Ben mi yanlış düşünüyorum acaba?

Hayret seni eşin ve ailesi delirtmiş demedi mi? Benimki olsa öyle derdi. Ben kızımı delirtsinler diye büyütmedim. Benim kuzum çok kıymetli derdi. Ama derdi sadece :)
Yoook demedi. Hatta eşimle ilgili konuşulmuştu geçen eşine bile hiç inanmıyorum kızımın söylediklerine sanki senden bahsetmiyor gibi dedi :halay:Çocuklarımla çıkmaza düştüğüm konular var onları söylediğimde de bu çocuklar mi sen sabredemiyorsun diyor :halay:Eşimin ablası mikser görevi gördüğü için sorunlarda eşime üzülüyor. Yanı ben keyfimden bu haldeyim neyim var ki sence Idrakyollariiltihabi Idrakyollariiltihabi

Merhaba hatunlar

Ufak bir konuda sizden fikir istiyorum. Büyük bir dert değil lakin mütemadiyen bu sorunu yaşıyorum ve net bir çözüme ulaşsın istiyorum. Değerli fikirlerinizi paylaşırsanız sevinirim.

Bir buçuk yıl önce abimin eşini kaybettik kanserden. Benim de arkadaşımdı. 31 yaşında vefat etti ardında iki küçük yeğenim kaldı. Abim, bu kaybın ardından çocuklarla birlikte ailemin yanına yerleşti. Annem çocuklarla ilgileniyor. Yengemin ailesi de çocuklara çok düşkün ve hafta sonu da oraya gidiyorlar. Bazen hafta içi de gittikleri oluyor. Bu genel bilgiden sonra asıl konuya geçeyim.

Beş yıllık evliyim, doğum ve taşınma dışında annem herhangi bir konuda yanıma yardıma gelmedi. Doğumda da epey söylendi sıkıldım bunaldım diye. Yeğenlerim de oraya yerleşince ailemin hiçbir konuda desteğini görmedim çok şükür :) en son ufak bir ameliyat geçirdiğimde oğluma bakacak kimse olmadığı için annemi çağırmıştım bir günlüğüne. "anne tek gel oğlanı zaptetmek zaten zor kalabalık olmasın" dememe rağmen yedi kişi geldiler ameliyata. Ameliyat narkozunu henüz atmadan mutfakta yemek yapıyor, bir yandan da kusuyordum. Hatta annemden "yeğenlerinle oyna yetim onlar" diye azar işitiyordum. Bir daha da annemden hiçbir konuda destek istemedim o günden sonra.

Bayramda annem "senin oğlan çok hareketli. Bayram sonrası bir gün geleyim de dolap, baza temizleyelim beraber. Çok yoruluyorsun çocukla ben tek gelip yardım ederim" dedi. Gerek yok dememe rağmen ısrar etti. Ben de akabinde "anne bak gelmek istiyorsan tek gel üç küçük çocukla iş yapılmıyor. Tecrübe ettik daha önce." dedim. "tamam zaten tek gelicem. Çocuklar bir gün annanelerinde kalırlar. Normalde de orada kalıyorlar zaten sorun olmaz" dedi.

Buraya kadar normal. Bugün gelecek annem. Dün beni aradı ve "ben gelicem ama çocuklar sana çok darıldı" dedi. "bana niye darıldılar anne ne yaptım ki" diye sorunca "işte onlar gelmesin dedin ya" dedi. Ben de "bak anne bu teklifi yapan sensin. Çocuklarla rahat iş yapılmaz deyip bana yol açan da sensin. Şimdi niye beni ortaya atıyorsun. Kaldı ki çocuklar sürekli teyzelerin ie gidiyorlar zaten. Bana bir günlüğüne gelince neden sorun oluyor ki" dedim. "abin de surat yapıyor zaten çok bozuldu" dedi. "annecim gelme sen. Bak hep bunu yapıyorsun. Bir iyilik yaparken benim vicdanımı sömürüyor huzurumu bozuyorsun. Abim ne hikmetse kendi dışında herhangi bir çocuğuna yardımın olacaksa triplere giriyor. Aman bir gün çocukları ile ilgilenmesin çünkü. Sen de olayı bana yıkıp sıyrılıyorsun. Onca sorun hastalık geçirdim yeğenlerimin hatrına sesimi bile çıkarmadım haberin bile olmadı. Ama artık ayıp bu yaptığın gerçekten" dedim. "aman sana da bir şey söylenmiyor gelicem ben zaten" dedi kapattık telefonu.

