Bilgisi olan 5 x 7,5 cm Kitle

masal__perisi

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
18 Mart 2011
50
12
- Merhaba hanımlar..
Öncelikle 2.5 yıllık evliyim ve vajinismusum.. Bunun için ayrı bir psikolojik tedavi görüyorum ve iyi gidiyor..

Asıl sorunuma gelirsek; mide, kasık ve böbrek bölgelerimde ağrı ve şişlik, hazımsızlık, vs gibi şikayetlerle dra gittim.. Malesef; 5 x 7,5 cm büyüklüğünde bir kitle varmış.. Yani kitle mi kist mi miyom mu, bu da belli değil..
Ultrason sonucunda; ''pelvik bölge de parametrial kısımda'' olduğu yazıyor.. Dr tam bir bilgi vermedi,nerede nasıl bir kitle olduğunu bilmiyorum.. O endişe ile soramadım da.. Yani bu kist mi miyom mu ne olduğunu da bilmiyorum.. Sadece fazla büyükmüş ve diğer organlara bası yapıyormuş..

Direkt kadım doğuma yönlendirdi..
Salı günü Özel bir hastaneye kadın doğuma randevu aldım ve çok korkuyorum..
Ne kadar araştırdıysam da; endişem körelmedi.. Bekleyemiyorum, çok endişeliyim..

Bundan sonra süreç nasıl devam edecek?? Kitle tam olarak nerede??
Tedavisi nasıldır?? Rahmime bir zararı olur mu??
İleride bebek sahibi olmamı engeller mi?? vs
Bilgisi olan var mı, lütfen bildiklerinizi yazın kızlar ya.. :KK43: :KK43: :KK43:
..

- Merhaba hanımlar..
Öncelikle 2.5 yıllık evliyim ve vajinismusum.. Bunun için ayrı bir psikolojik tedavi görüyorum ve iyi gidiyor..

Asıl sorunuma gelirsek; mide, kasık ve böbrek bölgelerimde ağrı ve şişlik, hazımsızlık, vs gibi şikayetlerle dra gittim.. Malesef; 5 x 7,5 cm büyüklüğünde bir kitle varmış.. Yani kitle mi kist mi miyom mu, bu da belli değil..
Ultrason sonucunda; ''pelvik bölge de parametrial kısımda'' olduğu yazıyor.. Dr tam bir bilgi vermedi,nerede nasıl bir kitle olduğunu bilmiyorum.. O endişe ile soramadım da.. Yani bu kist mi miyom mu ne olduğunu da bilmiyorum.. Sadece fazla büyükmüş ve diğer organlara bası yapıyormuş..

Ne kadar araştırdıysam da; endişem körelmedi.. Bekleyemiyorum, çok endişeliyim..

Bilgisi olan var mı, lütfen bildiklerinizi yazın kızlar ya.. :KK43: :KK43: :KK43:
..

Canım onu doktor bilir biz bilemeyiz ama hemen aklına kötü şeyler getirme. Yumurtalık kisti olabiliyor bazen , gerçi belirtmemiş, veya dediğin gibi miyom olabilir hemen her kadında oluyor, çikolata kisti diye bişey var arkadaşta vardı, rahim içi olması gereken doku başka yerlere yerleşmiş, tedavi oldu. ama kesin sonucu kadın doğumcu bilir, büyük ihtimal kötü bişey değildir inşallah,
Vajinismus demişsin , ilişki hiç oldu mu, bazen o bölgede dış gebelik olabiliyor

- Merhaba hanımlar..

..

Solid lezyon ya da kistik lezyon da mı yazmıyo?

