Basimdan gecenler......

bu topicte, mevzu çalışan kadının adı olsun mu olmasın mı mevzusu değil bence..

insanların kendisine verdiği değeri, "insan" olduğu ve "değer görmeye layık olduğu" için değil de, üni mezunu, varklıklı olduğu için vermesi gerektiğine inanan bir kadın okuduk..

komşunun "ilkokul mezunu kızı" nasıl methedilirmiş.. kadının derdi bu.. kendisine ufak bir eleştiride bulunan kaynanın şöyle dediğini hayal eden bir kadın okuduk: tüküreyim senin diplomana.. kendisini eşi ve eşinin ailesi için "piyango" kelimesi ile tanımlayan bir kadını okuduk..

kadın, bu tür özellikleriyle (bir çoğu elinde değil, para vs gibi) değer bulmak istiyorsa, ego görünümü altında hakaretlerin en büyüğünü "kendi kendine" ediyordur..

insan, insan olduğu için değer görmek ister.. değer verdiği için değer bulmak ister..

Sen hissetmemiş olabilirsin ama açık seçik aşşağılama dolu bir yazı bence...

Hissetmemiş olabilirim.
Çünkü bütün bunları eşini aşağılamak için değil, varolanı anlatmak için yazdığını düşündüm.
Eşinin neler yapmadığı için bunları yaptığını anlatmak için..

bakın şurda o kadar net ki
'' komşunun ilkokul mezunu kızını övüyor ''

Bu da doğru. İçinde bulunduğu durum cok yanlış, muhatap olduğu insanlar da öyle ama aynen senin söylediğin gibi saygınlık statüden gelmemeli.

bence son derece haklı. kusura bakmayın ama yatarak bitmiyor o okullar üniversiteler. gece gündüz çalışıp çabalayıp alınteriyle bitiyor. yıllarca çalışarak geçiyor. kimse kimseye boş yere 3 katı maaş vermez. bir yanda keyfine düşkün sorumsuz eş, eşinin parasıyla hava atacak, diğer tarafta kadın evde işte çalışacak bir de hesap kitap yapacak. bence de olsa olsa piyango.

ister kızın ister kızmayın ama siz aynı durumda olsanız siz de kızarsınız ilkokul mezunuyla kıyaslanmayı. o kişi sağlık yada ailevi nedenlerle okuyamamıştır o ayrı, bir şey diyemem.

arkadaşım baştan biliyormuşsun eşinin maddi durumunu şimdi niye yakınıyosun eşinin maaşının yettiği kadar yer içer gezersin lüks değilde mütavazi bi evde oturursun benim param benim param demezsin neticede eşinizde kazandığı parayı başka kadınlarla yememiş aldığı maaşı ortak harcamışsınız sizde fazla alıyomuşsunuz madem mirastan önce kendi evinizi alsaydınız her insan ailesinde gördüğü lüksü rahatı eşinden görmeye bilir bide tam tersini düşünün eşiniz sizden çok üstün ve o sizi parasıyla ezmeye çalışıyo allah bebeyinize uzun ömür versin toplu bi miras geldi babamdan demişsiniz allah babanızın yattığı yeride cennet etsin nur içinde yatsın ( bacım okadar çok paran varsa şu mübarek günlerde bikaç garibanıda sevindir hem babanın adınada hayır yapmış olursun )

bence olay budur...güzel özet...

konu sahibinin kendini üstün görmesini bende hoş bulamdım hattaokurken boğuldum resmen ama bukadar sert bir yorum yaılması gerektiğinide düşünmüyorum ,olayalrın kime göre neye göre haksızsın diyebiliyrosunuz size göre haksız bana göre haklı,ve konu sahibinin nasıl bir yaşam tarzında çıkıp evlilikte ki anlattığı bir yaşam tarzına geçip az çok zorlandığınıda tahmin edebiliyorum ve hakta veriyorum işte evlenirken aşk sevgi ön planda oluyor malesef.ve annesinin üzerine ev almakla çok doğru bir karar verdiğini düşünüyorum çünkü miras babasından kalmış,he çalışıp alsalardı evi ozaman da annesinin üzerine yapsaydı işte orda size hak verebilridim

