Babamı sevmiyorum

Eğitimini aldığın işi yapmak istemen tabiki normal, yapamıyorsan yan gelip yatmak iş beğenmemek vay ben kaç yıl okudum deyip başka işleri kendine yakıştırmaman anormal. Boş boş evde yatıp ondan bundan para isteyeceğine iş ararken iyi kötü kendini geçindireceğin bir iş yapmak neden bu kadar ters geliyor size? İşsiz güçsüz yıllarını geçirmek çok mu mutluluk verici? 25 yaşına gelip baba parası istemek çok mu mutluluk verici? Ben git şunu yap bunu yap demedim, denk geldiğim iş imkanlarından örnek verdim, çalışmak isteyen çalışır boş durmaz dedim. Aklen bedenen ruhen en verimli çağlarını pasifçe heba etmek mi doğru olan?
ben ne için tüh benim analığıma dedim zerre kadar anlamamışsınız ki
armut piş ağzıma düş çok onurlu bir tavır sanki
asgari ücrette olsa kendi parasını kazanıp istediği kursa gitmesi neden bu kadar uygunsuz size göre?
Size göre neden "evde yan gelip yatarken" kendi alanında iş aramaya devam etmesi uygunsuz mesela? Verdiğimiz örnekler aynı değil. Siz kendi akrabanız gibi ipsiz sapsız tipleri örnek veriyorsunuz ben herhangi bir eğitim almış ve o alanda çalışmak isteyen insanları. Paraya ihtiyacı varsa elbette ki bulduğu işte çalışacak. Ben burada ailesi idare edebilecek konumda olan birinin alakasız bir işe girmesi yerine kendi alanında iş aramaya devam etmesinden bahsediyorum. Kaldı ki girsin çalışsın dediğiniz işlerin de çoğu yok. Konu sahibinin işsizlik sebebiyle bunalımda olduğunu düşünerek kursa destek olunabilir dedim. Şımarıklıktan isteniyorsa niye olunsun?

Son olarak da kendi çevremden örnek vereyim. Bir tanıdığımız oğlunu yurtdışına yüksek lisansa yolladı ve oğlu şu an orada iş buldu çalışıyor. Yüklü miktarda para ödendi. Oğlunun pek maddi katkısı olmadı. Sizin mantığınıza göre bu armut piş ağzıma düş oluyor. Babasından para alacağına burada çalışsaydı mesela. Bana göreyse bir ailenin imkanı ölçüsünde çocuğuna destek olması.

Konu almış başını gitmiş
Babandır kıymetini bil diyenlere -acitasyoncu geldi,dislike
Çalış diyene - ooo burası turkiye sen nerde yaşıyorsun
Baban soyle boyle diye eleştirenler- zaten sıfır yardım ailemizi seçemiyoruz

Herkes hayata kendi penceresinden bakıyor

sevsin yada sevmesin babasını değişemeyeceğine gore kendi kafa yapısını değişmek zorunda
Konu ne olursa olsun çaba olmadan hicbirsey olmuyor.herkes her istediğini kolayca cabasiz yapamıyor bu hayatta... meslek sahibi olmak gibi ve bu bir kursta olabilir ...
kimisi hemen elde eder ...kimisi çabayla... kimiside hic elde edemez
Bazen durumdan bunalıp şikayet ederiz (konu sahibi gibi ) en faydasız şeyde bu olur ama insaniz sonuçta hep motive veya hep duygusal olarak çökmüş değiliz

Size göre neden "evde yan gelip yatarken" kendi alanında iş aramaya devam etmesi uygunsuz mesela? Verdiğimiz örnekler aynı değil. Siz kendi akrabanız gibi ipsiz sapsız tipleri örnek veriyorsunuz ben herhangi bir eğitim almış ve o alanda çalışmak isteyen insanları. Paraya ihtiyacı varsa elbette ki bulduğu işte çalışacak. Ben burada ailesi idare edebilecek konumda olan birinin alakasız bir işe girmesi yerine kendi alanında iş aramaya devam etmesinden bahsediyorum. Kaldı ki girsin çalışsın dediğiniz işlerin de çoğu yok. Konu sahibinin işsizlik sebebiyle bunalımda olduğunu düşünerek kursa destek olunabilir dedim. Şımarıklıktan isteniyorsa niye olunsun?

