Babamı sevmiyorum

Babalar sevilir,hem de çok sevilir. Ben de kaybettikten sonra anladım değerini… Evet tarzı yanlış olabilir ama siz olaya bence pozitif tarafından bakmaya çalışın yine! Şimdi kızdığınız ne varsa sonradan hak veriyorsunuz. Babanızın söylediği gibi bir insansınız demiyorum yanlış anlamayın. Sadece demek istediğim,siz onun cümlelerindeki o motivasyon kısmını alın,gerisini duymayın. Benim sizin yaşlarınızdayken babamın bana söyleyip de kızdığım ne varsa şimdi hakkı varmış diyorum. Üslubu yanlışsa konuşun,üzülüyorum deyin,belki de kendince gaza getirmek istiyordur sizi…
şaka yazmış olmalısınız.her baba sevilmez kayıtsız şartsız hiç sevilmez.

Başıma geldi 20 yaşından beri simitcilik peynir satıcılığı garsonluk evde boncuk dizme vb.tum işlerde çalıştım iş yok biliyorum ama çalışmak zorunda hobi çok güzel ama boş zamanlarını değerlendirecek bişey ilerde maaşını alır birikimini yapar istediği alanda kendini mutlu eder ama şu anda ya kendini mesleğine katkı sağlayacak şekilde kendini geliştirmeli yada çalışıp para kazanmali ben ayaklarının yere basmasindan yanayim
Siz simit satmış olabilirsiniz, kız yapmam demiyor, ben de demem ama lise mezunu yüzlerce aday varken üni mezunu, y.lisans yapmış birine sıra gelmedi zor. Anlamadığınız nokta şu: işveren istemiyor!

İş bulamıyorum dedim iyi okumamışsınız
Ayrıca biri size sürekli özgüvensiz olduğunuzu hissettirse nasıl sağlıklı kalırsınız bilmiyorum
Mesleğinizi icra edeceğiniz bir iş bulamayabilirsiniz ama bir kurs parası kazanacak bir iş elbet bulursunuz, bir yandan çalışır kursa gider bir yandan daha iyi bir iş ararsınız, evde boş boş oturup kurs paranızı bile babanızdan istemezsiniz 25 yaşında koskoca insansınız
Birşeyler başardığınızı gören babanızda daha ılımlı yaklaşır size doğal olarak
Özgüvenin birinin size kendinizi nasıl hissettirdiğiyle hiiiç ilgisi yok, bunu bile birinin üstüne yıkıyorsunuz, biraz kendinizi inceleyin, bu yaşa kadar ne başardınız mesela, hayatınızdan sorumlu olan sizsiniz babanız değil

Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olan birinin şaşırmasına, şaşırmadım. Kariyer memurluklarında ve uluslararası firmalar hobilere çok önem verir. Bu birincisi, ikincisi de, kendisini geliştirme amaçlı bir şeyler yapmadığını nereden anladınız?

Hala vasıfsız da olsa istese iş bulur diyenleriniz var, umarım bu kızla ve iş arayıp bulamayan çoğu insanla aynı pozisyona düşersiniz ve bu olayın o kadar kolay olmadığını anlarsınız. Sizin vaktinizde ortam farklıymış şimdi farklı. Ben de on yıl önce, mezun olur olmaz iş buldum. Şu an tecrübem var, iş yok.
Nasıl iş yok ya oğlumun okuluna temizlik elemanı aranıyor, mahallemdeki fırına eleman aranıyor, alt sokaktaki küçücük giyim mağazasına bir kasiyer bir de kıyafet katlayıp pazarlayacak iki eleman aranıyor, restorantın camında servis yapacak eleman aranıyor yazıyor bir aydır ilan duruyor, nasıl iş yok? Bunlar benim görüş mesafemde olanlar yalnızca….Çalışmak isteyene iş var, 25 yaşına gelip babasından kurs parası istemek istemeyene iş var, çalışmaya niyeti olana iş var…. İlla kendi mesleğini icra etmek zorunda değil, girer bir işe çalışır ailesine yük olmaz, birikim yapar kursa gider yada çatır çatır yer ama kendi ayakları üzerinde durur, bu aradada kendi mesleğinde iş aramaya devam eder, evde yatmaktan baba parasıyla enstrüman kursuna gitmekten bin kat iyidir
Çok sevdiğim bir insanın bir lafıyla beddularınıza cevap vereyim: ağzından çıkan koynuna girsin

