Benim de derdim canım köpeğim Barney..

Üzüntünüzü taa burdan hissettim ama bu barni bey bir gecede boy atıp 30 kilo olmadı sanıyorum ya da hiç aşıya gitmedi mi genel kontrolden geçmedi mi büyük ırk olduğu belli olmadı mı bu saatten sonra giderse gerçekten evcil bebeklerimiz terk edilme korkusu yaşıyor ve bunu unutmuyor hiç ben olsam yapmazdım ama size yine de üzüldüm umarım çözüm bulursunuz
🙂🙂 Büyük ırk olduğu belli olduğunda "aa büyükmüş bu" diye geri çevirmedik. Elimizdeki şartlarla yetiştirmeye ve uygun alanı sunmaya çalıştık ve elimizden de bu kadarı geldi.

🙂🙂 Büyük ırk olduğu belli olduğunda "aa büyükmüş bu" diye geri çevirmedik. Elimizdeki şartlarla yetiştirmeye ve uygun alanı sunmaya çalıştık ve elimizden de bu kadarı geldi.
Şöyle anlatayım evcil alırken ki bunu bende almış biri olarak söylüyorum tarafsız veterinere götürülüp görüş alınıp alınır belki sağlıksız yavru belki söylenenden farklı bir şey var yani normalde ben böyle gördüm çevremde kendim böyle yaptım ve evet en başta daha satınalım yapmadan tarafsız veteriner kontrolüne beraber gitseydiniz anlaşılırdı ve evet o zaman aaa bu bebeğin ben vebaline giremem derdiniz çünkü karşılıklı duygusal bağınız olmazdı ve siz daha önce evcile annelik yaptığınız için tecrübelisiniz keşke böyle olsaydı sizin güleceğiniz bir yorum değil yorumum dursun burada bir başkasına vesile olur

Yani günde yarım saat bile olsa gezdiremiyor musunuz sahiden?
Bu nasıl mümkün olabiliyor? Yanlış anladıysam düzeltin lütfen.
Köpek sahiplenmek kedi sahiplenmek gibi değildir. Kediyi bir şekilde evde tutabiliyoruz ama köpek için bu imkansız. Köpekler tuvaletini bile dışarıda yapmak için tutuyor. Sahiplenirken bunu bilmek ona göre sahiplenmek lazım. Bizim de 3.5 aylık kedimiz var, her şeyimiz ona göre. Gezmemiz, harcamamız vs. Mamasına verdiğim parayı uzun zamandır kendim için bile harcamadım tek seferde. Evin sahibi de kedi oldu zaten. Güvenlik endişem olmasa ben de arada dışarıda gezsin isterdim ama eve çok alışık olduğu için dışarıda fazla stres oluyor. Kedi bir şekilde uyum sağlıyor köpekler daha farklı. Her gün dışarı çıkarıp gezdirirseniz ev değiştirmeye ya da sahiplenirmeye gerek kalmaz belki. Yani sağlık veya gerçekten onu ilgisiz bırakacak bir durum olmadığı sürece başkasına verilmesinden yana olmuyorum ben. Benim de kedim geldi ertesi gün alerji oldum mesela. Akrabadan sahiplenmiştik, alerjimi duyunca sağlığından önemli değil zaten biz çok özlüyoruz geri alabiliriz istersen dediler, vermedim. Ki verebilirdim sağlık söz konusu çünkü. İlaç vs idare ediyorum. İnsan alışıyor, dostu oluyor canı oluyor. Onlar için de aynı şekilde.

Bu arada eklemeden geçmek istemedim, kedi köpek aslında doğal ortamında kalmalı yapısı gereği ama sokaklar o kadar çok tehlikeli ki onlar için, evlerimiz daha güvenli. Ya da evdeki tehlike daha az desek daha doğru. Sokakta olsa sürekli yemek bulma telaşı, bölge kavgaları, sağlık sorunları, sevgi ve ilgi açlığı çekiyorlar. Ama evde olunca problemleri aman kablo kemirmesin, aman yabancı cisim yutmasın, aman oynarken evi dağıtmasın, aman ev küçük gibi şeyler oluyor. Sokaklarda aç, sağlıksız, araba altında kalmasından ya da ayının biri tarafından tekmelenmesinden bin kat iyidir evin küçük olması.

Anladığım kadarıyla yavruluğundan beri sizinle ve aynı evde yaşıyor. Alışmıştır. Yani gözünü o evde açtı ve sizinle açtı, size bağlanmıştır; ev de küçük müçük ama benimsemiştir yani alışık olduğu ev. Sizin onu açık alanlara çıkarma imkanınız yok mu? koşsun yuvarlansın sonra dönsün evine. Siz ondan ayrılacağınıza üzülüyorsunuz ama o sizden ayrıldığına üzülmeyecek mi? Özlemeyecek mi? Ben olsam vermezdim.

Hamilesiniz , hic mi yuruyus vs yapmiyorsunuz gun içinde?
Onu Da alin gezsin sizinle?
Yani ne bileyim orasi onun evi?
Bunalima girme ihtimali yuksek? Benim kuslarim odayi havalandirmak istedigimde cereyanda kalmasinlar diye arka odaya koydugumda bile tedirgin oluyorlar? Baska eve versem demek ne hale gelirler? Kaldi ki kopek bu, sahibine asik olan bir canli..

Dışarı çıkaramama olayını kafamda oturtamadım ben.
sabahları biraz daha erken alarm ya da iş dönüşü yorgun argın kalan son bir canla gayet dışarı çıkarılır.
Havadan konuşmuyorum, köpeğim var, yıllardır yaptığımız şey.

Doğum sonrası iyice ihtiyaçlarını öteleyecekseniz evet sahiplendirin hayvancağızı.
Sizinle kalması daha iyi yazanlar olmuş ama değil, düzenli yürüyüş stres seviyesini azaltma ve enerjiyi yakma için şart, diğer türlü zamanla hastalıklar başlayacaktır, en önce de deri problemi.

Bir köpek tek başına 24 saat bahçede koşup zıplamaz ki. Ancak yanında biri olacak ki hoplasın zıplasın. Vermeyi düşündüğünüz aile onunla oynayacak mı? Bakıcı tutsanız? İlla maaş bağlanacak birinden söz etmiyorum. Yok mu hayvansever komşunuz, her gün alsın sizden parkta bahçede yürütsün. Sabah 1 saat gezdirse bile yeter akşam da işten dönünce siz gezdirirsiniz enerjisini atar iyice.
Edit: doğum yapacakmışsınız köpek uzun bir geri plana atılacak. Bu durumda sahiplendirmeniz daha doğru olacaktır üzüldüm açıkçası.

Son düzenleme:
X