Son olarak da kendi çevremden örnek vereyim. Bir tanıdığımız oğlunu yurtdışına yüksek lisansa yolladı ve oğlu şu an orada iş buldu çalışıyor. Yüklü miktarda para ödendi. Oğlunun pek maddi katkısı olmadı. Sizin mantığınıza göre bu armut piş ağzıma düş oluyor. Babasından para alacağına burada çalışsaydı mesela. Bana göreyse bir ailenin imkanı ölçüsünde çocuğuna destek olması.
Allah Allah elmayla armudu karıştıran kim acaba?
en verimli çağında bir insan neden yan gelip yatsın sebep ne? az çok birşey kazanarak kendine ailesine bir katkı sağlayarak iş arayamıyor mu? Diyelim ki istediği işi hiç bulamayacak, hep birilerinin eline mi bakacak istediğim işi bulamadım diye?
siz okuduğunuzu anlayabildiğinize emin misiniz? Yoksa bilerek mi cımbızlıyorsunuz işinize geldiği gibi kullanmak için?
Babamdan da örnek vermiştim halbuki
Neden ipsiz sapsız dediniz benim idealist akrabama? Adam sizin kafadan işte, ya kendi işimi yaparım yada çalışmam, ana baba bunun için var beslesinler beni diyor işte, niye ters geldiki size. Koskoca kepli mepli mezun adam kendi işi dışında birşey neden yapsın ki yakışır mı, anası babası bunun için mi okuttu onu? Ailesi de onu idare edebilecek maddiyata sahip e tamam işte saygı duyulası bir adam.
benim mantığıma göre yüksek lisans için ailenin verdiği para, destek anne baba aile olmanın gereğidir, eğitim için verilen para armut piş ağzıma düş nasıl oluyor benim mantığıma göre, bunu nereden uydurdunuz? Çamur atacaksınız da izi mi kalacak? Babasından para alacağına burada çalışsaydı ne demek ya, babasından para alsın okusun, babasından para alsın yurtdışında yüksek lisans yapsın, babasından para alsın tüm ömrünü okuyarak geçirsin, babasından para alsın işini kursun, yan gelip yatmasın yeter, gelişsin, geliştirsin, üretsin, bir dikili ağacı olsun, ayakları üstünde dursun, yeterki boş durmasın
keşke gerçekte kimle nasıl biriyle atıştığınızı bilseydiniz, eğitime, alın terine, emeğe eşitliğe adalete ve insana benim kadar önem ve destek veren birine bu yakıştırmalarınız hiç uymadı da neyse, bu da sizin tarzınız demek ki

ben burdaki bazı arkadaşları anlamadım iyi bir üni. mezunuyum mühendisim büyük bir firmanın açtığı sınavı ilk üçe girerek tamamladım ki o sırada kriz olduğu için işe almaktan vazgeçtiler. Altı ay kendimi yedim en son büyük bir mağazada yarım gün kıyafet katlayacaktım ki (çoğu öğrenci bile bu şekilde para kazanıyor) sonra kendi alanımdan bir yere zorla girdim üç ay maaşsız çalıştım mobingde gördüm. Yirmi erkek mühendis çıktı neredeyse dayanamadı. Kimse bana çalışmak zorundasın demedi .Kendi paramı kazanmak için hala çalışıyorum.Ama kusura bakmayın bir baba kursa arrtık destek vermek istemez . Yurt dışında bile insanlar lisede çalışmaya başlıyor.
Bu arada ilk iki seneye yakın asgari ücretle çalıştım. Yani öyle havadan atan dayılardan değilim. En zorunu da gördüm çalışmanın kusura bakma konu sahibi malesef bu ülkede kafamı dağıtıcam baba parasıyla demeniz şımarıklık oluyor. Gerçek hayata dönmeniz lazım.
Ha şunuda söyleyim üni mezunu neden temizlik yapsın kafasını anlayamadım? Ne yapacağız zorda kalınca ben üni mezunuyum yapamam deyip gökten para mı bekleyeceğiz. Ailenin üç kuruş kazandığı paraya göz dikmek daha mı mantıklı? Ülkede iş yok kimse hakkettiği yerde değil evet ama malesef çalışmak zorundayız.

evde boş boş oturup kurs paranızı bile babanızdan istemezsiniz 25 yaşında koskoca insansınız
Babamız ile ilişkimiz bile çıkar ilişkisi yani , para kazanmazsak huzur , mutluluk yok. Bunları nasıl normalleştiriyorsunuz akıl alır gibi değil. Boş boş lafından da o kadar tiksindim ki, kendimizi mi atalım ? iş olsun diye , işsiz insan olunca hemen boş boş yatıyor… nerden biliyorsun yA çırpınmadığını , ben ufak tefek yerlere başvurduğumda bile lise mezununu alıyor senin eğitim fazla bırakır gidersin diye , az önünüze yaşadığınız ortama bakın kültürsüz olmayın bu kadar

İşsizlik yok mu dedik, ekonomi şahlandı mı dedik, kimse fakir değil mi dedik?
kendiniz çalıp kendiniz söylüyorsunuz farkında mısınız?
benim amacım çocuğumu kepli mezun etmek değil, çocuğum üniversite okumayabilir, benim için bu bir statü belirleyici yada hayati önemi olan gurur duyulası birşey değil. Amacım sağlıklı huzurlu ahlaklı mutlu ve başarılı bir birey yetiştirmek, araba tamircisi de olabilir badanacı da, yeter ki helal para kazansın ve yaptığı işin hakkını versin, işinde en iyilerden olsun.
Asıl siz kendiniz çalıp kendimiz oynatmışsınız ve öyle bir dramatize etmişsiniz ki yok şu yaşta çay parası kazanın demiş, yok şu yaşa gelmiş adam ama kıç üstü oturmuş da bilmem ne. Verdiğiniz hep hep uç örnekler. Bir de zaten ülkemizin zenginleri de sizin babanız gibi oluyor kusura bakmayın. Babanıza özel bir şey değil. Sülalesine yetecek parası var diye asıl böyle seyler yapması, sonraki kuşağı çalışmaya teşvik etmesi gerekiyor torunları gündeliğe gitmiş iyi peki tamam ömür boyu o işi yapmayacak, bunun da ortalama zekaya sahip herkes farkındadır bence.