Gerçekten merak ediyorum ben mi fesat düşünüyorum. Hayır abimin surat asmasını, çocukların kırılmasını bana neden söylüyorsun? Kaldı ki çocuklara gayet başka türlü anlatılabilirdi durum. Küçücük çocuklar neden bana kırılsın abuk şekilde olay anlatılınca.

Hayatım boyunca abimin sorunları, yaşadıkları önceliğimiz oldu. Aman yazık aman o saf, aman o güçsüz diyerek. O da bir güzel faydalandı bu durumdan. Ben hep ailenin kimseye ihtiyacı olmayan güçlü evladı oldum iyi güzel de, önce yardım teklif edip sonra vicdan azabı çektirmek niye? Abimin durumu üzücü, evet desteğe de ihtiyacı var. Ancak 365 günde sadece bir gün "anne hep bizimle ilgileniyorsun bir gün de kardeşime ayır" demek bu kadar zor olmamalı. Bu kadar da bencillik olmaz artık.

Valla keşke gelmese de, çocukları da bıraktım küstüler bilmem ne demese. Bu arada asıl gelme amacı da ben değilim. Teyzeme söz vermiş bir sorunla ilgili oturup konuşmak istediği için. Çocukların olmadığı zaman gelecekmiş özel bir mevzu konuşulacağı için. Bende kalmayacak akşam oraya gidecek. Ama olayın tüm suçlusu, vicdan yükünü yüklenmesi gereken kişi benim. Çünkü annem...

Gerçekten ben kötü mü düşünüyorum, doğru mu algılıyorum merak ettim. Teşekkürler yorumlar için.
Öyle bi durum ki iki tarafa da hak verdim ben.Annenin işi gerçekten çok zor.Biz bile kendi çocuğumuza yeri gelip yetemezken iki öksüz çocuğun sorumluluğunu almak zorunda kalan bı babaanne.Allah yardımcısı olsun.Mesela sana yardıma gelmesini de ne biliyim yadirgadim ben çünkü dusunuldugun de her konuda senden daha çok yoruluyordur.Sanki senin ona yardım etmen lazım(bilmiyorum belki de yapiyorsundur)Yani olaya senin yerine kendimi koydugumda yardıma muhtaç bı babaanne görüyorum (manevi destek).Diğer arkadaşlar gibi düşünmüyorum,başka konunuzu bilmiyorum belki de o yüzden.

Öyle bi durum ki iki tarafa da hak verdim ben.Annenin işi gerçekten çok zor.Biz bile kendi çocuğumuza yeri gelip yetemezken iki öksüz çocuğun sorumluluğunu almak zorunda kalan bı babaanne.Allah yardımcısı olsun.Mesela sana yardıma gelmesini de ne biliyim yadirgadim ben çünkü dusunuldugun de her konuda senden daha çok yoruluyordur.Sanki senin ona yardım etmen lazım(bilmiyorum belki de yapiyorsundur)Yani olaya senin yerine kendimi koydugumda yardıma muhtaç bı babaanne görüyorum (manevi destek).Diğer arkadaşlar gibi düşünmüyorum,başka konunuzu bilmiyorum belki de o yüzden.

Şimdi şöyle oluyor. Elbette 55 yaşında olan annem, iki küçük çocuğun sorumluluğunu alınca asıl yardım alması gereken kişi o oluyor evet. Bunu bildiğim için de hiçbir yardım talep etmiyorum ondan. Ancak ben yardım etmek istesem de, oğlum bana ve bilim dünyasına göre hiperaktif onlara göre şımarık ve hadsiz olduğu için sorun oluyor gittiğimde. Yardım edemiyorum. Çocuk durmuyor artı iki çocuk da olunca desteğim olamıyor. Yine de her gittiğimde oğlumu uyuttuktan sonra yeğenlerimin tırnaklarını keser banyo yaptırırım. Oyun oynarım vs. Ama Gündüz oğlum uyanıkken onun peşinde koşmaktan ve ailemin ona olan tepkisinden dolayı pek faydam olmuyor.

