Bir akıl verir misiniz?

Mesela. Onlar şehir dışındayken dip köşe kayınvalidemin evini temizledikten sonra (buna ne gerek var bilmiyorum ama temizlik yapmamı istemişti) sofrada otururken sen de öyle üstten bi temizlemişsin sağ ol dedi. Kayınpederim de evi bile diğer oğlum temizledi gibi bir şey söylemişti. Yediğim boğazıma dizildi o an. Kayınvalidem burda yokken kayınpederimin kirlilerini yıkayıp ütüleyip her gün ona yemek yetiştirirken kimseden bir teşekkür görmedim üstüne bir de yapmasaydı etmeseydi temiş kayınpederim kayınvalideme. Bunlar aslında öyle tırt sebepler ki... Asıl sorun; bana karşı ikili oynanması. Kayınpederimin eşime şirin görünüp arkasından elaleme onu küçük düşürücü konuşması.. Kayınvalidemin yalan yere yeminleri.. Oğlunu görünce masum moduna girmeleri... Yalana tahammülüm yok. Kaybettim onlara olan inancımı artık

Peki buna neden sustunuz
Bir daha temizlemem o zaman diyemediniz mi
Bu kadar sert olmasin istiyorsaniz bir dahakine bu islerle ilgilenen biriyle anlasip onden siparisini verirsiniz, malum ben ne temizlikciyim ne de bu isten bir karim var vs tadinda bir cevap verseydiniz

Özetle olay neyse o anda halledin
İcinizde bir sey kalmasin
Cevap vermeyince icinizde kalir
Sonra kurup durursunuz

Esiniz de orda miydi bunu derken kv

Mesela. Onlar şehir dışındayken dip köşe kayınvalidemin evini temizledikten sonra (buna ne gerek var bilmiyorum ama temizlik yapmamı istemişti) sofrada otururken sen de öyle üstten bi temizlemişsin sağ ol dedi. Kayınpederim de evi bile diğer oğlum temizledi gibi bir şey söylemişti. Yediğim boğazıma dizildi o an. Kayınvalidem burda yokken kayınpederimin kirlilerini yıkayıp ütüleyip her gün ona yemek yetiştirirken kimseden bir teşekkür görmedim üstüne bir de yapmasaydı etmeseydi temiş kayınpederim kayınvalideme. Bunlar aslında öyle tırt sebepler ki... Asıl sorun; bana karşı ikili oynanması. Kayınpederimin eşime şirin görünüp arkasından elaleme onu küçük düşürücü konuşması.. Kayınvalidemin yalan yere yeminleri.. Oğlunu görünce masum moduna girmeleri... Yalana tahammülüm yok. Kaybettim onlara olan inancımı artık.
İşin sırrını söyliyeyim mi ?
İstemediğiniz şeylere ‘hayır’ demek.
Siz resmen adamı memnun etmek , tartışmamak için her şeye evet diyorsunuz.
Hayır çağıramam diyeceksiniz , hayır temizleyeme ve bunun gibi şeyler.
İçinizden gelmeden yapıyorsunuz , sonra da napayım diyorsunuz. Eşinizi seviyor olabilirsiniz ama kimse sizden daha değerli olmamalı.

Peki buna neden sustunuz
Bir daha temizlemem o zaman diyemediniz mi
Bu kadar sert olmasin istiyorsaniz bir dahakine bu islerle ilgilenen biriyle anlasip onden siparisini verirsiniz, malum ben ne temizlikciyim ne de bu isten bir karim var vs tadinda bir cevap verseydiniz

Özetle olay neyse o anda halledin
İcinizde bir sey kalmasin
Cevap vermeyince icinizde kalir
Sonra kurup durursunuz

Esiniz de orda miydi bunu derken kv
evet ordaydı. o da tanık oldu. ben sadece ne? üstten mi? diyebildim. o hiçbir şey söylemedi. sonradan ikimiz olayın kritiğini yaparken bana hak veriyo ama hiçbir anlamı yok benim için. Annesi ile babası eşim varken benimle iyiler. Eşim yokken ben sanki yokum. o yüzden o olmadan gitmek istemiyorum. önceden uğrardım gün aşırı giderdim. kendi annemden erken kalkar oraya gider gece yarısına kadar eşimin işten çıkmasını beklerdim. ne kadar aptalmışım

İşin sırrını söyliyeyim mi ?
İstemediğiniz şeylere ‘hayır’ demek.
Siz resmen adamı memnun etmek , tartışmamak için her şeye evet diyorsunuz.
Hayır çağıramam diyeceksiniz , hayır temizleyeme ve bunun gibi şeyler.
İçinizden gelmeden yapıyorsunuz , sonra da napayım diyorsunuz. Eşinizi seviyor olabilirsiniz ama kimse sizden daha değerli olmamalı.
eşim çok üzülüyor. sırf o yüzden hayır demek istemiyorum. dediğim de oldu tabi. o da inadına çağırıp sanki aramızı ısıtmaya çalışıyor sanki öyle geliyor..

