Banyodaki Kötü Koku Neden Olur, Nasıl Giderilir?

KadinlarKulubu

Portal Editör
İçerik Editörü
21 Ağustos 2011
5.187
594
Banyoda kötü kokunun neden kaynaklandığını bulmak, kesin çözüme ulaşmak için atlanmaması gereken bir adımdır.

Pis Su Giderlerinde / Borularda Tıkanıklıklar

Lavabo, klozet, küvet benzeri atık su giderlerinin tıkalı olması ve pis suların gerektiği gibi tahliye edilememesi, borularda biriken her türlü atık vb pisliğin banyo geneline kötü koku yaymasına neden olur. Kötü koku dışında banyo yaparken ya da lavaboda yüzünüzü yıkarken suyun yeterince hızlı gitmediğini veya su teknesinde biriktiğini fark ediyorsanız, yine bir tıkanıklığın söz konusu olduğunu anlayabilirsiniz.

Giderler niye tıkanır?

Pis su giderlerine tuvalet kağıdı, kağıt havlu veya diğer yabancı cisimlerin atılması, saç, deri gibi vücut kalıntılarının boruda birikmesi, yağ veya yağlı atıkların sık sık gidere dökülmesi, gider borularının eğimli olmaması, daire veya tüm apartmandaki tesisat yapısı veya hataları vb nedenler banyoda tıkanmaya neden olan faktörler arasındadır.

Marketlerde satılan tıkanıklık açıcı (lavabo açıcı, banyo açıcı diye bildiğimiz) kimyasal çözeltiler, tıkanıklık sorunu eğer fazla ilerlememişse, tıkalı boruyu açmakta işinize yarayabilir. Hemen giderden aşağı boca etmeden önce bu ürünlerin üzerindeki kullanma talimatlarını dikkate okuyun ve malzemeyi belirtildiği şekilde kullanın. Yanlış ya da gerektiğinden fazla kimyasal ürün kullanımı tesisata kalıcı şekilde zarar verebilir. Ayrıca bu ürünleri solumamaya özen gösterin. Bir diğer yöntemse banyodaki tıkanıklıklarda başvurulan en geleneksel araçlardan biri olan lavabo pompasını küçümsemeyin. Lavabo pompasının ortaya çıkardığı basınç ve vakum etkisinin, henüz ilerlememiş bir tıkanıklığı gidermesi gayet mümkün. Klozetlerde ise gider veya kanal açma sustası denilen, tıkanıklık açma tellerini deneyebilirsiniz.


Banyo zemininde yer alan yer süzgeçlerinin, sifon denilen bir su haznesi vardır. Eğer yer süzgecinden sık sık su akıtılmıyorsa, bu sifondaki su zamanla buharlaşır ve kötü kokular su engeline rastlamadıkları için banyoya doğru çıkarlar. Aynı mantık banyo küveti için de geçerlidir. Eğer küvet sık kullanılmıyorsa ya da bir arıza varsa, küvetin giderinin altında sürekli su bulunmadığı için kötü kokular etrafa yayılacaktır.

Yer süzgeciniz eski mi, kapaklı mı, kapaklıysa su haznesinde çatlak var mı, su gerektiği gibi burada kalıyor mu kontrol edin. Eğer zemindeki giderin kapağı yoksa bu gidere mutlaka su hazneli bir kapak taktırın. Küvetinizin giderini kontrol ettirin. Giderin altındaki su haznesinde su olmasına dikkat edin.


Diğer koku nedenleri ise;

Apartmanda dairelerin atık su borularından çatı üzerine kadar çıkan bir havalandırma borusu olmalıdır. Bu havalandırma uzantısı yoksa, uzantı kısaysa ya da tıkanmışsa kötü kokular banyoya dolacaktır.

Klozetin gidere bağlandığı yerde boşluk olmamalıdır.

Çamaşır makinesinin çıkışında boşluk olmamalı, çıkıştaki boşluklar silikonla kapatılmalıdır.

Banyo tesisatında gider hatları düz değil, eğimli olmalıdır.

Banyo tesisatında borularda çatlak ya da boruların birleşim yerlerinde boşluk olmamalı, borular sızıntı yapmamalıdır.

Alaturka tuvaletlerde kokunun içeri sızmasını önlemek için hela taşı ile atık su bağlantısı standart lastik contalı sifonlarla (ES) yapılmalıdır.

Apartmanın havalandırma boşluğundaki çöp, atık benzeri pislikler havalandırmadan banyoya kötü kokuların girmesine neden olabilir.

Bina rögarı hava almalıdır.

Lağım borularında kaçak olmamalıdır.Vivense İç Mimarı
Gözde Köylüoğlu
www.vivense.com
 

tagan

Üye
Kayıtlı Üye
2 Nisan 2014
32
5
genelde komşuların atıklarından geldiğini duymuştum mesela bazıları turşu sularını döküyorlarmış oda çok kötü kokuların meydana gelmesine yol açıyormuş bir arkadaşım anlattı apartmnda koku hiç gitmiyormuş..:KK1:
 

KadinlarKulubu

Portal Editör
İçerik Editörü
21 Ağustos 2011
5.187
594
genelde komşuların atıklarından geldiğini duymuştum mesela bazıları turşu sularını döküyorlarmış oda çok kötü kokuların meydana gelmesine yol açıyormuş bir arkadaşım anlattı apartmnda koku hiç gitmiyormuş..:KK1:

Merhaba,

Bu en kötüsü olmuş :KK1: Okuyucularımıza bu ihtimali de göz önünde bulundurmalarını belirtelim. :nazar: