Benim bebeğim ne olacak

Tabii düşündüm mesajlarımı okumadınız mı ben çocuğumu kucağıma aldığım günden beri Ergün rahat uyuyamadım çocuk nasıl olcak kim bakacak diye ilk başlarda kayınvalide bakarım diyordu eşim bende idare edierim diyordu bu sefer acaba bakabilecekler mi diye kaygılanıyordum şimdi ise ikisi de elini çekti bu sefer kim bakacak derinde düştüm elbette bunları düşünüyorum
Ben bunalmanızı da işe dönme isteğinizi de çok iyi anlıyorum.

Onlar da söz vermişler ve tutmayacaklar. Onları da anlıyorum.

Çocuk bakımı öyle karşıdan atıp tutmakla olmuyor. Sevmek başka bakmak başka.

Her neyse…

Ben olsam işe döneceksem kreşe verirdim. Bakıcı hiç düşünmezdim.

Çalışmayı çok istiyorsanız memeden kesmeniz lazım..yoksa siz nobetteyken çok ağlar..sonra iyi bir bakıcı araştıracaksınız, k.v ise arada gelip bakiciyi kontrol edebilir..en az 1,5 sene böyle, sonra kreş bakmanız gerek

O kocana desene madem senin benim hayatıma artın ne tam olarak. Çocuga ben bakıyorum maddiyat, gecim giderler vb desen onu da işe geri döner hallederim. Peki senin artın ne destegin sorumlulugun ne. Sen varkende cogu sorumlulugu tek başıma yükleneceksem bari olma da seninle birlikte hayatıma giren yüklerden dd kurtulmuş olayım

Maddi imkansızlıktan işe gireceğim deseniz tamam diyeceğim de bunaldım ne demek ya? O bebek bu dünyaya “annem bunaldı beni en bağımlı olduğum zamanda tek bırakıyor” diye düşünerek mi geldi?. Öyle getirmediniz bence. Ya bunaldım ne demek hayret bi şey doğrusu. Bir de hiçbir şeyi hazırlamamışsınız. Ne bebek emmeyerek uyumayı öğrenmiş, ne babaya sorumluluk verilmiş, hiçbir şey yapmamışsınız ve çocuğun birden bunları hayatından çıkarmasını mı bekliyorsunuz? Hele memeyi? Nasıl olacak mesela o iş? Nasıl başedecek o bebek?
Olsun ama annesi bunalmasın yeter!
Ya arkadaş Allah aşkına önünü arkasını düşünmeden kimseye güvenerek çocuk yapmayın Allah Peygamber aşkına! Yazık ya!
Anneler de bunalabilir bunaldıgı şey çocugu degil zaten çocugundan başka hiçbirşey yapamıyor olmak. Babalar şu cocuklarla nerdeyse oyun dışinda ilgilenmezken( ilgilenmesi gerektigini bilip ilgilenenleri tenzih edip çogunluktan bahsediyorum) anneler 7 24 çocukla ilgilenmekten başka hiçbirsey yapamamaktan kendine vakit ayıramamaktan şikayetlenip bunalamaz mı. Yazık vallahı anneler bazen çocukla ilgilenmekten tuvalete gidemez rahatlikla bi kahve bile içemez hale geliyorlar
Eminim ki konu sahibinin şikayetlendigi bebegi degildir destek olmayan kocasıdir aslinda. Tek hatası bu adama cocuk yapmak

Kayınvalideye gebe kalıp nazına niyazına eyvallah çekeceğinize şanınızla bakıcı tutun. Imkaniniz varsa , geçim sıkıntınız yoksa 2 yaşına kadar kendiniz bakın çünkü çok ihtiyaçları var buna. Eşinizde bakamıyormuş geceleri.. sosyalleşicem derken keyfiniz daha çok kaçabilir 10 ay daha canınızın sıkılması bebeğinizden kıymetli mi ? Ömür boyu çalışacaksınız zaten tadını çıkarın

