Bebek Uyutma Yöntemim Kalmadı

birde uyku egitimi verdim diyince iclerin ayyy cocugu saatlerce aglatmiş onlada ovunuyor bakisi var
tv de 3 5 izlemis insanlar bilmem ne dadi programini saniyorlarki herkes aglata zirlata veriyor.
cocuga iskence ediyoruz
gunlerce yatagina koyup saclarini oksadim karnini oksadim ayaklarina masajlar yaptim sandalye tepesinde afedersin ama popomun kemikleri agriyana kadar oturdum uyanirsa temas edecegim korkmayacak burada oldugumu bilecek diye.
bir gunde ciyak ciyak aglamadi uyandi mizirdadi oksadim sevdim masaj yaptim derin uykuya gecirmek icin ugrastim.
ama yok biz ağlattik cunku cocuk bizim degil vicdanimiz yok iskence ede ede uyuttuk
Ağlatmadan verebildiyseniz tebrik ederim. Ben mesela bu yazıyı okuyunca uyku eğitimi vermekten vazgeçmiştim.

Ağlatmadan verebildiyseniz tebrik ederim. Ben mesela bu yazıyı okuyunca uyku eğitimi vermekten vazgeçmiştim.

bu yaziyla nasil uyku egitimi vermekten vaz gectiniz ne guzel anlatmiş ☺️
aglamadi cunku o nette okudugunuz uyku egitimlerinin hic birini tek basina vermedim ben.
cocugunu herkes tanir cocugunun neye uyup neye uymayacagini herkes bilir.
benim kizim hala oyle bir aglarki aglayinca ici disina cikar ve kusar boyle bir cocugu odada tek basina birakarak aglamasima musade etmem benim icin bencillik olurdu ayni zamanda tehlikeli kusmugunda bogulabilirdi cunku.
benim kizim bana dokundugunda susardi sesimi duydugunda susardi kolikti ama kucagima aldigimda bir sure sonra aglamayi bir kesti cunku biliyorduki yardim edecegim o gaz cikacak benimle dip dibe olmayi hala seviyor belki her cocuktan daha fazla dibimde geziyor bilmiyorum.
hal boyleyken benim icin en iyi yontem tum uyaranlari kapatip sadece ona dokunmakti
ve bende onu yaptim dokundum uyuttum elimi cektim mizirdadi aman ya uyumuyor diyip yataktan almadim tekrar dokundum ssst diyerek karnini pat pat yaptim sst pat yontemini ortaya karistirdim bu boyle 3 4 gun surdu 4.gun yatagina yattiginda dokunmadim sadece bekledim oylece uyudu 5.gun odanin diger kosesine gectim gittigimi sanmasin diye sadece pış piş dedim uyudu boyle boyle alisti.
uyku egitimi benim icin cok kolay oldu cunku ben istikrarimi hic bozmadim kizimda uyumayi sevdi her kurala uydum sabah kalkinca gozlerini ovusturup ben uyaniyorum seslerinde hic bir zaman iki aglasin da benimde uykum acilsin demedim hemen yanina gittim uyandiginda beni gormesi icin yaninda
3 sene oldu daha 1 akşam gezmesine gitmedim kimseyi evime oturmaya almadim uzun sure,aksam olunca kizimin uyku saatiydi çünkü.
bende bilirdim aksam anneme gideyim saat 11 12 ye kadar oturayim caylar sohbet muhabbet hic gitmedim.
gittiysem orda kaldim uyku saatini yinede kacirmadim.
bu hala boyle aksam 9 dami yatacak saat 9 da yemek yenmis mutfak toplanmis olur ve uykuya geciririm apartman gorevlisi bile bu konudaki hassasiyetimi bilir cop almak icin kapi ziline falan basmaz mesela
gercekten istikrar isteyen bir iş.
ama uyuyan cocuk cok rahat

