Bir arkadaş sarsmasıyla karışan kafalar!

Çalışmayan bi kadın olarak diyorum ki evde oturunca kendine özgü lüksün de olmuyor öyle kolay kolay.Bi gün geziyorsun iki gün geziyorsun üçüncü gün hem sıkıntıdan patlıyorsun hemde evin işi dağ gibi oluyor sürekli evde oturmaktan.Mis gibi işiniz var sıkıntı sadece iş yükünüzün fazla olmasında.Çocuğunuz yokmuş madem iş yerinde mesaiye kalmak yerine evinize getirseniz işinizi ev ortamı daha rahat hissetmenizi sağlamaz mı hem eşinizi daha fazla görmüş olursunuz.
Samimiyetiniz için teşekkür ederim :) Evden çalışıyoruz ikimiz de zaten benim yoğunluğumu eşim de görüyor hatta bazen ona da carlıyorum stresten. Akşam yemeği saatlerimiz kayıyor ben çalıştığım için genelde o yapıyor yemek onun daha rahat işi. Yardımcı olamadığım içim mahcup oluyorum bir zaman sonra. Hiçbir şeye yetişememe hissi mutluluğumu emikliyor

Kendiniz için yaptıklarınıza pandemi ket vurmuş ve yerine yenilerini koymadığınız için farkında olmasanız da etkilenmiş ve çökmüş olabilir hatta o açığı fazlaca işle doldurmuş olabilirsiniz.
Hemen yeni arayışlar, ruh tazelemelere girin, bitti gitti:)
Offf işte yaaa işte! Resmen aydınlandım. Ne iyi geldi bu yorum. Ben bunu hiç düşünmemiştim. Öpebilir miyim sizi? Mutsuzluğumu boşluğumu iş hırsıyla doldurmuş olma ihtimalim olabilir evet. Düşüncem bunu ayrıca. Kalpler kalpler...

Samimiyetiniz için teşekkür ederim :) Evden çalışıyoruz ikimiz de zaten benim yoğunluğumu eşim de görüyor hatta bazen ona da carlıyorum stresten. Akşam yemeği saatlerimiz kayıyor ben çalıştığım için genelde o yapıyor yemek onun daha rahat işi. Yardımcı olamadığım içim mahcup oluyorum bir zaman sonra. Hiçbir şeye yetişememe hissi mutluluğumu emikliyor
Ahhh ben evden çalıştığınızı varsaymamıştım.Madem öyle şöyle söyleyeyim siz işi kovalayacağınıza ,iş sizin peşinizden koşsun bu aralar kafanızı dinleyin.Pandemi olmasa çok güzel şeyler önerebilirdim ama coronadan pek bişey yapılamıyor maalesef.Spor yapmıyorsanız yoga yada pilates önerebilirim rahatlatır.

.

İçimi rahatlattınız teşekkür ederim. Manyak gibi kariyer peşinden koşan bir beyazyaka olmaktan her zaman korktum arkadaşımın kötü niyeti yok aslında psikolojimi bozacak kadar çalışmamdan yana bir uyarı yaptı. Ben biraz üzüldüm kendime bunu yaptım mı acaba diye. Çünkü hemen kilo veriyorum, egzamalarımı coşturuyorum vs. İstifa etmek gibi bir niyetim yok 2-3 ay oldu yeni işe gireli daha belki biraz sabır gerektirecek bilmiyorum. Bir şeyleri yanlış mı yapıyorum acaba diye düşünüp üzüldüm. Çok teşekkür ederim desteğinize.
Belki sizde kendinizi boyle iyi hissediyorsunuz surekli mesgul olmak da insani mutlu eder. Ben mesela isin arasina is skistirmayi cok yaparim onu da yapayim sunu da yapayim ama beni rahatsiz etmiyor surekli bi tempo hareket halinde olmak beni mutlu ediyor soyle bi baksaniz nefes alsaniz nasil mutlu olucaginizi en iyi siz bilirsiniz zaten