vallahi şaşırıyorum billahi şaşırıyorum
atamasını bekleyen öğretmenler gibi spesifik alanları hariç tutuyorum, elinde özel sektörde kullanılacak böyle bir mesleği olan birinin iş bulamamasına şaşırıyorum evet.
İş bulamayan bir insanın da nasıl iş bulabilirim şeklinde kendine mesleğinde artı katacak bir şeylere yönelmesindense, lüks sayılabilecek hobilere yönelmesine de şaşırıyorum.
Şimdi düşünün bir steve jobs ya da bill gates kitabı okuyorsunuz size tavsiyelerde bulunuyor ve iş bulamıyorum diyorsunuz, size "bence git bir keman kursuna katıl bu sana çok şey katacaktır" mı der? Demez tabi ki. İnsan rasyonel olmak zorunda. Babası da rasyonel düşünmüş sadece.
Ülkede 6 milyondan fazla işsiz var diyorsunuz, babası ne desin? git kızım gayda kursuna, hayallerinin peşinden koş mu desin?
Af buyurun da neye bu kadar şaşırdınız siz Türkiye de yaşamıyor musunuz? Türkiye’nin en iyi okullarından mezun olup alanında iş bulamayan bir ton genç var. Sokağa çıkıp sorduklarında yaa bu gençler iş beğenmiyo yeaa işsizlik felan yohh diyen zihniyetin ağzından konuşuyorsunuz gibi. Ayrıca hobi kursu bir lüks olmamalı çünkü bu kurslar terapi niteliğindedir. İşsizlikle beraber hayatının en berbat zamanlarını yaşayan biri ha psikoloğa gitmiş ha bi hobiyle ilgilenmek istemiş farkı ne? belli ki işsizlik yüzünden hiç depresif bir halde olmamışsınız. Bu konuda açım, ekmek alacak param yok ama keman çalmak istiyorum diyen biri yok anladığım kadarıyla, ki maslowun ihtiyaçlar hiyerarşisini örnek veriyosunuz. Ayrıca ebeveyniz diye çocuklarımız kaç yaşına gelirse gelsin pat küt konuşma hakkımız yok. Yüzde bilmem kaçı bunu yapıyor diye boşverrr desek de olmuyor işte herkes bu yüzden ebeveyn olmamalı. Ya durumum yok gönderemem de geç öpüp alnına koysun. Ne bu karakter analizi, olmayacak bu iş vaazı… Eminim geçmişte de böyle olaylar olmuştur ki konu sahibi geçmişin birikimiyle böyle boşalıyor.

Konu sahibi sana da bir şeyler söylemek isterim. Aynısının çok daha fazlasını annemle yaşardım. Ben üni sınavına hazırlanırken bana sanki kazanacaksın da demişti küçümser tavırda ve çok ağlamıştım. Bunun gibi bir sürü örnek. Hiç memnun edemedim kendisini. Sonra bıraktım kendi haline. Evden ayrılana kadar değişmez bu işler. Aynı odada duramıyorsan bırak durma. Zaten bir gün ekonomik bağımsızlığını kazanacaksın gideceksin. O zaman senden değerlisi olmayacak.