bu yaziyla nasil uyku egitimi vermekten vaz gectiniz ne guzel anlatmiş ☺️
aglamadi cunku o nette okudugunuz uyku egitimlerinin hic birini tek basina vermedim ben.
cocugunu herkes tanir cocugunun neye uyup neye uymayacagini herkes bilir.
benim kizim hala oyle bir aglarki aglayinca ici disina cikar ve kusar boyle bir cocugu odada tek basina birakarak aglamasima musade etmem benim icin bencillik olurdu ayni zamanda tehlikeli kusmugunda bogulabilirdi cunku.
benim kizim bana dokundugunda susardi sesimi duydugunda susardi kolikti ama kucagima aldigimda bir sure sonra aglamayi bir kesti cunku biliyorduki yardim edecegim o gaz cikacak benimle dip dibe olmayi hala seviyor belki her cocuktan daha fazla dibimde geziyor bilmiyorum.
hal boyleyken benim icin en iyi yontem tum uyaranlari kapatip sadece ona dokunmakti
ve bende onu yaptim dokundum uyuttum elimi cektim mizirdadi aman ya uyumuyor diyip yataktan almadim tekrar dokundum ssst diyerek karnini pat pat yaptim sst pat yontemini ortaya karistirdim bu boyle 3 4 gun surdu 4.gun yatagina yattiginda dokunmadim sadece bekledim oylece uyudu 5.gun odanin diger kosesine gectim gittigimi sanmasin diye sadece pış piş dedim uyudu boyle boyle alisti.
uyku egitimi benim icin cok kolay oldu cunku ben istikrarimi hic bozmadim kizimda uyumayi sevdi her kurala uydum sabah kalkinca gozlerini ovusturup ben uyaniyorum seslerinde hic bir zaman iki aglasin da benimde uykum acilsin demedim hemen yanina gittim uyandiginda beni gormesi icin yaninda
3 sene oldu daha 1 akşam gezmesine gitmedim kimseyi evime oturmaya almadim uzun sure,aksam olunca kizimin uyku saatiydi çünkü.
bende bilirdim aksam anneme gideyim saat 11 12 ye kadar oturayim caylar sohbet muhabbet hic gitmedim.
gittiysem orda kaldim uyku saatini yinede kacirmadim.
bu hala boyle aksam 9 dami yatacak saat 9 da yemek yenmis mutfak toplanmis olur ve uykuya geciririm apartman gorevlisi bile bu konudaki hassasiyetimi bilir cop almak icin kapi ziline falan basmaz mesela
gercekten istikrar isteyen bir iş.
ama uyuyan cocuk cok rahat
Ağlama olmadan bir yöntem olmadığını, böyle bir yöntem bulunursa buna en çok kendilerinin sevineceklerini yazmışlar bu yüzden herhalde ağlatmayan bir yöntem yok dedim. Bir de istek- ihtiyaç ağlaması dese de ki doğrudur bu, ben bebeğim ağlayınca soğuk kanlılıkla bu istek ağlaması diyemiyorum bu yüzden bu yöntemleri uygulayamam dedim. Ama sizi tebrik ederim gerçekten emek gerekiyor ve istikrar çok önemli.

Ağlama olmadan bir yöntem olmadığını, böyle bir yöntem bulunursa buna en çok kendilerinin sevineceklerini yazmışlar bu yüzden herhalde ağlatmayan bir yöntem yok dedim. Bir de istek- ihtiyaç ağlaması dese de ki doğrudur bu, ben bebeğim ağlayınca soğuk kanlılıkla bu istek ağlaması diyemiyorum bu yüzden bu yöntemleri uygulayamam dedim. Ama sizi tebrik ederim gerçekten emek gerekiyor ve istikrar çok önemli.
kac aylik bebeğiniz şuan
bende kizim aglayinca baska seylere elim ayagim dolanirdi ama bu yanlışmış işte sonra her istediklerini aglayarak yaptirmaya calisiyorlar

kac aylik bebeğiniz şuan
bende kizim aglayinca baska seylere elim ayagim dolanirdi ama bu yanlışmış işte sonra her istediklerini aglayarak yaptirmaya calisiyorlar
13 aylık. Son bir aydır uykuları düzene girdi kendi kendine diyordum ama şimdi azı dişler çıkıyor ve gündüz uykuları da bozuldu. Bazen tek uyku yapıyor, mesela bugün tek uyku yaptı ki gündüz uykuları çok düzenliydi hiç zorlanmazdım. Ama dişten olduğunu ve geçici olduğunu bildiğim için sorun etmiyorum. İnşallah dişi çıkınca uykusu yine düzene girer.