Merhaba kızlar ilk konum hayırlı olsun :) Arkadaşla yaptığım bir telefon konuşmasında kafam çok karıştı. Çok yakın arkadaşıma işimdeki mutsuzluğun beni nasıl psikolojik olarak etkilediğini anlattım. Yeni girdiğim bir iş ve çok yoğun, stresli bir çalışma programım var. Kendime bakamıyorum, toplantıya girmekten iş yapamadığım için sürekli mesaiye kalıyorum ve kafam/gönlüm çok yorgun. Bir önceki işim de buna benzer olduğu için buraya koşa koşa gelmiştim. Şanssızlık mı kader mi benim şımarıklığım mı (hiç sanmam 10 senedir çalışıyorum çünkü) bilmiyorum bu da gol olmadı anlayacağınız. Arkadaşıma bunları söylediğimde bana; “eşimin gayet iyi kazandığını, kendime biraz değer vermemi istedi benden. Güçsüz gözükmek istemiyorsun ama kariyerle saygı kazanılmaz mutlu bir kadın olmadığında sadece eleştirilsin eşin sana hiçbir zaman “ah canım çok çalışıyor hiç harcamıyor helal olsun!” Demez. Kendine özgü lükslerin olsun. Son görüşmemizde seni çok bakımsız ve renksiz gördüm. Kendini kariyer için arkaya atıyorsun ve hiçbir şey için yaranamazsın.” dedi. Ucunda bir hak verdim çünkü uzun zamandır kendimi yorgun ve mutsuz hissediyorum. Maaşlarımız ortadadır bizim ikimiz de çok şeffafız eşimle. Ben ona hiç harcatmam kazandığım para varsa alacağımı alırım. Evlendiğimizden beri hiç istediğim olmadı çünkü ben isteyemem. Telefonu kapatırken söylediği: “Kendine özgü lükslerin olsun, bu şekilde kendini eskitirsen kimseden takdir almayacaksın kendine değer ver.” cümlesi beni çok etkiledi. Haklılık payı vardır illaki o bunu söyledi diye istifayı basacak değilim tabii ama kendimi kötü hissettim. Kendimi unuttuğumu düşündüm. Çocuk yok bu arada sorulacaktır. siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz kızlarım? Bu bakış açısıyla mı mutlu olurum gerçekten?

Acil edit: gelen tatlış yorumlara bakıyorum da ben yanlış ifade etmişim. ben eşime harcatmam demişim ya o yanlış anlaşılmış olabilir. Ekstra bir şey istemem çünkü talep etme gibi bir özelliğim yok. Kendime ayırırım kalanı birikime atarız. He kendime daha az ayırırım eşime destek olmak için o ayrı. Arkadaşımın kızdığı nokta bunları kendi başıma yapmaya çabaladıkça kendimi yıpratmam eşimden istememek için kendimi bu hale sokmam.
Çok haklı annen baban harıc kımseye yaranamazsın bu hayatta.Kendıne bak .Kendıni sevmeyen hıc bır seyı sevmez.Mutsuz oldugun ısyerındede calısmak zorunda deıldın.Gercı butun ısler oyle ama yapacsk bişey yok .

Arkadaşınız haklı ama çözüm işi bırakmak değil. Kendinizi değiştirmek.

Kendin için lükslerin olsun derken o sizin hayatınızı biliyor biz bilmiyoruz

Mesela işten geç geldim tuvaleti yıkamalıyım dememelisiniz ya da şurayı süpüreyim

Yani bu hizmetleri satın alın ne bileyim robot süpürge alın güçlü dik pratik süpürge alın

Atıyorum ütü yapmayın yardımcınız olsun gibi

Yani lüks deyince makyaj manikür gelmesin aklınıza, hayatı kolaylaştırmak gelsin

Yoksa çamaşır kurutma makinesi alın, daha keskin bıçak alın, market alışverişini online yapın

Eşiniz sevmese de ben severim deyip x yiyecekten de alın ya da pahalı da olsa hoşunuza giden bir yere öğlen yemeğe gidin

“An” lardan mutluluk çıkarın ki uğraştım bunu edindim diye psikolojik olarak huzurlu olun

Kedime kaliteli mama alabiliyorum diye kendimi tatmin ediyorum, şaka gibi ama gerçek

Önümden geçti şimdi de aklıma geldi

Kedinin aylık mama masrafına her ay kendime bir şey almam ama kediye kaliteli mama alıyorum diye huzurluyum

Pandemi öncesi her hafta temizlik yapan yardımcım benim lüksümdü, o zamanı KK da takılarak geçiriyordum

Kişisel lüks ille de çok pahalı olmak zorunda değil, önemli olan iyi hissettirmesi