Nasıl iş yok ya oğlumun okuluna temizlik elemanı aranıyor, mahallemdeki fırına eleman aranıyor, alt sokaktaki küçücük giyim mağazasına bir kasiyer bir de kıyafet katlayıp pazarlayacak iki eleman aranıyor, restorantın camında servis yapacak eleman aranıyor yazıyor bir aydır ilan duruyor, nasıl iş yok? Bunlar benim görüş mesafemde olanlar yalnızca….Çalışmak isteyene iş var, 25 yaşına gelip babasından kurs parası istemek istemeyene iş var, çalışmaya niyeti olana iş var…. İlla kendi mesleğini icra etmek zorunda değil, girer bir işe çalışır ailesine yük olmaz, birikim yapar kursa gider yada çatır çatır yer ama kendi ayakları üzerinde durur, bu aradada kendi mesleğinde iş aramaya devam eder, evde yatmaktan baba parasıyla enstrüman kursuna gitmekten bin kat iyidir
Çok sevdiğim bir insanın bir lafıyla beddularınıza cevap vereyim: ağzından çıkan koynuna girsin
Ya düşünsenize onca yıl okuyup kariyer yapmayı planlıyorsunuz okul bitiyor, sana iş yok git şu okulda temizlik görevlisi olarak işe başla diyorlar. Bu, bu ülkenin ayıbı hanımefendi. İnsanlar neden alanında iş bulamıyor biliyor musunuz? Çünkü her yere kendi adamlarını aldılar, alıyorlar. Hepsi vasıfsız, hepsi okulsuz ama arkalarında dayıları var. Ülkenin her koluna örümcek ağı gibi yayılmışlar şimdi de güya temizledik diyorlar temizlenen yerlere yine kendi adamlarını doluşturmuşlar. Bir üniversiteye bakıyosun, adamın sülalesi aynı üniversitede çalışıyor ne hikmetse.. İlk okul mezunları istediği işte, mülakatsız pıtır pıtır kadrolaşmış, işin yolunu bilmiyor ama maaaşını tıkır tıkır alıyor.. Yani biiiiir sürü örnek. İşte bunlar yüzünden insanlar mezun olduğunda iş bulamıyor ve siz de git temizlik yap, fırında çalış isteyene iş var diyecek cüreti gösteriyorsunuz. Kendi çocuğunuzu kepli mezun edip iş bulamadığında git temizlik yapı bu kadar rahat der miydiniz acaba.. Ne güzel yurdum insanı yaa. İşsizlik yok, ekonomi şahlanmış, kimse de fakir değil zaten.

Merhaba

Babam çok eleştirel bir insandır. Motive ederken bile karşısındaki kişi kendini eksik hisseder. “Sen şöylesin,sen böylesin, şöyle yapman lazım kendine gelmen lazım…”

Bugün yine başlayacağım bir enstrüman kursu yüzünden babamdan soğudum. Hala ekonomik özgürlüğüm olmadığı için maalesef.

Maddi olarak rahat karşılayacağı bir meblağ idi. Ama pahalı yine de. Gerçekten farklı bir ortama ihtiyacım var çünkü şu an bir uğraşım yok kendimi de pek iyi hissetmiyorum bu yüzden.

Fakat sorar sormaz direk şunu dedi:
“Sende öyle bir idealistlik yok sırf hobi olsun diye de gidilmez kendi mesleğinle ilgili hiçbir şey yapmıyorsun, gidiyorsun böyle işlerle uğraşıyorsun. Senin gideceğin 1-2 ay, sonra sıkılıp bırakırsın kesin. Ben sende öyle bir ışık görmüyorum” dedi
Mesleğimle ilgili olarak ta iş bulamadığım için başka şeylerle uğraşmak istedim. Sırf bu yüzden bu cümleleri sarfetti.
Arkadaşlar ağladım sonra. Gerçekten babam tam olarak böyle insanın içini karartan motive, yaşama sevinci bırakmayan bir insan. O kadar kırıcı ki gerçekten dayanamıyorum. Sağlıklı bir insanın özgüvenini yerle bir eder.

. Önceden Psikoloğa gitmiştim babanla aran nasıl deyince direk ağlamaya başlamıştım ondan sonra babamla aramda bir sorun olduğunu farketmiştim.
25 yaşındayım hala direk böyle olaylarda gözlerim doluyor.
Hayal ederek, çalacağım diye sevindiğim müzik aletiyle ilgili tüm hevesim gitti şu an.
Babamdan her olayda böyle soğuyorum sonra da normale dönüyoruz. Aynı odada yalnız oturmak bile istemiyorum.

Nasıl başa çıkacağım bilmiyorum keşke iş bulsam da ayrılsam
uslubu yanlis olsa da baban hakli. su an senin en onemli onceligin is bulmak olmali. bunu sana baskasi soylemez, babana laf soyler, git enstruman cal der ama baban aslinda isin ozunde senin iyiligin icin bi sey soylemis.