Off arkadaşım yeminle sonuna kadar okuyamadım
Yazın uzun olduğu için değil çok sinir bozucu olduğu için
Devamlı maddiyattan bahsedip durmuşsun
Yok benim işim,yok ailem,yok üniversitem,yok şu,yok bu
Valla buraya yazdığın gibi onların yanında da devamlı bundan bahsediyorsan kadın doğal olarak sana öyle davranmıştır.Kayınvalidenin yaptıkları hiç hoş değil ama senin anlatım tarzının da hoş olduğunu söyleyemeyeceğim.Ben aldım,ben verdim ,ben harcadım...
Bunları devamlı dillendirmen demek eşini üzerine çekmen demektir...

Konu sahibi eğitimine,mevkisine,işine,parasına çok fazla yer vermiş.
Eğer bakış açısı bu şekildeyse kendisine yapılan her hareketi eksik ya da yanlış görmesi çok muhtemel.
Çünkü kendisini her halükarda eşine,eşinin ailesine göre fazla onun deyimiyle piyango olarak görüyor.
Ama insanların kıymeti böyle şeylerle belli olmamalı.
Ben şunu gördüm kayınvalidenizle birbirinize savaş açmış gibisiniz.
Hep bi ben üstünüm,ben kazanıcam çabası...Yakıştıramadım.
Halimize çok şükür deyip mutlu olacağınıza oturup senin benim hesabına tutuşmuşsunuz.
Evi annenizin üzerine almanız dışında sizde de bir haklılık göremedim ben.
Önce bakış açınızı değiştirin.Eşinizi sevdiniz evlendiniz öyle değil mi?
Eğitimi,işi ve sahip olduğu her şeyle birlikte...

kesinlikle size katılıyorum kesinlikle olsa olsa bu bir piyangodur eşte alışmış rahatlığa bende diğer arkadaşalr gibi kendini üstün görmesinden rahatsız oldum,demişsin ki sizde aynı durumda ilkokul meuznuyla kıyaslansanız kızardınız şimdi empati kurdum eltimlerin arasında ve eşimin ailesinde ünv mezunu ve çalışan tek benim öyle bir durum olsa bende kızabilridim belki ama şuda var onalrın doğruları o ilkokul mezunu yaptıkalrıdır onlar öyle görmüştür etmiştir daha geçen gün görümcemin bana taş attığı laf var komşusu yeni glein almış işte nedesler yapıyormuş gelin tırnakalrını kes demişler kesmiş bana kimse istemediğim birşeyi zorla yapamaz işte o gelin öyle bir ortamda yetişmiştir kendi isteklerini dile getiremiyordur ama bana yada konu sahibindeki arkadaşa bunu yaptıramazlar fark bu bende kimseyi küçük görmüyorum sadece alışılmış hayatlar yaşam tarzları farklıdır.

Okuduğum ve kendin hakkında yaptığın yorumlara bakılırsa sen hakkını yedirecek bir arkadaşa pek benzemiyorsun..

Kayınvaliden veya eşin mazallah sana bir laf edecek olsa cevabı şak diye yapıştırıverirsin alimallah..

Eşinle evlenmende en önemli şeyin aşk ve sevgi olduğunu yazmışsın,sanırım annenin aldığı ve kendi üzerine yaptığı ev bu aşka dahil değilmiş..

Kayınvaliden sana sadece eve para getiren bir gerizekalı olarak bakıyorsa (tamamen senin ifaden),seni ilkokul mezunu kızlarla kıyaslıyorsa,eşin senden daha az kazanıyorsa,evin bütün yükü sendeyse,o kadar diplomaya rağmen saygı göremiyorsan,alacağınız arabaya kadar fikrin çiğneniyorsa..

Açıkçası bu kadar çile(!) çekiyorsan boşanırsın,tenezzül etmezsin olur biter canım..