İyi bi Dr a görün evet büyük ama liste eğer bazı kistler ilaçla tedavi ediliyor

Terimleri bilmiyorum nerde kistin ama yumurtlalıkta ise önce ilaçla tedavi dene.yapısı bozulabiliyor demişti bi dr

Canım onu doktor bilir biz bilemeyiz ama hemen aklına kötü şeyler getirme. Yumurtalık kisti olabiliyor bazen , gerçi belirtmemiş, veya dediğin gibi miyom olabilir hemen her kadında oluyor, çikolata kisti diye bişey var arkadaşta vardı, rahim içi olması gereken doku başka yerlere yerleşmiş, tedavi oldu. ama kesin sonucu kadın doğumcu bilir, büyük ihtimal kötü bişey değildir inşallah,
Vajinismus demişsin , ilişki hiç oldu mu, bazen o bölgede dış gebelik olabiliyor

- İnşaallah kötü birşey değildir.. stresten uyuyamıyorum bile..
Vajinismus olduğum için, alttan açık operasyonda korkutuyor beni..
Tam bir ilişki oldu denilemez ama sürekli denediğimiz ve içeri doğru boşalma olduğu için hamile kalabilirim..
Peki dış gebelik gibi birşey olsa; tahlillerde yüksek beta hcg çıkmaz mı??
..

Solid lezyon ya da kistik lezyon da mı yazmıyo?

İyi bi Dr a görün evet büyük ama liste eğer bazı kistler ilaçla tedavi ediliyor

Terimleri bilmiyorum nerde kistin ama yumurtlalıkta ise önce ilaçla tedavi dene.yapısı bozulabiliyor demişti bi dr

- Kist ya da lezyon gibi birşey yazmıyor..
''5 x 7,5 cm uzanım gösteren hiperekojenik görünüm var'' yazıyor..
Doktora sorduğumda kitle dedi, başka da bir bilgi vermedi..
O stres ve üzüntüyle bende sormayı akıl edemedim..
..

- Kist ya da lezyon gibi birşey yazmıyor..
''5 x 7,5 cm uzanım gösteren hiperekojenik görünüm var'' yazıyor..
Doktora sorduğumda kitle dedi, başka da bir bilgi vermedi..
O stres ve üzüntüyle bende sormayı akıl edemedim..
..
sen en son ne zaman regl oldun ?

düzenli regl olur musun ? regl dönemimde cok aşırı agrın olur mu ?

- Yani öyle bir düzensizliğim çok olmuyor, en fazla 3-4 gün gecikir.. o da senede 2 kez anca olur..
Onun dışında hep düzenli, en fazla 1 gün gecikir.. Doktorlar zaten bunu düzensizlikten saymıyor..
Evet, her adetim çok aşırı olmasa da malesef ilk günleri ağrılı geçiyor
ve kendimi bildim bileli bu böyle..

- Yani öyle bir düzensizliğim çok olmuyor, en fazla 3-4 gün gecikir.. o da senede 2 kez anca olur..
Onun dışında hep düzenli, en fazla 1 gün gecikir.. Doktorlar zaten bunu düzensizlikten saymıyor..
peki vajinusmus oldugna göre ilişki sırasında agrın var mıyı bilmiyoruz. bilmeliydik ama bilememiyoz.
en iyi ihtimalle tabii ultrsonu ben görmedim. senin bu yazdıgın kısıtlı bilgiler ile...
gebe kalmalısın diyeceklerdir. yada
ennn enn kötüsü : farklı birşey varsa ki onun da doktor görecek. en fazla sezeryan gibi karın altından minik bir kesi acıp o kitleyi alırlar.
bebek sahibi olmana engel birşey de nasıl olur. rahmine cok yapışık bir kitle ise, yumrtalık kanallarına yapışık ise ( 2 kanal var. tek kanal ile bile gebe kalırsın) olur.
bence cok korkma.

birde bu şikayetlerin cocukluktan beri mi var yeni mi olmaya başladı ?
annen baban akraba evligi mi ? sen şimdi akraba evligi mi yaptın ?

- Merhaba hanımlar..

..

Büyük olasılıkla miyomdur. Miyomlsr çok büyüyebilir. Benimde portakal kadar miyomum vardı. İrili ufaklı 9 adet hemde. Ameliyat oldum. Sayı fazla olduğu için açık ameliyat oldum. Kapalı ameliyatda olabiliyor. Araştırırsınız. Laporaskopi yaptırabilirsiniz. Korkacak bir şeybyok. Çok büyüyen kitleler zararsız oluyor. Sizede olduğu gibi çevre organlara bası yapıyor. Ben hamileler gibi sürekli çişe giderdim. Ameliyatdan sonra kurtuldum. Gebeliğe engel olacağını sanmıyorum. 9 miyoma rağmen çocuğum olabilirdi. Ben istemediğimden çocuk yapmadım.

