Bebeğim Tembel mi?

Bebeginiz eninde sonunda emekleyecek,yürüyecek koşacak, hiç boşuna kendinize dert etmeyin. Vakti gelince hepsini yapar.hiç başka çocuklarla kiyaslamayin. 8 aylikken yapacağı şeyleri 6 aylık yapınca 8 de ne yapacak. Acelesi mi var. Eninde sonunda yürüyecek dönecek.

Be
Herkese merhaba. Çok fazla dert etmeye başladım kendime. Sanırım çevremdeki insanların dediklerinden etkileniyorum.
Oğlum 5 aylıkken yan dönmeye başladı, 6 aylıkken kendi kendine yüz üstü dönebiliyordu. Ama şimdi kendi kendine dönmeyi de bıraktı, yüzüstünden sırt üstüne de dönmüyor. Emeklemiyor. Yüz üstü durmaktan nefret ediyor, ağlıyor. 7,5 aylık şu an.
Yaşıtlarını görüyorum resmen yuvarlanıyorlar yerde. Ama benimki hiç sevmiyor.
El becerisi güzel, ayakta kalmayı seviyor ama kendi başına kalamıyor biz tutunca dimdik yapıyor kendini.
Oyuncaklarıyla güzel oynuyor, kitabının sayfalarını çeviriyor, topları kutunun içine koyuyor geri boşaltıyor, Söylediğim çoğu kelimeyi tekrar ediyor. Ama dönmüyor emeklemiyor. Doktorumuza göre kilolu olduğu için böyle ama kaç gündür kafamı şişirdi insanlar, sinirlerim bozuldu.
Yok neden dönmüyor, yok neden emeklemiyor, bizimki bu ayda yürüyordu bilmem ne demeye başladılar.
Ben diyorum her bebeğin gelişimi farklı diye ama anlatamıyorum ki.
Ve içten içe dert etmeye başladım sanırım.
Sizin bebekleriniz ne zaman dönmeye emeklemeye, yuvarlanmaya başladı acaba? Çeşitli hareketler var mı yapmamız gereken? Yoksa akışına mı bırakalım?
benim kizimda donmuyodu yuzustu durmayi hiccc sevmezdi hep aglardi.birazda tombikti tabi:) ama 12 aylikken yurudu şimdi 22 aylik ve konusuyo masallah. Her cocugun gelisimi farkli. Sizin bebiste benmki gibi donmeyi sevmiyo demekki hic caninizi sikmayin.gozunuze batan cok onemlu seyler yoksa bunu dert etmeyin. Iciniz biraz olsun rahatlasn diye yazdim bnde cok takiyodum cunku. Cevremde cok konusurlardi yazilarnzi takip ediyrm saglikla buyutun bebeğinizi insallah

Herkese merhaba. Çok fazla dert etmeye başladım kendime. Sanırım çevremdeki insanların dediklerinden etkileniyorum.
Oğlum 5 aylıkken yan dönmeye başladı, 6 aylıkken kendi kendine yüz üstü dönebiliyordu. Ama şimdi kendi kendine dönmeyi de bıraktı, yüzüstünden sırt üstüne de dönmüyor. Emeklemiyor. Yüz üstü durmaktan nefret ediyor, ağlıyor. 7,5 aylık şu an.
El becerisi güzel, ayakta kalmayı seviyor ama kendi başına kalamıyor biz tutunca dimdik yapıyor kendini.
Oyuncaklarıyla güzel oynuyor, kitabının sayfalarını çeviriyor, topları kutunun içine koyuyor geri boşaltıyor, Söylediğim çoğu kelimeyi tekrar ediyor. Ama dönmüyor emeklemiyor. Doktorumuza göre kilolu olduğu için böyle ama kaç gündür kafamı şişirdi insanlar, sinirlerim bozuldu.
Yok neden dönmüyor, yok neden emeklemiyor, bizimki bu ayda yürüyordu bilmem ne demeye başladılar.
Sizin bebekleriniz ne zaman dönmeye emeklemeye, yuvarlanmaya başladı acaba? Çeşitli hareketler var mı yapmamız gereken? Yoksa akışına mı bırakalım?
Benim abim ilk çocuk olduğu için annemler emeklesin diye çok heves etmişler, yapmadıkları şey kalmamış. Bir kere bile emeklememiş. Yüzüstü konunca sinirlenip ağlıyormuş. Hep kucakta taşınmak istemiş. Ama zamanı gelince direkt yürümeye başlamış. Her çocuğun gelişimi farklı. Kendi çocuğuyla kıyaslayan boşboğazlara aldırmayın. Her çocuk kendine özel. Bırakın ne istiyorsa onu yapsın, fazla üstüne varıp çocuğu bunaltmak da iyi değil.