Ama Adam hukuktan mezun olup neden günlük işler yapsın yahu çıldırmamak elde değil. Yazdıklarımı iyi okursanız benim oğlu gibi düşünmediğimi, ya da oğlunun benim gibi düşünemeyeceğini anlardınız ama takılmışsınız kıç büyütmeye. 50 yaşındaki çocuk babası adamın çalışmayıp iş beğenmemesi ile üni mezunu gençler hakkında söylediklerim aynı seyler mi? Bunu bile idrak edememişsiniz.

Yazınızın tamamının her birine uzuun uzun yazacak seyler var şöyle doktor olacağına böyle tamirci olsun vs vs yani yine diyeceğim burada bile hep uç örnekler. Neden insanlar dümdüz mezun olup dümdüz yapmak istediği işi yapamasın illa şöyle olacağına böyle olsun içim şişti okurken sanki türk filmi var ortada. Şu yukardaki yazıyıda kalın belirttim aslında bir tek ona cevap verecektim bu ülkede üniversite okumak önceden statü belirleyiciydi şimdi değil. Şimdi ise bir zorunluluk. Önceden üni okuyana vayy derlerdi şimdi öyle değil mezun fazla ve bitirenler işini yapamıyor zaten.

İnsanların hayal kurmasına bile tahammülümüz yok, biri sisteme mi laf etti auuww sen dön önce kendine bak isteyene şu var bu var bla bla..
Bu konuya has bir şey eminim değildir. İnsanı bir şey anlattığına pişman eden bu insanlar akıl vermeyi çok sever, çevresinde hep kendisini haklı çıkaracak uç örneklerden güzelleme yaparlar ve dert yandığınız seyi ağzınıza tıkarlar.

ben burdaki bazı arkadaşları anlamadım iyi bir üni. mezunuyum mühendisim büyük bir firmanın açtığı sınavı ilk üçe girerek tamamladım ki o sırada kriz olduğu için işe almaktan vazgeçtiler. Altı ay kendimi yedim en son büyük bir mağazada yarım gün kıyafet katlayacaktım ki (çoğu öğrenci bile bu şekilde para kazanıyor) sonra kendi alanımdan bir yere zorla girdim üç ay maaşsız çalıştım mobingde gördüm. Yirmi erkek mühendis çıktı neredeyse dayanamadı. Kimse bana çalışmak zorundasın demedi .Kendi paramı kazanmak için hala çalışıyorum.Ama kusura bakmayın bir baba kursa arrtık destek vermek istemez . Yurt dışında bile insanlar lisede çalışmaya başlıyor.
Bu arada ilk iki seneye yakın asgari ücretle çalıştım. Yani öyle havadan atan dayılardan değilim. En zorunu da gördüm çalışmanın kusura bakma konu sahibi malesef bu ülkede kafamı dağıtıcam baba parasıyla demeniz şımarıklık oluyor. Gerçek hayata dönmeniz lazım.
Ha şunuda söyleyim üni mezunu neden temizlik yapsın kafasını anlayamadım? Ne yapacağız zorda kalınca ben üni mezunuyum yapamam deyip gökten para mı bekleyeceğiz. Ailenin üç kuruş kazandığı paraya göz dikmek daha mı mantıklı? Ülkede iş yok kimse hakkettiği yerde değil evet ama malesef çalışmak zorundayız.
Ben de çalıştım kendi paramı biriktirdim, iki yabancı dil öğrendim, yazılım dilleri (Java C dilleri) öğrendim, öğrenciyken kurslara da gittim hobilerimi de yaptım kangoo jumps eğitmenliği için sertifika da aldım,o biriktirdiğim parayla yurtdışına gittim, orada staj yaptım. İş bulana kadar yurtdışında da bir markette çalıştım. İstanbul’da iyi bir üniversiteden mezunum mühendisim, sistem geliştiriyorum. Yattığım yerden iş arasaydım, iş yok kardeşim elbise katlamak için mi okudum, markette raf dizmek için mi okudum deseydim, şu an 20’li yaşlarımın ortalarında ne elimdeki sertifikalara sahiptim ne de birikimim vardı ne de birikimimi işletecek kapasitem. Tavsiyem 25 yaşında artık mesleğiyle alakalı kendini geliştirmesi. Bir baba olsam ben de bunu isterdim.

Ayrıca gerçek şu ki “Binim çiçiğim inivirsti mizini ilbisi kitlisin diyi ikitmidim ni minisibit” diyenler biraz realist olmalı. Üç net yapan üniversiteli oluyor, hukuk dediğin nedir ki parasını basanın bile okuduğu bir bölüm haline geldi. Apartmandan bozma üniversitelerden ya da taşra üniversitelerinden mezunum diye gezenler var. Senin çocuğunun mezuniyetinin bir kağıt parçasından ötesi yok. Öyle dümdüz kimse işe almayacak. Günaydın! İş az, vasıfsız mezun çok. Kendine biraz değer katmak istiyorsa o kağıt parçası bir işe yarasın istiyorsa bırakın raf dizsin, parasını kazansın, kendini geliştirsin kendi parasıyla. Gerçek dünya acımasız çok ezilir çocuğunuz. Ha sen de ebeveyni olarak destek ol, olma demiyoruz. Bizde de var muhasebe okumuş grafikerlik okumuş kuzenler senelerdir yatıyorlar, koskoca adam(34) anasını sıkıştırıyor para için. Bu kafayla devam edin. Biz de sizin eleştirdiğiniz şeyler eleştiriyoruz, ki sıkı bir muhalifim ama hayatın gerçeklerini görüyoruz. Pembe dizi zamanı bitti. Daha da zor zamanlar bizi bekliyor.