O kadar benzer şeyler yaşadım ki, kıymet bilmezler bir teşekkürü bile çok görürler, mecbur olmadığın şeyleri üzerine yıkıp zaten görevinmiş gibi davranırlar. Benim eşim de çok arada kalır bana haklısın der ama karşı tarafa ağzını açmazdı. Ben çözümü eşimi aradan kaldırmakta buldum. Bir şey olduğunda pat pat yüzlerine söylüyorum artık, iyilik namına hiçbir şey yapmıyorum, eşimin anne babası gelmeyin diyemem geliyorlar da şehir dışında oldukları için yatılı da kalıyorlar ancak mesafeliyiz, eskisi gibi dillerinin kemiği yokmuşcasına konuşamıyorlar. Uzun süren yatılı kalmaları iki günü geçmiyor artık, bir şey isteyemiyorlar filan.
Size tek tavsiyem eşinizden bir şey beklemeyin, çünkü yapmayacak. Biz kadınlar ailemize karşı daha cesur davranırken onlar ağızlarından yanlış bişey dökülecek diye ödleri kopuyor. Yapmayın işlerini güçlerini ister bahane bulun ister direkt yapmayacağım deyin ama yapmayın. Kişiliğinize karşı yöneltilmiş bir durumda asla susmayın ki nerede duracaklarını bilsinler. Ben 4 yıllık evliyim bu noktaya gelmem hiç kolay olmadı keşke daha erken böyle yapsaydım dediğim çok oldu, eşimle yıprandığımızla kaldık. Siz de ufak ufak sınırlarınızı çizmeye başlayın bence. Ancak böyle rahat edersiniz
söylediklerinizin her kelimesi çok doğru. Ben şu an dediğiniz gibi davranıyorum. Ama konuda da belirttiğim gibi içimde hala kavgam devam ediyor. Çok yıprandı sinirlerim.

Mesela. Onlar şehir dışındayken dip köşe kayınvalidemin evini temizledikten sonra (buna ne gerek var bilmiyorum ama temizlik yapmamı istemişti) sofrada otururken sen de öyle üstten bi temizlemişsin sağ ol dedi. Kayınpederim de evi bile diğer oğlum temizledi gibi bir şey söylemişti. Yediğim boğazıma dizildi o an. Kayınvalidem burda yokken kayınpederimin kirlilerini yıkayıp ütüleyip her gün ona yemek yetiştirirken kimseden bir teşekkür görmedim üstüne bir de yapmasaydı etmeseydi temiş kayınpederim kayınvalideme. Bunlar aslında öyle tırt sebepler ki... Asıl sorun; bana karşı ikili oynanması. Kayınpederimin eşime şirin görünüp arkasından elaleme onu küçük düşürücü konuşması.. Kayınvalidemin yalan yere yeminleri.. Oğlunu görünce masum moduna girmeleri... Yalana tahammülüm yok. Kaybettim onlara olan inancımı artık.
Bunlara ne gerek vardı ki...birinin evini temizleyeceksem profesyonel işe dönüştürür en azından para kazanırım. Önce siz bileceksiniz kendi değerinizi.
Hastalık olur el ayak tutmaz bir çorba yapılır ilacı verilir tamam...ama ev temizlemek nedir ıllaha temizlenecekse bir gundelikci çağırılır olur biter.