Bu konudaki mevzu da esasen şu, annem aslında bunaldığı ve yorulduğu için bir iki gün kaçmak istiyor. Bunu açıkça söylemekten kaçınıyor ve topu bana atıyor. Arada kötü olan ben oluyorum.

Merhaba hatunlar

Ufak bir konuda sizden fikir istiyorum. Büyük bir dert değil lakin mütemadiyen bu sorunu yaşıyorum ve net bir çözüme ulaşsın istiyorum. Değerli fikirlerinizi paylaşırsanız sevinirim.

Bir buçuk yıl önce abimin eşini kaybettik kanserden. Benim de arkadaşımdı. 31 yaşında vefat etti ardında iki küçük yeğenim kaldı. Abim, bu kaybın ardından çocuklarla birlikte ailemin yanına yerleşti. Annem çocuklarla ilgileniyor. Yengemin ailesi de çocuklara çok düşkün ve hafta sonu da oraya gidiyorlar. Bazen hafta içi de gittikleri oluyor. Bu genel bilgiden sonra asıl konuya geçeyim.

Beş yıllık evliyim, doğum ve taşınma dışında annem herhangi bir konuda yanıma yardıma gelmedi. Doğumda da epey söylendi sıkıldım bunaldım diye. Yeğenlerim de oraya yerleşince ailemin hiçbir konuda desteğini görmedim çok şükür :) en son ufak bir ameliyat geçirdiğimde oğluma bakacak kimse olmadığı için annemi çağırmıştım bir günlüğüne. "anne tek gel oğlanı zaptetmek zaten zor kalabalık olmasın" dememe rağmen yedi kişi geldiler ameliyata. Ameliyat narkozunu henüz atmadan mutfakta yemek yapıyor, bir yandan da kusuyordum. Hatta annemden "yeğenlerinle oyna yetim onlar" diye azar işitiyordum. Bir daha da annemden hiçbir konuda destek istemedim o günden sonra.

Bayramda annem "senin oğlan çok hareketli. Bayram sonrası bir gün geleyim de dolap, baza temizleyelim beraber. Çok yoruluyorsun çocukla ben tek gelip yardım ederim" dedi. Gerek yok dememe rağmen ısrar etti. Ben de akabinde "anne bak gelmek istiyorsan tek gel üç küçük çocukla iş yapılmıyor. Tecrübe ettik daha önce." dedim. "tamam zaten tek gelicem. Çocuklar bir gün annanelerinde kalırlar. Normalde de orada kalıyorlar zaten sorun olmaz" dedi.

Buraya kadar normal. Bugün gelecek annem. Dün beni aradı ve "ben gelicem ama çocuklar sana çok darıldı" dedi. "bana niye darıldılar anne ne yaptım ki" diye sorunca "işte onlar gelmesin dedin ya" dedi. Ben de "bak anne bu teklifi yapan sensin. Çocuklarla rahat iş yapılmaz deyip bana yol açan da sensin. Şimdi niye beni ortaya atıyorsun. Kaldı ki çocuklar sürekli teyzelerin ie gidiyorlar zaten. Bana bir günlüğüne gelince neden sorun oluyor ki" dedim. "abin de surat yapıyor zaten çok bozuldu" dedi. "annecim gelme sen. Bak hep bunu yapıyorsun. Bir iyilik yaparken benim vicdanımı sömürüyor huzurumu bozuyorsun. Abim ne hikmetse kendi dışında herhangi bir çocuğuna yardımın olacaksa triplere giriyor. Aman bir gün çocukları ile ilgilenmesin çünkü. Sen de olayı bana yıkıp sıyrılıyorsun. Onca sorun hastalık geçirdim yeğenlerimin hatrına sesimi bile çıkarmadım haberin bile olmadı. Ama artık ayıp bu yaptığın gerçekten" dedim. "aman sana da bir şey söylenmiyor gelicem ben zaten" dedi kapattık telefonu.