UYKU EĞİTİMİ KONUSUNDA İNTERNETE YAZIP DİREKT DANIŞMANLAR ARADIM HEPSİ İLE TELEFONDA GÖRÜŞTÜM KULAKTAN DOLMADAN ZİYADE BU İŞİ YAPANLARIN KENDİSİNDEN DİNLEDİM. HEPSİ AŞAĞI YUKARI AYNI ŞEYLERİ SÖYLEDİ. UYKU EĞİTİMİNİN EN ÖNEMLİ ŞEYİ ASLA BEBEK VE UYKU ARASINA ARAÇ GİRMEYECEK EMZİK NİNNİ ANNE TEMASI MEME VS MALESEF BENİMKİ EĞİTİM DEĞİL UYKUYA DALMAK İÇİN BANA İHTİYACI VAR HALA BELKİ HAKLISINIZ BEN DE BU YAŞTA NE KADAR UYKUMDA OLSA GÖZLERİMİ YORMADAN DALAMAM BUNLARI DA DÜŞÜNDÜM AMA VERMEMEYE KARAR VERDİM. VERECEK OLANALARI DA YARGILAMADIM VERMEYECEK OLANLARI DA ÇÜNKÜ BEBEK İÇİN EN BÜYÜK KARAR MERCİ ANNESİDİR

Ben kimseyi aramadım sormadim. Bu iş benim işim dedim oturdum okudum. Hem de bol bol okudum... Adem Güneş te okudum, emzirme sanatı kitabını okudum, tracy hogg un bütün kitaplarını döne döne okudum.. Adem Güneş ve emzirme sanatı bana hitap etmedi. Ama siz tracy hogg u gerçekten bilmediğiniz için bunu söylüyorsunuz diye diyorum. Emzik var tracy hogg da, ama sürekliliği yok. Uykuya dalınca çıkartıyordum. Uyku arkadaşı var öncesinde benim birlikte uyuduğum bir sağlıklı peluş oyuncak ya da battaniyeye. Çocuğu asla ama asla ağlarken yalniz bırakmıyoruz. Sürekli yanında Şii patt yöntemi kullanılıyor. Bu sesler anne karnındaki ne benzer sesler oluyor zaten ve bebeği sakinlestiriyor. Yani sizin aradığın kisilerle bu işin ilgisi yok. Her eğitimi aynı kefeye koymayın. Sizinki de bir eğitim... Ama ilerde de uyutmak için hep birine ihtiyaç duyacak... Ben bu şekilde düşündüğüm için asla uygun bulmadim. Adem Güneş bir çok konuda da bana hiç hitap etmedi malesef ama size hitap etmiş. Kötü ya da iyi değil, kimse nasıl hitap ettiği onemli.

13 aylık. Son bir aydır uykuları düzene girdi kendi kendine diyordum ama şimdi azı dişler çıkıyor ve gündüz uykuları da bozuldu. Bazen tek uyku yapıyor, mesela bugün tek uyku yaptı ki gündüz uykuları çok düzenliydi hiç zorlanmazdım. Ama dişten olduğunu ve geçici olduğunu bildiğim için sorun etmiyorum. İnşallah dişi çıkınca uykusu yine düzene girer.
düzelir merak etmeyin.
o dönemlerde benim kizim da oyleydi gece ciglik atarak uyanirdi geri uyurdu ama canlari yaniyor belliki azi disler ve kopek disleri cok zor oluyor hatta kopek disleri daha zorlayici oluyor.
uykularda sapma olabiliyor buyume ataklari geciriyorlar bazen oda zorluyor o aylarda mesela yurume yavas yavas konusma cabasi basladigi icinde zorlaniyorlar.
ince motor gelisimleri de çok etkiliyor duzenlerini
bir hemsire arkadasim beyinleri surekli buyudugu icin cocuklarin cok basi agrir demisti.
takip ediyordum ben cok huzursuz oldugu zamanlar sakaklarina kaslarina hafif hafif masaj yapiyordum baya rahatliyordu