Ben de çalıştım kendi paramı biriktirdim, iki yabancı dil öğrendim, yazılım dilleri (Java C dilleri) öğrendim, öğrenciyken kurslara da gittim hobilerimi de yaptım kangoo jumps eğitmenliği için sertifika da aldım,o biriktirdiğim parayla yurtdışına gittim, orada staj yaptım. İş bulana kadar yurtdışında da bir markette çalıştım. İstanbul’da iyi bir üniversiteden mezunum mühendisim, sistem geliştiriyorum. Yattığım yerden iş arasaydım, iş yok kardeşim elbise katlamak için mi okudum, markette raf dizmek için mi okudum deseydim, şu an 20’li yaşlarımın ortalarında ne elimdeki sertifikalara sahiptim ne de birikimim vardı ne de birikimimi işletecek kapasitem. Tavsiyem 25 yaşında artık mesleğiyle alakalı kendini geliştirmesi. Bir baba olsam ben de bunu isterdim.

Ayrıca gerçek şu ki “Binim çiçiğim inivirsti mizini ilbisi kitlisin diyi ikitmidim ni minisibit” diyenler biraz realist olmalı. Üç net yapan üniversiteli oluyor, hukuk dediğin nedir ki parasını basanın bile okuduğu bir bölüm haline geldi. Apartmandan bozma üniversitelerden ya da taşra üniversitelerinden mezunum diye gezenler var. Senin çocuğunun mezuniyetinin bir kağıt parçasından ötesi yok. Öyle dümdüz kimse işe almayacak. Günaydın! İş az, vasıfsız mezun çok. Kendine biraz değer katmak istiyorsa o kağıt parçası bir işe yarasın istiyorsa bırakın raf dizsin, parasını kazansın, kendini geliştirsin kendi parasıyla. Gerçek dünya acımasız çok ezilir çocuğunuz. Ha sen de ebeveyni olarak destek ol, olma demiyoruz. Bizde de var muhasebe okumuş grafikerlik okumuş kuzenler senelerdir yatıyorlar, koskoca adam(34) anasını sıkıştırıyor para için. Bu kafayla devam edin. Biz de sizin eleştirdiğiniz şeyler eleştiriyoruz, ki sıkı bir muhalifim ama hayatın gerçeklerini görüyoruz. Pembe dizi zamanı bitti. Daha da zor zamanlar bizi bekliyor.
kesinlikle katılıyorum hayat o kadar acımasız ki mecbur bir yerinden tutunacaksın bende yirmi altıya gireceğim üç yıla yakındır çalışıyorum kaç kere evde stresten ağladığımı bilirim iş yerim yüzünden. Şimdi profosyonelleşiyorum. İş evet çok az deneyimsiz eleman alan firma da yok malesef alıyorsa bile süründürüyor. Hayat her zaman acımasız olacak buradaki yorumcular sanıyor ki biz çok iş var herşey mükemmel diyoruz hayır öyle değil.Bende Ankara da okudum her üni. mezunu işe alınmıyor . Evet iş yok istenilen şartlarda çünkü malesef şartlar belli. Bende üzgünüm keşke herkes hakettiği maaşla kendi işini yapıp hobileriyle uğraşsa gerçek öyle değil . Şu an işten çıksam yapaak başka işim yoksa temizlik elemanı olarak da çalışırım iş bulana kadar. Hayata dönmek lazım biraz. Bu arada işsiz olanları çok iyi anlıyorum nasıl zor bir psikoloji biliyorum ama çözümü kendini gereksiz kurslara vermek değil üzgünüm. Konu sahibinin babasına katılıyorum. Meslekle ilgili iş öğrenmek için gerekirse ücret almadan staja girmesi lazım. Bir süre ailesinin yanındayken iş hayatını görmesi profosyonelleşmesi için. Keşke böyle olmasa evet bizi sömürüyorlar ama başka şansımız yok.

Babalar genellikle böyledir(istisna olanlar elbette vardır) Kimisi de aynı benim babam gibi senin babanın aksine, fikir belirtmeyi bırak naptığınla ilgilenmez bile. Bu sene üniversite bitti, bana geçen gün telefonda okula ne zaman başlıyorsun açılıyormus dedi :işsiz:
Ben sorunumu hiç çözemedim babamla ilgili, çözen affeden varsa dinlerim sizle beraber.
ölüm her şeyi çözüyor. allah uzun ömür versin ama genelde bu tarz konular bu şekilde çözülüyor. kimse değişmiyor. oldugu gibi kabul etmek de inanın çözmek kadar zor. zamanla alışır ölümlede son bulur .

