Babam neden yaşına uygun davranmıyor?

Bu arada ben bu yukarsa yazdıklarımı hafif nazlanmalar olarak düşündüm ve yazdım. Babanız abartıp küfür falan ediyorsa inanın diyecek bi şeyim yok pek. Tam konuyu bilmediğim için pozitif yönden düşündüm direkt.
Yok hafif naz değil. Ben çocukluğumdan beri, annem de hatırladığım ilk günden beri hakaret ve küfür işitiyoruz. Ama buraya her ayrıntıyı yazmak istemedim. Zaten kimse okumuyor. Okusalar da kendince yorumluyorlar. Neyse artık.

Yok hafif naz değil. Ben çocukluğumdan beri, annem de hatırladığım ilk günden beri hakaret ve küfür işitiyoruz. Ama buraya her ayrıntıyı yazmak istemedim. Zaten kimse okumuyor. Okusalar da kendince yorumluyorlar. Neyse artık.
Yani eğer öyle ise, genelde bu yaşına kadar değişmeyen insanlar değişmezler. Geçireceğiniz zamanı hızlı bi şekilde geçirmeye ve mümkünse eşinizi yapabilirseniz biraz bahane ile uzakta tutmaya çalışın. Nasıl olur bilmiyorum ama. Yani şikayet edip babanızla ilgili kötü şeyler söylemeyin adam anlıyordur zaten. Umarım canınız daha fazla sıkılmaz sevgiler

Sizin demek istediğinizi anladım ben. Realitede dediğiniz şeyler gerçekleşir evet. Kabul etmez hatasını. Tabiri caizse onun balyozunun altında önce annem kalır sonra da ben kalırım.
Allah yardımcınız olsun. Özellikle babaların kızlarına bir kötü sözü, bir sesini yükseltişi ne kalp kırıcıdır bilirim. Ama kendim de bu konuda vaktinde çaba sarf etmiş biri olarak, bir insan kendi değişmeyi istemedikten sonra ve hatasını kabul edip de anlamadıktan sonra düzelmesi çok çok zor. Hayatımızdan çıkaramayacağımız bir kimse ise onunla da iyi kötü bir şekilde anlaşabilmenin yolunu bulmamız gerekiyor. Yani bazen haklı veya haksız kimden önce bir şeyin sonucuna ve olayların nereye gideceğine bakmak lazım. Karşımızdaki laftan anlar mı, hali ve psikolojisi ne durumda, konuşup da bir sorunu çözebileceğimiz bir insan mı bunlara bakmak lazım. Gönül ister ki kadınlar babalarıyla ve anneleriyle rahatça konuşabilsin, sorunlarını anlatabilsin, çözebilsin. Ama hepimiz için mümkün olmayabiliyor. Buna da eskisi gibi takılmıyorum. Hamdolsun bu da bana farklı bir olgunluk kazandırdı.Kendim ne yapıp ne yapmamam gerektiğini öğrenmiş oldum. Bunlara siz de takılıp kalmayın. O da öyle bir insan. Belki kendisi de görmemiş, kendini geliştirememiş, değiştirmemiş. Ben yine de iyi olayım, güzel olayım, alttan alayım, kimse için kendimi de huzurumu da bozmayayım diye düşünebilirsiniz. Öbür türlü yine üzülen ve etkilenen siz ve anneniz olacaksınız belli ki.

Arkadaşlar ben konuyu annemin ve benim gördüğüm psikolojik şiddet için açmıştım. Bu 3 günlük değil, 30 yıllık bir şey. Ama konu bambaşka yerlere gitti. Galiba kendimi anlatamadım. Ya da hatalıyım. Teşekkürler herkese.
Böyle zor insanlar vardır. Genel hali boyleyse haklı olabilirsiniz..ama normal bir insan için bence yaptiklariniz dolayısı ile babanızın yaptıkları normal gibi. Mesela kendimden örnek vereyim. Gecen annemler bogazdaydi. Sizde gelin dedi. Biz beyoglundaydik o sıra. Sonra aradı baban boşa yorulmasin dedi dedi. Ben de dedimki yorgunluk olmaz cocuga söyledim şimdi dedim. Siz orda misiniz daha dedim. Eve otobüsle gidene kadar boğaza giderim onlarla eve geçerim diye düşündüm. Tabi İstanbul trafiği. 40 dakika sonra sürekli annem aramaya başladı..nerdesiniz diye. Yoldayız otobüsteyiz dedim. Sonra bir noktada bozuldum. Cunku biliyorum ki babam böyle şeyleri sevmez. Aklında planı vardır. Annemde ona sormadan beni çağırmıştır. Bana açık açık gelme demek yerine beni strese sokuyor nerdesin nerdesin diye. En son dedim tamam siz beklemeyin gidin. Sen nerdesin dedi..ben döndüm dedim. Ama yine bir umut gitmemislerdir diye emirgana kadar gittim. Zaten trafiğin ortasındayım orda insem napcam. Sonra baktım yoklar. Aynı yolu geri döndüm. Onlar da bana kizdilar tavır yaptim diye. Ama ben anneme bin kez sordum ne zamana kadar ordasiniz diye. Bana deseydi ki bir saate cikicaz cikmazdim yola. Ama daha burdayiz burdayiz dedi. Sonrada babamdan çekindiği için nerdesin nerdesin diye soruyor. İyi niyetle ve normal sordu ama ben neyi neden sorduğunu bildiğim için tepki gösterdim.