Anneler de bunalabilir bunaldıgı şey çocugu degil zaten çocugundan başka hiçbirşey yapamıyor olmak. Babalar şu cocuklarla nerdeyse oyun dışinda ilgilenmezken( ilgilenmesi gerektigini bilip ilgilenenleri tenzih edip çogunluktan bahsediyorum) anneler 7 24 çocukla ilgilenmekten başka hiçbirsey yapamamaktan kendine vakit ayıramamaktan şikayetlenip bunalamaz mı. Yazık vallahı anneler bazen çocukla ilgilenmekten tuvalete gidemez rahatlikla bi kahve bile içemez hale geliyorlar
Eminim ki konu sahibinin şikayetlendigi bebegi degildir destek olmayan kocasıdir aslinda. Tek hatası bu adama cocuk yapmak
Plansız programsız çocuk doğurmak, maddi ihtiyacı olmamasına rağmen 1 yıl da çocuğun yanında kalmak varken kalmak istememesi bana mantıklı gelmiyor. Hiçbir anne evladından bunalmaz. Daha 1 yıldır dünyada olan çocuğun sorumluluğundan bunalıp işe gitmek istiyor, peki o bebek bunalınc nereye gidecek? Neye sığanacak?
Hadi bunları da bırakalım, bebek yerine kocasını bıraksa kaynanasına ve bebeğiyle 1 yıl daha rahatça izin yapsa çok daha iyi olur. Ama eşşek kadar adamlar ne yapsa da bırakamıyorlar yine de bi bebek yapıyorlar. Yazık!

Çocuğu iki kişi yapar iki kişi bakar babane anane bir yere kadar gönüllü olur gönlünüz kırılmasın diye yoksa çok zor yani çocuk bakmak tekrar aynı şeyleri yaşamak istemiyor olabilirler zaten babane baksa bile uzun süreli olacağını düşünmüyorum belliki bir yerden sonra olmayacak bu çok belli ona birşey diyemem yani kimse diyemez bak diye.Bakici bulursanız çok iyi olur kreş seçeneğini elemişsiniz zaten uzun vadeli düşünün eşinizin yardımcı olmayışı bence asıl sizi üzen kısmı.

Bu konuya o kadar sinirlendim ki. Aslında yazmayacaktım ama dayanamadım. Hep diyorum Türk kadınına ekonomik özgürlük de işlemiyor. Yine pasif hep pasif. Konu sahibi öncelikle bunalmanız gayet doğal. İnsansınız bunabilirsiniz. Kaldı ki çocuk bakmak çok zor bir olay. Hak veriyorum bu konuda.

Fakat sizin bunalmanızın sebebi sadece bu değil. O eşle kim bunalmaz? Niye sesinizi çıkarmıyorsunuz? Her şeyi göze almam gerek bunun için dediniz. Neyi alamıyorsunuz gerçekten merak ettim. Boşamaya mı kalkar? Peki bu durumda onun korkması gerekmiyor mu? Sonuçta sizin değil ama onun kaybedeceği şeyler çok fazla. 7/24 hizmeti kaybetmek kolay değil.

Peki siz ne kaybedersiniz? Ekstra iş yükü. Başka bir şey değil. Bu durumda bile korkan sizsiniz hala. Bir de nasıl hangi yüzle ikinci çocuğu isteyebiliyor? Bu nasıl arsızlıktır. Kv nizi nazlayacakmışsınız bir de. Bakmayan o değil mi çocuğuna? Bu durumda anasını onun nazlaması gerekmiyor mu? Ama tabii her şeyi olduğu gibi bunuda sizin üstünüze yıkmış. Eşiniz gayet çocuk bakabilir bunu unutmayın. Zekasında problem olmayan herkes yapabilir. Ama umrunda değil adamın.

İlk defa bu kadar uzun yazdım ama kadınların bu halde olmalarını kabul edemiyorum. Evlenmeyin şöyle adamlarla ne olur ya? Azalarak bitsinlerde en azından kızlarımız kurtulsun.

Biliyorum ama evde olduğum sğrece eş ailesi ile durmadan görüşmek beni bıktırdı bir sene daha tahammül etmek istemiyorum hem çocuğuma bakmıyorlar hem durmadan onların gönüllerinizi nazlıyorum hürmet ediyorum ben kendimden nefret eder oldum
sizi çok iyi anlıyorum. ben de bu durumlardan çok bunalan biriyim. ben de kızımı 8 aylıkken ablama bıraktım çalıştım. ablam da olsa harçlığını veriyordum kimse kimsenin çocuğuna bakmak zorunda değil. hem ben çalıştım kendime geldim hem ablam harçlığını çıkardı. kızım çok şükür şu an 4 yaşına girecek zor günlerimizi atlattık. çalışmak size iyi gelecekse çalışın. güvendiğiniz bir arkadaşınız veya aile dostunuz varsa belli bir ücret karşılığında bırakın hem karşı taraf yarar görür maddi açıdan hem de sizin kafanız rahat eder. elbette kimse çocuğunu bırakmak istemez ama psikolojik açıdan yıprandığınızı hissediyorsanız zaten o çocuğa bakarken de verimli olamazsınız.