Bunlara ne gerek vardı ki...birinin evini temizleyeceksem profesyonel işe dönüştürür en azından para kazanırım. Önce siz bileceksiniz kendi değerinizi.
Hastalık olur el ayak tutmaz bir çorba yapılır ilacı verilir tamam...ama ev temizlemek nedir ıllaha temizlenecekse bir gundelikci çağırılır olur biter.
ben laf arasında bir kere halı yıkamak mı kaldı anne ya halıyı yıkamaya verirsin yıkanır kendini niye yoruyorsun kalp hastasısın demiştim. imalı imalı kaldı tabi kalmaz mı demişti. Ben evlendiğimizde aldığımız halıları kullanmadan yıkamaya vermiştim içime sinmezdi başka türlüsü.. o bile sorun oldu. kayınpederimden izin alındı yıkansın diye. şaka gibi şeyler yaşamışım o zamanlar demek ki heyecanla takılmamışım bunlara. şimdi dank ediyor :)

eşim çok üzülüyor. sırf o yüzden hayır demek istemiyorum. dediğim de oldu tabi. o da inadına çağırıp sanki aramızı ısıtmaya çalışıyor sanki öyle geliyor..
Eşiniz neden üzülsün ? Şu fikirlerinizi bilse emin olun daha çok üzülür. Gönülsüz iş yapıyorsunuz.

Yaş kaç? Çok genç toy göründünüz bana şunları okuyunca. Evliliğiniz devam edecekse insanları idare etmeniz gerekiyor. Diyelim ki haklısınız ve kv yalancı. Yapabileceğiniz bir şey yok. Söylediklerine inanmayarak ve ona yalancı olduğunu söylemeyerek yaşayıp gideceksiniz. Bu hayatta herkese haddini bildirip dersini verebileceğinizi sanıyorsunuz galiba 😂

Eşiniz neden üzülsün ? Şu fikirlerinizi bilse emin olun daha çok üzülür. Gönülsüz iş yapıyorsunuz.
Ah cidden öyle mi düşünüyorsun?
Eşi onun gönülsüz yaptigini zaten biliyor
Kocalar genelde olaya öyle bakmaz ailesine karşı mahcub olmamak için mücadele ederler.

Ah cidden öyle mi düşünüyorsun?
Eşi onun gönülsüz yaptigini zaten biliyor
Kocalar genelde olaya öyle bakmaz ailesine karşı mahcub olmamak için mücadele ederler.
Yok eşinin bildiğini elbette düşünüyorum. Ama erkekler hep küçümserler, bu kadar büyüttüğünü bildiğini sanmıyorum.
Ay valla 3 günlük dünya, kimse için keyfimden ödün veremem.
Eşim üzülecek diye hayır diyemeyeceksem , sonrasında da hayıflanmam.

darladığımın bunalttığımın farkındayım. ben sadece anlaşılmak istiyorum... ona da üzülüyorum ama ben daha beter durumdayım. o yapı olarak umursamaz bir insan
umursamaz tabi, kendisi oyle temizlesin, yemek utu yapsin, ustune de o lafi yesin, o zaman o kadar umursamaz olabilecek mi acaba