Benim kizim 8 aylikken desteksiz oturuyordu ve 14 aylikken yürümeye başladi. Zaten bizim toplumda hep çocuklari yariş haline sokmak var. Bundan dolayi travma yaşayan genç çok.

Hele bebeklerde önemli olan hiz değil, doğru yapilmasi. Mesela yürümek. Bazeler "woow çocuğuma baksana 8 aylikken yürümeye başladi" diye hava atiyorlar. Tamamda, o çocuk doğru yürüyormu? Topuklarini düzgün bir şekilde yere atiyormu?

Yürümek bir bebeğin geliştireceği en önemli yetenek. Tüm hayati boyunca o iki ayağini kullanacak. Doğru yürümediği taktirde ilerde bel fitiğina kadar gider. Elbette bunun için ona zaman taninmali yani.

His ettiklerini anliyorum. Anneyiz biz, evham yapmak için kodlandik adeta :) Bende ayni hislerden geçtim ve geriye baktiğimda çok saçma buluyorum evhamlarimi. Önemli olan çocuğun mutlu olmasi.

Ha dipnot: Bizim doktorumuz kizim 3 ayliktan itibaren hep ara ara 2-5 dakika karin üstüne koymayi önermişti. Kaslarini güclendiriyor, daha iyi emekler diye. Ve benim kizimda nefret ederdi. Onun göz hizasina sevimli ayicik, ilgi çekici oyuncaklar koyardik biraz daha kolayliştirmak için. Bunu sende yapabilirsin.

Kilodan dolayı olabilir :) onceden donuyomus belki bu onu zorluyor olabilir suan kac kilo, benim bebegım de 3 ay bir haftalık oldu :) bı kac gundur yattıgı yerden kafasını ve ayaklarını kaldırıyor surekli elleri agzında salyası akıyo acaba diyorum dıs yerlerimi kasınıyorkı daha erken ama,
Birde millet konusur, herseye karısmaya bayılırlar benim cevredede var onlardan umursama.

Çocuk yapmayı öğrenmiş ve zevk almadığını görmüş bırakmış, akıllı bıdık:)

Bide o 7,5 aylık yürüyen çocukları merak ettim. Ya hiperaktifler değillerse de analarının emdikleri süt burnundan gelmiştir :KK70:

Hiç takılma ayakta dik basıyor, mental işleri yapmayı seviyor ve beceriyor. Kalanı kendi keyfiyle alakalı zaten doktor sıkıntı olmadığını söylemiş.

Güle güle büyüt :KK200:

İlk bebeğim doğduğu zaman sürünüp, 4 buçuk aylıkken emekledi ama 15 aylık yürüdü.
Küçük bebeğim 7 aylık emekledi ama 11 aylık yürüdü.
Büyük hala tek tük konuşur, küçük şakır şakır abisi kadar konuşuyor.
Yani bir şeyleri erken ya da geç yapıyor olmak ne avantaj sağlar ki?
Tabi ki belli başlı gelişimsel önemli kriterler var, kafasını dik tutabilmesi, oturur pozisyona geçebilmesi, adını öğrenmesi, göz teması kurması, sesli ve renkli nesnelere ilgi duyması vs.
Gerisi hiç önemli değil.
Dediğim gibi büyük bebeğim 28 aylık oldu, tek kelimeli konuşuyor.
Bir ara çok dert ediyordum ve arkadaşım bana ‘konuşmayan insan mı var, önemli olan duyması ve basit şeyleri söyleyebilmesi. Bu da herhangi bir sorun olmadığını gösterir üstüne gitme çocuğun’ dedi.
Ne kadar haklıydı, çünkü ben akranları gibi olsun cümleler kursun istiyordum ama onun birey olduğunu unutup, kendi hazır olduğunda öğrenebileceğini aklımdan çıkardım.

Meraba canim. Baskasi yazdi mi bilmiyorum yazayim istedim. Benim kizimda iilk 5 aylikken yuzustu dondu ama oyle cok cok dönmüyordu. Ben usur diye yere pek birakmazdim. Sonra yere yorgan atip etrafa sevdigi oyuncaklari dagitirdim. Zamanla iyice dönmeye basladi. Ama bir turlu oturtamadik cocugu. Kesinlikle oturmazdi. 8 aylikken evi dönerek gezmeye basladi. 9 aylikken yerden destek alip kalkti ve dengesini kurmaya baslar baslamaz oturmasi duzeldi. Bu seferde emeklemiyor diye evham yaptik. Emekleme pozisyonuna gecmiyodu bile. Ramazanin ilk haftasi 10.5 aylikken emeklemeye ve ayni ayni hafta koltuktan tutunup kalkti. 11 aylik siralamaya basladi 13 aylik yurudu yani yeterki rabbim ol desin. Tabi biz de desteklemekten vazgecmicez. Bu arada bence yere saglam basiyorsa erken bile yurur. Merak etme illa donmek yada emeklemek zorunda degil