Gerçekten merak ediyorum ben mi fesat düşünüyorum. Hayır abimin surat asmasını, çocukların kırılmasını bana neden söylüyorsun? Kaldı ki çocuklara gayet başka türlü anlatılabilirdi durum. Küçücük çocuklar neden bana kırılsın abuk şekilde olay anlatılınca.

Hayatım boyunca abimin sorunları, yaşadıkları önceliğimiz oldu. Aman yazık aman o saf, aman o güçsüz diyerek. O da bir güzel faydalandı bu durumdan. Ben hep ailenin kimseye ihtiyacı olmayan güçlü evladı oldum iyi güzel de, önce yardım teklif edip sonra vicdan azabı çektirmek niye? Abimin durumu üzücü, evet desteğe de ihtiyacı var. Ancak 365 günde sadece bir gün "anne hep bizimle ilgileniyorsun bir gün de kardeşime ayır" demek bu kadar zor olmamalı. Bu kadar da bencillik olmaz artık.

Valla keşke gelmese de, çocukları da bıraktım küstüler bilmem ne demese. Bu arada asıl gelme amacı da ben değilim. Teyzeme söz vermiş bir sorunla ilgili oturup konuşmak istediği için. Çocukların olmadığı zaman gelecekmiş özel bir mevzu konuşulacağı için. Bende kalmayacak akşam oraya gidecek. Ama olayın tüm suçlusu, vicdan yükünü yüklenmesi gereken kişi benim. Çünkü annem...

Gerçekten ben kötü mü düşünüyorum, doğru mu algılıyorum merak ettim. Teşekkürler yorumlar için.

Benimde annem yapayimmi der yok dersem bidaha sormaz. Zten yap desem de basima kalkar. O yuzden ben her isimi tek basima yapmaya alistim. Hatta gerekirse pis kalsin camlarim ama kimseye minnet etmemeyi ogrendim.

Şimdi şöyle oluyor. Elbette 55 yaşında olan annem, iki küçük çocuğun sorumluluğunu alınca asıl yardım alması gereken kişi o oluyor evet. Bunu bildiğim için de hiçbir yardım talep etmiyorum ondan. Ancak ben yardım etmek istesem de, oğlum bana ve bilim dünyasına göre hiperaktif onlara göre şımarık ve hadsiz olduğu için sorun oluyor gittiğimde. Yardım edemiyorum. Çocuk durmuyor artı iki çocuk da olunca desteğim olamıyor. Yine de her gittiğimde oğlumu uyuttuktan sonra yeğenlerimin tırnaklarını keser banyo yaptırırım. Oyun oynarım vs. Ama Gündüz oğlum uyanıkken onun peşinde koşmaktan ve ailemin ona olan tepkisinden dolayı pek faydam olmuyor.

Bu konudaki mevzu da esasen şu, annem aslında bunaldığı ve yorulduğu için bir iki gün kaçmak istiyor. Bunu açıkça söylemekten kaçınıyor ve topu bana atıyor. Arada kötü olan ben oluyorum.
Himm anladim.Annen belki de arada seninde çocukları almanı dinlenmeyi bekliyor sanada böyle söylemeyi tercih ediyor.Cocugunda hiperaktive varsa çok zor bı süreç kardesimden biliyorum ama annen sanirim çocuğun durumunu ciddiye almiyor.Ne diyim bilemedim🤷

Benim anam yasadigim ulkeyi begenmedigi icin dogumuma bile gelmeyecegini pesinen soylemisti. Tek kiziyim hic bebek bakma tecrubem yok. Bulundugum ulkede hic yakinim yok. Esimin ailesi de yok.. Nasil uzulmeyeyim uzuldum haliyle.. Hos hamile de degilim ama boyle gereksiz ve acitici bir konusma gecti aramizda :confused:

Simdi daha baska bir ulkeye gidiyoruz. Gecen gun bana ben de gelirim gezmeye guzel oralar dedi :KK53: Gel de cileden cikma..