Gelinini çekemeyen kaynanalardan nefret ediyorumm
Güzelce anlaşmak varkenn fesatlık niyee

Sanırım hamileliğin vermiş olduğu hassaslıkla bu kadar çok şeyi yazdın buraya.
eşinle aranda bu tarz konuşmalar yada kavgalar olduğundan pek bahsetmemişsin sadece bir kere olmuş.
ha tabi ki hoş değil yaşananlar belki kayınvaliden senin aileni veya sizin maddi durumunuzu çekememiştir.
eh bir oğlu var onuda kendi olduğun yere götürmüşsün. hangi anne susar hiç biri hatta daha kötüsünü biliyorum ben.
sen al başını ellerinin arasına düşün.
ben eşim ve bebeğim için nasıl bir eş nasıl bir anne olmalıyım. asla gurura kibire kapılma. bilki senin, annenin veya eşinin kimin olursa olsun evmiş arabaymış katmış yatmış.... biz bekçileriyiz asla sahibi değiliz. allah rahmet eylesin bak gözünün önünde canın baban var insan bu dünyadan maalesef eli boş gidiyor. huzur mutluluk için çabala. ne kadar okursan hangi mevkide olursan ol bak sende bir ilkokul mezunu gibi eş ve annesin.
asla bana alınma sana kibir yaptığın yerleri söylüyorum. ha onlarda da haksızlık var ama bazen iki tarafta birbirini incitmek için bir inada geliyor. yapma boşver eşinle ne varsa içinde konuş çözmeye çalış.

konu sahibinin başından geçenleri objektif yargılayabılmemız için her ıkı tarafı da tüm özellikleriyle anlatmış.eşinin kendinden az maaş almasnın sebebini okudgu okul ve ing ile alakalı oldgunu belirtmiş.o yuzden yuksek bir maaşı olmadgnı belirtmiş.kendi ailesinin maddi durumunun iyi eşinin ailesinin düşük gelirli oldgunu soyleyerek onunla ewlenme kararı alırkenonun için sadece sewginin aşkın öenmli oldgunu ,maddi konuda fedakarlık yaptgını belirtmek istemiş..kaynanasının ilkokul mezunu bi kızı övdüğünü soylemiş,çünkü daha üst statüde olmasına ragmen kaynanasından yeşil bir ışık görememiş..
ayrıca;
aşağılma oldgunu düşünseniz bile saldırırcasına yorum yapmanızı çok yanlş buluorm.bayan şuan hamile ve yeterınce gergin aile hayatında..bizden yargı değil kendinizce yol göstermenizi istemiş..

smurf öcelikle bebeginin sağlıkla huzurla kucagına almanı dilerim.ben seni çok iyi anlıorum.sen herşeyinle fedakarlık yapmmşsn,karşılıgı olumsuz yönde olmuş.eşinle umarım sorunlarınız düzelir,ve bebegınızı mutlu bir ailede buyutrsunuz.kayınvalıden için harıka bi susturucu olmuş ev konusu tebrık ederm.sana hamile kalman için kullanılan tabirden belli ki seviyesiz insanlar.onlar için eşinle aranı bozma ve soylenenlere olabldgnce kulak tıka derim.tabi eşin bu yapılanların farkındaysa.zaten artık çok şey soyleyeceklerını sanmıorum ama...onlar yokmuş gbi davran derim

canım öncelikle aldığın kararı sonuna kadar desteklediğimi belirtmek isterim...
sadece böle bana göre belirsizlikler olan evlilik için keşke bebek düşüncesini biraz
daha sonraya alsaydın..elbette bildiğin bişi vardır..
arkadaşlar lütfen ya yazıdaki gb kv.seviyesi açık değil mi
yapsınlar ezsinler,ve gelin sussun..
kendini övmesi gayet normal o herşeyi çok bilen kv.
en ufak bişeyde herşeyi övebiliyorsa...
kendinni aslaa unutma ve başkları için kendini unutturma..
canımm haytta mutlulukla Rabbim en hayırlı olanı versin
senin ve küçük meleğin için...

Ben konu sahıbı arkadasın yanlıs anlasıldıgını dusunuyorum.
Evet, maddı durumunu ve egıtımını on planda tutmus.
Fakat bunları anlatmasındakı tek neden bence; olayları daha ıyı analız edebılmemızı saglaması ıcındı.

Zıra bu nıtelıklerı es gececek olsaydı, belkı farklı anlamlar cıkabılırdı ortaya.

