Bekarlık Soyadı kararsızlığı.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Ben de kararsız kalmıştım, Nüfus memuru bana eğer ileride istersem istediğim zaman bir dilekçe ile kızlık soyadımın kimliğime eklenebileceğini ama eğer kaldırmak istersem mahkemeye gitmem gerektiğini söyledi. Dolayısıyla ben kımlığe yazdırmadım ama kızlık soyadımı hala kullanıyorum resmi yazışmalar haricinde.

İçinizden ne geliyorsa onu yapın. Uzun muzun önemli değil bence, 4 harfle ağzınız aşınmaz.

Ben evlenirsem kendi soyadımı da kullanacağım. Çünkü niye kullanmayayım?
"O da babanın soyadı, o da ataerkil" mantığını da saçma buluyorum. Adam babam neticede. Onun soyadını kullanmak ataerkil geliyorsa onu da anam düşünsün :)
İkisini kullanabileceğim bir sistem vardı da ben mi "yok illa babamın soyadını alayım" dedim sanki?

Bu yaşa bu soyadla gelmişim. İş hayatında beni tanıyan kim varsa bu soyadla tanıyor, bütün sistemlerde de bu şekilde kayıtlıyım. Aradığımda farklı isim, bir şeyler imzalarken farklı isim, insanların beyni mi yansın?

İşin bu boyutunu geçtim, duygusal açıdan bakınca da kendi soyadımı kullanmak istiyorum. Çünkü niye istemeyeyim :KK53:

İçinizden ne geliyorsa onu yapın. Uzun muzun önemli değil bence, 4 harfle ağzınız aşınmaz.

Ben evlenirsem kendi soyadımı da kullanacağım. Çünkü niye kullanmayayım?
"O da babanın soyadı, o da ataerkil" mantığını da saçma buluyorum. Adam babam neticede. Onun soyadını kullanmak ataerkil geliyorsa onu da anam düşünsün :)
İkisini kullanabileceğim bir sistem vardı da ben mi "yok illa babamın soyadını alayım" dedim sanki?

Bu yaşa bu soyadla gelmişim. İş hayatında beni tanıyan kim varsa bu soyadla tanıyor, bütün sistemlerde de bu şekilde kayıtlıyım. Aradığımda farklı isim, bir şeyler imzalarken farklı isim, insanların beyni mi yansın?

İşin bu boyutunu geçtim, duygusal açıdan bakınca da kendi soyadımı kullanmak istiyorum. Çünkü niye istemeyeyim :KK53:
Teşekkür ederim. Evet ben de duygusal düşünüyorum. Arandaki tek bağ buysa kopsun yazanlar olmuş ama olay bu değil ki. Babamı seviyorum ben soyadını taşımak beni mutlu ediyor. Hiç ataerkil diye düşünmedim onlarla bağımız zaten kütüğüm de değişecek bari bizi bağlayan soyisim kalsın onlarla da aile bağımız kalsın komple uçup gitmiş hissetmeyeyim istiyorum. Öyle çok aileci de değilim yıllaaardır ayrı yaşıyorum sene de birkaç kez görüyorum dizlerinin dibinde değilim ama bu konu beni biraz duygulandırıyor 🥺

Kullandiginiz soyisim de babaniza ait sonucta. Yine erkek egemen bir sistemin sonucu yani. O sebeple kasmaya gerek yok bence. Ben kullanmadim, dusunmedim de.
Erkek egemenlikle alakası yok soyadı ile ilgili ayrıntılı bilgi edinirseniz iyi olur soy bağı nasıl devam ediyor gibi gibi erkek egemen olsun diye değil yani 1934 yahut 36 yılı yanlış hatırlamıyorsam Soyadı Kanunu çıkarıldı nedir ne değildir diye bir okumanızı tavsiye ederim