Uyku eğitimini 4aylıkken denemiştim. Kesinlikle sabır işi. O dönemde çok yıprattı hem bebeğimi hem beni. Ben uyutmaya çalıştıkça hırçınlaşıyordu. Ağlıyor kıyamet koparıyordu. İki saat boyunca hem onun ağladığı hem benim sinir krizlerine girdiğim zaman bu iş bana göre değil deyip bıraktım. Doğrusunu isterseniz düşününce bebeğin anne kokusuna ihtiyacı olduğunu düşünüyorum. O yüzden artık yanımda yatıyor. Emerek uyutuyorum şu an bizim için çok kolaylık sağlıyor. Uykusu gelince hadi anneciğim süt içmeye gidelim diyorum herkese bi bay bay ondan sonra hemen uyuyor tabi bazen çok cozutup oyun için direniyor o zaman da mecburen bırakıyorum öteki türlü kıyamet kopuyor. O yüzden saatlik bir düzenimiz yok. Aslında çoğu şeyi bebeğime bıraktım. O yüzden uykusu gelince uyuyor acıkınca yiyor vs. Sözlü iletişim kurmaya başlayana kadar da böyle devam etmeyi düşünüyorum. Yanımda yatacak ve emecek. Bu arada çalışan bir anneyim. Anneler bebeklerini herkesten iyi bilirler. Sadece bebeğinizi gözlemleyin yeterli bence. Tavsiyeler öneriler herkeste işe yaramıyor bebek ama hepsinin ayrı karakterleri var.

UYKU EĞİTİMİ KONUSUNDA İNTERNETE YAZIP DİREKT DANIŞMANLAR ARADIM HEPSİ İLE TELEFONDA GÖRÜŞTÜM KULAKTAN DOLMADAN ZİYADE BU İŞİ YAPANLARIN KENDİSİNDEN DİNLEDİM. HEPSİ AŞAĞI YUKARI AYNI ŞEYLERİ SÖYLEDİ. UYKU EĞİTİMİNİN EN ÖNEMLİ ŞEYİ ASLA BEBEK VE UYKU ARASINA ARAÇ GİRMEYECEK EMZİK NİNNİ ANNE TEMASI MEME VS MALESEF BENİMKİ EĞİTİM DEĞİL UYKUYA DALMAK İÇİN BANA İHTİYACI VAR HALA BELKİ HAKLISINIZ BEN DE BU YAŞTA NE KADAR UYKUMDA OLSA GÖZLERİMİ YORMADAN DALAMAM BUNLARI DA DÜŞÜNDÜM AMA VERMEMEYE KARAR VERDİM. VERECEK OLANALARI DA YARGILAMADIM VERMEYECEK OLANLARI DA ÇÜNKÜ BEBEK İÇİN EN BÜYÜK KARAR MERCİ ANNESİDİR
Uyku eğitimi her bebeğe uygun bir şey değil zaten.
Birçok yöntem olsa da hepsini reddedenler var.
En çok sınırsız ağlayabilen bebeklere verilemiyor çünkü müdahale edilmediğinde 3 4 saat zaten ağlayabiliyor.
Ya da yine başıma gelen erken emekleme, 5 aylık bir bebek emekliyorsa yatağına yatırdığınız an tırmanıyor, bunu keşfetmemiş olsa çok daha kolay olacaktır uykuya geçişi.
Yine hasta olan, dişi sancılı çıkaran ya da huysuz diye tabir edilen bebeklerde de işe yaramaz.