Benim oğlumda 28 nisan doğumlu seninkiyle hemen hemen aynı zaman herhalde :)
Her bebeğin gelişimi farklı oluyor kimi erken yapar kimi geç yapar biliyorsun sende zaten aa seninki şunu yapmıyor mu bunu yapamıyor mu diyenleri hiç duyma bile.
Benimki de tombik :)
Sağlıklı olsunlar da herşey zamanla oluyor zaten
Alttan iki dişi geçen ay çıktı bir aydır emekliyor yüz üstü durmayı yatmaktan daha çok seviyor gecede hep yüzüstü dönüp yatıyor yerde oyuncak kutusunu devirip oyuncaklarını çıkarıyor kutunun içine giriyor son iki aydır soyup giydirmek altını değiştirmek epey zorlaştı başedemiyorum kaçmaya çalışıyor yoruyor insanı yani. Öpücük atıyor baba diyor anneyi de hafiften söylemeye çalışıyor ama baba kadar net değil. Tırmanabileceği yerlere tırmanıp tutunarak ayağa kalkabiliyor ama yaslanmıyorsa bir iki saniye sonra oturuyor. Emekleyerek bir odadan diğerine geçebiliyor.

Geçen ay anneannesi yürüteç alıp gelmiş ben anlamayı düşünmüyordum çünkü doktorlar önermiyor kullanmayın diyorlar annemede bunu söylemiştim ama annem dayanamamış almış gelmiş kırılmasın diye o varken koydum içine baktım çok mutlu şimdi hergün sadece 15 dk yürüten kullanmasına müsade ediyorum. O süreçte de saklambaç oynuyoruz :) koltuğun arkasına geçip neredeyim ben diye sesleniyorum ismiyle veya odanın kapısından çıkıyorum sesimi takip edip beni bulabiliyor bulduğunda da kahkaha atıyor :)
Eğer mutfktaysak hemen çekmeceleri açıyor içinden alabildiklerini alıp oynamaya çalışıyor . Biraz başetmesi zor bir çocuk olucak sanırım .
Senin bebişinin kilosu ne kadar ?

Hahhahhaa tembellikten araç kullanmayı öğrenmiş:KK70:Onun sopasını yerim:-)
7,5 aylık yürüyen bir çocuk tanıyorum,ama tam anlamıyla istisnaydı,kız evlendi hal anlatılıyor:)
Benim çocuklarım da yaşlarından sonra,15 aylıkken filan yürüdü.
Büyük oğlum hele ağır abiydi,kilosu çok değildi,1 yaşında 11 kiloydu ama pek hareketli değildi.Hala ağır,kafa işlerini seviyor,ama dışarı atmasam servisi kaçırır:-)
Ama akademik anlamda gelecek vadediyor,hepsi kendine has yani,takılmayın:KK66:

İlki 6. ayda döndü 9. ayda emekledi 11.ayda yürüdü.
İkincisi 4.ayda döndü,7.ayda emekledi 13.ayda yürüdü.
Sizin de soylediginiz gibi her çocuk farklı, hiç takmayin söylenenleri.

Daha 7,5 aylık ya.. Benim bebeğim tam doğum gününde emekledi.. 15 aylık da yürüdü benim bebeğim de biraz tombikti olabiliyor bazı bebekler hantal..

Bizim doktorumuz kendi haline bırakın çocuğu o yapacağı zamanı bilir diyor:)) biz de öyle yapıyoruz artik. Benim kızı goren arkadaslar bizimki yapmiyor derdi dertlenirdi. Akısına birakin dedim hep. O ay degil de 1 ay sonra ya da 2 ay sonra yapti cocuklar gercekten de. Kimi 6.ayda emekler kimi 9.ayda kimi 10 aylikken yurur kimisi bir bucuk yasinda iken, kimi yer topac gb olur kimi az yer hareketli olur... kimi erken konusur, kimi soylenen eylenleri yapar, kimi dinlemez basina buyruk olur... Milleti bosverin siz kendi dogrunuzda ilerleyin. Cok kafaniza takiyorsaniz doktorunuza danisin. Millete doktorumuz boyle dedi diyip susturun.

Yerim onu tombikk :) Tembel değıl de rahatına düşkün bir bebek bence canı isteyınce yapıyor istemeyince yapmıyor.

7.5 aylık ve söylediğiniz her kelimeyi tekrar ediyor????