Allah Allah elmayla armudu karıştıran kim acaba?
en verimli çağında bir insan neden yan gelip yatsın sebep ne? az çok birşey kazanarak kendine ailesine bir katkı sağlayarak iş arayamıyor mu? Diyelim ki istediği işi hiç bulamayacak, hep birilerinin eline mi bakacak istediğim işi bulamadım diye?
siz okuduğunuzu anlayabildiğinize emin misiniz? Yoksa bilerek mi cımbızlıyorsunuz işinize geldiği gibi kullanmak için?
Babamdan da örnek vermiştim halbuki
Neden ipsiz sapsız dediniz benim idealist akrabama? Adam sizin kafadan işte, ya kendi işimi yaparım yada çalışmam, ana baba bunun için var beslesinler beni diyor işte, niye ters geldiki size. Koskoca kepli mepli mezun adam kendi işi dışında birşey neden yapsın ki yakışır mı, anası babası bunun için mi okuttu onu? Ailesi de onu idare edebilecek maddiyata sahip e tamam işte saygı duyulası bir adam.
benim mantığıma göre yüksek lisans için ailenin verdiği para, destek anne baba aile olmanın gereğidir, eğitim için verilen para armut piş ağzıma düş nasıl oluyor benim mantığıma göre, bunu nereden uydurdunuz? Çamur atacaksınız da izi mi kalacak? Babasından para alacağına burada çalışsaydı ne demek ya, babasından para alsın okusun, babasından para alsın yurtdışında yüksek lisans yapsın, babasından para alsın tüm ömrünü okuyarak geçirsin, babasından para alsın işini kursun, yan gelip yatmasın yeter, gelişsin, geliştirsin, üretsin, bir dikili ağacı olsun, ayakları üstünde dursun, yeterki boş durmasın
keşke gerçekte kimle nasıl biriyle atıştığınızı bilseydiniz, eğitime, alın terine, emeğe eşitliğe adalete ve insana benim kadar önem ve destek veren birine bu yakıştırmalarınız hiç uymadı da neyse, bu da sizin tarzınız demek ki
Valla okuyunca nedir bu öfke dedim. Gereksiz derecede agresifsiniz. Tek söyleyeceğim buradaki kız 25 yaşında, akrabanız 40lı yaşlarında. Akrabanız gibi tiplere saygı duyacak olsam, adama baştan ipsiz sapsız demezdim herhalde.

Ben üniversite son sınıftan beri çalışıyorum bu arada ailemden aldığım parayı azaltmak için. Ne dediğinizi anlayabiliyorum, ama akranlarımın işsizlik psikolojisini, ideallerini gerçekleştiremediğinde olan mutsuzluklarını da anlayabiliyorum. Derdim de onu anlatmak zaten. Akrabanız gibi mirasyediler değil. O adama alanında iş bulsanız da çalışmaz. Aynı kuşak olmadığınız için %100 anlaşılmaması normal.

Birbirimizi de tanıyıp etmeyiz, okuduğunu anlamıyor musun, çamur atmak gibi saçma hakaretvari laflara girmeye gerek yok. Size niye çamur atayım? Anonim hesaplarız şurda. Tarzınız böyleymiş diyelim.

Bir daha alıntılamazsanız sevinirim. Belli ki ortak bir iletişim frekansı tutturamıyoruz. 15 yaşında çocuklar gibi birbirimize laf sokmaya uğraşmamızın kimseye bir faydası yok.

Hastalarınız varmış onlara çok geçmiş olsun. İnşallah iyileşirler.

Son düzenleme:
Kızım 19 yaşında bu sene üniversiteye başlayacak. Şu zamana kadar eğitimi için elimizden gelen kadarını yaptık.
Üniversite hayatı boyunca da destekçisi olacağız. Hatta yüksek lisans- master- yurt dışı dil eğitimleri yapmak isterse yine gücümüz yettiğince destek olacağız. Ülkenin her yıl her bölümden yüzlerce mezun verdiğini ve kendisine donanım katanın öne çıkacağını biliyoruz çünkü. Ben tüm bu imkanları sağladıktan hala daha yan gelip yatarsa, iş/maaş beğenmezse, üstüne birde hobileri için maddi destek isterse orda "dur" derim. Bende özel sektörde 20 yıldır dirsek çürütüyorum o iş beğenmezken, benim bu yaşta ona özendiği o mükemmel hayatı sağlamak için daha çok çalışmam/kazancımı özel isteklerine harcamam normal mi?

Sektöründe iş bulmak istiyorsa merdivenin en alt basamağından başlayacak, maaş beğenmiyorum, ortamı sevmedim demeyecek. Kimse diploma için para vermez. Diplomada öğrendiğin teoridir, iş hayatı pratiği de görmek ister. Bir kaç yıl seçilen olursun, kendini hazır hale getirince seçen olursun. Çocuklarıma hep bu yönde fikir veriyorum. Üni hayatına başlayınca yaz dönemleri yada hafta sonları işinle ilgili bir yerde gerekirse maaşsız çalışacaksın diyorum. Çünkü o kısım ona çevre edindirecek pratik kazandıracak ve onunla birlikte mezun olanlardan bir adım önüne geçirecek.

Mesleğini yapmaya hazır hale getirene kadar yaptıklarım anne-baba olarak benim görevim, hatta imkanım olduğu halde yapmazsam benim ayıbım. Ama sonrasında kendi hayatını idame ettirmek çocuğumun kendine karşı görevi, yapmayıp bana sırtını yaslarsa oda onun ayıbı. O zaman hak ettiğini tabi ki söyleyeceğim.

Kuşlar bile yavrularını ilk başta ağzıyla besler, kursağına yemeğini koyar, uçmayı öğretir. Sonra bırakır gider. Bu gözümüzün önünde yaşanan ibret alınması gereken yaşam döngüsüdür.
Siz gençlerin duyguları hisleri varda sizleri hayata hazırlamak için senelerce özel zevklerinden ödün veren, emekliliği için birikim yapmak yerine sizi hayata hazırlamak için harcayan anne babaların yok mu?