Geçmiş olsun.

birde bu şikayetlerin cocukluktan beri mi var yeni mi olmaya başladı ?
annen baban akraba evligi mi ? sen şimdi akraba evligi mi yaptın ?
- evet, adet ağrılarım ergenliğimden beri hep var..
birkaç kez kadın doğuma gittim, sıkıntı yok demişlerdi..
yok, herhangi bir akrabalık yok.. anne baba akraba değil.. biz de eşimle akraba değiliz..
..

Büyük olasılıkla miyomdur. Miyomlsr çok büyüyebilir. Benimde portakal kadar miyomum vardı. İrili ufaklı 9 adet hemde. Ameliyat oldum. Sayı fazla olduğu için açık ameliyat oldum. Kapalı ameliyatda olabiliyor. Araştırırsınız. Laporaskopi yaptırabilirsiniz. Korkacak bir şeybyok. Çok büyüyen kitleler zararsız oluyor. Sizede olduğu gibi çevre organlara bası yapıyor. Ben hamileler gibi sürekli çişe giderdim. Ameliyatdan sonra kurtuldum. Gebeliğe engel olacağını sanmıyorum. 9 miyoma rağmen çocuğum olabilirdi. Ben istemediğimden çocuk yapmadım.

Geçmiş olsun.

- Sağolun, insan ister istemez endişeleniyor işte, nasıl bu vakte kadar farkına varamadıysam..
Aynen bende de sürekli idrara çıkma isteği, gaz, şişkinlik vs var..
Zaten beni şuan en çok yoran ve üzen; belirsizlik..
Nerede, nasıl bişey olduğunu, tedavi şeklini vs bilmiyorum..
Vajinismus olduğum için, alttan olacak operasyonlardan da korkuyorum..
..

- Sağolun, insan ister istemez endişeleniyor işte, nasıl bu vakte kadar farkına varamadıysam..
Aynen bende de sürekli idrara çıkma isteği, gaz, şişkinlik vs var..
Zaten beni şuan en çok yoran ve üzen; belirsizlik..
Nerede, nasıl bişey olduğunu, tedavi şeklini vs bilmiyorum..
Vajinismus olduğum için, alttan olacak operasyonlardan da korkuyorum..
..
Çok geçmiş olsun kadın doğuma yonlendirdiyse eğer büyük ihtimal alttan muayene gerekebilir buna hazırlıklı ol ve durumunu önceden doktora söyle ameliyat derse de göbek altından oluyor o tarz ameliyat lar

Her zaman ultrasonda gorunen gercek olmayabilir, hemen panik olmayin sakin olun ,
Ultrason,mr ,tomografi cekenlerin standart terimleri var ,
Yillar oncesag tarafta sanci sebebiyle gittigimde cekilen tomografi yumurtlama donemime denk gelince direk 2 adet tumor yazan oldu cok meshur bir ozel bir hastanede ,
Kadin dogum uzmani gorunce gercek anlasildi ,
O yuzden iyi bir jinekolok bulun ,durumu anlatin,cozum gelir ,gecmis olsun simdiden

- İnşaallah kötü birşey değildir.. stresten uyuyamıyorum bile..
Vajinismus olduğum için, alttan açık operasyonda korkutuyor beni..
Tam bir ilişki oldu denilemez ama sürekli denediğimiz ve içeri doğru boşalma olduğu için hamile kalabilirim..
Peki dış gebelik gibi birşey olsa; tahlillerde yüksek beta hcg çıkmaz mı??
..
Beta hcg yüksek çıkardı ama orda gelişemeyeceği için gelişimi durunca düşmüş olabilir .
Diğer yorumlar da hiperekojenik alan yazmışsın, belki sadece rahim duvarı kalınlaşması gibi bişeydir, ama tetkik gerek tabi, çok endişe etmene gerek Yok bence, kalbini ferah tut

X