Benim ki de öyleydi. Kilosu da vardı. Emeklesin diye yere koyardim. Çarşaf sererdim haliya yüzü gelmesin diye. Uzağa da oyuncak koyardim sevdiği. Hani emekleyip gitsin alsın. Yok o çarşafı çeker alırdı oyuncağı. Ama benim ki emeklemeden, sıralamadan direkt yürüdü on ay sonunda. :) Doğru dürüst oturamiyordu bile yıkılıyordu ama yürüyordu. :KK70: Yürürken mesela halinin ortasına popo üstü düştü. Yakınında destekle kalkacak birşey de yok. Düştüğü yerde kalırdı. Çünkü emeklemeyi bilmiyor, yana dönüp kendini yüzüstü ceviremiyor. :) Ama yürüdükten sonra da hiç durduramadim.
Ya böyle olur sizin ki de. Ya da fazlasıyla keyif insanı olacak. Etrafı bosverin hep söylerler.

Normal bebekler 4 5 aylikken donmeye baslarlar ama benim 3 cocugumda 2.5 aykikken donmeye basladilar.Suan en kucugum 6 .5 aylik.
Yuruteci surebiliyor .Üzerinde ziplayabiliyor.Salonum cok genis ,sirt ustu koydugum zaman salonu dört dönuyor ,koltuklarin altindan cikariyorum. :-)
Ama her cocugun gelisimi farklidir.
Etrafinizdaki insanlar sizi etkilemesin.

Her bebegin gelişimi farklı canım ama bunu cewreye anlatmak deweye hendek atlatmaktan daha zor
Benim kızım 18aylık,sömestr tatilinde memlekete gidicez yine baslıycaklar niye konuşamıyo diye,offf:kızgın:

Benim cocugum su ayinda emekledi, yurudu, konustu vs diye kendi cocuguyla sizin cocugunuzu kiyaslayip, size kendinizi kotu hissettirmeyi umursamayip egosunu tatmin eden insanlara mesafe koysaniz..

Doktor kontrollerinde pediatri zaten soyler neyin normal neyin normal olmadigini. Ama gayet normal gorunuyor gelisimi. Her bebegin tabiati farkli, icinizi ferah tutun.

Benm oğlum 17 aylıkken yürüdü ilk yasıtlarından hala geride 3 yasına girecek tam konusamıyor bende senin gibiyim bu sıra bi pedogaga götüreceğim ama seninki normal bence kilolu demişsin birde..

Her çocuk farklı ve özeldir.
O yüzden temel şeyler dışında çocuğunuzu başka insanların çocuklarıyla kıyaslamamalısınız.
Bu çok yanlış.

Benim oğlum da anca 1 yaşında tam döndü. Şimdi kuduz gibi her yere tırmanıyor, atlıyor, zıplıyor. Takılacak bi problem değil, keyfini çıkarın

Kazanilmis becerileri kayip var ?
Janet goz temasi kuruyo mu?

Kendimi gördüm sizde :) benimki de 8 aylık. Emeklemiyor , desteksiz kısa bir süre oturuyor sonra bir tarafa devriliyor:) ayakta durması zaten hayal şu an :) bir de insanlar o kadar vahim bir durum varmış gibi yaklaşıyor ki insan ister istemez kötü oluyor.

Iyi geceler,
lütfen başkalarının ağzına bakarak çocuğunuza tembel demeyin.
Her çocuk farklıdır.
Benim oğlum şuan 20 aylık ve 1. Doğum gününden kısa süre sonra yürüdü.
Ve yürüyene kadar emeklemedi bile doğru düzgün.
Bende görüyordum hep emekleyen başka bebekler ama oğlum emeklemedi pek.
Yürütmeyede çalışmadık pek.
Kendi kendine koltuklardan tutuna tutuna kendisi öğrendi yürümeyi, hiç stres, baskı yapmadık.
Zorlanmayı hiç sevmedi zaten, şuanda öyle.
Çünkü zamanı gelince herşey oluyor kendiliğinden.
Bi süre kulaklarını söylentilere tıkayacaksın, en iyi çözüm bu ve çocuğundaki gelişmelerin keyfini çıkar.

Benim oğlum hiç dönmedi diyebilirim. Hatta 8 aylıktı bir videosunda yana hafif döndü nasıl sevindim. Çok tembeldi istediği birşey olunca ıh ıh derdi, emeklemedide. Ama 11 aylıkken bir baktım kalktı yürüdü. 1.5 yaşında konuşmaya başladı şuan susmuyor. Demem o ki her çocuk farklıdır. Başkalarıyla sakın kiyaslamayin. Ama takip edin mutlaka.

Kayserililerin lafıyla #gadasına alsınlar". Salla ya bana da neler diyorlar bebeğim kolik diye. Hepsini utandırır o büyüyünce. Ne oluyor erken yapınca, madalya mı takacaklar. İlerde görürler, ay g.tüm de geç.

Merhaba aynı şeyleri yaşadım inanın hatta benim kızım zayıf bir bebek , hiç emekleme diye yürümesi de 14 aylıkken oturdu .
Çok fazla söyleyen oldu ama ayni sizinde söylediğiniz gibi her bebek farklı , su an kızım 1.5 yaşında ve çok hareketli hiçbir sorun yok çok şükür boşuna üzmüşum kendimi sizde üzülmeyin lütfen .

