak okula cogunlukla gitmeyerek bıtırdım hala Icınde ukte neden guzel guzel gidemedim okuyamadım diye anksıyete panik atak hastasıyım cok uzuluyorum giden yıllarıma ama napalim elimizde degıl bu hastalıklar gercekten saglık gibisi yok Allah kimseyi saglıgıyla sınamasıj
Amin, her şeyin başı saglık. Sınav falan önemli değil. Allah yardımcınız olsun

Resım yapmaya yogunlas oyleyse resım yemeklerden daha maliyetsızdır diye dusunuyorum hıc yapmadım ama😊
Salonumda Kucuk bir dolap var onu boyamak istiyorum ama dolap hangı boyayla boyanır boya nerde satılır hangı fırca kullanılır bilmiyorum. Boya isinden anlamak isterdim 😊

Allah guzel gonlune gore versın ınsallah
Özel mesaj atacaktım atılmıyormuş :)
]

Kpss deneme şansın var mı? Asperger de yanlış hatırlamıyorsam yüzde tutuyor raporda. Ekpss de atanma şansın normale göre daha yüksek.

Amin, her şeyin başı saglık. Sınav falan önemli değil. Allah yardımcınız olsun
Amin Allah yardımcınız olsun. Siz kendinizi çok iyi ifade edebiliyosunuz bence eskileri kafanızdan atin çünkü şu an iyi durumdasınız yanımız ne zaman konuldu küçük yaşlarda mi?

Kardeşimde senden bir kaç yaş ufak ve seninle aynı rahatsızlığa sahip , fakat onunki erken teşhis edilemediğinden çok ilerledi şuan engelli sınıfında. Meğerse bu sendrommuş. Bu sene çözüldü. Gerçekten çok zor bir durum.

Kardeşimin de hiç arkadaşı olmadı okul hayatı boyunca aynı zorbalıklara maruz kaldı. Dışlandı dalga geçildi. Ama o liseye bile gidemedi. Sen şanslısın en azından ailen erkenden tedavi vs yaptırmış hiç değilse okuma imkanı bulabilmiş , kendini gayet iyi ifade edebilecek düzeye gelmişsin. Kardeşimde maalesef bunların hiç biri olmadı. Çünkü çocukluk döneminde ailem tedavi ettirmedi. Ben uğraşmak istediğimde de artık baya ilerlemişti. Allah yardımcın olsun 🙏

Merhabaaaa 🥰🥰 benim oplumda 5 yaşında ve asperger şuanda senin anlattıklarının hepsini yaşıyor ezbere konuşuyor ve gördüğü okuduğu herşeyi ezberliyor . Görsel hafızası harika .. küçük olduğu için arkadaşları var ama tabi uzun süre oyun kurup devam ettiremiyor bi süre sonra ne yapcağını bilmiyor . Ama en yakın arkadaşı benim ... üzülme dünyanın en zeki insanları asperger sendromu olanlar . Çok özelsiniz çokkkk

Sizi çok iyi anlıyorum. Bende psikiyatrik sıkıntım var. Çocukluktan itibaren olan bir şey. Mülakatlarda kendimi ifade edemiyorum. İşe giriyorum başarılı olamıyor, kendimi gösteremiyorum. Yaşım 27. Yaşıtlarıma bakıyorum herkes bir hayat kurdu kendine. Kimi evlendi kimi kariyer sahibi oldu. Neden böyle oldum, neden farklıyım diye üzülüyorum. Farklı insanlar hep dışlanmak zorunda mı

Merhabaaaa 🥰🥰 benim oplumda 5 yaşında ve asperger şuanda senin anlattıklarının hepsini yaşıyor ezbere konuşuyor ve gördüğü okuduğu herşeyi ezberliyor . Görsel hafızası harika .. küçük olduğu için arkadaşları var ama tabi uzun süre oyun kurup devam ettiremiyor bi süre sonra ne yapcağını bilmiyor . Ama en yakın arkadaşı benim ... üzülme dünyanın en zeki insanları asperger sendromu olanlar . Çok özelsiniz çokkkk
Aspergeri hayatım boyunca duymamıştım bu arada taki oplumda öğrenene kadar . Sana çok sarılmak istedim tanımadığın insanlardan çekindiğini biliyorum ama kucaklamak senle vakit geçirmek dinlemek çok isterdim ... hayatını ezberleyerek geçirmek ne kadar zor değilmmi ? Benm oplumda nasılsın diyorum kötü bile olsa ben iyiyim sen nasılsın diyo ? Çünkü onu ezberlemiş ve nasılsına tek onun cvp verileceğini düşünüyor 🥺 özelden mesaj atarmısın ? Heycanla bekliyorum

Merhaba sorunuza kaynak olacak ama merak ettim, nasıl fark ettiniz asperger sendromuna sahip olduğunuzu? Kendimde de olduğunu düşünüyorum.

Onun haricinde çok özel bir insansınız. Biri arkadaş daha demiş sorun aspergerde değil sosyal fobinizin olması. Özgüven eksikliğiniz var. Halbuki zorluklara göğüs germişsiniz, çok iyi bir okul kazanmışsınız, sonra bitirmişsiniz maşallah. Umudunuzu kaybetmeyin mutlaka size uygun bir işiniz olacaktır, Allah yardımcınız olsun.

eger bahsettigin sey engel sayiliyorsa muhakak rapor al hatta raporu verecek doktorlarada bu sikıntilari atlat raporun olursa senin gibi birini havada kaparlar .
kurumsal yerlerin cok fazla ilani var engelli icin . hatta iskur bile yardimci oluyor . Sansin bol olsun , guzel bir ise gir insallah. bide ik ya durumu anlatirsan calisarak performansini gosterebilecegini soylersen belki ise yarar.

Mülakatta girdiğinizde özel durumunuzu belirtebilirsiniz. Ben farklıyım diyebilirsiniz. Bu sizi zaten dinlerin hale getirir ve yapabileceklerinizi odaklanmalarını sağlar. Rapor da alabilirsiniz. Ben aşacağınızı düşünüyorum.

X