Ben muhasebe mezunuyum, mezuniyetten sonra iş ortam beğenmeyip çalışmayan arkadaşlarımın aksine maaş/ortam gözetmeksizin çalıştım. Muhasebeciler bilir bu iş en iyi muhasebe bürolarında öğrenilir. Bir dönem bir büroda maaş almadan sırf yol parasına çalıştım, o zamanlar banka/beyanname vs. işler digital ortamda yapılmazdı. Her gün o banka senin bu vergi dairesi benim gezerdik. En alt kademedekilerindi çünkü bu görev. Bir kaç sene sonra ben iş seçmeye başladım. Cumartesi çalışıyormusunuz, bu maaş benim için az diyecek pozisyona geldim.

Kızımın bir arkadaşı da bu sene farklı bir şehirde üniye başlayacak. Geçen gün buluşmuşlar, erken bitirdiler gezme işini. Kızıma sordum hayırdır diye " x işe gitti" dedi. Çocuk üniye başlamadan laptop alabilmek için bir düğün/balo salonu tarzı bie yerde yevmiyeli garsonluk yapıyormuş. Aile alamayacak bir aile değil ama kızcağız yeni ev yeni düzen için zaten ailesi harcama yapacağından bunu istemeye yüzü tutmamış kendim alayım demiş. Bundan sonraki hayatında yedi düvel bir araya gelse bu kızı yıkamaz, yine yine ayağa kalkar diye düşündüm takdir ettim içimden.

acitasyon olarak yorumlaman ne kadar acı ve bencilse. Belki de acitasyon yapmıyorumdur. Bunun ihtimali %50 ve hiç azımsanacak bir ihtimal değil. Ve bu ihtimal üstüne bile olsa normal bir yprum senin dediğin ifadeyi içermemesi lazım. Normalde insanlar babalarını severler, sevmeyenler geçmişlerinde bir travma yaşamış olanlar ya da anne baba boşanmasında babayı sürekli kötüleyen bir annenin yanında kalma bir sebeptir. tabi kötü babalar da vardır o da bir neden ama ne beni ne başkasını tanımadan acitasyon demen doğru değil kanımca.
Yoo babamı sevmiyorum boşanmadılar da keşke boşansalardı hala o adamı çekiyor annem çok üzücü herkesin babasını herkes kendininki gibi sanıyor işte mesela bende babalarını çok sevenleri anlıyamıyorum veya annesini sevmeyenleri annemi seviyorum çunkü herkes kendi yaşadığını biliyor

Valla okuyunca nedir bu öfke dedim. Gereksiz derecede agresifsiniz. Tek söyleyeceğim buradaki kız 25 yaşında, akrabanız 40lı yaşlarında. Akrabanız gibi tiplere saygı duyacak olsam, adama baştan ipsiz sapsız demezdim herhalde.

Ben üniversite son sınıftan beri çalışıyorum bu arada ailemden aldığım parayı azaltmak için. Ne dediğinizi anlayabiliyorum, ama akranlarımın işsizlik psikolojisini, ideallerini gerçekleştiremediğinde olan mutsuzluklarını da anlayabiliyorum. Derdim de onu anlatmak zaten. Akrabanız gibi mirasyediler değil. O adama alanında iş bulsanız da çalışmaz. Aynı kuşak olmadığınız için %100 anlaşılmaması normal.

Birbirimizi de tanıyıp etmeyiz, okuduğunu anlamıyor musun, çamur atmak gibi saçma hakaretvari laflara girmeye gerek yok. Size niye çamur atayım? Anonim hesaplarız şurda. Tarzınız böyleymiş diyelim.

Bir daha alıntılamazsanız sevinirim. Belli ki ortak bir iletişim frekansı tutturamıyoruz. 15 yaşında çocuklar gibi birbirimize laf sokmaya uğraşmamızın kimseye bir faydası yok.

Hastalarınız varmış onlara çok geçmiş olsun. İnşallah iyileşirler.
Aynı öfkeyi hissettim katılıyorum size.

M Minaredenatbeni 50 li yaşlardaki “idealist” akrabalarınızın tutumlarını örnek vererek konuyu başka yöne çekiyosunuz. Ve bunu ısrarla yapıyosunuz. Sizin düşüncenizde bu insan diyerek. Kimsenin çocuğum 50 yaşında kahvede okey oynasın oo ben ona bakarım diyeceğini sanmıyorum. Hep duygularınızı böyle uçlarda mı yaşarsınız yoksa anlamak mı istemiyorsunuz bilemiyorum zira çamur at izi kalsın sanırım tam da asıl bu yaptığınız şey.

Zengin babanızın dizilerden fırlamış babacan mütevazi iş adamlığı da, varyemez akrabanızın okeyciliği de konudan bir el etek çeksin bence.

Bir akrabamın eşi işsizken karısı hamile kaldı. Adamın çocukluktan beri yaptığı ve artık kendi branşı(elektirikçi) olan alanda iş bulamadı senelerce. Ve en başta biz elektrikçi olarak iş bulmasına gerek olmadığı konusunda ısrar ettik. İş bulamadığı için bir firmada temizlik görevlisi olarak işe başladı ve yıllardır da orada. İşte bu garipsenmeyecek bir durum. Olması gereken. Adamın sorumluluğu öncelikle çocukluktan yaptığı işte çalışmaya direnmek değil, ailesini geçindirmek. Bunu diplomalı insanlara bağlamanız enteresan olan.

Bir konuda birden fazla mesaj yazınca ban yiyorum o yüzden bu da son mesajım olsun. Zaten siz de yazdıkça agresifleşiyosunuz. siz 7 düvelinizden “idealist” örnekleri çoğaltıp yazmaya devam edebilirsiniz tabi.