3,5 aylikken sirt ustunden yan donebiliyordu, 4 ayin sonunda yuvarlanmayi ogrendi ama mesela sirt ustu basinj tutabilmesi 3. Ayin sonunda olabildi.

Annelik basli basina stres, onu yapti bunu yapmadi derken sanki hic yapmayacak gibi geliyor... cocuklar deniyor cebe atiyor ve sonra enerjisini baska seylere harciyor anladigim...

Her cocuk farkli gercekten. Herbirinin uzmanlik alani farkli:)

Benim oglum surunmeye basladi 7. Ayda ama emeklemiyordu hic emeklemeyecek sandim umudumu yitirdim resmen bi gun bi baktim pitir pitir emekledi koltuga tutunup ayaga kalkti ve siralamaya basladi. Bu ucunu de bir anda yapti :)

Bazi cocuklar yuz ustu yatmayi sevmez. Hemen sirt ustune donerler, engel olursaniz aglarlar. Ancak, yüz üstü oynamaları sırt boyun göğüs ve kol kaslarının gelişimi açısından önemli. Yüz üstü yatırıp göğsünün altına minik bir yastık koyup önüne de sevdiği bir oyuncak veya ayna koyup oyun oynayın. Az az alıştırmaya çalışın.

Diger konu eğer siz arkasından desteklemeden oturabiliyorsa bağımsız oturuyor demektir. anladığım kadarıyla sizin bebeğiniz bunu başarıyor. Bir bebeğin 9 aylık olana kadar bağımsız oturmayi başarabilmesi gerekir. 9 aylık olduğunda hala bağımsız oturamıyorsa doktora gitmelisiniz.

Son olarak dönmeyi öğrenmiş ama yüz üstü yatmayı sevmediği için dönmüyor diye düşündüm. Ancak, eskiden yaptığı başka hareketleri de yapmayı bırakırsa mesela alkış, oturmak vs gibi o zaman da doktora gidilmesi çok önemli.

Etrafta çok görüyorum bebeklerin çoğunun kafası buyuk. Neden acaba. Merak etmeyin bnmkide aynı öne doğru eğiliyor otururken

Akisina birakin tabi ki anlattiklarinzda ben bir sorun gormedim bebekle ilgili. Her bebek ayni aylarda emekleyecek diye birsey yok.

Benim oğlum 4-5 aylıkken bır kac kere dondu ve bır daha donmedı. Once doktor tercıh etmıyor dedı daha sonra tekrar goturduk ,8.aya kadar dönmezse bır problem aramalıyız dedı. Ben baya stres olmuştum böyle dedıgı ıcın .

7.5 aylıkke dönmeye başladı ama genede fır fır fır donmedı ne yalan soylıyım. 9 aylıkken emekledı 10.5 aylıkken yurumeye başladı .suanda 1 yasında cok hareketlı .Ben 7.aya kadar koltukta bırakırdım kesınlıkle dusmezdı tembellıgın bu kadarı oyle dusun. Ben bır sorun olduğunu düşünmüyorum ama dr goturmeyı düşünmüyor musun? Onlar ne dıyor?

Buarada ben 7 aylıkken oturtmaya başlamıştım onun oncesınde cok oturtmadım kalçası genıs olmaması ıcın ve daha erkenı ıyı degıl dıye. Basta devrılıyordu sonra toparladı 7 aylıkken 10 kılo ıdı buarada

Kimseyi çocuğunuzla kıyaslamayın. Her çocuk bir değildir. Biz koca insanlar bir değiliz ki onlar nasıl bir olsun. kimi bebek 9 aylık yürür kimisi 2 yaşında. Bunlar tamamen o bebeğin gelişimiyle alakalı. Yuvarlanmaması onun tembel olduğu anlamına da gelmez. Olumsuzluk ve kötü düşünceleri uzaklaştırın hayatınızdan yoksa düşündükçe daha çok sizi bulur. Doktorunuz kötü bir şey olsa mutlaka size bilgi verirdi. O insanlar doktordan daha mı iyi biliyor? Doktor olsalarmış o zaman. Zaten bilgili insan olsalar kıyasa girmezler. Bebeğinizin fiziksel ve zihinsel gelişimini desteklemek için omega3 alımı önemli biliyorsunuzdur ki sadece balık yağı şurubu içirebilirisiniz bunun dönmemesiyle bağlantısı yok ben sadece öneride bulunuyorum sizlere.

Bana kalırsa bebeğiniz normal. Prematüre ikizlerim olduğu için ve birinde gelişim geriliği olduğu için bu konuyu Çok araştırdım çok doktora götürdüm.