Burdaki yorumlarin çoğu da ondan bu şekilde. Çünkü ailenizi istemediniz dilinize yansımış.

Ha babanız genel olarak zor biri de olabilir. O ayrı. Benim dedem öyleydi. Aşırı zor biriydi. Çocukları bile evine gelmesini çok istemezlerdi. Zor olduğu için. Ben dedemi çok severdim. İnsanların zor bulduğu huylarını da çok severdim. O yüzden dayilarimi teyzemi annemi anlamazdim. Bugün baktığım noktada anlıyorum onları tabii. Belki babanız da öyle biri olabilir. Ama babanıza birşey olsa sonra üzülürsünüz. Huyu o değişmez ki. dedemin saatlerce telefonda konuşma huyu vardı mesela. O zamanlar sabit hat. Annem bir kez kapattı telefonu yeter diye. Sonraki yıl dedem hastalandi başka bir sebepten. Yoğun depresyona girdi ve yataktan çıkmadı. Eski dedem olmadı asla. Annem özellikle çok üzüldü. Hatta o yaptığı şeyi anlatırdı keşke yapmasaydim diye. keşke eski günlerinde olsa ama yine o zor karakteri olsa dedi çocukları hep. 3 hafta dayanilmayacak bir süre değil.

Kimse okumuyor değil, konunun tamamını okuduk ve yorum yazdık 6 sayfa oldu. Yorumlarımıza cevap da vermediniz. Küfür olayını yorumlarda yazdınız. Konuda yazsaydınız herkes aynı yorumu yapmayabilirdi. Gittiği misafirlikte kızının evinde küfürler savuran birini savunmazdı kimse. Otele gitme, izin gününü ayırma gibi detaylardansa bunu yazabilirdiniz.

Küfür hariç babanızın yaptıkları çoğu Türk babalarının yaptıklarıyla benzer. Benim babam da memnuniyetsizdi, bir sürü şey yapardım yüzü gülmezdi, bir gün sahile götürmüştüm oradan yemeğe gittik balıkçıya, yok ben onu yemem bunu yemem. Bize karşı böyleydi ama başkalarına karşı melekti hoş sohbet. 10 yıl önce kaybettik babamı. Zor bir insandı ailesine karşı ama Allah var evime gelip huzur kaçırmadı bağırıp çağırıp.

Yahu adam nereye geldiğini bilmiyor mu? Afrika ülkesi. İnssn ilk defa gelse bile üç aşağı beş yukarı kendisini neyin karşılayacsğını bilir. Norveçe mi gidiyor isveçe mi? Bence kayınpederiniz huysuzluk etmek istemiş. Sofraya da özel dsveti anlayamadım. Hiç bulaşmayın. Bilerek yaptiğını düşündüm

Bazı insanlar huysuz oluyor. Diğer yorumlarınız ile birlikte yorumlayınca huysuzluk yapmak ve sorun çıkartmak için yer arayan biri gibi duruyor babanız. Başından beri böyleyse ben hiç çağırmazdım mesela.

Oteli daha mantıklı görmeniz
Pazarınızı ayırmayı lütfetmeniz
Destek alamayınca olayı 30 yıldır psikoloji şiddete çevirmeniz

Ayrıca yemek kurulup oturup yediniz ve babanızı çağırmadınız mı çok ayıp. Adam triplenmiş eve gelmişsiniz misafir sonuçta o yemeğe çağıracaktınız

Babanızın huyunu biliyomuşsunuz çağırmasaydınız keşke sizin ağırlamaya gönlünüz yokmuş babanızın da geçinmeye

Bazı insanlar huysuz oluyor. Diğer yorumlarınız ile birlikte yorumlayınca huysuzluk yapmak ve sorun çıkartmak için yer arayan biri gibi duruyor babanız. Başından beri böyleyse ben hiç çağırmazdım mesela.
Ya şöyle oldu, görüşmek için biz Türkiye'ye gitmeyi teklif ettik. Onlar için böylesi çok daha kolay ve çabasız olacaktı. Ama yaşadığınız yeri göreceğim, hayatınıza bakacağım diye ısrar etti. Öyle yani. Neyse teşekkürler. Gidene kadar idare edeceğim. Sonrası zaten aynı rutine döner. Biz telefonda bile konuşmayız ki zaten. Geçmişten gelen şeyler yüzünden.