Seni cok iyi anliyorum. :KK19:

O kadarını yapamam annem sonuçta. Bugüne dek saygısızlık etmedim yine etmem. Demek ki benim annemin gönlü de sabrı da hepimize yetecek kadar fazla değilmiş ne yapayım.
Normalde zaten anne babaya karşı gelinmemeli alttan alınmalı fikrindeyim ama anneniz epey sabrınızı sınamış ve siz ses etmedikçe üzerinize geliyor gibi hissettim o sebeple biraz dişinizi gösterin dedim. İnsan bir yerden sonra kendini değersiz ve sevilmeyen evlat gibi hisseder. Herkese zaman var bana yok gibi. Yine de saygısızlık yapamam diyorsanız en güzeli yardım taleplerini kabul etmeyip mesafeli durmaya devam etmek. Oğlunuz büyüdüğünde de bu tavırlarını hissederse anneannem beni sevmiyor mu kuzenlerimi hep seviyor diye duygusal boşluğa düşebilir.

Ahshjs ay bu benim annem. Yıllarca okuyup ne yapıcan bok mu var okumakta evlen çocuk doğur evinin kadını ol diyen kadın, şimdi oğlumu büyütüyorum diye "kocanın ailesine benzedin iyice oğluna kendini adama git çalış" diyor.

hello sister 🤣
garip yahu. başka başka hayatları aynı annelerle yaşıyoruz.
aynı fabrikadan çıkmış gibiler.
kim bozmuşsa ayarlarını bir güncellemesi falan olsa keşke. 🙄

Benim tek çıkış yolum çalışmak. Bunu biliyorum sadece. Çalışırsam, ne ailemi ne eşimi ne başka sorunları umursayacak vaktim olmayacak. Evet oğlumla çok yorulacağım, fiziken de zihnen de çok yorulacağım ama en azından ruhsal olarak rahatlayacağım. Bir iş teklifi aldım dua edin her şey yolunda gitsin de eylülde iş başı yapayım.

hadi gözün aydın! çok sevindim.
güzel insanlarla karşılaşacagın, güzel kapıların açıldığı bir başlangıç olur insallah senin için 🙏🏻

Çok geçmiş olsun öncelikle. Çok haklısınız, sizin yeğenlerinize karşı umursamazca davrandığınızı da düşünmüyorum hiç öyle bi şey çıkarmadım yazdıklarınızdan. Bence haklısınız, anneniz çocuklara düzgün bir şekilde anlatmalıydı. Halanız istemiyor deyip sıyrılmış gibi. Çocuklar gelmek istemiş olabilirler, sizi özlemişlerdir kuzenlerini özlemişlerdir. O durumda da en azından sizi arayıp bak çocuklar da gelmek istiyor işte bir şekilde idare etsek, demeliydi ya da onlara düzgün bir şekilde başka zaman görüşebileceğinizi oraya iş yapmaya geleceğini vesaire anlatması gerekirdi. Gayet haklısınız.

Ama onlara sorsan bencil sensindir kesin :) abim en merhametli, en yardımsever, en verici çocuk onlara göre mesela. Ya benim algımda sorun var ya onların. Aynen dediğiniz gibiyim ben de. 4 yaşında oğluma bir gün bile bakmadı annem doğum dışında ki doğumda da ben baktım. O yemek yaptı sağolsun.
Ablacım annende oğlumcum sendromu var, bizde vardı böyle biri, hatta birkaç kişilerdi de birini örnek vereyim, hatunun 2 kızı bir oğlu vardı, kızlar ağzıyla kuş tutsa, annelerinin ayağının altına ipek halılar serse kıymeti olmaz, oğlu hiçbir işin ucundan tutmayıp anne belim ağrıyor, anne burnum akıyor, anne küçük parmağım burkuldu deyip yalnızca anne nasılsın demekle yetinse en hayırlı evladı o olurdu :))

Sende hata yok, pardon hata var aslında, annenin senin üstüne yıktıklarını içten içe dert etmekte hatalısın, onu değiştiremeyeceksin, sürekli topu sana atıp vicdan yaptırmaya çalışacak, az biraz gamsız ol.

sen Haklısın bence annen haksız olayı manipüle ediyor hatta abi kardeş arasını açıyor abin demezmi benim çocuklarımı istemiyor diye sana karşı tavır alır Ordu olsa orduyu bozar böyle anne halbuki büyük dediğin ara yapar kötü birşey desen dahi söylemez karşı tarafa ama nerde canım böyle aile büyükleri

