Bebeğim Tembel mi?

ben daha cok size yazmak istedim, kizim 14 aylik yurudu 3 yasinda da konusamiyordu.fiziksel gelisimi iyiydi. o yuzden insanlar daha da bir sasiriyordu buyuk zannediyorlardi. ben de cok dertleniyordum bir cok seyi arkadaslarindan gec yapti,arkadas edinmedi 4 yas bitene kadar. akici konusmasi 5 yasini buldu. ayni zamanda okumayi da ogrendi kendisi ki en cok buna sasiririm. ben ona yatarken 6 yasina kadar kitap okudum her gun.hiperaktif belirtileri de gosteriyordu. yasina uygun legolar puzzle lar gezme tozma jimnastik yuzme, satranc, dikkat gelistirme setleri neler neler yaptik. cunku surekli hareket halindeydi.amacsizca kosardi evde.su an 1. sinifta sinifta da iyiler arasinda, hic bir problemi yok.siz anne olarak zihinsel gelisimini farkedersiniz, cevrede olan biteni anliyor ve ogreniyorsa sıkıntı yoktur. kendi durumumuzu ornek olarak yazdim. ailelerin bu endiselerinden yararlanip maddi kazanc saglamaya calisan cok uzman var.uyarmak istedim. siz ilgilendiginiz surece o gelisecek.bir de iyi bir anaokuku secmenizi tavsiye ederim.aksama kadar masa basinda kagit boyama yaptirip vakit oldurenler degil.gercekten cocuklarin rahat hareket ettikleri spor sanat dersleri olan anaokullari buyuk fayda sagliyor.
Cnm benim oğlumda çok hareketli.
Oğlum şuan 20 aylık.

Acaba hangi kitaplardan okumam lazım?
Önerdiğiniz bir kaç kitap var mı?

Merhaba aynı şeyleri yaşadım inanın hatta benim kızım zayıf bir bebek , hiç emekleme diye yürümesi de 14 aylıkken oturdu .
Çok fazla söyleyen oldu ama ayni sizinde söylediğiniz gibi her bebek farklı , su an kızım 1.5 yaşında ve çok hareketli hiçbir sorun yok çok şükür boşuna üzmüşum kendimi sizde üzülmeyin lütfen .

3,5 aylikken sirt ustunden yan donebiliyordu, 4 ayin sonunda yuvarlanmayi ogrendi ama mesela sirt ustu basinj tutabilmesi 3. Ayin sonunda olabildi.

Annelik basli basina stres, onu yapti bunu yapmadi derken sanki hic yapmayacak gibi geliyor... cocuklar deniyor cebe atiyor ve sonra enerjisini baska seylere harciyor anladigim...

Her cocuk farkli gercekten. Herbirinin uzmanlik alani farkli:)

Benim oglum surunmeye basladi 7. Ayda ama emeklemiyordu hic emeklemeyecek sandim umudumu yitirdim resmen bi gun bi baktim pitir pitir emekledi koltuga tutunup ayaga kalkti ve siralamaya basladi. Bu ucunu de bir anda yapti :)

Teşekkür ederim inşallah öyle olur :)

Oturuyor ama desteksiz duramıyor. Yani ayaklarını tutup oturuyor ama öne doğru eğiliyor. Kafası da biraz büyük :)

Hiç sormayın diş çıkarıyor çok acısı var. İki tane çıktı diğerleri de üst üste çıkıyor. Yavrum çok canı yanıyor.
Bazi cocuklar yuz ustu yatmayi sevmez. Hemen sirt ustune donerler, engel olursaniz aglarlar. Ancak, yüz üstü oynamaları sırt boyun göğüs ve kol kaslarının gelişimi açısından önemli. Yüz üstü yatırıp göğsünün altına minik bir yastık koyup önüne de sevdiği bir oyuncak veya ayna koyup oyun oynayın. Az az alıştırmaya çalışın.

Diger konu eğer siz arkasından desteklemeden oturabiliyorsa bağımsız oturuyor demektir. anladığım kadarıyla sizin bebeğiniz bunu başarıyor. Bir bebeğin 9 aylık olana kadar bağımsız oturmayi başarabilmesi gerekir. 9 aylık olduğunda hala bağımsız oturamıyorsa doktora gitmelisiniz.

Son olarak dönmeyi öğrenmiş ama yüz üstü yatmayı sevmediği için dönmüyor diye düşündüm. Ancak, eskiden yaptığı başka hareketleri de yapmayı bırakırsa mesela alkış, oturmak vs gibi o zaman da doktora gidilmesi çok önemli.