Buraya konunun detayını yazmayacağım. Sizlerden sadece akıl ve öneri istiyorum.
Eşimi çok seviyorum. 10 yılın üstüne evlendik ilişkimiz, iletişimimiz gayet iyi. 1 yılı aşkındır evliyiz.
Yaklaşık 5 aydır eşimin ailesi ile bazen ufak bazen ise ciddi sorunlar yaşadım. Ve artık tavrımı değiştirmem gerektiğinin farkına vardım. Artık daha mesafeliyim. Eşim bazen konuların çok dışında kaldı bazen de tamamen içinde oldu. Ben ne olup ne bittiyse olduğu gibi anlattım. O da sağ olsun bana hak verip yanımda oldu. Ama hiçbir şekilde ailesine bana karşı yanlış yaptıklarını, benim üzüldüğümü ve benim hakkıma girdiklerini söylemedi. Yani bana yanındayım sen haklısın derken ne annesi bildi ne babası...
Ben ona seninle beraber ailene giderim sen yokken gitmem dedim, o da öyle yapalım dedi bunda sorun yok ama bu sefer annemleri çağıralım demeye başladı. Daha önce böyle bir şey yoktu. Ben o kadar üzüldüm o kadar ağladım, o kadar yıprandım ki. Bunları bile bile beni zora sokmasına dayanamıyorum. Hiçbir şey olmamış gibi davranamıyorum. Tabii ki gelecekler tabii ki çağıracağım ama bana fırsat vermeden birkaç kere çağıralım dedi. Ben kolay unutamıyorum yapılanları söylenenleri. O çabuk unutuyor. Aynı durumda o olsa ben aileme haksız oldukları konuları bir bir söyler eşime destek olurdum bunu o da biliyor. Ama o kimseyi karşısına almak istemiyor.
Benim ailem ile eşimin arası çok iyi maşallah. Hem annem hem babam o kadar değer verip saygı gösteriyorlar ki. Ben öyle bi şey görmedim onun ailesinden. Sadece sözde onlar. Üzülerek söylüyorum hiç hissetmedim samimiyetlerini malesef.
Bana bir akıl verin; ben nasıl yapılanlar olmamış gibi davranayım? Örneğin babasını görüyorum oturuyoruz, bana şunu demişti, anneme babama şunu yapmıştı diye kendi kendime kuruluyorum. Bu sefer içime öfke doluyor. Eşimden çıkarıyorum sinirimi. Suratsız geçimsiz kavgacı bir insan oldum çıktım. Eşimin değişeceğini sanmıyorum. O böyle arada takılacak belli ki. Ama ben buna ne kadar dayanırım bilmiyorum. Burda okuyorum kayınvalideler gelinlere neler yapmış ama o gelinler yine de sapasağlam devam etmişler bazı şeylere. Ben edemiyorum çünkü daha gücüm kalmadı. İçime attıkça patlayacak gibi oluyorum.
Beni üzdüklerini vs unuturum geçer. Ama aileme bir ayıp yapıldı. Onu unutamam. Asla olmamış gibi davranamam. Normal bir sohbette bile hemen laf sokarak cevaplayasım ya da imalı konuşasım geliyor. Kendime kızıyorum. Kötü bir insan oldum ben. Kötü şeyler düşünüyorum diye...
Bundan sonrasına nasıl devam etmeliyim?
Ona çok bunaldığımı, bir gün ailesi ile benim aramda tercih yapmasını istersem ailesini seçmesini söyledim. Kızıp susturdu beni.
Eşime yaklaşımım nasıl olmalı?
Şöyle bir durum var. Hanımlar kendi ailelerini bir köşeye koyamıyorlar. Ama eşten bu isteniyor.

Kendi aileniz geçimli insanlar olarak söylüyorsunuz. Çünkü eşiniz size onları hiç şikayet etmedi sorun çıkarmadı. Kendi ailenize yapılanları hazmedemiyorsunuz. Ama eşinize sürekli kendi ailesini şikayet ediyorsunuz.

Empati yapmak çok önemli. Tam tersini düşünün. Eşiniz sizin ailenizle sürekli sorun yaşıyor. Sizin tepkiniz ne olurdu.

Kendi aileniz kötülenirken olgun kalmak bütük bir erdemdir. Herkesin hazmedebileceği birşey değil.

Siz eşinizin ailesini hazmedemiyorsunuz. Eşinizin ailesi sizin ailesini hazmedemiyor. Böyle olmaz.

Bu tablo o kadar çok varki. Hanımlar ailelerine çok düşkün. Bundan dolayı iletişimi çok kuvvetli. Ve yaklaşımı yumuşak. Ama eş ailesine tavırlar mesafeli iletişim zayıf yaklaşımlar sert ve kırıcı. Böyle bir durumda sizin ailenizin verdiği tepkiyle eşinizin ailesi bir olmaz. Bizimkiler böyle onlar böyle denmez.

Eşlerimize bu konuda çok yükleniyoruz. Mesela kendi ailenizle ilgili bir sıkıntı olduğunda hemen meseleye sahip çıkıp ortamı yumuşatıyprsunuz sıkı bir iletişimle hemen sorunlar çözülüyor bulutlar dağılıyor. Hayat günlük gülistanlık devam ediyor. Ama eş ailesiyle bir sorun olduğunda zaten baştan demolize bir şekilde bak zaten böyleler. Vs. Basit bi konu bile olsa büyüdükçe büyüyor.

Kendi ailenize sevginiz çok yüksek ama eş ailesi belki sıkıntılıdır ama bu algıyla zaten ağızlarıyla kuş tutsalrda yaranamazlar. Çünkü onları hiç kabullenmediniz ve sevmiyorsunuz.