Merhaba kızlar ilk konum hayırlı olsun :) Arkadaşla yaptığım bir telefon konuşmasında kafam çok karıştı. Çok yakın arkadaşıma işimdeki mutsuzluğun beni nasıl psikolojik olarak etkilediğini anlattım. Yeni girdiğim bir iş ve çok yoğun, stresli bir çalışma programım var. Kendime bakamıyorum, toplantıya girmekten iş yapamadığım için sürekli mesaiye kalıyorum ve kafam/gönlüm çok yorgun. Bir önceki işim de buna benzer olduğu için buraya koşa koşa gelmiştim. Şanssızlık mı kader mi benim şımarıklığım mı (hiç sanmam 10 senedir çalışıyorum çünkü) bilmiyorum bu da gol olmadı anlayacağınız. Arkadaşıma bunları söylediğimde bana; “eşimin gayet iyi kazandığını, kendime biraz değer vermemi istedi benden. Güçsüz gözükmek istemiyorsun ama kariyerle saygı kazanılmaz mutlu bir kadın olmadığında sadece eleştirilsin eşin sana hiçbir zaman “ah canım çok çalışıyor hiç harcamıyor helal olsun!” Demez. Kendine özgü lükslerin olsun. Son görüşmemizde seni çok bakımsız ve renksiz gördüm. Kendini kariyer için arkaya atıyorsun ve hiçbir şey için yaranamazsın.” dedi. Ucunda bir hak verdim çünkü uzun zamandır kendimi yorgun ve mutsuz hissediyorum. Maaşlarımız ortadadır bizim ikimiz de çok şeffafız eşimle. Ben ona hiç harcatmam kazandığım para varsa alacağımı alırım. Evlendiğimizden beri hiç istediğim olmadı çünkü ben isteyemem. Telefonu kapatırken söylediği: “Kendine özgü lükslerin olsun, bu şekilde kendini eskitirsen kimseden takdir almayacaksın kendine değer ver.” cümlesi beni çok etkiledi. Haklılık payı vardır illaki o bunu söyledi diye istifayı basacak değilim tabii ama kendimi kötü hissettim. Kendimi unuttuğumu düşündüm. Çocuk yok bu arada sorulacaktır. siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz kızlarım? Bu bakış açısıyla mı mutlu olurum gerçekten?

Acil edit: gelen tatlış yorumlara bakıyorum da ben yanlış ifade etmişim. ben eşime harcatmam demişim ya o yanlış anlaşılmış olabilir. Ekstra bir şey istemem çünkü talep etme gibi bir özelliğim yok. Kendime ayırırım kalanı birikime atarız. He kendime daha az ayırırım eşime destek olmak için o ayrı. Arkadaşımın kızdığı nokta bunları kendi başıma yapmaya çabaladıkça kendimi yıpratmam eşimden istememek için kendimi bu hale sokmam.
arkadaşın kesin ev hanımıdır. ama şunu blmeli ki kariyer bir erkek için değil daha özgür bir kadın olmak için yapılır. nasıl gereksiz bir düşünce ya. olmadı sektör değiştir tekrardan

Konu maşallah çok tatlış da ben değilim. Kendine lükslerin olsun tabi de lüks kimi için robot süpürge, kimi için film festivali segmentinde. İş bırakmak iş baya ruh sağlığınızı bozan türden birşey değilse saçma. 9 aylık bebekli bir anne olarak lüks bence uyku, çay içmek falan. 😂 Farklı bir merakım ya da düşüncem var bu sıkışmışlık hissi bekarken hiç yok yeni evliyken hadi bir tık, çocukla daha çok, iki çocukla daha daha çok. Yani sıkışacaksın çare yok ama sıkılmışlıklarda mutluluk aramak lazım belki de. Yani emeksiz kariyer yok sonuçları sizi mutlu ediyorsa devam edersiniz. Sizin ne istediğiniz mühim.

Yok hayır ev hanımı değil kendisi tasarımcı. Dışarıdan aldığı işlerle geçimini sağlıyor. 5 yıl kadar önce başlarım ulan deyip istifa etti. Freelance işlerini yapıyor. Çok para kazanmayı değil mutlu olmayı seçtiğini söyler hep.
arkadaşın kesin ev hanımıdır. ama şunu blmeli ki kariyer bir erkek için değil daha özgür bir kadın olmak için yapılır. nasıl gereksiz bir düşünce ya. olmadı sektör değiştir tekrardan

İşi bırakmayı düşünmüyorum şu an 10 yıldır çalışıyorum büyük boşluk olur bu bir de onun bunalımını yaşarım kesin. :) Sanırım gecemi gündüzümü yemeyen bir iş bulmaya çalışmak en makul olanı ama mevcut işime yeni girdiğim için bundan da çekiniyorum. Mesleğim hep benim yoğun olmamı gerektirdiği için böyle bir iş bulmam çok zor. “Andan mutlu olmak” hep yapmaya çalıştığım şey. Sorunum tam olarak o zaten artık andan mutlu olacak bahaneler bulamayıp sürekli gerginliğe odaklanmak zorunda oluyorum. Ben bi psikologa gideyim ya biri beni tokatlasın.