Benim halimi bilseniz:KK43: Telaşa gerek yok ama:KK66:

Kizim emeklemeye bile 8aylikken mi ne basladi.. 13 14 aylikken ayaga kalkip siralamaya basladi ve bu aradaki bikac ay boyunca hep emekledi. Beni dusun bi de 6ay boyunca emekleyen bebek. Kalkip yurumuyo :KK70: Milletin bebesi 1 hadi 2ay emekliyodu yuruyordu benim cevremde de mesela. Bosver . Her cocuk degisiktir..

canım benim herkesin bebeği farklıdır mesela benim oğlum 14 aylıkken yürüdü 6,5 aylık doğmuştu ikizi 18 aylıkken yürüdü.İkisini de 10 aylık olana kadar koltuğa oturtmamıştım çünkü kendi kalkıp oturucak sanıyordum :)))) sonra dr a götürdüm 2 gün oturtunca kendileri desteksiz oturmaya başlamıştı.Kızımda kasık fıtığı olduğundan sanırım baskı yaptığı için yürümemişti 18 aylıkken ameliyat olunca o gece yürümüştü.Bence senin oğluna yapılan konuşmaları umursama genel itibariyle bir rahatsızlık varsa sen hissedersin takip et evde her altını açtığında jimnastik hareketleri yaptırabilirsin ben dr un söylediği gibi her alt açışımda cimnastik yaptırmıştım, sonra zamanla hepsi oluyor .Şimdi kocaman oldular .Sıkıntı yapma benim kıza da çok demişlerdi niye yürümüyor emeklemiyor diye ama hepsi geçti gitti

Mrb her çocuğun gelişimi farklıdır.bebeginizi başka bebeklerle kıyaslamayın ve asla dert etmeyin benim oğlumda hiç emeklemeden bir günün içinde aniden yürüdü hayretler icinde kaldık Allah sağlik versin herşey vaktiyle olur iyi günlerde büyütün bebeğinizi

Bebeginiz eninde sonunda emekleyecek,yürüyecek koşacak, hiç boşuna kendinize dert etmeyin. Vakti gelince hepsini yapar.hiç başka çocuklarla kiyaslamayin. 8 aylikken yapacağı şeyleri 6 aylık yapınca 8 de ne yapacak. Acelesi mi var. Eninde sonunda yürüyecek dönecek.

Be
benim kizimda donmuyodu yuzustu durmayi hiccc sevmezdi hep aglardi.birazda tombikti tabi:) ama 12 aylikken yurudu şimdi 22 aylik ve konusuyo masallah. Her cocugun gelisimi farkli. Sizin bebiste benmki gibi donmeyi sevmiyo demekki hic caninizi sikmayin.gozunuze batan cok onemlu seyler yoksa bunu dert etmeyin. Iciniz biraz olsun rahatlasn diye yazdim bnde cok takiyodum cunku. Cevremde cok konusurlardi yazilarnzi takip ediyrm saglikla buyutun bebeğinizi insallah

Benim abim ilk çocuk olduğu için annemler emeklesin diye çok heves etmişler, yapmadıkları şey kalmamış. Bir kere bile emeklememiş. Yüzüstü konunca sinirlenip ağlıyormuş. Hep kucakta taşınmak istemiş. Ama zamanı gelince direkt yürümeye başlamış. Her çocuğun gelişimi farklı. Kendi çocuğuyla kıyaslayan boşboğazlara aldırmayın. Her çocuk kendine özel. Bırakın ne istiyorsa onu yapsın, fazla üstüne varıp çocuğu bunaltmak da iyi değil.

