benim bütçem bu.. çok mu harcıyorum ?

pelintoprak

Geçici Olarak Hesap Pasiftir !
tek ayak cezası
Kayıtlı Üye
4 Ocak 2011
1.399
24
34
arkadaşlar bişey danışmak isitiyorum ; eşim 1400 tl maş alıyor ben çalışmıyorum çocuğumuzda yok. ev kendimizin. annem bizimle yaşıyor. onunda emekli maaşı var 650 tl. toplam 2.000 tl maaş giriyor evimize ve biz her ay sonu sıkışıyoruz. anlamıyorum insanlar 1000tl ile çoluğuna çocuğuna bakıyor. biz nedense hep sıkışıyoruz.:KK50::KK50: çevreye karşıda çoğu zaman mahçup olıyorum. bi aktivite ayarlıyolar katılamıyoruz maddi olarak bu ara sıkışığız demekten utanıyrum.:26::26: insanlar yuh ne yapıyosunuz ki hala sıkışıksınız dicekler. hesaplıyorum hesaplıyrum içinden çıkamıyorum.
eşimin araba için aldığı
kredi borcu var. 500 tl

iki kredi kartımız var
giyim ihtiyaçvs alınmıştı 300 tl
doğalgaz ft. 250 tl
elktrik su telf. internet 160 tl
geri kalan mutfak yol sigara vs. gidiyor işte sizce bu hesaplamalara göre abartılı bi harcamamız var mı yoksa gayet normal mi?
aile akraba bazen ufak tefek borç isityor yok diyoruz. aradan zaman geçiyor niye hiç birikimiz yok. yuvayı kadın yapar diyolar. kayınvalidem tutumlu başka bir gelinden bahsediyor. ''şunun gelini tam kadın maşallah hem iki çocuğuna bakıyor hemde tuttu tuttu parasını ev yaptılar herkes bizim gibi mi '' diyor. bazen kötü niyetli olmasada bana da laf çarpıyor üzülüyorum bende. benim için çok müsrif gelin diyor gibi. herneyse sizce bütçem normal mi??

arkadaşlar bişey danışmak isitiyorum ; eşim 1400 tl maş alıyor ben çalışmıyorum çocuğumuzda yok. ev kendimizin. annem bizimle yaşıyor. onunda emekli maaşı var 650 tl. toplam 2.000 tl maaş giriyor evimize ve biz her ay sonu sıkışıyoruz. anlamıyorum insanlar 1000tl ile çoluğuna çocuğuna bakıyor. biz nedense hep sıkışıyoruz.:KK50::KK50: çevreye karşıda çoğu zaman mahçup olıyorum. bi aktivite ayarlıyolar katılamıyoruz maddi olarak bu ara sıkışığız demekten utanıyrum.:26::26: insanlar yuh ne yapıyosunuz ki hala sıkışıksınız dicekler. hesaplıyorum hesaplıyrum içinden çıkamıyorum.
eşimin araba için aldığı
kredi borcu var. 500 tl

iki kredi kartımız var
doğalgaz ft. 250 tl
geri kalan mutfak yol sigara vs. gidiyor işte sizce bu hesaplamalara göre abartılı bi harcamamız var mı yoksa gayet normal mi?
aile akraba bazen ufak tefek borç isityor yok diyoruz. aradan zaman geçiyor niye hiç birikimiz yok. yuvayı kadın yapar diyolar. kayınvalidem tutumlu başka bir gelinden bahsediyor. ''şunun gelini tam kadın maşallah hem iki çocuğuna bakıyor hemde tuttu tuttu parasını ev yaptılar herkes bizim gibi mi '' diyor. bazen kötü niyetli olmasada bana da laf çarpıyor üzülüyorum bende. benim için çok müsrif gelin diyor gibi. herneyse sizce bütçem normal mi??
bizde birtürlü birikim yapamıyoruz aynn banada kadın dediğin evi çekip çevirir diyorlar moralim bozuluyor aslında bir yerde yanlış yapıyoruz ama nerde :44:

canım valla biraz daha sıkıcaksınız kemerleri o zaman. bnm eşim iş yeri sahibi bana haftalık 150 lira harçlık verir. kiramız 500 . 200 de aydat yakıt su var 700 lira onu kendisi verir. gerisinde hiçbişeye karışmaz ben herşeyi harçlıklarımla çekip çeviririm. elektrik faturası aylık alışveriş bana ait. ama ben harçlığımı aldığım gün 50 sini kenara atarım o 50leri biriktirip bankaya koydum birikim yapıyorum. tabi herkesin kesesi farklı ama biraz daha dikkat ediceksin o zaman harcamalarına. yani eşinin verdiği paradan bnm gibi at bi kenara yokmuş o gibi harcama yap ay içinde.

eşimin araba için aldığı
kredi borcu var. 500 tl

iki kredi kartımız var
doğalgaz ft. 250 tl

merhaba topiğiniz hayırlı olsun.

evinize 2000 tl giriyor anladığım kadarıyla 1200 tl sabit giderleriniz var.

geri kalan 800 tl ile nasıl birikim yapılır ya da hiç mi yapılamaz sorusunun cevabına gelecek olursak bence gayet güzel birikim yapılır .