Teşekkür ederim inşallah öyle olur :)

Oturuyor ama desteksiz duramıyor. Yani ayaklarını tutup oturuyor ama öne doğru eğiliyor. Kafası da biraz büyük :)

Hiç sormayın diş çıkarıyor çok acısı var. İki tane çıktı diğerleri de üst üste çıkıyor. Yavrum çok canı yanıyor.
Etrafta çok görüyorum bebeklerin çoğunun kafası buyuk. Neden acaba. Merak etmeyin bnmkide aynı öne doğru eğiliyor otururken

Etrafta çok görüyorum bebeklerin çoğunun kafası buyuk. Neden acaba. Merak etmeyin bnmkide aynı öne doğru eğiliyor otururken
Anatomik olarak doğduklarında bedenlerinin yüzde kırk civarı kafadan oluşuyor, vücudu büyüdükçe bu oran düşüyor.
Ağırlıktan dolayı tutmaları zorlaşıyor.
Ben iki bebeğimi de doğdukları andan itibaren reflü yatağında ben yanlarındayken yüzüstü yatırıp, öyle uyuttum.
Bu sayede hep kafalarını dimdik tutabildiler, kustukları anda daha 2 haftalıkken kendilerini kaldırıp az aşağı inip, kafalarını çevirip kurtarabildiler.
Önemli kısım, sizin gözetiminizde iken bebekleri yüzüstü yatırmak kol ve baş kasları gelişimi için.
Büyüm bebeğim hem yüzüstü yatma hem de oyum halısı takviyesiyle 1 aylıkken dönmeye başladı bu sayede, 2 aylıkken döne döne tur atıyordu, kafasını dimdik tutabiliyordu.
4 buçukta da komple emekledi zaten.

Akisina birakin tabi ki anlattiklarinzda ben bir sorun gormedim bebekle ilgili. Her bebek ayni aylarda emekleyecek diye birsey yok.

Benim oğlum 4-5 aylıkken bır kac kere dondu ve bır daha donmedı. Once doktor tercıh etmıyor dedı daha sonra tekrar goturduk ,8.aya kadar dönmezse bır problem aramalıyız dedı. Ben baya stres olmuştum böyle dedıgı ıcın .

7.5 aylıkke dönmeye başladı ama genede fır fır fır donmedı ne yalan soylıyım. 9 aylıkken emekledı 10.5 aylıkken yurumeye başladı .suanda 1 yasında cok hareketlı .Ben 7.aya kadar koltukta bırakırdım kesınlıkle dusmezdı tembellıgın bu kadarı oyle dusun. Ben bır sorun olduğunu düşünmüyorum ama dr goturmeyı düşünmüyor musun? Onlar ne dıyor?

Buarada ben 7 aylıkken oturtmaya başlamıştım onun oncesınde cok oturtmadım kalçası genıs olmaması ıcın ve daha erkenı ıyı degıl dıye. Basta devrılıyordu sonra toparladı 7 aylıkken 10 kılo ıdı buarada

Son düzenleme:
Herkese merhaba. Çok fazla dert etmeye başladım kendime. Sanırım çevremdeki insanların dediklerinden etkileniyorum.
Oğlum 5 aylıkken yan dönmeye başladı, 6 aylıkken kendi kendine yüz üstü dönebiliyordu. Ama şimdi kendi kendine dönmeyi de bıraktı, yüzüstünden sırt üstüne de dönmüyor. Emeklemiyor. Yüz üstü durmaktan nefret ediyor, ağlıyor. 7,5 aylık şu an.
Yaşıtlarını görüyorum resmen yuvarlanıyorlar yerde. Ama benimki hiç sevmiyor.
El becerisi güzel, ayakta kalmayı seviyor ama kendi başına kalamıyor biz tutunca dimdik yapıyor kendini.
Oyuncaklarıyla güzel oynuyor, kitabının sayfalarını çeviriyor, topları kutunun içine koyuyor geri boşaltıyor, Söylediğim çoğu kelimeyi tekrar ediyor. Ama dönmüyor emeklemiyor. Doktorumuza göre kilolu olduğu için böyle ama kaç gündür kafamı şişirdi insanlar, sinirlerim bozuldu.
Yok neden dönmüyor, yok neden emeklemiyor, bizimki bu ayda yürüyordu bilmem ne demeye başladılar.
Ben diyorum her bebeğin gelişimi farklı diye ama anlatamıyorum ki.
Ve içten içe dert etmeye başladım sanırım.
Sizin bebekleriniz ne zaman dönmeye emeklemeye, yuvarlanmaya başladı acaba? Çeşitli hareketler var mı yapmamız gereken? Yoksa akışına mı bırakalım?

