Bebeğim 13 aylık sadece beni emiyor neler yapabilirim ?

halacocuksun

Kullanıcı üyeliğini pasifleştirmiştir.
Üyelik İptali
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
26 Temmuz 2015
6.661
9.339
Merhaba arkadaşlar artık başvurumu yapıp çalışmaya başlamak istiyorum alım varmış nasip olur mu bilmiyorum ama başvurayim diyorum ama iste şöyle bir sıkıntım var bebeğim 13 aylık ve sadece beni emiyor o kadar çok uğraşıyorum ki acta bıraktım devam sütü hatta kendi sagdigim sütü dahi içmiyor neler neler yaptım yok yemiyor ( hatta dışarda isim vardı görümcem bakmıştı o kadar aç kalmış ama yememiş birşey ben gelince sürekli beni emdi ) çocuk 4 çay kaşığı zorla oda tarhana çorbası oda neye yetecek neticede, su içiyor beni emiyor hayır sutumde çok gelmiyor zaten yavrum birde hasta oldu zaten zayıftı iyice zayıfladı ...şimdi halsizlik var sadece üstünde sürekli beni emiyor ..ben ise basvurucam gece nobetli sağlık calisanayim ..nasıl yapicam bu işi bilmiyorum ...hani doktora ispat edip rapor alınır mı maaşı az versinler umrumda değil evimi yakında yaparım emzirip gelirim vs ne bileyim ya işte neler yapabilirim ..hukuki yollardan ...hani maddi açıdan rahatlayacagiz çalışırsam çokta istiyorum evde sıkıldım dediğim gibi bebeğim aff afff napicam ben ..neler yapabilirim bir fikir verin ..alımlar geçecek başvurmasam iki arada derede kaldım ...başvursam bana uygun pozisyon en azından bebeğim ek gıdayi güzelce yemeye başlayıp beni bırakıncaya kadar gece nobetsiz çalışma ihtimalim var mı ...ilk kızımda 2 yaşına kadar tek lokma tek gıda yemedi hep beni emdi çok uğraşmıştım ama onun kilosu iyiydi yani tombisti ..ama beni bırakıncaya çalışmaya baslayabilmistim ancak şimdi napicam ben :KK43: benim bebeler böyle oluyor

Belki bir bilgisi olan bir fikri olan vardır diye konu açayım dedim .

Bebeğiniz ek gıda almıyor mu doğru mu anladım 😳 Bu çok yanlış ve sıkıntılı bir durum değil mi ? Ona şu an anne sütü zaten yetmez zayıflamaya devam eder büyük ihtimalle. 2 yaşına kadar yememeyi hele hiç anlamadım 😳 Böyle bir şey ilk defa duyuyorum. Eminim çok uğraşmışsınızdır ama bunun üstüne biraz daha mı düşseniz acaba ? Lezzetli şeyleri parmağınızla ağzına falan sürseniz belki öyle öyle alışır yani şaşırdım ve üzüldüm

Benim kizim 14 aylik. Corba, püre tarzi seyleri yemiyor daha dogrusu kasikla verilmesini istemiyor. Kendi yiyebilecegi seyleri tabakla onune koyuyorum eliyle yiyor. Makarna, patates, kofte gibi. Her cocuk corba sevmiyor.
Belki sizin cocugunuz da oyle sever bi deneyin derim.

Normalde bebeğin 24 .ayına kadar gece nöbeti tutulmuyor yani kamu da o şekilde ama özelde de aynıdır sanırım .

Beslenme konusuna gelince 13 aylık bebek annenin sütü ile beslenmesi mümkün değil acaba kesseniz fayda olur mu? Bir yerden sonra mecbur yiyecek

Bebeğiniz ek gıda almıyor mu doğru mu anladım 😳 Bu çok yanlış ve sıkıntılı bir durum değil mi ? Ona şu an anne sütü zaten yetmez zayıflamaya devam eder büyük ihtimalle. 2 yaşına kadar yememeyi hele hiç anlamadım 😳 Böyle bir şey ilk defa duyuyorum. Eminim çok uğraşmışsınızdır ama bunun üstüne biraz daha mı düşseniz acaba ? Lezzetli şeyleri parmağınızla ağzına falan sürseniz belki öyle öyle alışır yani şaşırdım ve üzüldüm
Diğer kızımda öyleydi çok ugrasiyorum yutmada problemi yok çiğneyip tukuruyor mesela bazen ..yani diğer kızım ock tombisti hatta ama yemiyordu ama çok fazla emiyordu bu kızım hem yemiyor hem beni az emiyor o yüzden zayıf :KK43:

Benim kizim 14 aylik. Corba, püre tarzi seyleri yemiyor daha dogrusu kasikla verilmesini istemiyor. Kendi yiyebilecegi seyleri tabakla onune koyuyorum eliyle yiyor. Makarna, patates, kofte gibi. Her cocuk corba sevmiyor.
Belki sizin cocugunuz da oyle sever bi deneyin derim.
Evet bu inanılmaz doğru birşey ben oğlum bir kere muzu ezip te yediremedim veya bi elma rende yapamadım çünkü püre asla istemedi

Benim oglum da emmeye cok duskundu. Hicbir sey yemek istemiyordu. Aylarca denemedigim yontem kalmadi. Ama inat ederek az da olsa ek gida verebildim. Parmak gidalari eline verin kendisi oynayarak yesin, pankek yapin mesela kendi yesin, sevdigi meyveler illa ki vardir. Her ogunde zorluk cikaran oglumu 21 aylikken sutten kestim ve bunca ay kendime de ona da bosuna eziyet ettigimi anladim. Tek sorun cok emmesiymis. Doktorumuz da kesmemi onermisti zaten. Kizinizin gelisimi sekteye ugruyorsa anne sutunde diretmemek gerekiyordur belki. Doktorunuz ne diyor bu konuda?

