Babam bizi terk etti. Onu çok özlüyorum:(

Baba yazılarını okuyunca hep ağlarım beni ağlattın keşke babam hayatta olsaydı ve sohbet etseydik
canim ya kendimi suclu hissettim simdi ,seni aglattiysam ozur dilerim ama icimden ilk gecenleri yazdim ,oda kendi cocuklarim geldi aklima ,birakan giden babalari ve hic arayip sormayan ,cocuklarini unutan babalari
Konu sahibinin babasida bana ayni geldi ,anneyle bosanmis diye cocuklarini umursamiyor
Babana Allah tan rahmet diliyorum,ama senin durumun farkli hic degilse babani duayla ,rahmetle ,sevgiyle aniyorsun
Ama hayatta iken cocuklarini babasiz birakanlar tabiki vicdansiz ,merhametsiz babalar ayri
Keske benim cocuklarimin babasida olseydi inan anlatmak daha kolay olurdu
18 aylik oglum var ve babasini hic tanimiyor,kizim 6 yasina bugun girdi ve uzun zamandir babasini gormuyor hatta unuttu
ama tv de baba kelimesini duysa bile donup bana bakiyor,icim aciyor ozaman ,simdi bile yazamiyorum gozlerim doldu ,sende beni aglattin
Ama boyle bir baba evlat sevgisini saygisini ,aranilmayi ,sorulmayi haketmiyor iste ilerde cocuklarim babalarini arayip sorsun istemem o bunu haketmiyor.
O yuzden konu sahibine bos yere uzulmesin diye yazdim ,cunki yuzyuze gelince ona karsi verecek cevabi yok adamin

anneyle anlaşamıyorsa baba neden çocuklarını da terk eder... bana göre babanız sorumluluklarından kaçıyor. babanın çocuğuna küsme lüksü yoktur, çocuğunu bırakıp gitme lüksü yoktur, heran çocuklarının yanında olamasa bile onlara yanlarındaymış gibi hissi vermeli...
kusura bakmayın ama sizin babanız bencil sadece kendi keyfiyetini düşünüyor...
annenizle boşanmış, sizlerde evlenip ayrı aile olmuşsunuz insan kendi çocuğunun evine gitmez mi ?? arayıp sormaz mı?? sorun ne sizde ne annenizde nede başkasında, babanız sanıyor ki hepinizi evlendirdim benim görevim bitti herkes başının çaresine baksın..

anneyle anlaşamıyorsa baba neden çocuklarını da terk eder... bana göre babanız sorumluluklarından kaçıyor. babanın çocuğuna küsme lüksü yoktur, çocuğunu bırakıp gitme lüksü yoktur, heran çocuklarının yanında olamasa bile onlara yanlarındaymış gibi hissi vermeli...
annenizle boşanmış, sizlerde evlenip ayrı aile olmuşsunuz insan kendi çocuğunun evine gitmez mi ?? arayıp sormaz mı?? sorun ne sizde ne annenizde nede başkasında, babanız sanıyor ki hepinizi evlendirdim benim görevim bitti herkes başının çaresine baksın..
ne guzel yazmisin arkadasim ,baba sorumluluklardan kaciyor,cocuklarini gorup yuzlesmek istemiyor,gecmisini hatta cocuklarini bile unutmak istiyor.Birde yurt disinda yasiyormus ,kesin hayatinda biri var ve mutlu ,vicdan muhasebesi yapmak istemediginden cocuklarindan da uzaklasmis .
Yoksa bir baba napar eder cocuklarina ulasir,ben babami iki gun aramasam merak eder anneme ararttirir mutlaka

‘Babam’ deyince yüzümde tebessüm çiçekleri açardı

Gözlerimin içi gülerdi; dudaklarımla beraber

Ona bakınca boynuna sarılır

Öperdim muhabbetle, çok içten öper öper…

‘Babam’ deyince göğsüm kabarırdı

Gururla bakardım etrafa, insanlara

O herşeyden anlar, bilirdi herşeyi işte.