Bence iyi bir arkadaşınız bu kişi. Gerçekten hak verdim doğru söylüyor. Tabiki yine çalışın zaten çalışan kişi kolay kolay işini bırakamaz dogru da olmaz ama calistiginizin bir faydası olması lazım kendinize.

Keske herkesin oyle arkadasi olsa ,kendinizden odun vermeyin,verdikce değersiz oluyorsunuz

2 sene kadar önce eski iş yerimde benzer tempoda çalışıyordum ve aldığım sadece asgari ücretti :KK70: ilk iş deneyimimdi ve aşırı yoğunluk sonradan yüklenmişti omuzlarıma. ben de devamlı toplantılarda olduğum için işlerim sarkıyordu. akşam 7-8lere kadar ofiste çalışıp eve gelince de biraz evde çalışırdım, iş hiçbir şekilde bitmezdi. birkaç ay böyle sürdü ve ben de hayatın ne olduğunu unutmuştum. bekarım, sevgilim de yoktu. sadece ben vardım hayatımda ama ben o hayatta uzun zamandır ne bir dizi izlemişim, ne film ne de bir kitap okumuşum. son zamanlarda cumartesileri bile ofiste olurdum cumartesi mesaisi olmamasına rağmen.

ve o kadar yıpranma karşısında patrondan ne duydum biliyor musunuz:
sen bu işte çok mutsuzsun, işleri yetiştiremiyorsun hep hata yapıyorsun. dışarıda bu işi yapmak için insanlar sıraya giriyor sen kıymetini bilmiyorsun.

bana aynen bunu söyledi.

ben de dayanamadım çıktım. 3-4 hafta sonra başka bir yere girdim, insan gibi çalışmak neymiş onu anladım. şu anda bile zaman zaman mesai dışı işler oluyor, yok acildi yok bilmem neydi ayağı yapıyorlar ama hep sınır koymaya çalışıyorum. çizmeyi aştıklarını düşündüğüm zaman telefona çıkmıyorum, saatler sonra dönüyorum görmedim deyip geçiştiriyorum. iş insanın bütün hayatını kaplamamalı. eğer birisi çok çalışıyorsa, nasıl olsa yapıyor diye daha fazla iş vermekten vazgeçmiyorlar bu her yerde böyle. size işten çıkın demiyorum ama bence başka iş bakın bir yandan.

evlilikte de kendinizi maddi anlamda paralamanıza gerek yok. evet bence de lüksleriniz olsun. acımayın erkek milletine. siz ne kadar fedakar oldukça o kadar kıymet bilmez oluyorlar. bunlara böyle süs bebeği gibi gezip hiçbir işe elini sürmeyen, deli gibi para harcayan tipler mübah :KK70:

az kendine bak tabi.
kıyafetin rengi bile ruh haline yansıyorken diğer türlü hallerde insan ne olmaz.

burada herkes sayfalarca yazsa arkadaşınızın söylediklerinin aynısını, yinede siz değişmezsiniz.
evet insan değişken olabilir ama bir karakter var. demekki sizinkisi böyle bir anda daha kendini düşünen biri olmazsınız.
o yüzden bunu düşünmek yerine kendimi mutlu edecek ne yapabilirim diye düşünmekte fayda var. bir hobi edinmekte mesela, veya kendine günlük yarım veya bir saat zaman ayırmak belki bir kaç gün izin yapmak, alışveriş yapmak... aklınıza ne gelirse

Arkadaşınızın demek istediğini tam anlamadım işten ayrılmanızı mı yönlendirdi? Eğer öyleyse sakın ayrılmayın. Ama diğer dediklerine katılıyorum. Sırtınızdaki yükleri hafifletmek istiyorsanız evdeki sorumluluklarınızı azaltabilirsiniz. Mesela bir yardımcı tutun, ev işinizi yemeğinizi yapsın, haftada 3-4 gün gelsin. Böylece siz de mesaiden eve geldiğinizde kendinize zaman ayırabilirsiniz. Haftasonlarınızı ya da izin günlerinizi özel zevklerinize ayırabilirsiniz (spor yapmak,kursa gitmek,kuaföre gitmek,masaja gitmek gibi.) Böylece hem kendinizi dinlenmiş hissedersiniz, hem de kariyerinize devam edersiniz :KK66:

