Bir bebek meselesi ( İç Döküş )

Evliliğimizin üzerinden henüz bir buçuk yıl geçti, pandemi sebebiyle hamile kalmayı hiç düşünmedim ilk yıl, sonraki sene ise korona geçirdikten sonra anksiyete ve panik ataklarım tekrar başladı. Ben bunlarla savaşırken “e hadi bebek sevelim, olmuyo mu? Yaşın geçecek bir an önce yap hadi” ciler pıt pıt etrafımı sarmaya başladı. Kulaklarımı kapattım ve terapilerime devam ettim, şimdi oldukça iyiyim, ilacı bırakmaya başladık, doz 5 mg’a düştü ve önümüzdeki ay bırakacağım ilacı. Psikiyatrist kadın doğum uzmanı ile görüşmemi önerdi, folik asit vs için… Önümüzde ki hafta için randevu aldım, mutluyum derken hoooop bugün bir telefon tüm enerjimi aldı götürdü.

“Yine seni sordular bebek var mı diye, ağız burun eğiyorlar. X seninle aynı dönem evlendi doğurdu ya…”

Konuşmanın devamını hatırlamıyorum, ama ne kadar kötü insanlar var bazen gözlerim doluyor. Döllenip döllenmediğime kafa yorana mı? Bu durumdaki hassasiyetimi bildiği halde yüzüme tokat atar gibi, bunları bana anlatana mı kızıp, üzüleyim bilemiyorum. Bir de bu sürekli hamileliğime kafayı takan aile, instagram vs’de bir iki kez sormuştu diyalog aynen şu;

Erik mevsimi gelmiştir 😍 gibi bir paylaşım yapmıştım.

“Kız hamile misin yoksa?”
“Hayır henüz düşünmüyoruz.”
“Aaa bizim X hamile, duymuşsundur. Yap sende artık, sonra olmaz bak.”
“İnşallah, hazır hissettiğimizde istiyoruz.”

Artık böyle X ile kıyaslana kıyaslana kızdan da nefret edeceğim 😂

Her şeyi geçtim, belki fiziksel de bir sağlık sıkıntım olacak ve bebeğim olmayacak… Olamaz mı? Evlat sahibi olmakta, onu büyütmek de hiç kolay değil. Sanki şehzade doğurdu da, saraya valide sultan oldu 🙄 Bunu bir başarı, sosyal statü gibi gibi algılayıp anne olmamış evli kadınlara baskı yapmayı ne zaman bırakır ki bu elelalem?

Bekara ne zaman evleniyorsun.
Çocuğu olmayan çifte “ne zaman çocuk yapıyorsun!” diye sorulmaz.

Annemin arkadaşı geldi geçenlerde tesadüf bende oradaydım, bir iki saat oturduk kadın işimi sordu, havadan sudan konuştuk derken hiç bebek sormadı. İlk defa biri sormayınca şok oldum ve dayanamadım ben sordum 😂 “Abla ilk defa biri bebek var mı?” diye sormadı, beni o kadar mutlu ettin ki anlatamam dedim. Kadının verdiği cevap kalbime dokundu;

“Benim 15 yıl çocuğum olmadı, o soru her geldiğinde kalbime bir bıçak saplanırdı. Ben şimdi bunu başkasına nasıl sorayım?”

Bu baskılar için değil, artık gerçekten istediğim için karar verdik artık, umarım her şey yolunda gider 🥲
Kim o densiz ya :sinirli: boşver ağzı olan konuşuyor işte

ya ben bu sorularla bu kadar modunuzun düşmesini anlayamıyorum
yıllarca çocuk tedavisi görüp de hamile kalamayanları hariç tutuyorum elbette.
ama zaten bir sıkıntınız gözükmüyor bile isteye de hamile kalmamışsınız zaten neden hemen böyle bir down olmak?
35 yaşında hamile kaldım zaten 33 te evlendim, herkes soruyordu evlen evlen çocuk yap çocuk yap geç kaldın geç kaldın
bunlar bence psikologluk olmak için bahane değil yaa.
Mesela biri 2. yi yap dedi diye çıldırmak, görüşmek istememek böyle konular okuyorum ve bana garip geliyor bu kadar drama. Madem çocuk için erken diyorsunuz kararınızda netsiniz neden bu kadar moral bozukluğu yani?? Demek ki siz içten içe kararınızda net değilsiniz?
dediğim gibi 33 yaşında evlendim ve hemen hamile kalmak istemedim ve herkes yap yap zamanın geçiyor diyordu, yine de evliliğime zaman tanımak istedim. Bu sorular da beni bu kadar germedi yani. He deneyip yıllarca olmasaydı o zaman bu soruları kaldıramazdım ve tabi ki sorulsun istemezdim ama daha yolun başında bu kadar demoralize oluyorsanız en ufak bir sıkıntıda yerle yeksan olursunuz. Lütfen biraz güçlü durun hayata karşı.

