Basra'nın Başarı Öyküsü 12 Kilo Verdi

basra

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
5 Aralık 2009
53
0
merabalar

ben 15 yaşında bir kızım.Diyetisyenlerin,şok diyetlerin,televizyonların bizi nasıl kandırdığını fark ettim.Hiçbir şekilde diyet yapmadığımı belirtmek isterim.kandırmaca derken ne demek istediğimi size anlatayım:bize geçici bir yemek programı veriyorlar yemek yememizi düzenliyorlar bizi bir çok yönden kısıtlıyorlar ve de en sonunda zar zor da olsa o programa uyuyoruz ya sonrası?Beyin kısıtlandığı için vücuda daha çok yemek depolamak istiyor.sonrası malum zaten ne verdiysen geri alıyosun yoyo diyetleri hepsinin sonu geri dönen yağlarlar.Belki de kendimizden daha çok nefret ediyoruz
.Belki de aldığımız her kiloyla umutsuzluk ve mutsuzluk içinde batıyoruz.

bende aynısını yaşadım diyetisyenin diyetiyle 10 kilo verip 17 kilo geri aldım aynaya bakamadım...alışverişi gitmeye utandım...kabinde pantolonun düğmesini kapatmaya çalışırken bir büyüğü yok mu diye bağırmaktan utandım...en sonunda bakımsız kilolu ve en önemlisi özgüvensiz birine dönüştüm...bu yüzden diyetlerin hepsini sildim kafamdan ve kendimi silkelendim ...dedim ki kendi kendime basra kilo vermek için ne lazım?

az yemek lazım

peki kimler az yer?

beynine kısıtlama sinyali vermemiş olanlar yani yemeği depolamak için değil zevk için yiyenler,yemege saldırmayıp her kaşıkta yavaş yavaş tadına varanlar.

ve bunu denedim... her şeyi yiyebilirsniz yalnızca tadını almaya çalışın ilk defa yiyormuş gibi yavaş yavaş yiyin ...ve asla ama asla az yemeliyim diye düşünmeyin.çünkü yıllarca böyle düşündünüz yemeği artık yapılacak bir iş gibi görmeye başladınız yemekteki kontrolü ele alma çalıştıkça o sizi yendi yemekle savaşmayın onun dostu olun onu sevin çünkü size kilo aldıran yemekler değil.kısıtlama...

şu an çoğunuzun aklından şu geçiyor olmalı:

ama ben kendimi kısıtlamazsam daha çok saldırırım daha çok kilo alırım bunu yapamam.

ben de size şöyle bir garanti vereyim bunu yapsanız da yapmasanızda kilo alıcaktınız ne değişti? en azından yemekten tad aldınız yavaş yavaş yemeği severek yerseniz doyma hissi size kendiliğinden gelir ve o an geldiğinde kendiniz bile şaşıracaksnız ama burda unutmamamız gereken bir şey var çoğumuz yemeği tamamen bitirmeden bırakamaz. bütün yemeği depolamak ister ve doygunluk hissine rağmen bırakmaz.işte bu yememeliyim dürtüsüdür. şöyle bir şey söyliyeyim yememeliyim dedikçe daha çok yersiniz.bu yüzden unutun artık kilo vermeyi tamamen unutun yalnızca yemeklerin tadına varın istiyorsanız tencerenin tamamını yiyin. zaten vücut artık kıtlıkta olmadığını anlayınca yavaş yavaş bütün hırsı geçiyor doyunca bırakıyor. ve artık yemek yemek hiç takılmıyor insanın kafasına ve kilo veriyorsunuz...

ben bu şekilde12 ayda 12 kilo verdim hala da vermeye devam ediyorum yavaş olması önemli değil çünkü özel bir şey yapmıyorsunuz ve bu yüzden kilo verip vermemek çok umrunuzda olmuyor her istediğimi yiyorum. ve kesinlikle özgüvenim yerine geldi..

sorusu olanlara yardım etmekten zevk duyarım:KK3: HAE

Son düzenleme:
haklısın. 'yememelıyım' dedıkce durum 'yemek yada yememek' halıne gelıyor. bız kıstıkça dolayısıyla bı süre sonra 'yemek' kısmı daha cazıp gelıyor ve veremıyoruz ya da verdığımızı fazlasıyla gerı alıyoruz..