Babalar sevilir,hem de çok sevilir. Ben de kaybettikten sonra anladım değerini… Evet tarzı yanlış olabilir ama siz olaya bence pozitif tarafından bakmaya çalışın yine! Şimdi kızdığınız ne varsa sonradan hak veriyorsunuz. Babanızın söylediği gibi bir insansınız demiyorum yanlış anlamayın. Sadece demek istediğim,siz onun cümlelerindeki o motivasyon kısmını alın,gerisini duymayın. Benim sizin yaşlarınızdayken babamın bana söyleyip de kızdığım ne varsa şimdi hakkı varmış diyorum. Üslubu yanlışsa konuşun,üzülüyorum deyin,belki de kendince gaza getirmek istiyordur sizi…
Yine geldi ben babamı kaybettim kıymetini bilciler. Ya konu sahibi ondan bahsetmiyor.

Bizim ülkemizde neden iletişim kurmak bu kadar zor? Yedi kat ele kibarlıktan kırılırız ama konu kendi çocuğumuz, ailemiz ise ağzımıza geleni sayarız. Evet babanız belki iyiliğiniz için konuşmuş belki realist davranmış ama üslubu kırıcı bence. Doğru düzgün “Şu an önceliğin iş bulmak olmalı, özel sektörde yaş ilerledikçe iş bulma ihtimali azalıyor” gibi yapıcı ve basit bir cümle kurmak yerine kişiliğe saldırmak çok yanlış ya. Bu yüzden özgüvensiz ve hıncını saçma sapan şeylerden çıkaran insanlar yetişiyor ülkede. Ayrıca herkesin babasının böyle konuşuyor olması bunun doğru olduğu anlamına gelmiyor. Çoluğunu çocuğunu döven pek çok baba var o zaman buna da doğru mu diyelim? Diğer yorumlara da ayrı bir kanser oldum. Üniversite okumuş insana bulaşıkçılık öneriliyor. Ne diyeyim Allah akıl fikir versin herkese.

Ya düşünsenize onca yıl okuyup kariyer yapmayı planlıyorsunuz okul bitiyor, sana iş yok git şu okulda temizlik görevlisi olarak işe başla diyorlar. Bu, bu ülkenin ayıbı hanımefendi. İnsanlar neden alanında iş bulamıyor biliyor musunuz? Çünkü her yere kendi adamlarını aldılar, alıyorlar. Hepsi vasıfsız, hepsi okulsuz ama arkalarında dayıları var. Ülkenin her koluna örümcek ağı gibi yayılmışlar şimdi de güya temizledik diyorlar temizlenen yerlere yine kendi adamlarını doluşturmuşlar. Bir üniversiteye bakıyosun, adamın sülalesi aynı üniversitede çalışıyor ne hikmetse.. İlk okul mezunları istediği işte, mülakatsız pıtır pıtır kadrolaşmış, işin yolunu bilmiyor ama maaaşını tıkır tıkır alıyor.. Yani biiiiir sürü örnek. İşte bunlar yüzünden insanlar mezun olduğunda iş bulamıyor ve siz de git temizlik yap, fırında çalış isteyene iş var diyecek cüreti gösteriyorsunuz. Kendi çocuğunuzu kepli mezun edip iş bulamadığında git temizlik yapı bu kadar rahat der miydiniz acaba.. Ne güzel yurdum insanı yaa. İşsizlik yok, ekonomi şahlanmış, kimse de fakir değil zaten.
Sonuna kadar haklısınız, bu ülkede eleştirilecek çok şey var;ama hayat akıyor, hayatın gerçekleri var. Alanında iş bulamadı diye oturacak mı, evde pinekleyecek mi genç insanlar. Kıç üstü yatıp sistem eleştirisi yapmak maalesef bir işe yaramıyor. Hayata tutunmak gerekiyor, para gerekiyor, belli bir yaştan sonra babadan anneden nereye kadar harçlık alınır, beni şu kursa yazdır bana şunu bunu al denir? Alanında iş bulana kadar bir şekilde ayakları üzerinde durup birikim yaparak olur.

Hayat bu, akıyor. Bazı şeyleri o yüzden zamanınız bolken, sorumluluklarınız azken lisede, üniversitede öğrenciyken halledin diyorlar. Dil öğrenmek gibi, müzik aleti çalmak gibi. Şimdi işi bulmasına yardımcı sertifikalar almak, etkinlikler kovalamak varken, 30’a merdiven dayamışken bir kurs için babaya mızıklanmak da ne bileyim şımarıklık.