Merhaba kızlar. Doğum yaptığım günden beri bir an olsun evde olduğuma sevinemedim. Doğum yaptığım günden beri benim çocuğuma kim bakacak kaygısından keyifli vakit geçiremedim.
hemşireyim devlet hastanesinde. 1 senelik ücretsiz izine ayrıldım bebeğim şu an 12 aylık. Yani iznim bitiyor. Ramazandan sonra başlayacağım diye karar vermiştim o zaman bebeğim 14 aylık olacak. Durum şu ki kayınvalidem bebeğime bakmak çok istiyor gibi görünüyor ama zor geliyor ve nazlanıyorda nazlanıyor. Bunu eşimde görüyor bana diyorki e sende gönlünü yapmaya çalış, nazla diyor kısaca.bakıcıya emanet etmek istemiyorum. Bakıcıya verene kadar iznimi 2 yıla kadar uzatayım diyorum ama gerçekten çok bunalmış vaziyetteyim. Hastanem evimin karşsında o kadar ki yakın. Nöbet isteyip dilekçe yazayım diyorum kurumum izin veriyor haftada iki veya üç kere nöbete gideyim diyorum eşim gündüz mesai çalışıyor gece evde. Bu seferde eşimin bebek bakımıyla uzaktan yakından alakası olmadı bir senedir ben yokken çocuğa bakamaz çocuğum biberon tutmuyor gece beni emerek uyuyor o kadar çaresizimki ne olur bana akıl verin
İşe başlayın 3 gün nöbet ise kalan günler siz bakarsın 3 gün kv bakar

Merhaba kızlar. Doğum yaptığım günden beri bir an olsun evde olduğuma sevinemedim. Doğum yaptığım günden beri benim çocuğuma kim bakacak kaygısından keyifli vakit geçiremedim.
hemşireyim devlet hastanesinde. 1 senelik ücretsiz izine ayrıldım bebeğim şu an 12 aylık. Yani iznim bitiyor. Ramazandan sonra başlayacağım diye karar vermiştim o zaman bebeğim 14 aylık olacak. Durum şu ki kayınvalidem bebeğime bakmak çok istiyor gibi görünüyor ama zor geliyor ve nazlanıyorda nazlanıyor. Bunu eşimde görüyor bana diyorki e sende gönlünü yapmaya çalış, nazla diyor kısaca.bakıcıya emanet etmek istemiyorum. Bakıcıya verene kadar iznimi 2 yıla kadar uzatayım diyorum ama gerçekten çok bunalmış vaziyetteyim. Hastanem evimin karşsında o kadar ki yakın. Nöbet isteyip dilekçe yazayım diyorum kurumum izin veriyor haftada iki veya üç kere nöbete gideyim diyorum eşim gündüz mesai çalışıyor gece evde. Bu seferde eşimin bebek bakımıyla uzaktan yakından alakası olmadı bir senedir ben yokken çocuğa bakamaz çocuğum biberon tutmuyor gece beni emerek uyuyor o kadar çaresizimki ne olur bana akıl verin
Kreş diyenleri dinlemeyin. El kadar bebek kreşe verilmez. He mecbursunuzdur verirsiniz o ayrı...ama sizin şartlarınız müsait.. kayınvalideniz zoraki bakacaksa bugün yarın ansızın bakmayı birakiverir...onu da düşünün...tabi ki hiçbir bakıcı kv gbi bakmaz sonuçta . Ama ikna olmazsa iyi bir bakici araştırın. İzninizi bir ay daha uzatın..günde iki saat size gelmeyle başlasın bir ayda aliissin. Zaten hastane evin karsisindaymis arada bı bakar gelirsiniz içiniz rahat etmezse....gece neden nöbet tutmak istiyorsunuz .gündüz bakmak için mi...e hangi ara dinleneceksiniz...bence gece nöbet işini unutun..sizde degerlisiniz..bende bir yasindaykrn çalışmaya başladım inanın bize iyi geliyor...
Yani ilk tercihim kv, ama olmazsa iyi bir bakici ( iyi insan olsun, eğitimden kastetmiyorum) .. kreşi asla düşünmeyin

İşe başlayın 3 gün nöbet ise kalan günler siz bakarsın 3 gün kv bakar
Onu da söyledim gündüz bakmak zor gelecekse ben kurumla görüştüm nöbet tutabilirim dedim ona da gece çok uyanıyor mu dedi evet dedim olmaz sıkıntı dedi gece emiyor mu dedi evet dedim ona da sıkıntı dedi

Yanlış anlamayın nolur ama bakıcıya güvenilir .. evinize kamera taktırırsınız,işe başlamadan 1-2 hafta önce başlatırsınız güven de oluştu mu bakıcı çok ta güzel bakar bebeğinize… ama bakıcıya vereceğiniz ücreti istemiyorsunuz sanırım.. çünkü bu sitede bakıcıya para vermek istemiyorumun adı bakıcıya güvenmiyorum olmuş.. çocuğumu 1 yaşından beri bakıcı büyütüyor, valla benden daha iyi bakıyor ki referansla da bulmadım.. sarı siteye ilan koydum, görüştüm.. içime sinen biriyle 1 ay beraber baktım bebeğime ve ona emanet ettim. Evim kameralı ara ara takip ediyorum . Bu kadar basit. Evet asgari ücret veriyorum çünkü kadının hakkı.. En değerli varlığıma bakıyor sonuçta.

