Bebegim ve yemek

Benim oğlum da böyleydi ve hala böyle. Doyuramıyorum maşaAllah 😅 obez değil ama. Siz çok fazla çeşit hazırlıyorsunuz çok yorulursunuz böyle. İki çeşit çorba hazırlayacağınıza aynı çorbayı gün içinde iki kez içiremez misiniz mesela? Karbonhidratı az hatta neredeyse hiç tüketmediği için doymuyor veya çabuk acıkıyor. Az karbonhidrat ve çorba/et/sebze yemeğini birlikte verin veya karbonhidratı diğer yemeklerden sonra verin.

Ayni gun icinde ayni yemegi yemiyor maalesef 🤦‍♀️Aslinda bende makarna, pilav vermeyerek yanlis mi yapiyorum onu dusunuyordum. Bulgur, pirinc gibi seylsri çorbasına atiyordum. Yarin sebzeli bulgur pilavi yapayım o zaman bide onu deneyelim

Kizlar merhaba,
15 aylik bebegim var ve ben mutfaktan çıkamıyorum. Surekli pisiriyorum, yıkıyorum. Surekli, hergun... oyun oynayamiyoruz cunku sürekli mutfaktayim. Bugun oğunler bu sekilde:

1.Kahvalti(yumurta, peynir)
2.etli sebze çorbası(bulgurlu irmikli)
3.arpa sehriyeli yeşil mercimek çorbası
4.Muz+yogurt+kuruyemis karisimi
5.Karniyarik
6.Akşam yemegi(ne vercem bilmiyorum yemek yok su an)
7.Gece mamasi
Bu ogunler yetiskinlerle ayni porsiyonda. Bir tam karniyarik, bir dolu kase corba gibi
Aralarda mandalina, elma ya da salatalik yiyor. Mesela bugun ben Marketten gelince posetteki domates ve ekmegi gorup agladi. Bir orta boy domates ve bir parca ekmegi ısıra ısıra yedi. Gece 3 biberon 240ml mama içiyor.

Ekmek, pilav, makarna vermiyorum bu üçünden birisi olursa sadece onu yiyor, digerinin yuzune bakmiyor. Sebze ve et tuketmesi icin bunlari cok nadir, yemek yapamadigimda veriyorum Doktor, cocuk ne kadar istiyorsa yedir demisti. Bu kadarı normal mi? Bir yerde hata yapiyorum sanırım. Bu kadar yemesi normal mi?
13.5 kilo 78cm boyu var.
NazAr değer annesi
Her yerde soyleme

Birde ona ozel yemek yapmanıza gerek var mı
Artık buyudugu ıcın soyluyorum

Masallah nazar degmesin🧿. Gece beslenmesi cok zorluyor insanı
Bende zayıf mı diyorum bebeklik tombikliği gidince kafası tertemiz olan bir anne görmedim henüz hepimizin aklında hep acabalar var sizede maşallah her annenin hayali hapur hupur yiyen bebek🫠 aslında gece beslenmeyi kesseniz kilosuda iyi hem

Kizlar merhaba,
15 aylik bebegim var ve ben mutfaktan çıkamıyorum. Surekli pisiriyorum, yıkıyorum. Surekli, hergun... oyun oynayamiyoruz cunku sürekli mutfaktayim. Bugun oğunler bu sekilde:

5.Karniyarik
7.Gece mamasi
Bu ogunler yetiskinlerle ayni porsiyonda. Bir tam karniyarik, bir dolu kase corba gibi
Aralarda mandalina, elma ya da salatalik yiyor. Mesela bugun ben Marketten gelince posetteki domates ve ekmegi gorup agladi. Bir orta boy domates ve bir parca ekmegi ısıra ısıra yedi. Gece 3 biberon 240ml mama içiyor.

Ekmek, pilav, makarna vermiyorum bu üçünden birisi olursa sadece onu yiyor, digerinin yuzune bakmiyor. Sebze ve et tuketmesi icin bunlari cok nadir, yemek yapamadigimda veriyorum Doktor, cocuk ne kadar istiyorsa yedir demisti. Bu kadarı normal mi? Bir yerde hata yapiyorum sanırım. Bu kadar yemesi normal mi?
13.5 kilo 78cm boyu var.
Bir de listeye karbonhidrat dahil edin

Kizlar merhaba,

5.Karniyarik
7.Gece mamasi

13.5 kilo 78cm boyu var.
6yaş 105cm 20kg 🥲

Merhaba
Öncelikle maşallah diyelim
Benim de kızım hemen hemen aynı menüleri yiyor ama benim kızım 13 aylık 10 kilo 79 cm
Bende az mı yiyor diye düşünüyordum :KK45:

Ayni gun icinde ayni yemegi yemiyor maalesef 🤦‍♀️Aslinda bende makarna, pilav vermeyerek yanlis mi yapiyorum onu dusunuyordum. Bulgur, pirinc gibi seylsri çorbasına atiyordum. Yarin sebzeli bulgur pilavi yapayım o zaman bide onu deneyelim
Karbonhidrat enerji için önemli. Bulgur pilavı iyi fikir, kolaylıklar dilerim.

