Bakıcı Değil Sanki Kuma

Çocuğu da önemsemiyor çünkü böyle insanlar yani şu konuda anlatılan hayat normal mi Allah aşkına? Bakicinin ki ultra anormal ama ev sahibinin ki de anormal , 15 aylık bebe nasıl komşuya gidip oyun oynuyor mesela ne biçim anne bu bebeğini komşuya gönderiyor akşam vakti , sabah sabah sinir oldum 🙈
İşte çok acı ki o önemsenmeyen çocukların ceremesini toplum çekiyor.

Siz kendinizi kullandirmaya cok musaitmissiniz. Dilini bile tam bilmeden bu ülkede 20 yasimda ise basladim. Asgari ücret ne diye googledan bakip bana en az bunu vermelisiniz diyebildim.

O bahsettiginiz konu fiyaskoydu ona itirazim yok.
Suan moldovali bakicimiz var, 3 5 kelime türkcesiyle hakkini savunuyor.
Cocuklari okula goturecek, otomatik aracimiz bakimda. 1 gunlukse manuel arac kullanirim surekli bu arabayla goturemem dedi. O kadar yani.

Uzuldum neyse ki gecmiste kalmis erken yasta tanimissin insanlari. Bunlari tahmin etmek icin bakicilik yapmış olmaya da gerek yok. Insanlar bencil pis kötü kalpli. Sirf bakicilik da degil eve gelen yardimci bayanlara her türlü pisligi yapiolar. Herkes köylü uyanigi çünkü. Yerleri sadece ellerinle sil asla mop kullanma(ya mopla şöyle ortaya toparliyim sonra çömelip elimle toplicam diyo kadin mesela hayor hayor mop olmaz diye bagiriyor isbilmedik isveren), ayni gun icinde full camli evini camlari silsin, ütüleri yapsin, perdeleri yikasin, yemek yapsin diyen bile var. Kadina yemek bile vermeden çalıştıran, buzdolabindan pahali peynirini yedi diye azarlayan neler neler duyuyorum. Kendi o islerin hepsini 3-4 gunde anca yapar. Kadinin para aliyor diye bir gunde yapmasini beklio. Verdiği parayi her yerde konusuo kadini satin almis gibi. İşin rayiçi 200 birimse 150ye razi edelim bu kadinlari simartmayalim diye kulis yapiolar kendi aralarinda tiksiniyorum resmen dünyalilardan tiksiniyorum :) ulan sidikli cok biliyosan kendin temizle o bitli evini. Bir yatak bile kapamaktan aciz cikardigi donu yerde birakip giden bu isbilmedik isveren kadinlar çalışıyorum ben diye eve gelen kadina her seyi hak reva goruyolar. Az kafalari calissa zaten o kadar işin ancak görünen yerleri yapmayla bir gunde bitecegini düşünürler ve adil olurlarsa eve gelen kadin duzgun is yapar. Ama bu pinti acimasiz sidikliler yüzünden kadinlar da ne ugrascam ne kadar ekmek o kadar kofte deyip yalap salap iş yapiolar ortada bi kisir döngü oluyor iste. Senin yakindigin gibi millet de duzgun bakici bulamamaktan yakinir simdi.

İşte çok acı ki o önemsenmeyen çocukların ceremesini toplum çekiyor.
Kesinlikle öyle , zaten ülkenin bu hale gelmesinin ana sebebidir , sırf doğurmak için yapılan çocuklar , çocuk baskısı , anne babalığı becerrmeyecek insanların içgüdüsel olarak üremesi , bunlar bir duzelse ülke refaha kavusur

Sana kardeşimin bakıcılarını yazayım
1. Bu hanım abla 4 yaşındaki kardeşimi sokağa salıp kaybolmasına sebep oldu. Kendi dizi keyfi daha önemliydi çünkü. Kardeşim nerede diye yırtınırken bile "Bilmem buradaydı" dedi. Evinden çıkıp aramadı bile. Meydan dayağı atmadığım için veya evini ateşe vermediğim için aşırı pişmanım.

2. Olan teyze güya dini bütün teyzeydi. Bir gün eve erken gelme sonucu çocuğa hep soğuk yemek yedirdiğini yakaladık. Sadece pilav koymuş önüne. Onu da buzdolabından çıkardığı gibi koymuş. Vicdansız adi. Bari çorba vs vermeye üşendin en azından pilavı ısıt. Allah korkuları yok.

3. Bu da söyleneni anlamayan alığın tekiydi. Kardeşimin saçlarını o kadar ama o kadar sıkı topluyordu ki biz açmak için tokayı kesmek zorunda kalıyorduk. Bin defa dedik ki toplama. Saç kalmadı ya çocuğun kafasında çekiştirmekten.

Bunlar 18 yıl önce doğunun küçük bir şehrinde başımıza gelen üç bakıcı. Zar zor yalvar yakar bulduklarımız. Sonunda kreşe verdik de kurtulduk.

Kreşte de küpelerini çaldı bakıcı abla :KK70: orası da ayrı mevzu.