Eşinizle dengeyi bulmayı çalışın. Hep karşı taraf olmaz kendinize de bakın. Sorunlar bi tık daha azalırr inşallah

Gerçekten buna gerek yokmuş. Mesela size öyle mi dedi tamam yaşamıyormuşum madem bir daha ellemem evinizi der çekilirim kenara yerinizde olsam. Siz kendiniz cevap vermeyip susuyorsunuz sonra diyorsunuz eşim beni savunmuyor. E siz daha kendinizi savunmuyorsunuz ki. Kayınpederiniz oğlunun arkasından konuşuyorsa da bu oğlunu ilgilendirir. Size bir şey derse o zaman verirsiniz cevabını. Siz de ikili oynayın o zaman. Eşinize ailesini kötüleyerek bir yere varamazsınız mesela.
ya ben de bunu anlamiyorum, mesela kocaman 60 70 yasinda bir adam boyle bir cumle kurdu, ne cevap verirsiniz acaba? diyelim ki cevap verdiniz saygisizlik yapti diye uste cikmalari cok olasi. ben boyle terbiyesizliklerle nasil basa gelinecegini bilemiyorum mesela

ya ben de bunu anlamiyorum, mesela kocaman 60 70 yasinda bir adam boyle bir cumle kurdu, ne cevap verirsiniz acaba? diyelim ki cevap verdiniz saygisizlik yapti diye uste cikmalari cok olasi. ben boyle terbiyesizliklerle nasil basa gelinecegini bilemiyorum mesela
Cevap vermem ben, bir dahakine de yapmam. Yapmıyorum demem ve neden yapmadığımı falan açıklamam. Bir bahane bulur ertelerim ve zamanla unutulur zaten ya da yapmayacağım karşı tarafça anlaşılır. Buraya bu tür konular açanların en büyük hatası koca insanların yanlış yaptıklarını gelinden duyunca aydınlanacağını falan sanmaları ...

Yaş kaç? Çok genç toy göründünüz bana şunları okuyunca. Evliliğiniz devam edecekse insanları idare etmeniz gerekiyor. Diyelim ki haklısınız ve kv yalancı. Yapabileceğiniz bir şey yok. Söylediklerine inanmayarak ve ona yalancı olduğunu söylemeyerek yaşayıp gideceksiniz. Bu hayatta herkese haddini bildirip dersini verebileceğinizi sanıyorsunuz galiba 😂
:) :) elbette herkese haddini bildirme gibi bir derdim yok. sanırım hiç haksızlığa uğramadınız. söylediklerinize hak veriyorum yapacak hiçbir şeyim yok. insan böyle sürekli görüştüğü yiyip içtipi insanların dengesizlikleriyle karşılaşınca yaşı 28 de olsa toy gibi davranabilir, bence.

Yok eşinin bildiğini elbette düşünüyorum. Ama erkekler hep küçümserler, bu kadar büyüttüğünü bildiğini sanmıyorum.
Ay valla 3 günlük dünya, kimse için keyfimden ödün veremem.
Eşim üzülecek diye hayır diyemeyeceksem , sonrasında da hayıflanmam.
Aslinda olay su bu durumda gördüğüm.
Eşi ailesine karşı iyi.
Konu sahibi de eşi de onun ailesinden soğuyacak diye korkuyor.
Hani eşi kendi ailesine kötü davransa eline koz geçer.
Ama bu durumda idare etmek zorunda.
Çünkü adam kadının ailesine iyi davraniyor.
Ama istisna hariç her erkek benim ailem sikintili ama onun ailesi iyi devam edeyim ben düzgün davranışima kolay kolay demez.
Bizim komşu yeni oğlunu evlendirdi.
Kadıni gelini hergun arayıp nasılsın anne diye soruyormus.
Oğluna demiski sende ara kayinvalideni demiş bak gelinim beni hep ariyor demis.
Kadın oğlu soğuk davranırsa gelin de benden soğur diye korkuyor.
Oğlan da ben uğraşamam öyle demis.
Şimdi bu gelin sence hep aramaya devam eder mi?
Kendi ailesi farz et ki kötü olsun.
Sönecek o davranis bir süre sonra.

:) :) elbette herkese haddini bildirme gibi bir derdim yok. sanırım hiç haksızlığa uğramadınız. söylediklerinize hak veriyorum yapacak hiçbir şeyim yok. insan böyle sürekli görüştüğü yiyip içtipi insanların dengesizlikleriyle karşılaşınca yaşı 28 de olsa toy gibi davranabilir, bence.
Hiç uğramadım evet fanusta yaşıyorum... uğradım uğruyorum ki öğrendim idare etmeyi

X