Öncelikle psikologluk olmamın, bu konu ile ilgisi yok, anksiyete ve panik atak geçirdim öncesinde, gebelikten önce de tedavi olmak istedim, bu konudan tamamen bağımsız yani, 11 - 12 yıldır var.

Deli divane takılmıyorum, sadece sinir oluyorum aslında ve bunu her ortamda dile getirmek istiyorum, belki o densizlerden bir iki tanesi görür, okur bir başkasına yapmaz diye. Konu aslında ne benim, ne de benim hassasiyetim. Konu elalem terörünü bitirmek diyomuşum 😂

Biraz yumuşak davranıyor olabilirsiniz . Gerekene ,gereken zamanda cevap vermek lazım. İki yıllık evliyim . İki kez de kayıp yaşadım. Aileler ve en yakınlarim dışında kimse bilmez . Kimseyi de ilgilendirmez . Böyle bir soruyla bir kez karşılaştım . O da eşimin uzak akrabalarindan biriydi herkesin içinde cevabını aldı. Bunlar çok özel konular bana kalırsa . Umarım herşey yolunda gider ama insanların ne dediğini bu kadar onemseyin yoksa siz mutsuz olursunuz .
Cevap versem de çok aşırı sert cevap vermiyorum galiba bu konuda. Antrenman yapmam lazım biraz 😂

Öncelikle psikologluk olmamın, bu konu ile ilgisi yok, anksiyete ve panik atak geçirdim öncesinde, gebelikten önce de tedavi olmak istedim, bu konudan tamamen bağımsız yani, 11 - 12 yıldır var.

Deli divane takılmıyorum, sadece sinir oluyorum aslında ve bunu her ortamda dile getirmek istiyorum, belki o densizlerden bir iki tanesi görür, okur bir başkasına yapmaz diye. Konu aslında ne benim, ne de benim hassasiyetim. Konu elalem terörünü bitirmek diyomuşum 😂

psikologluk olmak derken o şekilde olmadığını anladım ama tedavin bitmiş mutluyken bir telefonun enerjini emmesi inan bana manasız. Bir hem o terör asla bitmeyecek, iki o terörü yapan kişi zaten seni üzdüğünü de o kadar fark etmeyecek.
Yani arayan telefonu kapadığında durumu unutacakken sen kendini üzüyorsun bu daha sinir bozucu bence.
Sen moralin bozuk belki ağlarken, karşıdaki akşama ne pişireceğini düşünecek mesela
sence değer mi?

psikologluk olmak derken o şekilde olmadığını anladım ama tedavin bitmiş mutluyken bir telefonun enerjini emmesi inan bana manasız. Bir hem o terör asla bitmeyecek, iki o terörü yapan kişi zaten seni üzdüğünü de o kadar fark etmeyecek.
Yani arayan telefonu kapadığında durumu unutacakken sen kendini üzüyorsun bu daha sinir bozucu bence.
Sen moralin bozuk belki ağlarken, karşıdaki akşama ne pişireceğini düşünecek mesela
sence değer mi?
Yani evet değmez ama şu bir gerçek ki her birimizin psikolojisi bir değil, kimi kanserle dans eder, kimi bir nezle ile hayata küser mesela. Bazen bilerek, isteyerek de seçmiyoruz bu duyguları, normal ve insani bir şekilde kırılıp üzülüyorsun… İstiyorum ki, bana değil, kimseye olmasın ama farkındayım ki çok zor. Tersleme yoluna gideceğim 😂