NazAr değer annesi
Her yerde soyleme

Birde ona ozel yemek yapmanıza gerek var mı
Artık buyudugu ıcın soyluyorum
Teşekkür ederim :)
Biz onun kadar yemiyoruz. Ben gunde 2 ogun yiyorum, annemde oyle. O yuzden mecbur onun icin ayri yapiliyor. Asla aç kalmaz, yarim saat aç kalsa ortaligi ayaga kaldirir. Sesini duysaniz cocuga bisey yapiyorum zannedersiniz 😅

Teşekkür ederim :)
Biz onun kadar yemiyoruz. Ben gunde 2 ogun yiyorum, annemde oyle. O yuzden mecbur onun icin ayri yapiliyor. Asla aç kalmaz, yarim saat aç kalsa ortaligi ayaga kaldirir. Sesini duysaniz cocuga bisey yapiyorum zannedersiniz 😅
Bilirim bilirim bende de var o
Ay ay ay diye ağlıyor birde

Ben şok geçiriyorum 🤣

Nasıl kesiliyor ya
Benimki ıkıde bi emıyo:KK70:
Ben 9. Ayda doktora gittim bir isyanla artık insanlıktan çıktım 1 bucuk 2 saatte bir kalkıyoruz sabaha kadar kesebilir miyim gece beslenmesini dedim siz kesemezsiniz dedi 😃 siz bu sisteme bu zamana kadar ayak uydurduysanız devam edersiniz yoksa çoktan bu düşünceye girmiş olmanız lazımdı dedi ee napıcam ben ozaman dedim 2 saati 4e çıkarın en azından yapabilirseniz dedi sinir oldum yapamazsınız dediği için hemen icraata geçtim bir uyanmada verdim birinde vermedim ağladı ama alıştı sonra araları açtım git gide teke düşürdüm derken onuda kendi bıraktı ağlamadan olmuyor haklılar alışkanlıkları var cok istediğinde su verdim yerine ama yinede meme vermedim kocama kalsa hala emiyordu sabote etmeye çalıştı hep😃

Emzirince durum farklilasiyor bence. Benim bebegim zaten aglaya aglaya emerdi, 5.ayda emmeyi bıraktı, ek gidaya geçtik, yemege boyle düştü. Alternatifi yoktu, mecbur yedi. Meme varken ya ona düşüyorlar ya ona küsüyorlar. Gerci doktor bile anlamis sizin bebişi, hic teori uretmeye gerek yok 😅

Aaa mama da vermedin mi emmeyi bırakınca?

Benimki ek gıdadan tiksinme döneminde bir meme düşkünlüğü oldu. Ama 15-16 aylık gibi süt bitti 🥹
Bir de alerjimiz var süt ürünü de yasak bize hala. Kalsiyum için mecbur mama kullanıyoruz.

Bende zayıf mı diyorum bebeklik tombikliği gidince kafası tertemiz olan bir anne görmedim henüz hepimizin aklında hep acabalar var sizede maşallah her annenin hayali hapur hupur yiyen bebek🫠 aslında gece beslenmeyi kesseniz kilosuda iyi hem
Bizimki bana artik cok fazla geliyor 😅
Gece beslenmesinde ozel bir durumumuz var. Gecede 1 kez mama iciyordu. Bosandim, evimi degistirdim derken 2 ay alisamadi, gece uyandi, meme emmedigi icin biberona sardi. Gece 5 kez mama iciyordu. 3e dusurebildim. Doktorla görüştüm, acikiyordur uyumadan once pirinç unu verdi dedi. Bu sekilde 3e düşürdük. Su an acliktan ictigini sanmıyorum, alışkanlığı var ve ben bunu kiramiyorum. Su verdim olmadi, salladim olmadi artik gucum kalmadi 🙄

Bilirim bilirim bende de var o
Ay ay ay diye ağlıyor birde

Ben şok geçiriyorum 🤣
Muhtesem.bir oyunculuk sergileniyor 😅
Aaa mama da vermedin mi emmeyi bırakınca?