Kardeşim işten çıktı, üç dairesi var ama gitti vakit kaybetmeden pazarda nevresim satmaya başladı. Devir öyle bir devir ki malına, dibinde köşendekine bile güvenmeyeceksin. Hazır tez biter. Güç kuvvet varken bir şekilde kazanacaksın paranı.

Sonuna kadar haklısınız, bu ülkede eleştirilecek çok şey var;ama hayat akıyor, hayatın gerçekleri var. Alanında iş bulamadı diye oturacak mı, evde pinekleyecek mi genç insanlar. Kıç üstü yatıp sistem eleştirisi yapmak maalesef bir işe yaramıyor. Hayata tutunmak gerekiyor, para gerekiyor, belli bir yaştan sonra babadan anneden nereye kadar harçlık alınır, beni şu kursa yazdır bana şunu bunu al denir? Alanında iş bulana kadar bir şekilde ayakları üzerinde durup birikim yaparak olur.

Hayat bu, akıyor. Bazı şeyleri o yüzden zamanınız bolken, sorumluluklarınız azken lisede, üniversitede öğrenciyken halledin diyorlar. Dil öğrenmek gibi, müzik aleti çalmak gibi. Şimdi işi bulmasına yardımcı sertifikalar almak, etkinlikler kovalamak varken, 30’a merdiven dayamışken bir kurs için babaya mızıklanmak da ne bileyim şımarıklık.

Kardeşim işten çıktı, üç dairesi var ama gitti vakit kaybetmeden pazarda nevresim satmaya başladı. Devir öyle bir devir ki malına, dibinde köşendekine bile güvenmeyeceksin. Hazır tez biter. Güç kuvvet varken bir şekilde kazanacaksın paranı.
Hayır efendim ben çocuğumu binbir zorluklarla okutmaya çalışıp üniversite mezunu ettikten sonra gidip temizlik yapması için başını ütülemem. Ben yine her konuda destek olurum ama bu değil ki evde pineklesin, ekmek elden su gölden yaşasın, evde tiktok videoları çeksin. Bu farklı bir şey.

Hem Sistemi kıçımın üstünde otururken de eleştiririm iş bulamadığım için, plaza da çalışırken de eleştiririm daha iyi maaş alamadığım için. Çünkü her daim eleştirecek bir şey gerçekten var.

Yani düşünün öğretmen olmak için okuyup iş bulamayıp bunalıma giren ve intihar eden insanlara da hep bunlar söylenmiştir eminim. Atanana kadar git şu işi yap diye. ama tabi onlar spor olsun diye bunalıma girmişler yoksa iş arasalar ohoo tonlarca iş var. Bir kere o bahsettiğiniz işlere eminim talip olacak bir çok insan zaten vardır, daha önce benzer işleri yapmış kalifiye ölçüsü olmayan. Ama lütfen çocuklupundan beri yarış atı gibi koşan, üniversite okursan şunlar bunlar olur diye gözü boyanan gencecik insanların gidip de yerleri temizlemesini teşvik etmeyin, ya da bunları yapmak istemiyor diye yargılamayın. Bahsettiğiniz işlerin en kötüsünde benim babam çalıştı ve kendisi ilkokul mezunu. Beni de kendi yaptığı bu işleri yapayım diye üniversite okutmadı. Okuldan 24 de mezun oldum git çalış baskısı yapmadı. Yani zaten çoğu insan bu yaşlarda yeni mezun oluyor.
Şansa kolay iş buldum ama bulamayabilirdim de düşünüyorum da git fırında çalış deseydi üzülürdüm yani.
Neden olayı böyle dramatize ediyor insanlar yok yerleri silene iş var diye anlamıyorum. Okurken her işi yaparsın okuyabilmek için tamam da, yani düşünün hukuk okuyorsun ama okul bitince temizlik işleri yapıyosun. Korkunç bir şey.

Ve yapmazsan iş beğenmiyor bu yeaa diyecekler, yaparsan da o kadar okul okudu avukat olamadı yerleri siliyor peh peh diyecekler şaka gibi.