benim annemin de anneannemin de 10 yıl olmamış, çok çekmişler bu sorulardan. hatta anneannem eski zamandaki baskılar yüzünden bundan 60 yıl önce artık bir çocuğum olsun da 15 gün yaşasa bile olur diye dua etmiş ve gerçekten öyle olmuş inanır mısınız bilmem. annemi de kvsi çok üzermiş olmadığı süre boyunca, kaç kez intihara kalkışmış. bence eski zamanda bu baskılar kendi ailelerinin bile ağır konuşmaları sonucu çok daha fazlaymış. evet bana soran da oluyor, evleneli 2 buçuk yıl oldu ben de tedavi oluyorum şu an. insanlar yıllardır başkalarına bunun sorulmayacağını öğrenemedi. kimde ne yara açılıyor bilemiyorlar ve umurlarında da değil. ben de çok kızıyorum. geçen kayınvalideme sormuşlar tedavi olmama rağmen "benim gelinim akıllı, bizim gibi ilk seneden çocuk yapacak kadar cahil mi. geziyorlar, tozuyorlar zamanı gelince olur" demiş. insanların ağzına lafı tıkamadan susmuyorlar maalesef.

9 yıllık evli olunca bu sorular farkĺi bir boyuta geciyo. Doktor hacı hoca tavsiyesi vermeye kalkıyolar. Ben lafı agızlarına tıkıyorum ama bu hadsizler asla bitmiyo.

Evliliğimizin üzerinden henüz bir buçuk yıl geçti, pandemi sebebiyle hamile kalmayı hiç düşünmedim ilk yıl, sonraki sene ise korona geçirdikten sonra anksiyete ve panik ataklarım tekrar başladı. Ben bunlarla savaşırken “e hadi bebek sevelim, olmuyo mu? Yaşın geçecek bir an önce yap hadi” ciler pıt pıt etrafımı sarmaya başladı. Kulaklarımı kapattım ve terapilerime devam ettim, şimdi oldukça iyiyim, ilacı bırakmaya başladık, doz 5 mg’a düştü ve önümüzdeki ay bırakacağım ilacı. Psikiyatrist kadın doğum uzmanı ile görüşmemi önerdi, folik asit vs için… Önümüzde ki hafta için randevu aldım, mutluyum derken hoooop bugün bir telefon tüm enerjimi aldı götürdü.

“Yine seni sordular bebek var mı diye, ağız burun eğiyorlar. X seninle aynı dönem evlendi doğurdu ya…”

Konuşmanın devamını hatırlamıyorum, ama ne kadar kötü insanlar var bazen gözlerim doluyor. Döllenip döllenmediğime kafa yorana mı? Bu durumdaki hassasiyetimi bildiği halde yüzüme tokat atar gibi, bunları bana anlatana mı kızıp, üzüleyim bilemiyorum. Bir de bu sürekli hamileliğime kafayı takan aile, instagram vs’de bir iki kez sormuştu diyalog aynen şu;

Her şeyi geçtim, belki fiziksel de bir sağlık sıkıntım olacak ve bebeğim olmayacak… Olamaz mı? Evlat sahibi olmakta, onu büyütmek de hiç kolay değil. Sanki şehzade doğurdu da, saraya valide sultan oldu 🙄 Bunu bir başarı, sosyal statü gibi gibi algılayıp anne olmamış evli kadınlara baskı yapmayı ne zaman bırakır ki bu elelalem?

Annemin arkadaşı geldi geçenlerde tesadüf bende oradaydım, bir iki saat oturduk kadın işimi sordu, havadan sudan konuştuk derken hiç bebek sormadı. İlk defa biri sormayınca şok oldum ve dayanamadım ben sordum 😂 “Abla ilk defa biri bebek var mı?” diye sormadı, beni o kadar mutlu ettin ki anlatamam dedim. Kadının verdiği cevap kalbime dokundu;

“Benim 15 yıl çocuğum olmadı, o soru her geldiğinde kalbime bir bıçak saplanırdı. Ben şimdi bunu başkasına nasıl sorayım?”

Bu baskılar için değil, artık gerçekten istediğim için karar verdik artık, umarım her şey yolunda gider 🥲
İnsanların kalbini kırmaya başlamıştım ben 4. Yılın sonunda artık. Direkt olmuyo benim çocuğum bidaha sorma falan diye tersliyodum. O raddeye getirmişlerdi artık

Şey demeye geldim, anksiyete çok kötü bişey, pandemi felan derken ve o haplarinda etkisi çok. Diyorum ki biraz kendine ve evliliğine zaman tanisan? Eşin ile keyfini çikarsan, psikolojini daha güclü hale getirsen?