Yoo babamı sevmiyorum boşanmadılar da keşke boşansalardı hala o adamı çekiyor annem çok üzücü herkesin babasını herkes kendininki gibi sanıyor işte mesela bende babalarını çok sevenleri anlıyamıyorum veya annesini sevmeyenleri annemi seviyorum çunkü herkes kendi yaşadığını biliyor
babasını sevmeyen insan çok azdır. genel hatlardan bakıyoruz olaya zaten özel hatlara inersek tabi milyon tane şey çıkar. Annesini sevmeyen insanlar da konu açıyor bu da azınlıktadır. Altında bir trajedi yatmaması kaçınılmazdır. Seninki gibi mesela. Ama konu sahibinin babasını tanımadan kıza hak verir yorumları da gerçekçi bulmuyorum. Bakalım konu sahibi nasıl bir evlat.

Asıl siz kendiniz çalıp kendimiz oynatmışsınız ve öyle bir dramatize etmişsiniz ki yok şu yaşta çay parası kazanın demiş, yok şu yaşa gelmiş adam ama kıç üstü oturmuş da bilmem ne. Verdiğiniz hep hep uç örnekler. Bir de zaten ülkemizin zenginleri de sizin babanız gibi oluyor kusura bakmayın. Babanıza özel bir şey değil. Sülalesine yetecek parası var diye asıl böyle seyler yapması, sonraki kuşağı çalışmaya teşvik etmesi gerekiyor torunları gündeliğe gitmiş iyi peki tamam ömür boyu o işi yapmayacak, bunun da ortalama zekaya sahip herkes farkındadır bence.

Ama Adam hukuktan mezun olup neden günlük işler yapsın yahu çıldırmamak elde değil. Yazdıklarımı iyi okursanız benim oğlu gibi düşünmediğimi, ya da oğlunun benim gibi düşünemeyeceğini anlardınız ama takılmışsınız kıç büyütmeye. 50 yaşındaki çocuk babası adamın çalışmayıp iş beğenmemesi ile üni mezunu gençler hakkında söylediklerim aynı seyler mi? Bunu bile idrak edememişsiniz.

Yazınızın tamamının her birine uzuun uzun yazacak seyler var şöyle doktor olacağına böyle tamirci olsun vs vs yani yine diyeceğim burada bile hep uç örnekler. Neden insanlar dümdüz mezun olup dümdüz yapmak istediği işi yapamasın illa şöyle olacağına böyle olsun içim şişti okurken sanki türk filmi var ortada. Şu yukardaki yazıyıda kalın belirttim aslında bir tek ona cevap verecektim bu ülkede üniversite okumak önceden statü belirleyiciydi şimdi değil. Şimdi ise bir zorunluluk. Önceden üni okuyana vayy derlerdi şimdi öyle değil mezun fazla ve bitirenler işini yapamıyor zaten.

İnsanların hayal kurmasına bile tahammülümüz yok, biri sisteme mi laf etti auuww sen dön önce kendine bak isteyene şu var bu var bla bla..
Bu konuya has bir şey eminim değildir. İnsanı bir şey anlattığına pişman eden bu insanlar akıl vermeyi çok sever, çevresinde hep kendisini haklı çıkaracak uç örneklerden güzelleme yaparlar ve dert yandığınız seyi ağzınıza tıkarlar.

yani biz ukala ve üstten bakıyoruz ama üniversite okuyan insanlar da neden kendilerine bu kadar üstten bakıyor anlamıyorum. Üniversitede okumak yetmiyor ki üniversitede okurken kendinize ne kattınız bunlara bakıyor musunuz?
Bir de gidilen üniversite hangisi, zilyon tane üniversite açıldı. Sizi diploma aldınız diye über insan yapan şey nedir?
Bu mesleği alaylı yapan çok kişi var. Ben 4 sene okumuşum diğerleriyle aynı kefeye konuluyorum. Yani, değersizleşti.

bakın bu savunduğunuz konu sahibinin başka bir konudaki bir cümlesi. Sizin düşünce yapınızdan pek bir farkı yok.
Özel sektörde işi kimin iyi yaptığına bakılır öncelik budur. Bu öncelik sadece özel sektör değil hayatın her alanında vardır.
Acitasyon dramatize deyip durmuşsunuz ama bunları siz yapıyorsunuz ki. Bizim söylediğimiz şeyler gerçekler. İnkar etseniz de onlar orada öylece duracaklar.

"Bir kursa bile gitmeme izin verilmedi, hevesim kalmadı ühhühühü" allah aşkına bu nasıl bir acitasyon?? Bundan büyük drama queenlik mi var ya? Biraz objektif bakın. Adam seni okutmuş 25 yaşına kadar getirmiş, üniversitene göndermiş artık sal adamı be bırak yakasını arkadaşım. Adam da kim bilir kaç yıldır çalışıyor gitsin kendi parasıyla balık mı tutacak yazlık mı alacak ne yapacaksa yapsın yani. Belki adamın da bi hayali var sana ömrün boyunca bakmak zorunda değil ki? Neymiş iş bulamamış psikolojisi bozukmuş enstrüman çalınca geçecekmiş. Yok yaa, ülkenin gerçeklerine baksın konu sahibi, yiyecek ekmeği olmayanlar var o zaman sizin mantığınızla.