Çoğumuz meselesi neyse ona danışırdı çünkü

Fikir alırdı bir sorunu olan

Destek beklerdi evlenen, yuva kuran

Severdi herkes, saygı duyardı

Yardıma ihtiyacı olan hemen kapısını çalardı

Böyleydi ‘babam’ benim.

Geçmiş zaman eki kullandım diye öyle olmayı bıraktı sanmayın

Öyledir eminim hâlâ benim ‘babam’

Yardım etmeyi sever…

Çalar kapısını yine her ihtiyacı olan kimseler.

Yad ettim sadece maziyi

Bilmiyorum artık zira şimdiyi ve âtîyi.

‘Babam’ deyince süzülüyor gözlerimden yaşlar şimdi

Onun zeytin gözlüsü soldu, yandı, eridi

Bir yanı eksik kaldı, bir yanı tükendi

Fakat içindeki hasreti, sevgisi hiç bitmedi

Bu şiiri bizi terk eden babam için yazdım dün akşam. Aklıma geldi, aniden ‘babam’ dedim gözlerim ıslandı.

Biz çocukken babam bizi çok severdi, kucağına alır sever gezdirirdi. Büyüdük bizi öpmekten sarılmaktan vaz geçmedi. Hani baba resmidir sevemez ya, öpemez ya çocukarını; sevgisini gösteremez ya… Asla öyle bir baba olmadı. O çok istiyor diye üniversiteye gitmeye karar vermiştim. Hiç beni sıkıntıda bırakmadı her telefonda konuştuğumuzda paraya ihtiyacım olup olmadığımı sorardı.

Evet, babam beni çok severdi. Abimi ablamı da.. Ama şu var ki ben babamdan çok çekinirdim. Karşısına geçip doğru düzgün sohbet ettiğimi bilmem. Telefonda da en fazla 3 dakika konuşurduk. Disiplinliydi. Sözünü dinlemediğimiz de bizi sevmemekle tehdit ederdi. Küserdi gerçekten de… ve günlerce konuşmazdı. Bizi sevmeyecek diye çok korkardık. Yalvar yakar barışırdık. Hiç dayağını yememişmdir fakat küs olması dayaktan beter gelirdi... Evli barklı kadın oldum hala çocukluğumu unutamadım. Gülebilrsiniz. Baskılı büyüdük biz belki de ondan konuşamadım babamla doğru düzgün…

Çok uzatmayacağım anlatsam sayfalar sürer.Asıl mevuya geçiyorum:

Üç yıl önceydi. Babam ben evlendiğim gün annemi, evi terk etmiş. Ben balayındaydım bana günler sonra söylediler. Söylemeseler de gidecektik el öpmeye öğrenecektim zaten. Ki gittik de eve… hayatımın en zor günüydü, en mutlu günlerim hüsran oldu. Annem perişan, ev babamsız bom boş…

Aslında ben alıp başımı gideceğim derdi babam, hazırlıklıydım. Ama insan konduramıyor yine de. Yaşadık ve onun ciddiyetini anladık ne yazık ki.

Babamı aradım evliliğimin ilk ayında, evime döndüğümde (başka şehirdeyiz) ‘evime gelebilirsin baba’ dedim. (Düğünde yanına geleceğim demişti en son vedalaşırken, ben de eve varınca ararım demiştim) ‘Tamam gelirim bir ara’ dedi. Bir ay sonra telefon etti. En stresli günümde. ikinci üniversite için kayıt yaptırıyordum saatlerce beklediğim kuyruktayken aramıştı. Adresi sormuştu, yeni olduğum için tam bilmiyordum yolu tarif etmeyi eve gidince ararım dediydim sanırım. Belki yarın işim çıkmazsa gelirim demişti. Telaşla, yorgunlukla ne konuştum hatırlamıyorum. Eve döndüğümde eşimle tartışmıştık o gün söyleyemedim ertesi günü akşam söyledim o da ararım dedi unuttu gitti. Aslında ben babam arar diye bekledim hani işim çıkmazsa demişti ya. Birkaç gün sonra araya bayram girdi annemin yanına gidecektik günler önce planlamıştık onun için bayramdan sonra gelir diye dönüşte aradım. Gelmeyecek misin baba dedim. Vazgeçtim dedi. Evet babam küsmüştü. Meğer babam eşimin aramasını beklemiş ve gelecekmiş. Onu istemedğimizi düşündü. Ne söylediysem inanmadı bana. Annemi seçtiğimi düşündü. Aylarca konuşmadı. Aradığımda soğuk soğuk konuştu sitem etti. Benimde duygularım var yeni gelindim ve eşimle ister sitemez anlaşmaya çalışıyorduk. Onun sitemlerini kaldıramadım ve ona bir mail yazdım. Açıklama yapmak için doğrusu ben de biraz sitem etmiştim. Hepten küstü bana da.. Aylar sonra halam araya girdi konuştuk ama mırın kırın derler ya öyle. Bana inandıgından değil de mecburiyetten konuştu sanki. Hep bizim aramamızı bekliyordu... Hiç o aramadı.