O bebek kaçmiyor, ancak o süreci nasil yaşayacağini sen şekil veriyorsun. Hamilelikte o hormonmar bile yipratici. Kaldiki eğer herhangi bir sağlik sorunu olursa, senin ankisyeten çok yükselir. Bu süreci eşinlede değerlendirmezsen, o evlilik zemininede ağir darbe gelir.

Pandemi, sağlik, psikolojik sağlik derken,.. biraz hiçbir sorumluluğun olmadan yaşa. Yoksa şimdi bebek olayina girersen, sevişmek sorumluluk olur, stressten bebek olmayinca psikoloji zorlanir.

Ve etrafa kulak tikamanin yerine cevabini niye vermiyorsun? Millet seni yumuşak buluyor ki soruyor. Sert şekilde cevaplarini ver. Ayip denilen birşey var.

İnsanların laflarıni kafaniza takmayın durmadan laf söyleyen insanlarla da araniza mesafe koyun.

Ne yazıkki cahil insan çok, her aklına geleni konuşan insan cok, mümkün mertebe boyle insanlari hayatınizdan cıkarirsaniz rahat edersiniz.

Ben çocuk sorularını hadsizlik olarak buluyorum. Eşimle benim aramdaki munasebet ancak bizi ilgilendirir. Yok sonra olmaz diye tavsiye vermeleri yok mu bir de 😬Haşa nerden biliyorsun Allah ol der olur. O ayrı bir mevzu.
Anası belli babası belli zamanı gelince olur de geç, anlarsa zaten susar. Ben de gurbetteyim sınav çalışıyorum üstüne korona çıkmıştı diye düşünmemiştim gezip tozmam bile bazılarına batıyordu anlıyordum. Doğurunca o laf söyleyenlerin hangisi yanında olacak hangisi sana çorba kaynatacak ki? Lafa gelince kadın doğum uzmanı kesilenler yanında olmayacaklar. Bundan aylar önce hamile değilken artık düşündüğünüzü ifade etmememize rağmen ayda yılda bir gittiğim kayınvalidem insanların içinde beni tembellikle suçladı gülerek sanki çok komik. Neye tembellik etmişim onu da anlamadım çok cahilce. Herkes doğuruyor diye ben doğurmak zorunda değilim dedim. Eşime de doğursam annen mi bakacak ki bana bunları söylüyor dedim. Bu arada evime iki yılda bir kez lütfetmiş kişiler. Uzağız iyi ki de uzağız ben ona rağmen bana tembel demesine çok ama çok ağladım. Belki olmayacak dedim bu bizim elimizde mi, inançlı insanlar bir de sözde. Her neyse Rabbim en güzel zamanda lütfedeceğine inanarak dua ettim. Şimdi diyorum keşke kendimi üzmeseydim o zamanlar onlar için. Kimsenin seni çocuk üzerinden yetersiz görmesine izin verme bu kim olursa olsun izin verme. Çocuk çok büyük bir sorumluluk Allah lafla değil hakkıyla sorumluluğu yerine getirebilenlerden olmayı nasip etsin gerçekten. ❣️

Elalemin ağzı torba değil ki büzesin. Kimin ne dediğine takılmayınca kendini bulacaksın az daha sabır. Bebek konusu da sizin bileceğiniz iş her söylenene kulak asma çok üzerler
Sal gitsin
Valla aynen öyle. 6.5 yıl insanları öyle bi püskürttüm ki, artık kimse soramıyodu 😂

ilk 5-6 yıl çocuk düşünmedik, keyfimiz yerindeydi. illa ki anneme de kv ye de soran densizler olmuştur ama bunu bana anlatmadılar, bir kere size bu haberi getiren kişiye bir dur demek lazım. soramadığını başkaları üzerinden mi soruyor yani.
bana soran bi iki hadsiz çıktı ağzının payını verdim. bir de zaman ilerleyince soru değişiyor: yapmıyor muusn olmuyor mu ya dönüyor. o amanlar yapmıyor kategorsinde olduğum için canım sıkılmıyordu ama sonra ardı ardına düşük yapınca geçmişteki sorular bile battı. o yüzden iyi ki ağızlarını kapamışım da o kritik ve zügün zamanlarımda kimse ellememiş beni.