Kimseyi çocuğunuzla kıyaslamayın. Her çocuk bir değildir. Biz koca insanlar bir değiliz ki onlar nasıl bir olsun. kimi bebek 9 aylık yürür kimisi 2 yaşında. Bunlar tamamen o bebeğin gelişimiyle alakalı. Yuvarlanmaması onun tembel olduğu anlamına da gelmez. Olumsuzluk ve kötü düşünceleri uzaklaştırın hayatınızdan yoksa düşündükçe daha çok sizi bulur. Doktorunuz kötü bir şey olsa mutlaka size bilgi verirdi. O insanlar doktordan daha mı iyi biliyor? Doktor olsalarmış o zaman. Zaten bilgili insan olsalar kıyasa girmezler. Bebeğinizin fiziksel ve zihinsel gelişimini desteklemek için omega3 alımı önemli biliyorsunuzdur ki sadece balık yağı şurubu içirebilirisiniz bunun dönmemesiyle bağlantısı yok ben sadece öneride bulunuyorum sizlere.

Bana kalırsa bebeğiniz normal. Prematüre ikizlerim olduğu için ve birinde gelişim geriliği olduğu için bu konuyu Çok araştırdım çok doktora götürdüm.

Benim halimi bilseniz:KK43: Telaşa gerek yok ama:KK66:

Evet aslında öyle ama çok taktım. Bir de bu aralar instagramda karşıma çıkıyor 6 aylık bebekler nasıl hareketli nasıl emekliyorlar resmen şok oluyorum onlar da biraz etkiledi beni aslında.
Kizim emeklemeye bile 8aylikken mi ne basladi.. 13 14 aylikken ayaga kalkip siralamaya basladi ve bu aradaki bikac ay boyunca hep emekledi. Beni dusun bi de 6ay boyunca emekleyen bebek. Kalkip yurumuyo :KK70: Milletin bebesi 1 hadi 2ay emekliyodu yuruyordu benim cevremde de mesela. Bosver . Her cocuk degisiktir..

Herkese merhaba. Çok fazla dert etmeye başladım kendime. Sanırım çevremdeki insanların dediklerinden etkileniyorum.
Oğlum 5 aylıkken yan dönmeye başladı, 6 aylıkken kendi kendine yüz üstü dönebiliyordu. Ama şimdi kendi kendine dönmeyi de bıraktı, yüzüstünden sırt üstüne de dönmüyor. Emeklemiyor. Yüz üstü durmaktan nefret ediyor, ağlıyor. 7,5 aylık şu an.
Yaşıtlarını görüyorum resmen yuvarlanıyorlar yerde. Ama benimki hiç sevmiyor.
El becerisi güzel, ayakta kalmayı seviyor ama kendi başına kalamıyor biz tutunca dimdik yapıyor kendini.
Oyuncaklarıyla güzel oynuyor, kitabının sayfalarını çeviriyor, topları kutunun içine koyuyor geri boşaltıyor, Söylediğim çoğu kelimeyi tekrar ediyor. Ama dönmüyor emeklemiyor. Doktorumuza göre kilolu olduğu için böyle ama kaç gündür kafamı şişirdi insanlar, sinirlerim bozuldu.
Yok neden dönmüyor, yok neden emeklemiyor, bizimki bu ayda yürüyordu bilmem ne demeye başladılar.
Ben diyorum her bebeğin gelişimi farklı diye ama anlatamıyorum ki.
Ve içten içe dert etmeye başladım sanırım.
Sizin bebekleriniz ne zaman dönmeye emeklemeye, yuvarlanmaya başladı acaba? Çeşitli hareketler var mı yapmamız gereken? Yoksa akışına mı bırakalım?
canım benim herkesin bebeği farklıdır mesela benim oğlum 14 aylıkken yürüdü 6,5 aylık doğmuştu ikizi 18 aylıkken yürüdü.İkisini de 10 aylık olana kadar koltuğa oturtmamıştım çünkü kendi kalkıp oturucak sanıyordum :)))) sonra dr a götürdüm 2 gün oturtunca kendileri desteksiz oturmaya başlamıştı.Kızımda kasık fıtığı olduğundan sanırım baskı yaptığı için yürümemişti 18 aylıkken ameliyat olunca o gece yürümüştü.Bence senin oğluna yapılan konuşmaları umursama genel itibariyle bir rahatsızlık varsa sen hissedersin takip et evde her altını açtığında jimnastik hareketleri yaptırabilirsin ben dr un söylediği gibi her alt açışımda cimnastik yaptırmıştım, sonra zamanla hepsi oluyor .Şimdi kocaman oldular .Sıkıntı yapma benim kıza da çok demişlerdi niye yürümüyor emeklemiyor diye ama hepsi geçti gitti

Cnm benim oğlumda çok hareketli.
Oğlum şuan 20 aylık.