Evet anne bebeğin her türlü ihtiyacını karşılamalı, buna uyku da dahil.
Ama ona uykuyu en iyi şekilde verebilmek için eğitim ilk hedeftir.
Olmuyorsa artık başka çareler aranır ya da en son mahvolmasın çocuk diye pes edilip nasıl istiyorsa o yöntem uygulanır.
Her şeyde olduğu gibi, eğitim yine ilk sıradadır.

Söyledim, ben veremedim.
Çok istedim, denedim ve doktorların da onayıyla bıraktık.
Uygun değil çocuk, her şeyi geçtim 1 yaş doğumgününde 12 dişi vardı oğlumun, düşünebiliyor musunuz, sürekli, aralıksız diş çıkardı.
Diğer her şey de sorunlu ama diş dönemi ve sancısı aralıksız devam eden bebeğe zaten veremezsiniz.

UYKU TERAPİSİ VEREN PROFESYONEL KİŞİLERE DANIŞTIM AĞLATMADAN HİÇ BİR YÖNTEM YOK DENİLDİ AĞLATMIYOR BENİM YÖNTEMİM DİYEN YALAN SÖYLER DEDİLER Kİ ÇOK DA DOĞRU ŞŞ PAT YÖNTEMİNDE DAHİ AĞLIYOR BEBEKLER ŞİMDİ GÖRÜŞÜNÜZÜ KABUL ETTİRMEK İÇİN YALAN SÖYLEMENİZE GEREK YOK :işsiz:
KALDI Kİ TERCİHTİR BU İSTEYEN YAPAR İSTEMEYEN YAPMAZ ÖZELLİKLE UYKU EĞİTİMİ VEREN ANNELER ÇOK DAHA SERT SİZ YAPIN BİZ YAPMAK İSTEMEYENLER DE YAPMAZ BU KADAR BASİT :kahve:
Valla ben ağlatmadım 😀 ve benim bebeğim çok aglak bir bebektir. Ota boka ağlar 17 aylık. 3 aylık filandi yazliktaydik. Akşam 5 civarı pilaja iner 18:30 da evde olurduk. Beraber yıkanırdik kizimla emzirirdim ninni açardım uyurdu. Her aksam. Aynı saat aynı rutin. Öğlen asla uyutamazdim ama aksam rutin ile uyurdu. İstanbul'a donunce de sürdürdum. Misafirliğe gitsem çocuğun rutini bozulsa ya da üşenip yıkamasan daha zor uyuttugumu fark ettim. Uyku düzeni ve rutin çok önemli. Bebekler düzen sever. O alışkanlığı kazanınca duşu da seyreklestirdim. Sütüm bitince biberona geçtik. Başta başında bekledim dalmasıni. karanlık oda da eline biberon verip ninni açıyordum. Bir gun çıktım odadan dalmadan. Baktım beni aramıyor ağlamıyor. Şimdi yatırırim eline biberonu veririm ninni açarım. O biberonu eme eme uyur.. Bu arada öğle uykularını da daha sonra rutin ile çözdüm. En sık uyuduğu saat olan 14:00 de yatır ninni aç biberon ver yapıyorum 17:00 ye kadar uyuyor 3 saat.