Arkadaşlar banlanmıştım yeni geldim. Herkese cevapları için teşekkürler :)
Öncelikle genel olarak sorulara cevap vereyim. Doğduğundan beri her ay rutin doktor kontrollerimize gidiyoruz. Geçen ayki kontrolde sormadım doktora ama önceden sormuştum ve o zaman yüz üstü dönüyordu fakat oturması 8 aylık olur demişti. Neyse göz teması demiş bir arkadaş maşallah o konuda hiç sıkıntımız yok. Göz teması çok iyi. İsmine dönüp bakıyor ne iş yaparsa yapsın.
Fakat arkadaşlar şu banlandığım süre zarfında oğlum emeklemeye başladı ama yüz üstü değil :) sırt üstü kafasından destek alıp arka arka gidiyor artık :) desteksiz oturuyor ama öne doğru eğilip öyle duruyor kendini dikleştiriyor artık. Yani bu süre zarfında çok değişim oldu. Bugün de yastıkla oynarken yüz üstü döndü.
Bir arkadaş kelimeleri tekrar mı ediyor diye sormuş ama evet kime söylesem inanmıyor ama izleyip bakınca çok şaşırıyorlar inanıyorlar :) bu da böyle erken konuşacak sanırım. Tabiki bütün kelimeleri tekrar etmiyor ama gel, inci, anne, Baba, iyi geceler söylediği şeylerden.
Kafasının büyüklüğünü de sormuş bir arkadaş, evet b genetik, o yüzden büyük :)
Yemek yemeye de yavaş yavaş başladı şükür.
Yani bebekler çok kısa sürelerde çok iş yapabiliyorlarmış. Ama özellikle sırt üstü gitmesi çok hoşuma gitti.
Bir de en büyük hatam; ben hiç yüz üstü tutmadım oğlumu. Ama artık her gün düzenli tutuyorum o da duruyor kafasını çok rahat kaldırıyor fakat bir süre sonra yorulup dinleniyor ve sevmiyor ağlıyor. :) Şu an tam 7,5 aylık ve 9,5 kiloya yakın maşallah. Boyu 70 cm olmuştur, kafası da geçen ay 45 cmdi :)
Bir de dayanamadım doktora mesaj atıp yürüteci sordum ve bana yürüteç hiç kullanmayın dedi. Kullanmayacağım bu sebeple. Diğer şeyleri kontrolünde soracağım.
Herkese tekrar teşekkürler. Sağlıktan başka her şey boş aslında. İnsan boşa dert ediyor.
Hepimiz evlatlarımızı sağlıkla büyütürüz inşallah.

So
Öncelikle genel olarak sorulara cevap vereyim. Doğduğundan beri her ay rutin doktor kontrollerimize gidiyoruz. Geçen ayki kontrolde sormadım doktora ama önceden sormuştum ve o zaman yüz üstü dönüyordu fakat oturması 8 aylık olur demişti. Neyse göz teması demiş bir arkadaş maşallah o konuda hiç sıkıntımız yok. Göz teması çok iyi. İsmine dönüp bakıyor ne iş yaparsa yapsın.
Fakat arkadaşlar şu banlandığım süre zarfında oğlum emeklemeye başladı ama yüz üstü değil :) sırt üstü kafasından destek alıp arka arka gidiyor artık :) desteksiz oturuyor ama öne doğru eğilip öyle duruyor kendini dikleştiriyor artık. Yani bu süre zarfında çok değişim oldu. Bugün de yastıkla oynarken yüz üstü döndü.
Bir arkadaş kelimeleri tekrar mı ediyor diye sormuş ama evet kime söylesem inanmıyor ama izleyip bakınca çok şaşırıyorlar inanıyorlar :) bu da böyle erken konuşacak sanırım. Tabiki bütün kelimeleri tekrar etmiyor ama gel, inci, anne, Baba, iyi geceler söylediği şeylerden.
Yani bebekler çok kısa sürelerde çok iş yapabiliyorlarmış. Ama özellikle sırt üstü gitmesi çok hoşuma gitti.
Bir de en büyük hatam; ben hiç yüz üstü tutmadım oğlumu. Ama artık her gün düzenli tutuyorum o da duruyor kafasını çok rahat kaldırıyor fakat bir süre sonra yorulup dinleniyor ve sevmiyor ağlıyor. :) Şu an tam 7,5 aylık ve 9,5 kiloya yakın maşallah. Boyu 70 cm olmuştur, kafası da geçen ay 45 cmdi :)
Bir de dayanamadım doktora mesaj atıp yürüteci sordum ve bana yürüteç hiç kullanmayın dedi. Kullanmayacağım bu sebeple. Diğer şeyleri kontrolünde soracağım.
Herkese tekrar teşekkürler. Sağlıktan başka her şey boş aslında. İnsan boşa dert ediyor.
Sorun olmadıgına cok sevindim ıkı bebeklerde ister istemez evham yapabiliyoruz. Benim oglum da 3.5 aylik oldu bazen yuz ustu bende koyuyorum sevıyoda ama bir sureden sonra baslıyo bagırmaya gecen kontrolde 7 kiloydu boyu 65 cm oldu suan 3.5 aylik bakalım ayın sonunda gıdıcem bende ne kadar olmus. Ama benimki daha ismini anlamıyor gerci daha cok kucuk ama beni yada Diger aile bireylerini takip edıyo

So

Sorun olmadıgına cok sevindim ıkı bebeklerde ister istemez evham yapabiliyoruz. Benim oglum da 3.5 aylik oldu bazen yuz ustu bende koyuyorum sevıyoda ama bir sureden sonra baslıyo bagırmaya gecen kontrolde 7 kiloydu boyu 65 cm oldu suan 3.5 aylik bakalım ayın sonunda gıdıcem bende ne kadar olmus. Ama benimki daha ismini anlamıyor gerci daha cok kucuk ama beni yada Diger aile bireylerini takip edıyo
Maşallah sizinkinin de gelişimi iyi. Benim oğlum 2,5 kilo 46 cm doğmuştu :) ayrıca daha küçük 4. Ayda ismine döner bakar bence