özeti şu; bu mesele kimseyi ilgilendirmez. onlar size üremenizi sormaya utanmıyorken siz haddini bildirmeye hiç utanmayın.
inşallah sizin için en doğru zmanda sağlıcakla gelsin bebişiniz, aramayın. sevgiler :KK200:

bende evliliğimin ilk ayında hamile kaldım diye laf duyuyorum😅 niye beklemedin,evliliğin tadını çıkarcaktın, bir sene beklemeden çocuk mu yapılır.... daha neler neler...insanlar hadlerini bir bilse dünya daha yaşanılır hale gelecek valla.

Insanlar kotü kalpli cunkü. Benim hamileligimin ilk ayiydı söylememiştim etrafa. Annemin komsusu geldi beni cocukluktan bilir. Yanimda yok su hamile boyle fotoğraf cekip atmiş yok sunun bebegi var. Hayır insan bi dusünür belki olmuyordur uzulur falan diye .

Tedaviyle 16 yil sonra hamile kalan akrabam da dikkat etmesi gerektigi icin kendi annesine gitti. Kadina tum akrabalar yuklendi anne evine gidilurmi hic diye , hatta arayip demisler falan. Kıadin uzuntuden bebeklerini duşurdu. Artik rahatlamiştir tum akrabalar akbabalar

Şey demeye geldim, anksiyete çok kötü bişey, pandemi felan derken ve o haplarinda etkisi çok. Diyorum ki biraz kendine ve evliliğine zaman tanisan? Eşin ile keyfini çikarsan, psikolojini daha güclü hale getirsen?

O bebek kaçmiyor, ancak o süreci nasil yaşayacağini sen şekil veriyorsun. Hamilelikte o hormonmar bile yipratici. Kaldiki eğer herhangi bir sağlik sorunu olursa, senin ankisyeten çok yükselir. Bu süreci eşinlede değerlendirmezsen, o evlilik zemininede ağir darbe gelir.

Pandemi, sağlik, psikolojik sağlik derken,.. biraz hiçbir sorumluluğun olmadan yaşa. Yoksa şimdi bebek olayina girersen, sevişmek sorumluluk olur, stressten bebek olmayinca psikoloji zorlanir.

Ve etrafa kulak tikamanin yerine cevabini niye vermiyorsun? Millet seni yumuşak buluyor ki soruyor. Sert şekilde cevaplarini ver. Ayip denilen birşey var.
Teşekkür ederim düşündüğünüz için, ben bu konuda karar veremediğim için zaten “uzman” yardımı alıyorum, en doğrusunu onlar bilir değil mi? ☺️ Hem psikolog, hem psikiyatrist ile ilerledi süreç, ve onlar karar verdi hazır olduğuma. yaşamadığım bir konu hakkında olumsuz endişeler edinmemeyi çok uzun terapilerle öğrendim, iyi niyetinizi anlıyorum ama terapistim şu yorumunuzu görse çok kızardı inanın :)

Ben insanları hiç anlamıyorum size ne yani. Ortamda çocuğu olmayan birine öyle bir soru yönelttiklerinde de ne yapacaklar çocuğu boşverin gezin, hayatınızı yaşayın siz ne zaman isterseniz o zaman yapın diyip kestirip atıyorum. İnsanlar her şeye burunlarını sokmaya, kimisi de kendilerince iyilik düşünerek bunu yapmaya bayılıyorlar. Tıkayın kulaklarınızı boşverin.

Toplumumuzda insanların özeline dil uzatmaya meraklı olan bu kesim sanıyorum ki diğerlerinden katlarca fazla.

Çözüm ilk soruda soğuk bir ifade ile şimdilik düşünmüyoruz gibi bir iki kelimelik cevap. Aynı kişiden ikinci kez aynı konu açıldığında "bakın ben bu konunun insanın eşi ile düşünüp karar vermesi gereken çok özel bir konu olduğunu düşünenlerdenim. Kimseye sormam, sorulmasını da pek doğru bulmuyorum. Bir gün çocuk sahibi olmayı düşünürsek haberiniz olur sizin de" diyerek ağzının payı ile topluma faydalı bir eğitim misyonunu da bir arada halletmektir diye düşünüyorum

Bu arada bu soru bir bebek yaptığınızda bitmeyecek. Muhtemelen ikinciyi, cinsleri aynı ise üçüncüyü, ve diğer özellerinizi sorgulayıp duracaklar. Yani çok da kulak asmayın diyorum

Kvdem beni birakti anneme soruyor
Magni hamilemi diye
Eltim desen o ayri manyak ben konusmuyorum kardesime soruyor
Boguluyorum ama goren yok

X