Her şeyin iyisi olduğu gibi kötüsü de var. Ben bu üç olumsuz deneyim yüzünden ya evi kameralarla donatırım ya da işe dönmem ben büyütürüm kreş zamanına kadar.

Bir de iyi örnek vereyim. Oturduğumuz sitede bir bakıcı var. Resmen sıradayız ona baktırmak için. Yok böyle bir yetiştirme bakma. Herkes kuyruk. Ben bile onu bekliyorum. O bakıcam desin işe dönerim tereddüt etmeden.

Ben özel ders verdiğim dönem bir aileye gidiyordum karşı komşuları bebek bakıyormuş. Evde gün var. Çocuk bakicinin komsusunda. Evde 2 tane erkek çocuk. 2010 yılıydı evet bu kadar kötü değildik ama çok üzülürdüm
Çocuk açlıktan bizim tabaklarimiza saldırıldı.
O yüzden bakıcı evine çok karşıyım

Kesinlikle öyle , zaten ülkenin bu hale gelmesinin ana sebebidir , sırf doğurmak için yapılan çocuklar , çocuk baskısı , anne babalığı becerrmeyecek insanların içgüdüsel olarak üremesi , bunlar bir duzelse ülke refaha kavusur
:KK60::KK60: Özlemişim, görünce öpücük atayım dedim.

Konu sahibi üzülmeyin, tecrübe olarak görün. Gelmiş geçmiş zaten.

İyi insanlar ve kötü insanlar olarak ikiye ayrılıyoruz. Maalesef kötüler çoğunlukta. Haliyle kimi zaman iş veren kimi zaman çalışan olarak karşılaşıyoruz.

Umarım şimdilerde gözünüz açılmıştır da böylesine her şeyi kabul eden, hakkını aramaya utandığı için kendini kullandıran biri değilsinizdir. Okurken daraldım yarıda bıraktım.

Çooook haklısınız. Birkaç konuda “bakıcılar 3000 istiyor, o zaman ben neden çalışıyorum” diyen kadınlara “8-6 haftanın 5 günü çalıştırıp bi de 1000 lira vermeyi çok görüyosunuz utanmıyo musunuz o kadınlar taş mi yesin” dedim diye linç edildim. Bebek baksın, bebekle sürekli 10 saat aktivite yapsın, tv açsa kaytarıyor ilan edilsin, üstüne ev temizletilsin yemek yaptırılsın ama 3000 isteyince ben neden çalışıyorum o zaman olsun. vicdansızlık ve hadsizlik başka bir şey değil

Anlattiginiz işveren gibi bakıcılara var maalesef.Lakayit kendi mahallesindeymis gibi davranan evet gerçekten elinden kumanda düşmeyen.Fazlasiyla gereksiz samimiyet kurmaya çalışan.

Kusura bakmayın ama şu anlattiklarinizda suçun yüzde 90 i sizde , eğer konusmazsaniz , hakkınızı savunmazsaniz bunu sadece bakıcılıkta değil her meslekte yaşarsınız , okurken daraldim neden bunları yaptınız ki kendinize ?
18-19 yaşındaymış o zamanlarda. O yaşlarda tuttuğunu koparmak herkes için mümkün olamıyor.

Çok üzüldüm yaşadıklarınıza ama iyi tecrübe olmuş. Artık hakkınızı savunmayı biliyorsunuzdur. İyi bakıcı bulmak da o kadar zor ki.

Ben kendime bakıyorum. En az 10.000 isterim çocuk bakıcısı olsam 😂😂 çocuk gelişimi kitapları okuyorum, tv asla açmam, etkinlikleri özel zeka geliştirici etkinlik olarak planlarım. Beyin geliştiren özel müzikleri de seçer dinletirim. Dışarı çıkarır gezdiririm. Aile istiyorsa sadece ingilizce konuşurum çocukla. E en az 10.000 de alırım tabi ve kesinlikle ev işi yapmam. Buna rağmen yapılması çok zor bir iş. 3000 tl ye bakıcı ne verecek mesela? Ne kadar köfte o kadar ekmek demişler. İnşallah evladım gelecek 3 aya. Bakıcıya emanet etsem kendim gibi bakıcıya emanet ederim o da 10.000 ister :p gerek yok 😂😂

İnşallah o günlerin travmasını hızlıca atlatırsınız. Kötü bir anı olarak kalır gider.

Ben sizde hata buldum. Daha kendiniz çocuk yaşta iken, haklarınızı bilmezken çocuk bakmış ve sömürülmüşsünüz.
Benim kardeşimin yatılı Kırgız Bakıcısı vardı. Şirket aracılığıyla işe aldı. Onun için çalışma izni aldı ve maaşı dolar üzerineydi. Bu dolar kurundaki dengesizlikle baş edemeyince TL sabitlediler. Kadının asli görevi çocuk bakmaktı. Çocuk uyuduğunda ev işlerine de yardım ediyordu. Kardeşim yemeğini kendi yapıyordu. Bakıcı kadın saat 21’de odasına çekiliyordu.
Çocuk bakıcılığı da bir meslektir. Sözleşmeli, sigortalı, usulune uygun yapılmalıdır.