Benim tek çıkış yolum çalışmak. Bunu biliyorum sadece. Çalışırsam, ne ailemi ne eşimi ne başka sorunları umursayacak vaktim olmayacak. Evet oğlumla çok yorulacağım, fiziken de zihnen de çok yorulacağım ama en azından ruhsal olarak rahatlayacağım. Bir iş teklifi aldım dua edin her şey yolunda gitsin de eylülde iş başı yapayım.
Ay hadi İnşallah Allah'ım gönlüne göre versin hakkında herşeyin en güzeli olsun ❤️

Ben annemin açısından bakınca üzülüyor ve hak veriyorum. Ama sadece abime kızmıyorum anneme de kızıyorum. Çünkü beklediğim şey çok zorlayıcı bir şey değil. Beni ve oğlumu da sevsin ve düşünsün onlara yaptığı gibi diyorum. İlgilensin kendini adasın değil, sadece düşünsün. Bu kadar isteğim. O bunu yapamayınca da ben kendimi geri çekiyorum haliyle. Belki o da soğuk düşüncesiz diyordur bana bilemem.
Eminim seviyordur.
Annenin huyu bu gibi,sıkıştığı yerde başkasını günah keçisi yapmak.
Sen oğlun konusunda hassassın,eminim bunu anlamıyor annen zira her ne yaşarsan kendi içinde yaşıyor,yansıtmıyorsun onlara bu sebeple farkında bile değil belki annen ne kadar yıprandığının.
Biraz gardını indirip, kendini açsan belki farklı olur birşeyler.
Bilemedim,bu benim fikrim,belki yanlış düşünüyorum ama okuduğumdan anladığım,tanıdığım idrak böyle biri ondan böyle düşündüm.
Kolaylıklar dilerim,her cepheden zor bir savaş veriyorsun.

Merhaba hatunlar

Haklısınız. Anneniz de garip. Konuştuğunuzu neden gidip onlara anlatıyor. Valla annenizle ne kadar uzak o kadar iyi olacaksınız gibi geliyor bana...

Eski konularınızı az çok biliyorum. Kendinizi suçlu hissetmeyin, annenizin amacı da bu zaten size vicdan yaptırmak..

Bir çözüm önerim yok malesef sadece Allah kolaylık versin demeye geldim.

Ablacım annende oğlumcum sendromu var, bizde vardı böyle biri, hatta birkaç kişilerdi de birini örnek vereyim, hatunun 2 kızı bir oğlu vardı, kızlar ağzıyla kuş tutsa, annelerinin ayağının altına ipek halılar serse kıymeti olmaz, oğlu hiçbir işin ucundan tutmayıp anne belim ağrıyor, anne burnum akıyor, anne küçük parmağım burkuldu deyip yalnızca anne nasılsın demekle yetinse en hayırlı evladı o olurdu :))

Sende hata yok, pardon hata var aslında, annenin senin üstüne yıktıklarını içten içe dert etmekte hatalısın, onu değiştiremeyeceksin, sürekli topu sana atıp vicdan yaptırmaya çalışacak, az biraz gamsız ol.

Abla şu an itibariyle sinirlerimi aldırmış bir pelte yığınıyım :) meğer annem bende bir gün kalıp teyzeme geçecekmiş. Te cumartesi dönecekmiş eve :) muhtemelen kendi vicdan azabını bana yüklemek için o cümleleri kullandı. Zira görülüyor ki konunun benimle ilgisi yok. Yine sağolsun epey iş yaptı, yardım etti.

Annem işin gücün üstüne bir de tüm teyzelerle dışarıda buluşma planı yapmış. Onu da yaptık çok şükür. Yani onlar çay içip sohbet etti ben oğlanın uykusuzlukla daha çok hırçınlaşması yüzünden peşinden koştum, sırtımdan ter boşaldı. Neyse ki annem çay içti :)

Akrabalar da birbirine girdi. Kayınvalidemle de bir sürtüşme yaşadık. Annem en son "bu insanlarla Allah sana yardım etsin işin çok zor" diyordu. Sabah beşte uyudum sekizde uyandım. Bu insanlar neden bu kadar zor acaba. Hepsi delirmiş.

X