Maşallah sizinkinin de gelişimi iyi. Benim oğlum 2,5 kilo 46 cm doğmuştu :) ayrıca daha küçük 4. Ayda ismine döner bakar bence
Evet cok sukur hatta boy ve kiloda önde gıdıyo dogum kılosu 3330 kg ve 51 cm Di boyu dogunca benımkınınde bırde yattıgı yerden bir haftadır kafasını baya bı kaldırıyor baya azimli :)

gene kıyas kıyas kıyas ....
en kötü şey
bebeğinizi başka bebeklerle kıyaslamayın biri bir şey söyleyince her bebek farklıdır diyin . artık bu bilinci biraz aşılayın canım . aşılayın da bitsin bu yarış mevzusu. zaten hekime götürmüşsünüz gerekli açıklamayı almışsınız. ki yazdıklarınıza bakılırsa yine de maşallahı var yavrunuzun ...
simdi siz stres yapmayın ki bu yavrunuza yansımasın. milletin ne dediği önemli değil kafaya takmayın.
hareket üzerine meyilli oyunlar kurabilirsiniz
merak etmeyin öyle bir hareketli olacak ki baş edemeyeceksiniz.
zamana bırakın anı yaşayın bu günler bir daha gelmeyecek ve çok hızlı geçecek...

Hahaha emekleme şekli harika! Belli ki yaratici eleman seninki :) Bir videosunu görmek isterdim doğrusu, maşallah bu arada!

Bak korkulcak birşey yok. Benim kizimda geç konuştu. Ki hep sürekli kitap okuyordum, herşeyi yavaş telafüz ediyordum,.. Bende korkmuştum ve doktor sürekli "zaman ver, olacak, korkma" derdi ve cidden dili bir açildi tam açildi.

Sende çocuğunu sağlik ile büyüt, etrafin dediklerine hiiiç kulak asma. En önemlisi oğlun ile yaşadiğin mutluluk ve aile içi huzur. Gerisi tirt, hiç önemli değil.

Hahaha emekleme şekli harika! Belli ki yaratici eleman seninki :) Bir videosunu görmek isterdim doğrusu, maşallah bu arada!

Bak korkulcak birşey yok. Benim kizimda geç konuştu. Ki hep sürekli kitap okuyordum, herşeyi yavaş telafüz ediyordum,.. Bende korkmuştum ve doktor sürekli "zaman ver, olacak, korkma" derdi ve cidden dili bir açildi tam açildi.

Sende çocuğunu sağlik ile büyüt, etrafin dediklerine hiiiç kulak asma. En önemlisi oğlun ile yaşadiğin mutluluk ve aile içi huzur. Gerisi tirt, hiç önemli değil.
Çok teşekkür ederim. Aynen ya bundan sonra insanları tam susturucam :)

Cok sevindim icinin rahatlamasina... cocuklar cani her istediginde herseyi yapiyor merak etmeyin dicem ama bende hala ne zaman konusacak ne zaman sunu yapacak diye stresle bekliyorum bazen...

Benim bir kuzenim 7 yaşındayken konuşmuştu bir daha susturamadık :KK45:
Ama zaten daha çok küçük ablamın kızı da 15 aylık o da daha konuşamıyor. Zamanla olur annesi inşallah dert etme çok fazla :KK36:
Bende 3 yasina kadar hicbirse soylememisim:) bir suru doktora goturmusler, bir sabah bir uyanmisim bicir bicir konusuyomusum o gunden beri de sustugum gorulmemistir:)

Muhtrmelen genetik bir durum ama insanin kafasina da takiliyor ister istemez... cocuk demek stres demek:)

Güncelleme: 11.sayfada.
dönmeye başladımı bebeginiz yardımcı olmadan?benim 7ayına girecek bir
bebegim var daha bi ay öncr ayaklarını dik tutmaya başladı kucagımıza alınca dizlerini büküyordu şimdi dik duruyor ,benim bebekte hala dönmüyor dönmek için çabalamıyor mesela anlatmışsınız topu kutuların içine kendisi koyuuor filan diye tuhafıma gitti maşaAllah ne güzel gelişimi dönmemesini sorun etmeyin

Benim oğlum hiç dönmedi diyebilirim. Hatta 8 aylıktı bir videosunda yana hafif döndü nasıl sevindim. Çok tembeldi istediği birşey olunca ıh ıh derdi, emeklemedide. Ama 11 aylıkken bir baktım kalktı yürüdü. 1.5 yaşında konuşmaya başladı şuan susmuyor. Demem o ki her çocuk farklıdır. Başkalarıyla sakın kiyaslamayin. Ama takip edin mutlaka.
Ayyy gerçekten mi benim kızımda 10 aylık ve emeklemiyor

X