800 tl nin en azından 200-300 tl sini her ay zorunlu borç ödüyor gibi düşünüp bir kenara koymalı ve hiç dokunmamalı:KK34:

mutfak masrafınız olsun olsun 300 tl olsun geriye zaten 500 tl kalır bunun 300 tl sini dediğim gibi ayırın.
200 tl yi de harçlık ayırın.
bir de öyle denemeye çalışın bakalım neler olacak.

ayrıca sigarayı bırakmayı hiç denemeyi düşünmüyor musunuz? ona verilen paraya gerçekten yazık
günde en azından 5 tl sigara parası verseniz ayda 150 tl yılda 1800 tl 10 yılda 18000 tl niz çöpe gitmiş demektir.:KK34: bir de böyle düşünmeye çalışın .

nacizane tavsiyelerim bunlar yazılacak çok şey var ama oldukça uzun oldu gibi geldi:KK34:

Son düzenleme:
merhaba topiğiniz hayırlı olsun.

evinize 2000 tl giriyor anladığım kadarıyla 1200 tl sabit giderleriniz var.

geri kalan 800 tl ile nasıl birikim yapılır ya da hiç mi yapılamaz sorusunun cevabına gelecek olursak bence gayet güzel birikim yapılır .

800 tl nin en azından 200-300 tl sini her ay zorunlu borç ödüyor gibi düşünüp bir kenara koymalı ve hiç dokunmamalı:KK34:

mutfak masrafınız olsun olsun 300 tl olsun geriye zaten 500 tl kalır bunun 300 tl sini dediğim gibi ayırın.
200 tl yi de harçlık ayırın.
bir de öyle denemeye çalışın bakalım neler olacak.

ayrıca sigarayı bırakmayı hiç denemeyi düşünmüyor musunuz? ona verilen paraya gerçekten yazık
günde en azından 5 tl sigara parası verseniz ayda 150 tl yılda 1800 tl 10 yılda 18000 tl niz çöpe gitmiş demektir.:KK34: bir de böyle düşünmeye çalışın .

nacizane tavsiyelerim bunlar yazılacak çok şey var ama oldukça uzun oldu gibi geldi:KK34:

aslında kağıda dökünce birikim yapılır gibi geliyor ama işte herşey çok pahalı istanbul gibi bi yerde yaşamak çok zor :KK43:
ben sizi tanıyorum yorumunuzu görünce sevindim ayda bir çeyrek altın topiğinden tanıyorum sizi. topikteki arkadaşlar sayesinde 3 çeyrek altın almıştım kısa sürede. bu ay elimden geleni yapacağım artırmaktan geçtim ay sonunu getirebilsem oda bi başarı benim için :KK43:(

canım valla biraz daha sıkıcaksınız kemerleri o zaman. bnm eşim iş yeri sahibi bana haftalık 150 lira harçlık verir. kiramız 500 . 200 de aydat yakıt su var 700 lira onu kendisi verir. gerisinde hiçbişeye karışmaz ben herşeyi harçlıklarımla çekip çeviririm. elektrik faturası aylık alışveriş bana ait. ama ben harçlığımı aldığım gün 50 sini kenara atarım o 50leri biriktirip bankaya koydum birikim yapıyorum. tabi herkesin kesesi farklı ama biraz daha dikkat ediceksin o zaman harcamalarına. yani eşinin verdiği paradan bnm gibi at bi kenara yokmuş o gibi harcama yap ay içinde.

aferin valla tebrikler.. sanırım benim en çok giyim masrafım var :KK43: onu nasıl kısıcaz

Araç almışsınız onun vergisi yakıtı cartı curtu bitmez
Onun dışında faturalar da çok geliyor falan geçim zor valla
Kredi bitince rahatlarsınız diye düşünüyorum.