Benimki ek gıdadan tiksinme döneminde bir meme düşkünlüğü oldu. Ama 15-16 aylık gibi süt bitti 🥹
Bir de alerjimiz var süt ürünü de yasak bize hala. Kalsiyum için mecbur mama kullanıyoruz.
Mama veriyodum ama doktor mama icmesin, yemek yesin, mamayi azaltacagiz dedi.
Süt alerjisi kendiliginden geçebiliyor sanirim. Doktor suphelendi, 3 ay süt verme dedi bana

Bizimki bana artik cok fazla geliyor 😅
Gece beslenmesinde ozel bir durumumuz var. Gecede 1 kez mama iciyordu. Bosandim, evimi degistirdim derken 2 ay alisamadi, gece uyandi, meme emmedigi icin biberona sardi. Gece 5 kez mama iciyordu. 3e dusurebildim. Doktorla görüştüm, acikiyordur uyumadan once pirinç unu verdi dedi. Bu sekilde 3e düşürdük. Su an acliktan ictigini sanmıyorum, alışkanlığı var ve ben bunu kiramiyorum. Su verdim olmadi, salladim olmadi artik gucum kalmadi 🙄
Öyle bir durum varsa zaten daha fazla değişiklik yaşatmak olmaz ters teper. Evet tamamen alışkanlık oluyor,vakti geldiğinde gerçekten kafa olarak hazır olduğunda bıraktırırsın efor istiyor çünkü. Bende kendi kendine yemek yemeyi öğretmeye başlıcam ama sabrımın hazır olmasını bekliyorum 😶

Muhtesem.bir oyunculuk sergileniyor 😅

Mama veriyodum ama doktor mama icmesin, yemek yesin, mamayi azaltacagiz dedi.
Süt alerjisi kendiliginden geçebiliyor sanirim. Doktor suphelendi, 3 ay süt verme dedi bana

Biz 2 aylıktan beri uğraşıyoruz da bununla ara ara açıyoruz diyeti ama olmuyor. 3 yaş gibi düzeleceğiniz tahmin ediyor doktorumuz bakalım 🙏🙏
Şu an mı süt tüketmiyorsunuz?
Yoğurt peynir falan?

Öyle bir durum varsa zaten daha fazla değişiklik yaşatmak olmaz ters teper. Evet tamamen alışkanlık oluyor,vakti geldiğinde gerçekten kafa olarak hazır olduğunda bıraktırırsın efor istiyor çünkü. Bende kendi kendine yemek yemeyi öğretmeye başlıcam ama sabrımın hazır olmasını bekliyorum 😶

Ben soyle bir yol izlemistim, faydali oldugunu düşünüyorum. Zaten herseyi agizlarina sokuyorlar.
Mama sandalyesine koyup dokusu farkli sebze ve meyveleri gun icinde onune verdim. Brokoli, muz, mısır, haşlanmış havuç gibi. Sonra bisküvi, tavuk, kofte gibi daha kati olanlari koydum. Kisa surede alisiyorlar merak etmeyi 🌸

Biz 2 aylıktan beri uğraşıyoruz da bununla ara ara açıyoruz diyeti ama olmuyor. 3 yaş gibi düzeleceğiniz tahmin ediyor doktorumuz bakalım 🙏🙏
Şu an mı süt tüketmiyorsunuz?
Yoğurt peynir falan?

Sadece süt tuketmiyoruz. Doktor kaka tahlili yapti. Süt ya da baska bir besine alerjisi olabilir dedi. O zamanlar süte yeni başlamıştık. Ciddi bir reaksiyon yoktu bizde. Kan, döküntü gibi.
Allah yardimciniz olsun sizinde 🙏

Ben soyle bir yol izlemistim, faydali oldugunu düşünüyorum. Zaten herseyi agizlarina sokuyorlar.
Mama sandalyesine koyup dokusu farkli sebze ve meyveleri gun icinde onune verdim. Brokoli, muz, mısır, haşlanmış havuç gibi. Sonra bisküvi, tavuk, kofte gibi daha kati olanlari koydum. Kisa surede alisiyorlar merak etmeyi 🌸
Bende bir ara veriyordum önüne herşeyi ama adam akıllı yemesi için kendim devreye girdim çünkü cok uzuyordu yeme süre ve yarısı yere yarısı mideye benim çekindiğim kısım her yere fırlatacak ortada yemek kalmıcak mesela bi sebze yemeğini çatallayıp yiyebilecek mi birde doyup kalkacak mı masadan yoksa biraz yiyip çoğunlukla oynayıp sonra sıkılıp kalkmak mı isteyecek yarı aç şekilde bunlar kafamı kurcalıyor 🙄

X