Valla ben ağlatmadım 😀 ve benim bebeğim çok aglak bir bebektir. Ota boka ağlar 17 aylık. 3 aylık filandi yazliktaydik. Akşam 5 civarı pilaja iner 18:30 da evde olurduk. Beraber yıkanırdik kizimla emzirirdim ninni açardım uyurdu. Her aksam. Aynı saat aynı rutin. Öğlen asla uyutamazdim ama aksam rutin ile uyurdu. İstanbul'a donunce de sürdürdum. Misafirliğe gitsem çocuğun rutini bozulsa ya da üşenip yıkamasan daha zor uyuttugumu fark ettim. Uyku düzeni ve rutin çok önemli. Bebekler düzen sever. O alışkanlığı kazanınca duşu da seyreklestirdim. Sütüm bitince biberona geçtik. Başta başında bekledim dalmasıni. karanlık oda da eline biberon verip ninni açıyordum. Bir gun çıktım odadan dalmadan. Baktım beni aramıyor ağlamıyor. Şimdi yatırırim eline biberonu veririm ninni açarım. O biberonu eme eme uyur.. Bu arada öğle uykularını da daha sonra rutin ile çözdüm. En sık uyuduğu saat olan 14:00 de yatır ninni aç biberon ver yapıyorum 17:00 ye kadar uyuyor 3 saat.
Ha bebek bu tabii ki dönem dönem bozulmalar oluyor. Diş hastalık vs. Diyelim yatırdim biberon verdim vs almadı uyumadi huysuz. Hiç zorlanıyorum. Alıyorum kucağıma salona götürüyorum. En az 1 saat sonra tekrar deniyorum. Yani benim her şeye ağlayan gün iicnde sürekli kucak isteyen vs huysuz bebeğim uyku konusunda hiç ağlamadı. Sanırım benim yöntemim tracey hogg oluyor.. Ben bilinçli yapmadım. Bebeğimin ihtiyaçlarını gözlemledim takip ettim. Size de tavsiye ederim.

Hala bağımlı biberına ve ninniye onları unutursa eğitim oluyor sizinki eğitim değil

Hala bağımlı biberına ve ninniye onları unutursa eğitim oluyor sizinki eğitim değil
Varsın bağımlı olsun. Ama düzene alıştıktan sonra aşamalı bırakıyorsunuz.. tracey hogg da sanırım bu şekilde. Mesela ben bir donem bir 6 ay hiç ninni açmadım. Etkilemedi, aramadı. Şu ara ben mutfakta iş yapıyorum salonda tv açık cocuk gürültüden uyanmasın diye açıyorum . O da bazen. Dediğim gibi onun uyumasını engellemiyor. Siz bir rutin ogretiyorsunuz. Sonra aşamalı olarak çıkarabilirsiniz. Mesela ben açık havadan sonra duşun rahatlatiic etkisi ile başladım. Şu an ne açık hava ne duş rutuni var. Ha Biberona bağımlı o bir gerçek. Doktorumuz ile konuştuk bir zararı yok. Acelen yok dedi. Süt yerine su vererek uyanınca pispislayarak vs. Bir vade de onu da denklemden kolayca çıkaracağıma eminim.

Allah bağışlasın bol sabırlar..
Kafanız karışık ve düzeniniz hiç yok gibi geldi bana öyle sezinledim
Emerek kucakta vs demissiniz .. çocuğun belli net bi düzeni yok
Düzen kurun bu klasik banyo masaj degil bunlar anneyi yormaktan baska bir sey degil demek istedigim evin bir kosesi ayni yerde ayni yatak ayni kisi uyutacak ayni ışık aynı sessizlik veya sesslilik ayni ısı mama emzirme duzenli saatlerde düzenli miktarlarda bebekler disiplin sever ve buna bir asker gibi uyarlar siz sevecen sakin güvende hissettiren bir liman olmalisiniz babaya gerek yok en fazla 3 haftada yapilir bu , uykuya dalmadan once 5 10 dk bi aglamalari olur sonra bi sessizlesirler sonra uyurlar bu normal bir aşama sakinliginizi koruyun yanında yatağın kenarındasınız ona hicbir şey olmaz. Kolik bebegim vardi 1 yıl surdu kolikligi ama uyku duzeni o kadar saglamdiki kolik bile bizi alt edemedi su an 2,5 yasinda 2 aylikken bunu uyguladim ve hala ayni duzende devam ediyoruz yasina uygun duzen kurarak ilerlemeye devam ediyoruz, kolay gelsin annelik zor valla.

X