İşsizlik yok mu dedik, ekonomi şahlandı mı dedik, kimse fakir değil mi dedik?
kendiniz çalıp kendiniz söylüyorsunuz farkında mısınız?
benim amacım çocuğumu kepli mezun etmek değil, çocuğum üniversite okumayabilir, benim için bu bir statü belirleyici yada hayati önemi olan gurur duyulası birşey değil. Amacım sağlıklı huzurlu ahlaklı mutlu ve başarılı bir birey yetiştirmek, araba tamircisi de olabilir badanacı da, yeter ki helal para kazansın ve yaptığı işin hakkını versin, işinde en iyilerden olsun. Kabiliyetsiz vasat bir doktor olacağına milletin milyon dolarlık arabalarını tamir ettirmek için sırada beklediği bir tamirci olsun, kimsenin güvenip bir prole yaptıramayacağı kadar gelişmemiş kepli mezun bir mühendis olacağına dünya aşçılarının ders aldığı bir ekmek ustası olsun vs vs……
benim babam ciddi manada zengin bir adam, 76 yaşında ve yarı yatalak, maddi imkanları benim torunumun torununu bile refah içinde yaşatmaya yeter, bu yaşına ve sayısız hastalığına rağmen çiftçilik yapıyor, neden sizce? Üretmek için, birilerine ekmek kapısı olmak için, ülkesi için, bu dünyaya yan gelip yatarak veda etmemek için….an geliyor kravatlı takım elbiseli iniyor arabasından hastaneye giriyor, an geliyor dize kadar çamura batmış yırtık pırtık kıyafetlerle inip son model jipinden köy kahvesine girip haydi gençler hasat zamanı burda okey çevireceğinize gelin gündeliğe çay paranızı kazanın bari diyor.
sizin görüşünüzdeki oğlu ben üniversite mezunuyum onun bunun yanında üç kuruşa çalışamam diyip iş beğenmeyip 46 yaşında evde yatıp kıç büyütüyor, o da devleti eleştiriyor sistemi eleştiriyor işsizlik zor diye anlatıyorda anlatıyor, bu yaşında 3 çocuk babası herif baba parası yemeğe utanmıyor da kasiyerlik yapmak gururuna dokunuyor
evladım ister okullu olsun ister alaylı, dayısına değil dedesine benzemesi için uğraşıyorum
konu sahibine küfür etmişim gibi davranmanızda ayrı tuhaf, bu yaşta akli ve bedeni sağlığı yerinde bir insanın babadan para isteyip kursa gitme talebi normal benim iyi kötü demeden bir işe gir arkası gelir demem anormal öyle mi?
evladım olurda üniversite mezunu olursa iş bulana kadar ana-baba parası yiyeceğine gidip okul tuvaleti temizlerse hah işte o zaman derim ki ben doğru bir insan yetiştirmişim, yok ben üniversite mezunuyum diyip iş beğenmez hatta hakir görür dana gibi evde yatar bir de beni kursa gönderin para verin derse tüh benim analığıma
işin iyisi kötüsü olmaz, helali haramı olur, helalinden para kazanılan her iş de saygındır benim gözümde

Babalar genellikle böyledir(istisna olanlar elbette vardır) Kimisi de aynı benim babam gibi senin babanın aksine, fikir belirtmeyi bırak naptığınla ilgilenmez bile. Bu sene üniversite bitti, bana geçen gün telefonda okula ne zaman başlıyorsun açılıyormus dedi :işsiz:
Ben sorunumu hiç çözemedim babamla ilgili, çözen affeden varsa dinlerim sizle beraber.
Ah ah. Aynısı benimki de. Hastalandı ölümden döndü. Yoğunbakımdan çıktığında kimse bakamadı şartlar uygun olmadı ben baktım onca yaptığı şeye rağmen. Çünkü o halde görmeye dayanamadım ve dedim bu bizim dönüm noktamız olabilir. Bebekler gibi ilgilendim 1 ay evimi bıraktım ailemle yaşadım sırf ona bakmak için. Düzeldi dedik ailecek çok sevindik ama hastalıktan sonra tamamen iyilesip ayaklanınca eskisinden beter oldu, korkuyorduk huylu huyundan vazgeçmez diye, geçmedi işte. 25 senelik hayatımda 1 ay falan baba ilgisi sevgisi görmüş oldum. Hasta oldu baktım kısmını anlatma sebebim gerçekten kötü bir olaydı ama babam belki de ilk defa bana o dönem yakındı bilmiyorum hâlâ etkisindeyim. Babamı bundan sonra sevebileceğimi sanmıyorum tek dileğim evladıma anne baba sevgisini hakkıyla verebilmek.