Bu yaz nisantasinda bir kafede oturdum yemek yiyordum. Karsimda da kalburüstü oldugu her halinden belli bir kadin, arkadasi, bebegi ve filipinli bakicisiyla oturuyorlardi.

Gözlerimle görmesem abartiyorlar derdim. Kadin bebegi fotograf cekmek icin aliyor, aglayinca bakiciya postaliyor. Bebek susunca alip fotografa devam, aglayinca yine bakiciya.

Bebek bir ara cisini yapti, kadin resmen kendi cocugundan igrenircesine “al al al sunu “ diye uzaktan tutarak bakicisina verdi. Kadin bezini degistirirken de bakamadi bile 😂😂

Hayretler icinde kaldim gercekten. Her duygunun körelecegine inanirdim da annelik icgudusunun bu hale gelebilecegine inanmazdim.

Bebek bir yük, bakicilar da köle olarak görülüyor bazi insanlar tarafindan.

Bu yaz nisantasinda bir kafede oturdum yemek yiyordum. Karsimda da kalburüstü oldugu her halinden belli bir kadin, arkadasi, bebegi ve filipinli bakicisiyla oturuyorlardi.

Gözlerimle görmesem abartiyorlar derdim. Kadin bebegi fotograf cekmek icin aliyor, aglayinca bakiciya postaliyor. Bebek susunca alip fotografa devam, aglayinca yine bakiciya.

Bebek bir ara cisini yapti, kadin resmen kendi cocugundan igrenircesine “al al al sunu “ diye uzaktan tutarak bakicisina verdi. Kadin bezini degistirirken de bakamadi bile 😂😂

Hayretler icinde kaldim gercekten. Her duygunun körelecegine inanirdim da annelik icgudusunun bu hale gelebilecegine inanmazdim.

instagramdaki çoğu anne de bu şekilde bence sadece dışarıya yansıtmıyorlar biz de bakınca ne mükemmel anne diye düşünüyoruz

Dünyanın en zor işi bakıcılık.
Üzerine gercek anlamda haklarınızı veren, kıymet bilen insanlara denk gelmeniz inanılmaz zordur.

Ablam senelerce bakıcılık yaptı.
Son işveren kocasi yüksek mühendis, kendisi bankada üst düzey yönetici. Lüks ev, araba üzerine yat alıp keyif yapıyor. Iki çocuğunu özel okula gönderiyor ancak kocasi ölmüş üniversitede cocuk okutan ablamın maaşından kirptigini kâr sayiyorlar. Nasil da vicdanları rahat yerler o paraları bilmem ki..
Seninki emek de onun ki degil mi?
Gecen sene aldigi maaş 2100
Tam Gün yemek yapma temizlik işi de ondaydı üstelik. Cocuklar okuldayken deli gibi ev isi yap.
Ütüleri tek başına yeter.

Millete anlata anlata memnuniyetlerini bitiremiyorlar. O bakici degil bizim ailemizden biriydi hep öyle gördük diyorlar ama maaşa gelince isin rengi değişiyor.
Niye o yesin ki biz daha çok yiyelim.

Bir de kaybetmek istemezler böylesini az maaşa köle. Hemen 3. Cocugu da yapıp kilitleyelim onunla büyüsün derler.

Benim bebeğim olunca ablami yanıma aldım bir sebeple kurtuldu.
Yine de ablam hala iyi aniyor ölümüne saf.

Ama günahtır. Ben öğretmen maaşımdan 2500 veriyorum. Hic bir sey beklemiyorum. Yapma diye rahatlatiyorum üstelik. Haa o yapar başka.

Ablam gibi birini bulamadıkları icin üzülüyorlar.
B.k bulursunuz diye haber yollayasim var.

Saçma bi kıyas. Sizin yaşadıklarınızın çoğunun sebebi sizsiniz. Şu yaşımda gayet profesyonel ve kurumsal bi şirkette onca senedir çalışmama rağmen insanlara duracağı yeri göstermediğim zaman hala tepeme binmeye çalışanlar oluyor. Yani bunlar olurken yaşınız kaç olursa olsun durup sorgulamanız gerekirdi. Ek olarak yıllarca evime temizliğe gelen pek çok insan oldu hepsi bin tane naz ve lütufla yaptı işini, çoğu yapması gereken işin yarısını bile yapmadan çıktı gitti. Bakıcı için görüşmelerim oldu öyle şartları oldu ki insanların sanki oxford mezunu istihdam edicem yok evinden alcakmışım evine bıracakmışım evde her gün et yemesi gerekirmiş sabah bilmem ne. Çok tuhaf tipler vardı yani değil çocuğunuzu çöpünüzü emanet edemezsiniz. Kısaca genellemeyin kimseyi.

O anne değil annecik 🙄

X