Oteli daha mantıklı görmeniz
Pazarınızı ayırmayı lütfetmeniz
Destek alamayınca olayı 30 yıldır psikoloji şiddete çevirmeniz

Ayrıca yemek kurulup oturup yediniz ve babanızı çağırmadınız mı çok ayıp. Adam triplenmiş eve gelmişsiniz misafir sonuçta o yemeğe çağıracaktınız

Babanızın huyunu biliyomuşsunuz çağırmasaydınız keşke sizin ağırlamaya gönlünüz yokmuş babanızın da geçinmeye
Papağan gibi birbirinizi tekrarlayınca iyi görünmüyorsunuz. Kendinize ait bir fikriniz olsun. Hiçbir şeyiniz yoksa internetiniz var. Okuduğunuzu anlamak için daha çok okumanız, orijinal fikirleriniz olması için farklı farklı kişileri dinlemeniz ve kültürleri öğrenmeniz gerekir. Sadece sizin şahsınızda söylemiyorum, klâsik Türk mantığı çok dramatik ve limitli. Bu mesaj toplu cevap olsun madem. Diğer arkadaşlara zaten ayriyeten alıntı yapıp teşekkür etmiştim. Onun dışında konu açarak hata yapmışım.

Siz de ailenizin gelmesini pek istemiyordunuz belli ki. Tek izin günü uzaktan gelmiş aileye ayrılır zaten bunu ayrıca yazmanız bile onları ağırlamanın sizin için yük olduğunu gösterir. Ne bileyim insan kızının olduğu yere geldiyse onların evinde kalır otelde kalması ilk etapta düşünülemez. Ve sonuçta adam misafir o an orada değilse masaya çağırırsın yemek yerken. Bence adam istenmediğini fark etmiş.

Ah sokak röportajlarındaki yurdum amcalarından 😊kesin camiiye giderken yolda kendisine göre açık bir kadın görmüştür. O kadar emin oldum bundan 😂
Boşverin,kendi haline bırakın.

Yaşlı insanlar işte fazla takmayın derim.yalnız sofraya otursak bir insan eksikse özelliklede bu kişi misafirse ben olsam seslenirdim.orada kendisini haklı buldum yani.eşinize demiş zaten senlik birşey yok diye o üstüne alınmasın.tembihleyin sizde kusura bakmasın zaten çok uzakta yaşıyorsunuz sık sık gelemezler bir seferlik idare edilir.yabancı ülkeye gelmişler ilk defa sürekli sürekli gelen insanlar olsa anlarımda tabiki otelde ağırlanmaz benim anne babam bana gelse mutlu olurdum hani değişik bir kültür ülke görecekler sayemde diye ne bileyim evlat olarak biraz vakit ayırsanız gönüllerini yapsanız bence içiniz rahat ayrılırsınız.

Ya şöyle oldu, görüşmek için biz Türkiye'ye gitmeyi teklif ettik. Onlar için böylesi çok daha kolay ve çabasız olacaktı. Ama yaşadığınız yeri göreceğim, hayatınıza bakacağım diye ısrar etti. Öyle yani. Neyse teşekkürler. Gidene kadar idare edeceğim. Sonrası zaten aynı rutine döner. Biz telefonda bile konuşmayız ki zaten. Geçmişten gelen şeyler yüzünden.
Siz gene kurtulmuşsunuz. Ben annenize üzüldüm. :KK43:

Konu sahibi babana 3 hafta katlan boşver dedik diye alttan alta yorumlarda laf sokuyorsun da napabiliriz ki başka
Konu eşin ailesi burnundan getiriyor olsa kocana pasla, olmadı hiç dayanamazsan da boşan diyebiliriz. Diyebileceğimiz babanla görüşme ona da annemin hatrı diyorsunuz.
Adam ezelden beri böyleymiş psikoloğa gitsin nörolojiye gitsin gibi fikir vermekten başka ne yapabiliriz.