ınsan bır emek verıyorsa, bazı nıtelıklerı daha fazla ıse karsısındakınden, ıster ıstemez bıraz sımartılmayı beklıyor.
Bence bu beklentısınde haklı da.
Tamam, eıgıtım ınsan olmak demek degıldır, tamam parası olan ılla saygıyı hak edecekı degıldır.
Ama kabul edılmelı kı, bunlar bır olcuttur. 'Ye kurkum ye' meselesıdır.

Kucumseyerek yazdıgım akıllara gelmesın, fakat sımdı bır copcuye hıtap edıs sekılınız ıle, bır doktora hıtap edıs seklınız bır olur mu?
Kım ne dusunur bılemem ama, eger ben esımden egıtım olarak ustun ısem, maddıyat olarak daha ıyıysem, bunları da gectım,
eve esımden daha fazla katkım var ıse, karsımda kul kole olunsun ıstemem ama, esımın aılesının bunları goz ardı etmemesını ısterım.
Baslarına tac etsınle de demıyorum ama, laf sokmamaları yeterlı olur zaten.

Bence çooook iyi yapmış arkadaş..

Kayınvalidesinin yaptığı saygısızca yorumlar karşısında bile terbiyesini korumuş..

Yıllarca eve baksın didinsin ama kocası biraz fazla maaş aldığında ise beyefendi hemen baş kaldırsın..

Bu kız sesini çıkartmıyordu yıllarca evi geçindirirken..

Bu devirde paranı saklayacaksın arkadaşım, eşin bile olsa bu böyle.1000 alıyorsan - 700 alıyolırum diyeceksin..300 ü kenara koyacaksın..Başka türlü olmuyor..Erkekler bi garip olmuşlar artık, eskiden bu böyle değildi..

Yani arkadaş maddi durumunu ve eğitimini fazla dile getirmiş olabilir ama anlattıklarından yola çıkarak '' gerçek '' olan birşeyi dile getirdiğini kolayca anlayabiliriz..

Açıkça görülüyor ki eşinin ailesi ile arasında maddi ve kültürel olarak baya bir fark var..

Ayrıca bu durumu sorun yapsaydı eşi ile evlenmezdi diye düşünüyorum..

Belki de olayı tüm çıplaklığı ile anlatabilmek için bu şekilde detaylı açıklama yaptı..Ki ben şahsımca böyle olduğunu düşünüyorum..

Ayrıca arkadaş kendi özelliklerinden istediği kadar bahsedebilir çalışmış, didinmiş bir yerlere gelmiş..Diploma evde yatarak alınmıyor...

Çok iyi bir üniversiteden mezun olsan göğsünü gere gere gurur duyarak söylemezmisin bunu ?

Yani arkadaşın nitelikli olması ve bunu dile getirmesi beni gerçekten hiç rahatsız etmiyor..Hiç bi saldırma, hakaret etme hissi uyanmıyor içimde nedense..Aksine hiç tanımadığım bir insan için mutlu bile olabiliyorum..

Hem baksana kayınvalidesi kendi oğlunu nasıl övüyor..Ahhh bide bu kayınvalidenin oğlu arkadaş gibi bir eğitime ve işe sahip olsa idi ben o arkadaşın neler çekeceğini,ne hakaretler işiteceğini düşünmek bile istemiyorum..

" sen de kicini sisriyorsun, bir karnini sisiremedin, senin ve esinin agzina si..cagim." bu da nedemek yahu?? Söylenecek laf mı bu ? Hanginiz kabul eder bu lafı ??

Eğitimini, parasını, ne kadar kazandığını biraz fazla vurgulamış; o bana itici geldi ama konunun geneli olarak baktığımda haklı?

Evini annesinin üstüne yapmasaydı oğlumun evi diyeceklerdi vs vs.

aynısını yazacaktım arkadaşım.sürekli ben benim param eğitimim maaşım...bunlar itici.yoksa kız haklı

evi dizip,kirayı ödemişsiniz
mutfak masrafları da size ait
neden evlendiniz ki o zaman.cidden merak ettim
olayın buralara geleceği de belliymiş

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…