İşsizlik yok mu dedik, ekonomi şahlandı mı dedik, kimse fakir değil mi dedik?
kendiniz çalıp kendiniz söylüyorsunuz farkında mısınız?
benim amacım çocuğumu kepli mezun etmek değil, çocuğum üniversite okumayabilir, benim için bu bir statü belirleyici yada hayati önemi olan gurur duyulası birşey değil. Amacım sağlıklı huzurlu ahlaklı mutlu ve başarılı bir birey yetiştirmek, araba tamircisi de olabilir badanacı da, yeter ki helal para kazansın ve yaptığı işin hakkını versin, işinde en iyilerden olsun. Kabiliyetsiz vasat bir doktor olacağına milletin milyon dolarlık arabalarını tamir ettirmek için sırada beklediği bir tamirci olsun, kimsenin güvenip bir prole yaptıramayacağı kadar gelişmemiş kepli mezun bir mühendis olacağına dünya aşçılarının ders aldığı bir ekmek ustası olsun vs vs……
benim babam ciddi manada zengin bir adam, 76 yaşında ve yarı yatalak, maddi imkanları benim torunumun torununu bile refah içinde yaşatmaya yeter, bu yaşına ve sayısız hastalığına rağmen çiftçilik yapıyor, neden sizce? Üretmek için, birilerine ekmek kapısı olmak için, ülkesi için, bu dünyaya yan gelip yatarak veda etmemek için….an geliyor kravatlı takım elbiseli iniyor arabasından hastaneye giriyor, an geliyor dize kadar çamura batmış yırtık pırtık kıyafetlerle inip son model jipinden köy kahvesine girip haydi gençler hasat zamanı burda okey çevireceğinize gelin gündeliğe çay paranızı kazanın bari diyor.
sizin görüşünüzdeki oğlu ben üniversite mezunuyum onun bunun yanında üç kuruşa çalışamam diyip iş beğenmeyip 46 yaşında evde yatıp kıç büyütüyor, o da devleti eleştiriyor sistemi eleştiriyor işsizlik zor diye anlatıyorda anlatıyor, bu yaşında 3 çocuk babası herif baba parası yemeğe utanmıyor da kasiyerlik yapmak gururuna dokunuyor
evladım ister okullu olsun ister alaylı, dayısına değil dedesine benzemesi için uğraşıyorum
konu sahibine küfür etmişim gibi davranmanızda ayrı tuhaf, bu yaşta akli ve bedeni sağlığı yerinde bir insanın babadan para isteyip kursa gitme talebi normal benim iyi kötü demeden bir işe gir arkası gelir demem anormal öyle mi?
evladım olurda üniversite mezunu olursa iş bulana kadar ana-baba parası yiyeceğine gidip okul tuvaleti temizlerse hah işte o zaman derim ki ben doğru bir insan yetiştirmişim, yok ben üniversite mezunuyum diyip iş beğenmez hatta hakir görür dana gibi evde yatar bir de beni kursa gönderin para verin derse tüh benim analığıma
işin iyisi kötüsü olmaz, helali haramı olur, helalinden para kazanılan her iş de saygındır benim gözümde
Elmayla armutu kıyaslıyorsunuz. İnsanın eğitimini aldığı işi yapmak istemesi gayet normal. Burada mesele sadece üniversite mezunu olmak değil. Birisi ümitlerle araba tamircisi olmak istediği için gider sanayide çalışır. Sonra ona "sen yıllarını bunu öğrenmeye verdin ama sanayide iş yok, git şurada çok alakasız başka iş var" deseniz mutsuz olur.

İşsiz kalmış bir insan da ailesinin maddi imkanı varsa kendini daha iyi hissedeceği bir şey için ailesinden makul miktarlarda destek isteyebilir. Tüh benim analığıma babalığıma diyecek ne var bunda? Ortada yüz kızartıcı suç var sanki.