Hayır bir de iş buldunuz iş buldunuz diyorsunuz, diyoruz ki bak biz böyle kurslara gittik bak biz de süründük bak bunları yaptık ona da yok. Ukalalık değil ki bu biz böyle yaptık bu işin yolu yordamı genelde bu diyoruz. Ona da yok.

Ben sizi de anlamadım. Konu sahibi zaten kaçtı :) zaten konularına bakarsanız 5 ay önce mimar olmak istiyordum, 4 ay önce tekrardan psikoloji mi okusam aslında ilgim vardı yazmış. Kafam karışıktı gittim grafikerlik okudum demiş bir yerde.
Kişisel gelişime başladım ama o da yarım kaldı demiş...

işe bak yaa
babasını kaybettiği için üzülenler acitasyon yapıyor kursa gidemeyen haklı oluyor kafaya bak
babayı kaybetmek < istediği kursa babanın para vermemesi
çok mantıklı gerçekten...

Nasıl iş yok ya oğlumun okuluna temizlik elemanı aranıyor, mahallemdeki fırına eleman aranıyor, alt sokaktaki küçücük giyim mağazasına bir kasiyer bir de kıyafet katlayıp pazarlayacak iki eleman aranıyor, restorantın camında servis yapacak eleman aranıyor yazıyor bir aydır ilan duruyor, nasıl iş yok? Bunlar benim görüş mesafemde olanlar yalnızca….Çalışmak isteyene iş var, 25 yaşına gelip babasından kurs parası istemek istemeyene iş var, çalışmaya niyeti olana iş var…. İlla kendi mesleğini icra etmek zorunda değil, girer bir işe çalışır ailesine yük olmaz, birikim yapar kursa gider yada çatır çatır yer ama kendi ayakları üzerinde durur, bu aradada kendi mesleğinde iş aramaya devam eder, evde yatmaktan baba parasıyla enstrüman kursuna gitmekten bin kat iyidir
Çok sevdiğim bir insanın bir lafıyla beddularınıza cevap vereyim: ağzından çıkan koynuna girsin

4 sene okumuşum bu işleri mi yapacağım yani

Burada kimseyi aşağılamıyorum ama bulaşıkçı olayım diye o kadar okumadım

Ayrıca konu para da değil ben babamla olan ilişkimden bahsediyorum
yani biz ukala ve üstten bakıyoruz ama üniversite okuyan insanlar da neden kendilerine bu kadar üstten bakıyor anlamıyorum. Üniversitede okumak yetmiyor ki üniversitede okurken kendinize ne kattınız bunlara bakıyor musunuz?
Bir de gidilen üniversite hangisi, zilyon tane üniversite açıldı. Sizi diploma aldınız diye über insan yapan şey nedir?

bakın bu savunduğunuz konu sahibinin başka bir konudaki bir cümlesi. Sizin düşünce yapınızdan pek bir farkı yok.
Özel sektörde işi kimin iyi yaptığına bakılır öncelik budur. Bu öncelik sadece özel sektör değil hayatın her alanında vardır.
Acitasyon dramatize deyip durmuşsunuz ama bunları siz yapıyorsunuz ki. Bizim söylediğimiz şeyler gerçekler. İnkar etseniz de onlar orada öylece duracaklar.

"Bir kursa bile gitmeme izin verilmedi, hevesim kalmadı ühhühühü" allah aşkına bu nasıl bir acitasyon?? Bundan büyük drama queenlik mi var ya? Biraz objektif bakın. Adam seni okutmuş 25 yaşına kadar getirmiş, üniversitene göndermiş artık sal adamı be bırak yakasını arkadaşım. Adam da kim bilir kaç yıldır çalışıyor gitsin kendi parasıyla balık mı tutacak yazlık mı alacak ne yapacaksa yapsın yani. Belki adamın da bi hayali var sana ömrün boyunca bakmak zorunda değil ki? Neymiş iş bulamamış psikolojisi bozukmuş enstrüman çalınca geçecekmiş. Yok yaa, ülkenin gerçeklerine baksın konu sahibi, yiyecek ekmeği olmayanlar var o zaman sizin mantığınızla.

Hayır bir de iş buldunuz iş buldunuz diyorsunuz, diyoruz ki bak biz böyle kurslara gittik bak biz de süründük bak bunları yaptık ona da yok. Ukalalık değil ki bu biz böyle yaptık bu işin yolu yordamı genelde bu diyoruz. Ona da yok.

Ben sizi de anlamadım. Konu sahibi zaten kaçtı :) zaten konularına bakarsanız 5 ay önce mimar olmak istiyordum, 4 ay önce tekrardan psikoloji mi okusam aslında ilgim vardı yazmış. Kafam karışıktı gittim grafikerlik okudum demiş bir yerde.
Kişisel gelişime başladım ama o da yarım kaldı demiş...

Ben gerçekten anlamıyorum. Tanımadığınız bir insan hakkında nasıl böyle atıp tutuyorsunuz. Sizin haddinize değil bunları söylemek. Sizin de kendi sorunlarınız var herhalde öfkenizi kusuyorsunuz buraya. Bol zamanınız da var beni araştırıp yazmışsınız

Ben kursa gidemediğim için değil, sadece babamın tavrından dolayı moralim bozuldu. Öyle şımarık biri de değilim. Maddi olarak hiçbir zaman problemimiz olmadı babam da esirgemedi.Babamın tavrı dışındaki düşüncesini normal karşıladım.

X