araç aldık ama sattık 5 aydır yok. onun parasına dokunmuyoruz kenarda duruyor tekrar araba alacağız

aslında kağıda dökünce birikim yapılır gibi geliyor ama işte herşey çok pahalı istanbul gibi bi yerde yaşamak çok zor :KK43:
ben sizi tanıyorum yorumunuzu görünce sevindim ayda bir çeyrek altın topiğinden tanıyorum sizi. topikteki arkadaşlar sayesinde 3 çeyrek altın almıştım kısa sürede. bu ay elimden geleni yapacağım artırmaktan geçtim ay sonunu getirebilsem oda bi başarı benim için :KK43:(

merhaba canım istedikten sonra elbette yapabilirsin o nedenle 10 -20 deme atmaya kenara

bizler artık kirli çıkılar topiğinde yazıyoruz çünkü aylık liste hazırlayıp 1. sayfada yayınlıyoruz.:KK34:

canım para biriktirmek istiyorsan ve eğer araba sizin için zorunlu ihtiyaç değilse;araba alma fikrini erteleyin.araba sizden çok yer.
çünkü bir arabanın yıllık vergisi,gazı benziini,kırığı döküğü derken her ay dünya kadar masrafınız olur.biz karı koca çalışıyoruz.3 yıl önce arabaya yıllık 5000 tl masrafımız oluyordu.evlendikten 8 ay sonra arabayı satttık kredi ile ev aldık.yaşadığım şehir büyük değil.merkezde oturduğum için market,fırın,pazar ayağımın altında.iş yerine evimizin önünden geçen otobüslerle ulaşabiliyoruz.dolayısıyla uzunca bir süre araba almak istemiyorum.iyi ki arabamı satıp ev almışım.hiç olmazsa5-6 yıl sonra ev bana kalacak

hayat şartları zorlaştı canım istanbulda daha zordur.bana harcamalarınız çok abartılı gelmedi kaldı ki kredi borcuda ödüyorsunuz.yinede şu tavsiyede bulunabilirim her ay 50 yada 100 lira bir kenara at hiç yokmuş gibi düşün.harcamalarını ona göre ayarla böyle böyle paran birikir.birde sigara çok para tutuyor sigarayı bıraksan çok daha kolay birikim yapabilirsin:KK31:

Doğalgaza 250 gelmesi çok değil mi 3 kişinin yaşadığı bir evde. Biraz daha az yakın soğuklarda kalın giyinin, evin kullanmadığınız odaları varsa kış aylarında peteklerini ve kapılarını kapayın o odaların fatura daha düşük gelir belki. Sigaradan deli gibi vergi alıyorlar, çok gereksiz miktarlarda hemde. Benim için acıyor vermek istemiyorum durup dururken o parayı, kartonla kaçak getirtiyorum o yüzden, siz de öyle yapın, ya da bırakın sigarayı. Onun dışında aylık elinize toplu para geçtiğinde bi 200ünü hemen bozduramayacağınız bir hesaba yatırın, unutun o parayı, geri kalanla idare etmeye çalışın. Ben de market alışverişine çok para harcardım, arkadaşlar bana konuyla ilgli tavsiyeler verince daha düzgün harcamalar yapmaya başladım, mutlaka bu konuyla ilgili ipucları içeren konuları da okuyun.

Son düzenleme:
araç aldık ama sattık 5 aydır yok. onun parasına dokunmuyoruz kenarda duruyor tekrar araba alacağız

gelen kadar gider diye boşa demiyolar.
sizi görünce ağzım bi karı açık kaldı ben çokmu harcıyorum dedim. çok para almıyosunuz aslında dedğin gibi istanbulda yaşam zor ve paranın değeri yok. bir markete girmek 50 lira tutyo bazen. arab alma fikrini ertelyin bence . önce ev sonra araba. araba her şekilde alınıyo ama ev büyük bir yük. eğer tokiye girme imkanınız varsa o parayala ön taksidi yatırabilirsiniz. yada biraz daha ekleyip üztünede kredi çekip ev almayı deneyebilrsiniz. istanbulda zaten her yere araç var. araba çokda lazım değil. çeyrek altın fikri güzel ayrıca gram altında alabilrsiniz.
sende benim gibi giyime düşkünsün sanırım. ben yaklaşık üç aydır kendime bi yol çizdim o yolda ilerlemeye çalışıyom. maaşımı alır almaz borçlarımı ödüyorum sonra gram altın alıyom. enaz bir gram. sonra aylık sadaka vermeye çalışıyom inanın sadaka verdiğim günden beri para konusunda sıkıntı yaşamıyorum. kesinikle tavsiye ederim. bunları yaptıktan sonra kalan parayı harçlık olarak kullanıyorum. :KK34:

X