Elmayla armutu kıyaslıyorsunuz. İnsanın eğitimini aldığı işi yapmak istemesi gayet normal. Burada mesele sadece üniversite mezunu olmak değil. Birisi ümitlerle araba tamircisi olmak istediği için gider sanayide çalışır. Sonra ona "sen yıllarını bunu öğrenmeye verdin ama sanayide iş yok, git şurada çok alakasız başka iş var" deseniz mutsuz olur.

İşsiz kalmış bir insan da ailesinin maddi imkanı varsa kendini daha iyi hissedeceği bir şey için ailesinden makul miktarlarda destek isteyebilir. Tüh benim analığıma babalığıma diyecek ne var bunda? Ortada yüz kızartıcı suç var sanki.
Eğitimini aldığın işi yapmak istemen tabiki normal, yapamıyorsan yan gelip yatmak iş beğenmemek vay ben kaç yıl okudum deyip başka işleri kendine yakıştırmaman anormal. Boş boş evde yatıp ondan bundan para isteyeceğine iş ararken iyi kötü kendini geçindireceğin bir iş yapmak neden bu kadar ters geliyor size? İşsiz güçsüz yıllarını geçirmek çok mu mutluluk verici? 25 yaşına gelip baba parası istemek çok mu mutluluk verici? Ben git şunu yap bunu yap demedim, denk geldiğim iş imkanlarından örnek verdim, çalışmak isteyen çalışır boş durmaz dedim. Aklen bedenen ruhen en verimli çağlarını pasifçe heba etmek mi doğru olan?
ben ne için tüh benim analığıma dedim zerre kadar anlamamışsınız ki
armut piş ağzıma düş çok onurlu bir tavır sanki
asgari ücrette olsa kendi parasını kazanıp istediği kursa gitmesi neden bu kadar uygunsuz size göre?

yani bugüne kadar başlayıp devamını getirdiğiniz herhangi bir argüman sunamıyorsanız babanız da böyle eleştirebilir.
Kaldı ki hepimiz anne ya da babamız tarafından eleştiriliyoruz illaki.
25 yaşına kadar nasıl hiç iş bulunamaz inanın aklım almıyor.
Ben de 25 yaşında ilk kez kemanımı aldığımda tüm aile çok gülmüştü ben de çok gülmüştüm çünkü başladığım 3. enstrümandı. İnsan kendini bilir, biraz da bilmeli yani.
Tabi kendi paramla aldığım ve kurslarına da kendi paramla devam ettiğim için bir süre gittim ve tabi ki yarıda bıraktım.
Bunun için de "tüm sülale bana güldü, beni pohpohlamadılar her şey onların suçu" diye de suçu başkasına atmadım çünkü maymun iştahlılığım yüzünden devamını getiremedim.
Herkes sizin gibi olucak diye bir şey yok. Siz maymun iştahlı olabilirsiniz, konu sahibininde öyle olduğunu nerden çıkardınız. Ayrıca Türkiye den haberiniz yok galiba. Ekonominin halinden, iş bulmanın ne kadar zor olduğundan haberiniz yok belliki. Sizin zamanınızda iş bulmak belki daha kolaydı ama artık o kadar kolay değil.

Ailelerle ilgili dertlerime en son ağladığımda ergendim herhalde.
Onlar böyle, yetiştikleri şartlarla bizimkiler bir değil, dolayısıyla hayatı farklı görüyorlar.
Överek büyüten nadirdir, 50 yaş üzerinin bu kampçılama metodudur genelde.
Ağlamanız ve hala sizin gibi böyle şeylere heyecan duymasını, teşvik edici konuşmasını beklemek hayalperestlik.
Biraz ayaklarınızın üzerine basın, bunu maddi durumdan bağımsız söylüyorum, başkalarının övgü ve yergilerini önemsememeyi öğrenin.

Çalmak istediğin enstrümanı çal mutlaka. Git o kursa. Sonra pişman olursun. İster ilerlersin ister iki gün sonra bırakırsın hiç önemli değil yeterki hevesin içinde kalmasın. Ayrıca Babanı sevmek zorunda değilsin. sana psikolojik olarak zarar veren kimseyi sevmek zorunda değilsin. Sevgiyi hakeden baba kızının özgüvenini kırmaz bana göre. ayrıca hobisi olan insanlar hayatta çok daha başarılı ve mutlu oluyorlar. Hiç bir hobisi olmayan boş boş yaşayan insanlar anlamaz tabi.

X