Ben aldığım notlara göre değeri biçilen değersiz biriyim

Bu yıl staj, okul vs sebeplerinden yeterince calisamamis ve seneye yalnızca yksye odaklanarak ders çalışıp kafanızda bir bölüm varsa onu kazanmayı istiyorsanız bunu ailenizle açık açık paylaşın. Bu yıl girseydim daha düşük bölüm olurdu ama seneye x bölümüne gitmek istiyorum, önü açık, iş imkanları fazla ve onun için bir yıl mezuna kalıp ders çalışacağım derseniz bu kadar başarı odaklı bir aile anlayış gösterecektir. Açık açık iletişim kurun.

Tyt'ye girmeden aytye girilmiyor diye biliyorum ya da girmenin bir anlamı olmuyor sanırım.🤔

Universiteyi okumak istiyordum zaten seneye girip ama cocuklugumdan beri boyle baski yaptiklari icin artik seneye de girmek istemiyorum. Bir dersten kaldim diye ciddi ciddi intihari dusundum ya keske olseydim dedim o kadar gozumde buyuttum ki. Sanki ailede hic suc yok. Alanim moda tasarim, meslek lisesinde okudum zaten. Uniyi okumasam da elimde iş var.
Herkesin sansi donmeyebilir, asgari ucrete talim mi calisacaksin ? Uni mezunu olmayana, kurumsal yerde telefon dahi actirmazlar. Ailen iyiligini dusunuyor

Duzeni degistirmeye gücün varsa buyur. Yoksa, sinava girmek zorundaysan bunu problem etmeyi birakmalisin. Onemli seylere gecikilmesi saçma, ha sen bilerek gecikmissin o ayri.

Herkesin sansi donmeyebilir, asgari ucrete talim mi calisacaksin ? Uni mezunu olmayana, kurumsal yerde telefon dahi actirmazlar. Ailen iyiligini dusunuyor
İyilik değil kötülük yapıyorlar böyle davranarak.

Üniversite okumak zorunda mi herkes? Universite okuyan adam mı oluyor?
Bak herkes üni okumak zorunda değil ama üni okumayanlar kendini geliştiriyor hayatı için bir şeyler yapıyor. İş için dersen maalesef günümüz şartlarında şart. İnsanlar dükkan önü süpürmeye üni mezunu adam arıyor artık. Üstelik ilerde okumadığın o ortamları görmediğin için pişman olursun.

Aileniz haklı sizin yaptığınız sorumsuzluk.İyi kötü sınava girseydiniz Geç kaldım durumu ne kadar üzücü ailenizin gözünde sınava bile yetisemeyen lakayt birisiniz artık İnsanlar sorduğunda " güzel geçmemiş seneye deneyecek demek başka, yatmış yatmış sınava yetisememis demek başka"
Evet herkes ünv okumak zorunda değil,bu bile belli kriterlerde olmalı,yeteneğiniz vardır başka işler yaparsınız ama böyle değil ........

Üniversite okumak zorunda mi herkes? Universite okuyan adam mı oluyor?
Kapasitesi olanlar nitelikli bir üni egitimi alir ve senin tabirinle “adam” olur. Bu nimet herkese uygun degildir tabi caliskan, azimli, vizyonlu olmak gerekir. Ama inan nankör, vizyonsuz, maymun istahli insandan hiç bir cacık olmaz.

Bak herkes üni okumak zorunda değil ama üni okumayanlar kendini geliştiriyor hayatı için bir şeyler yapıyor. İş için dersen maalesef günümüz şartlarında şart. İnsanlar dükkan önü süpürmeye üni mezunu adam arıyor artık. Üstelik ilerde okumadığın o ortamları görmediğin için pişman olursun.
Eşimin çocuklara her zaman söylediği şey,"ne yapın edin o ünv ortamını görün, kişiliğinize kendinizi tanimaniza çok büyük faydası oluyor"

Eşimin çocuklara her zaman söylediği şey,"ne yapın edin o ünv ortamını görün, kişiliğinize kendinizi tanimaniza çok büyük faydası oluyor"
Benim eşim maddi imkansızlıl nedeniyle okulunu bitirememiş maalesef. Şimdi işinde çok başarılı ama işte o diplama yok ya yükselmesine çok büyük engel. Günümüz şartlarında kabul etmesek de diplama bunun için bile şart. Ha zanaatkar olursun kendi işin olur üretirsin kimse sana diploma sormaz. E bu kızımızda o da olmadığına göre

İki çocuk annesi 40 yaşında kadın olarak aileni en iyi anlayacak insanlardan biriyim. Senin geleceğini düşünüyorlar, rahat ve kazançlı bir mesleğe sahip olup kaliteli yaşam sürmeni istiyorlar. Yaşadıklarından haberleri yokken sana karşı tavırları da normal…maalesef her sene ailesine ve bana saydıran okumasam da olur kafasındaki ergenler bir ay sonra markette kasiyer, benzinlikte pompacı olarak karşıma çıkıyorlar hiç şaşmıyor. Sonra bana yatırım yapmadılar benimle ilgilenmediler diye insanları suçlamayacaksan okumayabilirsin…

Girmek istememişsin bilerek geç kalmissin.
Istemedigin birseyi yapma kilif uydurma. Seneye girmek istoyorsan seneyr gir

Öncelikle Tyt oturumuna katılmadığın için Ayt ye girsen de puan hesaplaması olmaz. Tyt+ayt yüzde hesaplaması yapılır lisans bölümlerinde.
Önlisans içinde Tyt ye girmek gerekir,lisans içinde yani.

Ama kendini ve yeterliliğini görmek net hesaplaması için girmen gerekli en azından sözel/EA/sayısal olarak ne aşamadasın görmüş olursun.

Ailelerin not için çocuğa baskı yapması yanlış ama kimse kusura bakmasın o dönemde bir çoğunuzun aklı bir karış havada oluyor,ders çalışmaktan başka sorumluluğu olmayan çocuklar bile bunu aşırı yük görüyor.Süslenip,içip gezmek,flörtleşmek istiyor sadece.Tabi bunları da yapın ama önceliklere göre hareket etmeyi de bilmelisiniz.Ergenlik döneminde olduğunuz ve bunu kabul etmediğiniz yaş dönemleri bunlar.

Sınavı istemediğin için bilerek kaçırdığını düşünüyorum,acele etme gereği duymamışsın.
Üniversite mezunu evet olmak zorundasın,bu dönemde lise mezunu olmayı bırak lisans mezunu olan yüksek lisans,çift anadal derken hala tırmalıyor.

Ayrıca üniversite ortamını hiç mi merak etmiyorsunuz? Bir bölüme ( illaki ilgin doğrultusunda vardır) girebilirsin,yaşıtlarınla gezmek,okumak,farklı programlara katılmak istemiyorsun?

Meslekten ziyade insanın kendini yetiştirdiği yerdir üniversite.
Bende zorlaya zorlaya çalıştırdım kardeşimi,şuan 2 yıl önceki çocuk değil.

Hayalin lise mezunu kalıp işçi kalmaksa ilerde işçi olarak dahi kalamayacaksın,her ilanda lisans/önlisans diyor.

Bu işi ciddiye alıp, hedef belirleyip çalışın ki yarın ona göre işinizi,eşinizi seçin. Bir sıkıntı yaşadığınız da herkesten önce kendinize güvenecek gücünüz olsun.

Daha çok gençsin. Eğitiminle ilgili olarak yaptığın hataların bedelini çok ağır ödeyeceksin malesef ki… üzgünüm aileni haklı olarak gördüm

X