Evet, işten ayrılmam gerektiğini kendimi bu kadar yıpratarak süper kahraman olmayacağımı biraz bencil olmam gerektiğini düşünüyor.
Çünkü ona göre zaten iyi bir kazancı olan bir kocam var. Ben yeterince çalıştım biraz dinlenmek istiyorum demeliymişim çünkü artık rengimi kaybediyormuşum. Beni çok iyi tanıdığı için telaşlanıyor ve iyi niyetli şüphem yok. ama ben bu kararı verecek kadar her şeye rest çekip kariyer sorumluluğumdan vazgeçemem cesaretim yok bu konuda. Bu nedenle kendime değer vermiyor muyum sahi diye düşünüp üzüldüm.
Arkadaşınızın demek istediğini tam anlamadım işten ayrılmanızı mı yönlendirdi? Eğer öyleyse sakın ayrılmayın. Ama diğer dediklerine katılıyorum. Sırtınızdaki yükleri hafifletmek istiyorsanız evdeki sorumluluklarınızı azaltabilirsiniz. Mesela bir yardımcı tutun, ev işinizi yemeğinizi yapsın, haftada 3-4 gün gelsin. Böylece siz de mesaiden eve geldiğinizde kendinize zaman ayırabilirsiniz. Haftasonlarınızı ya da izin günlerinizi özel zevklerinize ayırabilirsiniz (spor yapmak,kursa gitmek,kuaföre gitmek,masaja gitmek gibi.) Böylece hem kendinizi dinlenmiş hissedersiniz, hem de kariyerinize devam edersiniz :KK66:

Sizin adınıza sevindim çözüm bulmuşsunuz mis. Son paragrafta yazdıklarınızı asla uygulayamıyorum çünkü en az eşim kadar eve katkı sağlamak istiyorum. Güç savaşı mı merhamet mi çözemedim. Bu nedenle de eleştiriliyorum zaten. Yahu evli hanımlar sizde de vardır bu psikoloji yok mu?

2 sene kadar önce eski iş yerimde benzer tempoda çalışıyordum ve aldığım sadece asgari ücretti :KK70: ilk iş deneyimimdi ve aşırı yoğunluk sonradan yüklenmişti omuzlarıma. ben de devamlı toplantılarda olduğum için işlerim sarkıyordu. akşam 7-8lere kadar ofiste çalışıp eve gelince de biraz evde çalışırdım, iş hiçbir şekilde bitmezdi. birkaç ay böyle sürdü ve ben de hayatın ne olduğunu unutmuştum. bekarım, sevgilim de yoktu. sadece ben vardım hayatımda ama ben o hayatta uzun zamandır ne bir dizi izlemişim, ne film ne de bir kitap okumuşum. son zamanlarda cumartesileri bile ofiste olurdum cumartesi mesaisi olmamasına rağmen.

ve o kadar yıpranma karşısında patrondan ne duydum biliyor musunuz:
sen bu işte çok mutsuzsun, işleri yetiştiremiyorsun hep hata yapıyorsun. dışarıda bu işi yapmak için insanlar sıraya giriyor sen kıymetini bilmiyorsun.

bana aynen bunu söyledi.

ben de dayanamadım çıktım. 3-4 hafta sonra başka bir yere girdim, insan gibi çalışmak neymiş onu anladım. şu anda bile zaman zaman mesai dışı işler oluyor, yok acildi yok bilmem neydi ayağı yapıyorlar ama hep sınır koymaya çalışıyorum. çizmeyi aştıklarını düşündüğüm zaman telefona çıkmıyorum, saatler sonra dönüyorum görmedim deyip geçiştiriyorum. iş insanın bütün hayatını kaplamamalı. eğer birisi çok çalışıyorsa, nasıl olsa yapıyor diye daha fazla iş vermekten vazgeçmiyorlar bu her yerde böyle. size işten çıkın demiyorum ama bence başka iş bakın bir yandan.

evlilikte de kendinizi maddi anlamda paralamanıza gerek yok. evet bence de lüksleriniz olsun. acımayın erkek milletine. siz ne kadar fedakar oldukça o kadar kıymet bilmez oluyorlar. bunlara böyle süs bebeği gibi gezip hiçbir işe elini sürmeyen, deli gibi para harcayan tipler mübah :KK70:

X