Yani başlık bana tuhaf geldi açıkçası. Bir sürü çalışan kadının çocuğuna ne oluyorsa sizin çocuğunuza da o olacak. Küçük bir yerde yaşıyormuşsunuz güvenilir birini bulmak kolay olur . Yok mu eş, dost, akraba? 2 yıl ücretsiz izin alsan bile aynı dertler tekrar başlayacak sonuçta . Kv bakmadı diye hayiflaniyorsun ama emin ol bakmadığı daha iyi . Benim oğluma babaannesi 1 yıl baktı ay bu çocuğu nasıl veririz bakıciya diye diye beni de manipule etti. Üstelik benim kv uzaktan geldiği için sürekli benim evimdeydi. Ben bu 1 yıl boyunca hizmet etmekten çocuğumla istediğim gibi ilgilenemedim ki . Şimdiye bakiciya gidiyor . Böyle daha rahat .

Yanlış anlamayın nolur ama bakıcıya güvenilir .. evinize kamera taktırırsınız,işe başlamadan 1-2 hafta önce başlatırsınız güven de oluştu mu bakıcı çok ta güzel bakar bebeğinize… ama bakıcıya vereceğiniz ücreti istemiyorsunuz sanırım.. çünkü bu sitede bakıcıya para vermek istemiyorumun adı bakıcıya güvenmiyorum olmuş.. çocuğumu 1 yaşından beri bakıcı büyütüyor, valla benden daha iyi bakıyor ki referansla da bulmadım.. sarı siteye ilan koydum, görüştüm.. içime sinen biriyle 1 ay beraber baktım bebeğime ve ona emanet ettim. Evim kameralı ara ara takip ediyorum . Bu kadar basit. Evet asgari ücret veriyorum çünkü kadının hakkı.. En değerli varlığıma bakıyor sonuçta.
Bakıcıya vermek istemememin en birinci sebebi benim maddi durumum evde kalmama müsait yani eşim geçindiriyor evimizi ancak işe başlamak istememin sebebi ise kayınvalide sonuçta babaannesi o bakarsa işe gitmemde bir problem görmedim işe gitmeyi de sevdiğim için bayramdan sonra başlarım diye konuşmuştuk ikinci planım ise o bakamazsa eğer ola ki baktı bir ay baktık olmuyor baş edemiyor ben nöbet tutacaktım eşim ben nöbetteyken bakacaktı ama şimdi ikisi de yan çizdi kayınvalide bakarım ama nazlanırım diyor açıkça eşimde ben bakamam annem baksın istiyorsan nazlan istemiyorsan sen iznini uzat diyor yani beni ortada bıraktılar şimdi ben İznimi uzatma kararı aldım ama bu seferde iki yaşına gelince gene bu problem çıkacak karşıma o yüzden yoksa mecbur kalan paraya ihtiyacı olan bakacak kimsesi olmayan tabii bakıcıya veriyor mecburen

Evet öyle yapmaya karar verdim
Ben de ücretsiz izindeyim.Bazen para kazan saydım keşke diyorum, sıkıldığımda oluyor.Ama içim rahat.Kafami yastığa koyduğumda huzurluyum.Bwbegim için de doğru olan buydu.Sartlari müsait olmayanları bilemem.Ama imkanınız varsa en iyi seçim bence bu.Mutlulukla büyüsün bebisiniz

Siz niye bu kadar stres yapıyorsunuz ya, eşiniz sizin kadar stres yapıyor mu? Siz annesiniz, yerinizde olsam eşimin maaşı bizi geçindiriyorsa bir yıl daha çalışmam kreş yaşına getiririm bebeğimi, zamanın tadınıda çıkarırım bırakın maddi kaygılarıda eşiniz düşünsün. Bidaha bu anları yaşamayacaksınız, amaaan diyip oturun bebenizin başına. Ha yok geçinemiyoruz mutlaka çalışmam lazım diyorsanız da ya bakıcı yada kayın valide mecbur.

X