teşekkürler cevizlikek:)

bunu fark etmene çok sevindim ozlmm91zaten bu başlığı açma sebebim buydu insanlar bunu fark etmeli:))

tebrikler canım bende 17 yaşındayım 3 ayda 12,5 kilo verdim dediğin gibi herşeyden yedim yeri geldi baklava yedim yeri geldi cips börek tabi cips kaçamaktı ama kaçamaksızda olmazdı ama ben tabağıma az alarak yedim ölçülü bir şekilde geçenlerde kısır vardı tabağıma çok koydum misafirler vardı onlarada çok koyuldu ben yavaş yavaş yarısını yiyesiye kadar millet tabaklarını bitirdi bende anne yemicem dedim babama verdim yani doydum azıcıktı doydum yani olmaz diye bişey yok isteyince herşey oluyor

"dingin savaşçı" diye bir kitap vardı geçenlerde okumuştum orda da yiyeceklerin tadına vararak adeta meditasyon yaparak yiyordu az yiyerek hem doyuyorduhem de ruh dinginliğini sağlıyordu... iyi fikir, teşekkürler :KK66:

tamamen aynı fikirdeyim. ben de sadece yavaş yiyerek 8 ay gibi bi sürede 10 kilo verdim. ve şimdi gecmişi düşününce ne kadar hızlı ve ne kadar fazla yediğimi anlıyorum. resmen oburmuşum :) tebrik ederim .benim durdu vermem senin durmaz inş :)

basra arkadaşım şimdi neler yapıyorsun.gün içinde yediklerini falan yazarmısın.

işte akıllı bir genç. sizi tebrik ederim. tüm bunları bu yaşta fark etmeniz çok güzel. diyet konu başlığında bir dolu yanlış öğütler verilmiş, atıp tutmuşlar... öğlenleri sadece kahve ve bisküvi yediğinden, akşamları da nasıl meyve ile"geçiştirdiğinden???" vs. bahsetmişler.
böyle beslenme olmaz.
her şeyin başı sağlık. sizin yaptığınız gibi bu işin kendine özgü, insancıl ve mantıklı felsefesini kurabilmek çok önemli. yoksa elimizde bir dolu diyet listesiyle mutsuz ve uyumsuz insanlar olmamızı mı istiyor birileri. bunun üzerinden bir dolu para kazanan insanlar olmalı o halde. başta diyetisyenler, estetik cerrahlar, koca bir kozmetik ve zayıflama ürünleri sektörü....
genç insan sporu seven, kanı durmadan kaynayan, annesine ev işlerinde yardımcı olmak için ondan önce davranan insan olmalı bana göre. oysaki 13-14 yaşında genç kızlar nette diyet listeleri peşinde. annesi bir bardak su getir dese ııııhh diyenleri biliyorum.
her şey sadece bize ait olan aklı kullanmakla ve edinilen her bilgiyi sorgulamakla başlar.
sorgulayan ve hayatını bu yönde düzenleyebilen bir genç olarak tekrar tebrik ediyorum sizi.

Son düzenleme:
işte akıllı bir genç. sizi tebrik ederim. tüm bunları bu yaşta fark etmeniz çok güzel. diyet konu başlığında bir dolu yanlış öğütler verilmiş, atıp tutmuşlar... öğlenleri sadece kahve ve bisküvi yediğinden, akşamları da nasıl meyve ile"geçiştirdiğinden???" vs. bahsetmişler.
böyle beslenme olmaz.
her şeyin başı sağlık. sizin yaptığınız gibi bu işin kendine özgü, insancıl ve mantıklı felsefesini kurabilmek çok önemli. yoksa elimizde bir dolu diyet listesiyle mutsuz ve uyumsuz insanlar olmamızı mı istiyor birileri. bunun üzerinden bir dolu para kazanan insanlar olmalı o halde. başta diyetisyenler, estetik cerrahlar, koca bir kozmetik ve zayıflama ürünleri sektörü....
genç insan sporu seven, kanı durmadan kaynayan, annesine ev işlerinde yardımcı olmak için ondan önce davranan insan olmalı bana göre. oysaki 13-14 yaşında genç kızlar nette diyet listeleri peşinde. annesi bir bardak su getir dese ııııhh diyenleri biliyorum.
her şey sadece bize ait olan aklı kullanmakla ve edinilen her bilgiyi sorgulamakla başlar.
sorgulayan ve hayatını bu yönde düzenleyebilen bir genç olarak tekrar tebrik ediyorum sizi.
imzamı atıyorum yazdıklarınızın altına:KK34:

X