Teşekkür ederim. Evet ben de duygusal düşünüyorum. Arandaki tek bağ buysa kopsun yazanlar olmuş ama olay bu değil ki. Babamı seviyorum ben soyadını taşımak beni mutlu ediyor. Hiç ataerkil diye düşünmedim onlarla bağımız zaten kütüğüm de değişecek bari bizi bağlayan soyisim kalsın onlarla da aile bağımız kalsın komple uçup gitmiş hissetmeyeyim istiyorum. Öyle çok aileci de değilim yıllaaardır ayrı yaşıyorum sene de birkaç kez görüyorum dizlerinin dibinde değilim ama bu konu beni biraz duygulandırıyor 🥺
Beni de mesela soyadımdan çok kimlikte kütükte benim şehrim yazmıyor sinir oluyorum doğduğum büyüdüğüm şehrim yazmıyor değiştirilir mi bilmiyorum bi araştırayım dedim eşim değiştirmiceksin dedi neden böyle yazıyor ne saçma değil mi biri de bununla ilgili bilgilendirse beni Nüfus Müdürlüğünden arkadaşlar varsa ne oluyor kütük eşimin tarafında gösterince :işsiz:

Yani böyle faydaları olabiliyor diyorum

Adam soyadımı görmeseydi beni 3 milyonluk şehirde bulamazdı yan odadaki arkadaşım ile işini yapar ama beni görmezdi bile

Ama şimdi buldu, işini ben yaptım vs vs

Sevinmek ile ilgili değil faydası bu diye örnek verdim

İmzayı attığının saniyesinde tüm sosyal medyalarda soyadını değiştirenler var.
Farklı isim görünce 5 saniye kadar ekrana bakakalıyorum "bu kim ayol" diyerek.
"Eşimi tanımayan hiç kimse beni bulup eklemesin tmm mi .ss" demenin farklı bir yolu sanırım bu.
Siz de böyle yakalanmışsınız işte hemen :)

bende cift isimliyim. çift isimli olup kullanan arkadaşlarım da var. onlar sadece uzun olduğu için şikayetçiler, imza atarken vs yoruyor sayfalarca. ben kendi soyismimi almadım direkt eşimin soyadını kullanıyorum, hiç özleme gibi bir durumum olmadığı içinde çok mutluyum.

Soyadımı kullanmak için illa makale yazıp,çok zirve kariyer yapmış olmamız gerekmiyor.Dort yıl kullanmadım ama adapte de olamadım yeni soyadına,yanyana yakıstiramiyordum.Sonra birgün karar verip kimliğimi alıp,nüfus mudurlugunde dilekçe yazıp kullanmaya başladım.İyi ki de tekrar kullanmaya başladım.27 yıl taşımışım, kendimi bildim bileli kullanmışım niye evlendim diye vazgeçeyim ki.

ben kendi soyısmımı de kullanıyorum 30 yaşında evlendım acıkcası o ısım soyısımle 30yıl yasamışım karıyer yapmısım bırakmak zor gelır dıye bırakmadım ama tek ısmım var benim.Ekletmek ıstersenız sonradan dılekceyle ekletebılıyosunuz çok zor degıl ama ıkı isminiz varsa cok uzun olur gereksız bence.Bide benim kendı soyısmım ısım gıbı de kullanılan bıseydı şık duruyor oyuzden.Ama oyle uzun falan olacak olsaydı bırakırdım acıkcası ısım soyısım sorduklarında bıle ıkı soyısmı soylemek ıkısı de soyadım demek ınan bazen yoruyor allah başka dert vermesın😂

Sizin bileceğiniz iş. Ama pratikte gereksiz. Her isim yazma gerektğinde yaz yaz bitmez.
Benim çocukalarımda iki isimli. Şimdiki aklım olsa bir tane koyardım.
İki ismin yanına bir de iki soyadı.
Bizi belirleyen adımız soyadımız değil, kişiliğimiz ve duruşumuz.

2 isim 2 soyism çok itici duruyor
Bence gereksiz
Ayrıca aileniz ile tek bağınızın soyadı olması çok üzücü
Bu arada tek kendi soyadını da kullanabilirsin

Ben kullanmadım. Uzun oluyordu ve kulağa hoş gelmiyordu, aidiyet de severim, yeni soyadıma hala alışamasam da gayet güzel oldu :)

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X