Konu sahibi babana 3 hafta katlan boşver dedik diye alttan alta yorumlarda laf sokuyorsun da napabiliriz ki başka
Konu eşin ailesi burnundan getiriyor olsa kocana pasla, olmadı hiç dayanamazsan da boşan diyebiliriz. Diyebileceğimiz babanla görüşme ona da annemin hatrı diyorsunuz.
Adam ezelden beri böyleymiş psikoloğa gitsin nörolojiye gitsin gibi fikir vermekten başka ne yapabiliriz.
Hiçbir şey yapamazsınız. Tabiki internet ortamındaki birkaç yorum hayatımızdaki sorunları çözemez. Burada konu açıyorsak dertleşmek için konu açıyoruz aslında. Ben sadece küfürü ve hakareti alttan al diyen kişilere şaşırdım. Çocuklarına da üzüldüm. Akılları erdiğinde psikologtan çıkamayacak bir zihniyetle büyüyor oldukları için. Bir de okuduğunu, dinlediğini anlamama sorunumuz var ki o zaten hepten kültürümüze işlemiş. Bir otel lafıdır tutturdular mesela, halbuki ben aileme onu ima bile etmedim. Toplumumuz genel olarak böyle, kendini yetiştirmiş bir kesim haricinde. Herhalde ben o kesime ulaşmak istedim buradan, o da hata oldu. Herkes hayatimizin her ayrıntısını bilmiyor tabi, onu en iyi biz biliriz. Bu da bu konuda son yorumum olsun. Teşekkürler yorumunuz için size de.

Ekleme: Arkadaşlar üzgünüm ama bazılarınız çifte standart uyguluyor. Kayınpederinizin sizde kalıp huzur kaçırdığını, hakaretlerin küfürlerin havada uçuştuğunu düşünün. Ona göre bana vicdansız hayırsız evlat etiketini yapıştırabilirsiniz. Eşinizin sizi korumasını isteyip istemeyeceğiniz de size kalmış.

Selamlar herkese,
Içim aşırı aşırı sıkılıyor o yüzden buraya yazıp biraz bu yükü atmak istedim. Ben eşimle Afrika'da bir ülkede yaşıyorum, buraya bu sene işimizden dolayı geldik. Bu ana iş dışında bir de ikinci işlerimiz var, onlar online. Annem ve babam 3 gün önce bizi ziyarete geldi. Gelecekler diye çok büyük hazırlıklar yaptık, odaları değiştirdik, hazırladık ettik. 3 hafta kalacaklar. Biliyorum uzun bir süre ve aslında otelde kalmalarını birçok kişi söyleyecek burada. Ben de katılıyorum bu arada. Ama hem dil bilmedikleri için hem de ilk seyahatleri olduğu için biz misafir edelim dedik. Eşim darlanmasın diye ona normal hayatımızdaki alanı da sağlamaya çalışıyorum.

Asıl konuya gelirsek, dün babam tarihi yerleri görüp bir camide namaz kılmak istediği için dışarı çıktık. Bu arada dün bizim haftadaki tek izin günümüzdü ama gönülleri olsun diye ayarladık bir şekilde. Gideceğimiz yerde arabayı park edip yürümek lazım. Bunu da daha önce haber verdik babama. Mantıklı olan bu zaten diyip kabul etti. Ve burası Avrupa değil, o yüzden sokaklar çok temiz değil. Her neyse, gideceğimiz yere varınca önce trafikten şikâyet etti, sonra kirlilikten, sonra kalabalıktan. Tarihi caddeye tam ulaştığımızda da "yok benim tadım kaçtı eve dönelim" dedi. La havle çekip arabaya geri yürüdük. Geri yürürken yeme içme her şeyi teklif ettik, kabul etmedi.

Eve geri geldik. Yemek masasına gelmedi. Anneme de demiş ki beni neden yemek masasına çağırmadilar. Halbuki önceki günler hiç öyle davet beklememişti. Dünden beri evdeki herkesle konuşmayı tamamen kesti. "Ben 60 yaşındayım macera istemiyorum, beni pis yerlere neden götürdünüz, masaya niye gel demediniz" diyor.

Eşim çok ılımlı bir insandır, oturdu güzelce derdini sordu babama. Babam da dedi ki "benim seninle bir sorunum yok." Sorunu benle ve annemleymiş. Öyle dedi. Ne oldu diye soruyoruz. "Kes sesini otur, konuşmak istemiyorum" diyor. Kendi evimde huzursuz olduğuma mı yanayım, eşimin rahatını kaçırdığıma mı, düzenimizin bozulduğuna mı. Ne yapacağımı hiç bilmiyorum kızlar. Iletişime çok kapalı biri. Söylenir bağırır çağırır, sonra da sessizlikte cezalandırma yöntemini kullanır. Aklım durdu artık.
Adam tatile gelmiş tarihi yer gezmek istemesi neden yük geldiki size. Babanız alıngan ama siz de onları ebeveyn değil de kaç g9beknuzaktan akraba gibi davranıyorsunuz. Ailem geldi sevinci yok yük geldi gitsinler modu var

Siz onlara gitsenin onlar size böyle davransa annem babam bı tatile geldik bizi istemiyorlar derdiniz. Allah uzak etsin evladın hayırlısını versin

X