Diğer kızımda öyleydi çok ugrasiyorum yutmada problemi yok çiğneyip tukuruyor mesela bazen ..yani diğer kızım ock tombisti hatta ama yemiyordu ama çok fazla emiyordu bu kızım hem yemiyor hem beni az emiyor o yüzden zayıf :KK43:
Bence pankek tarzı şeyleri deneyin önüne koyun onu çok rahat yiyorlar. Çoğu şeyi yutamayan kızım bile rahat yutuyor

Yani calissasjizda calismasanizda 13 aylik bebeğin artik biraz ek gida tujetmesi gerekiyor. Sadece anne sütü onun için yeterli değil. Kizinizda sütü kestikten sonrs yemek yemeye basladiysa eğer bebisi de mi sutten kesseniz acaba
Onuda düşündüm çünkü diğer kızımı sütten kesince yemek yemeye başlamıştı ama o büyüktü işte anlıyordu beni kızım süt bitmiş demiştim tamam anne demişti .

Kan tahlili yaptirdiniz mi? Demir eksikliginde istahsizlik olabiliyor. Ya da belki reflusu vardir.

Hayır ne alakası var 🙄 anne sütü bir süre sonra sadece vitamin ilacına dönüyor kızınız şuan 3 öğün yiyor olmalı. Sizin vücut ne kadar süt üretiyor da 13 aylık çocuk çok emse ne kadar karnı koyacak birde kg aldıracak ?

13 aylık çocuğun sadece anne sütüyle yeterli beslenmesi mümkün değil. Nasıl emziririm diye değil nasıl beslerim diye düşünmelisiniz.

Diğer çocuğunuz da aynı şekilde sıkıntı çıkardıysa sorun sizde olabilir sanki. Yanlış bir şey yapıyor olabilirsiniz ek gıdaya geçerken.
Her türlü şeyi denedim bazı şeyler genelleniyor sağlıkta ama esasen öyle değil mesela 37 derece ateş olarak bile kabul edilmezken ..37 derecede havale geçiren çocuk tanıyorum ...ilk kızım dediğim gibi çok tombisti kan değerleri yerindeydi.

Çok ilginç bir konu 6 aylık olduktan sonra genelde ek gıdaya geçilmeli çocuk 13 aylık doktora gidilmesi gerekiyor
Bir de sadece çorba çocuk için ne kadar verimli?
Bu çocuğun çiğnemesi falan nasıl gelişecek yutması falan....

şuan tek sorun iş mi?
çorbadan bebek ne kadar yararlanıyor sadece anne sütü

çorbadan bebek ne kadar yararlanıyor?
Ya anne sütü dışındaki diğer yiyecekleri reddetmesinin altında başka durum da olabilir ya da sizin bilinçsizliğiniz söz konusu.

işten önce doktora gitmeyi düşünseniz iyi olur
Doktor size gerekli tavsiyeleri verecektir ek gıdaya geçiş için klavuzlar var

Himm demirine bir baktirayim olmadı ..olabilir belkide teşekkürler
Evet baktirin mutlaka. Bizim 15. Ay kontrolunde kan tahlili yapacakti doktoru. Pandemiden dolayi erteledik doktor kontrolunu. Malesef geciktirdigimiz kontrolde demir eksikligi cikti. Cok pisman olmustum erteledigime.

Her türlü şeyi denedim bazı şeyler genelleniyor sağlıkta ama esasen öyle değil mesela 37 derece ateş olarak bile kabul edilmezken ..37 derecede havale geçiren çocuk tanıyorum ...ilk kızım dediğim gibi çok tombisti kan değerleri yerindeydi.
Bebeklerin tombiş olması sağlıklı olduğu anlamına gelmez ki. Anne sütünün bahsettiğiniz yaşlardaki çocuklara yetmesi, dengeli ve sağlıklı beslemesi mümkün değil. Bunu genelleyebiliriz. Anne sütü ilk 6 ay temel gıdadır sonrasında yavaş yavaş ek gıda durumuna geçer. Ana besin olarak anne sütünün beslemesi mümkün değil. Üç öğün normal gıdayla beslenip ara öğünlerde emmesi lazım.

Hayır ne alakası var 🙄 anne sütü bir süre sonra sadece vitamin ilacına dönüyor kızınız şuan 3 öğün yiyor olmalı. Sizin vücut ne kadar süt üretiyor da 13 aylık çocuk çok emse ne kadar karnı koyacak birde kg aldıracak ?
Bakın diğer kızım diyorum size 2 yaşına kadar dedim ama 2.5 yaşına kadar sadece ve sadece beni emdi ve çok tombisti ..komşularım fazla yemek yedirme diyordu biliyorum anormal bir durum ama boyle yani ... Olmadı kızımın büyümesini bekleyeceğim bu alımda tercih yapmayacağım benim için zor olacak ama bir yolu varsa uygulayım dedim sadece ...sürekli pes etmeden bir seyler hazırlıyorum ama misal 2 çimcik ancak ya yiyor yada yemiyor tukuruyor.. çok üzülüyorum artık diğer kızım tombiş en üst sinirdaydi kilosu onu kabullenmistim ama bu zayıf :KK43:

X