Bir yıllık evliydim bir ameliyat geçirdim eşim aradı haber etti. Daha sonra yine aradı hatta daha narkozun etkisindeyken babamla konuşmuşum hatırlamıyorum. Eller geldi babam gelmedi yanıma. Ben yine de ona kızmadım ara ara telefon ettim. O durup durup bize öfkeleniyordu.. Ne desek ters anlıyordu.. Telefon etmeye korkuyordum… İyice arayı açmıştım… Zaten yurt dışına gitmişti.

Bu yıl ablamın eşinin yardımıyla ablamla beraber babamla Ramazan Bayramında yüzyüze görüştük. Detayını yazmayacağım ama gördüğümde nasıl sarıldım bilemezsiniz. yarım saat kadar oturduk. gitti sonra. Eve geldiğimde aradım bir iki defa. o hiç aramadı sormadı beni, bizi..

Beş ay önce annemle boşandılar. Bu süre zarfında hiç aramadım. En son dede olacağını haber vermek için geçen ay aradım telefonu kapalıydı mesaj attım konuşmak istediğimi anlatan. Ama bana dönmedi.

Artık pes ettim. Neden hep bizden bekliyor? Bizim ondan beklemeye hakkımız yok mu? Ne yapayım sizce diye sormayacağım. Herkesin karekteri farklıdır zira. Eminim aranızdan

- Ben olsam babama hesap sorardım, neden bıraktın diye

- Saçmalıyorsun, adam sizi istemiyor zorlamanın alemi yok

- Baban haklı düpe düz anneni tutmuşsunuz

Gibi ithamlar da gelecektir. Haklısınız ben de bunları ve daha fazlasını kendime söylüyorum. Babaya hak iddia edilmez diyerek babamın bizi unutuşlarını unutmaya çalışıyorum. Ondan aramaya, görüşmeye çalışıyorum ama olmuyor tek taraflı olmuyor.

Sizlerle dertleşmek istedim sadece. Babasızlık çok zor hele yaşarken kaybetmek… Babalarınızın kıymetini bilin sarılın babalarınızın boynuna sıkı sıkı.. Bırakmayın, bırakmasın…
seninki en azından büyüdüğünüzde gitmiş. bir yazı tavsiye edeyim ne demek istediğimi anlayacaksın. yaseminkartal. b log spot . com (her telden dertleşelim - eşinizden ayrılmadan önce son kez düşünecekleriniz başlıklı yazı)

uhdaynenst: 38617826 .!.:
Evet babam aynen dediğinizi bize söylemişti herkes başının çaresine bakacak yaşta diye. Öyle olmuyor ama... biz hep onlara muhtaciz

seninki en azından büyüdüğünüzde gitmiş. bir yazı tavsiye edeyim ne demek istediğimi anlayacaksın. yaseminkartal. b log spot . com (her telden dertleşelim - eşinizden ayrılmadan önce son kez düşünecekleriniz başlıklı yazı)
Orasi oyle tabi çocukken ayrilsak daha çok yaralardi. Amanbüyüyünce de bekliyor insan hele evlenince, el kızı olunca. Kocan bir başka yaklaşıyor sanki sahipsizsin gibi, ailesi acircasina bakıyor gibi, akrabalari aşağılarcasina.. dogru yada degil hislerim böyle..

siginacak limanim yok artık. Baba evi neydi ki?

X