Acaba hangi kitaplardan okumam lazım?
Önerdiğiniz bir kaç kitap var mı?
hosuna gidecek resimli hikaye serileri alin.. tek buyuk masal kitaplarindan zevk almamisti kizim, ben hikayeyi okurken resimlerine bakiyordu, siz 3 yas icin olan serilerden alacaksiniz.yasa gore kitap cok onemli seviyesinin uzerinde olursa dinlemez.neye karsi ilgisi varsa onla ilgili kitaplar bulursunuz, dinozorlar arabalar vs.. ayni kitabi defalarca okumanizi isteyebilir okuyun.3 yasini doldurdugunda osman abalinin dikkat gelistirme setlerini mutlaka oneririm.yerinde durmayan kizim bile her gun kitap yapalim diyordu.siz okuyorsunuz o isaretliyor.

hosuna gidecek resimli hikaye serileri alsim. tek buyuk masal kitaplarindan zevk almamisti kizim, ben hikayeyi okurken resimlerine bakiyordu, neye karsi ilgiau varsa onla ilgili kitaplar bulursunuz, dinozorlar arabalar vs.. 3 yasini doldurdugunda osman abalinin dikkat gelistirme setlerini mutlaka oneririm.yerinde durmayan kizim bile her gun kitap yapalim diyordu.siz okuyorsunuz o isaretliyor.
Bende aldım sadece küçük resimli kalın sayfalı kitaplar ama hepsini yırttı, yedi.
Bana fırsat vermiyor göstermeye hemen sıkılıyor kalkıyor, atıyor. Çok tez canlı, yerinde durmuyo bi türlü.

Bende aldım sadece küçük resimli kalın sayfalı kitaplar ama hepsini yırttı, yedi.
Bana fırsat vermiyor göstermeye hemen sıkılıyor kalkıyor, atıyor. Çok tez canlı, yerinde durmuyo bi türlü.
daha kucuk normal. kizim da bana okutmazdi kendi oynardi, oynasin.3 yas itibariyle yavas yavas ilgilenmeye basliyorlar, ozellikle krese gidince kitaplari daha cok sever.en azindan uyumadan once masal anlatabilirsniz basit duzeyde simdilik.veya gun icnde yaptiklarinizi konusabilirsiniz. sabirla olacak.

daha kucuk normal. kizim da bana okutmazdi kendi oynardi, oynasin.3 yas itibariyle yavas yavas ilgilenmeye basliyorlar, ozellikle krese gidince kitaplari daha cok sever.en azindan uyumadan once masal anlatabilirsniz basit duzeyde simdilik.veya gun icnde yaptiklarinizi konusabilirsiniz. sabirla olacak.
Inşallah cnm ya, çok hareketli.
Ve internette araştırıyorum, korkuyorum hiperaktif falan olur diye.
Yoksa okul hayatıda çok zor olur.
Çok sabırsız.
Ama mesela kafası alıyo, hani oyuncak evin çatısından kare, yuvarlak, üçgen cisimler katabiliyo ve bunu zaten yaşına girmeden çok çok küçükken yapabiliyo.

Mrb her çocuğun gelişimi farklıdır.bebeginizi başka bebeklerle kıyaslamayın ve asla dert etmeyin benim oğlumda hiç emeklemeden bir günün içinde aniden yürüdü hayretler icinde kaldık Allah sağlik versin herşey vaktiyle olur iyi günlerde büyütün bebeğinizi

hosuna gidecek resimli hikaye serileri alin.. tek buyuk masal kitaplarindan zevk almamisti kizim, ben hikayeyi okurken resimlerine bakiyordu, siz 3 yas icin olan serilerden alacaksiniz.yasa gore kitap cok onemli seviyesinin uzerinde olursa dinlemez.neye karsi ilgisi varsa onla ilgili kitaplar bulursunuz, dinozorlar arabalar vs.. ayni kitabi defalarca okumanizi isteyebilir okuyun.3 yasini doldurdugunda osman abalinin dikkat gelistirme setlerini mutlaka oneririm.yerinde durmayan kizim bile her gun kitap yapalim diyordu.siz okuyorsunuz o isaretliyor.
Screenshot_20181211-192141_Chrome.jpg
Cnm bu mu?

X