Bir garip mezuniyet meselesi

o nasıl olacak bir sınıfa farklı farklı öğretmenler çıkıp diploma verecek. keşke en başından öğrencilere sorulmasaydı. sınıf öğretmenleri verseydi. sınıf sınıf öğrencileri çağırıp ayrı ayrı öğretmenlerden diploma vermek saçma geldi bana.
benim oğlanın geçen hafta yapıldı sınıf sınıf çıktılar hepsinin kendi sınıf öğretmenleri verdi mevzuda uzamadı.
ama siz baştan öğrencilere sorduysanız ya planladığınız şekilde yada müdür yardımcılarının bütün sınıflara vermesi şeklinde ilerleyin.

Okulum merkez okul ,ortamımız o kadar güzeldi ki daha geçen hafta iliçi tayinler oldu ben tercihte bulunmadım çok seviyroum ortamı arkadaşlarımı diye ,gerçekten güle oynaya gidiyorum okula 6.yılım bu sanırım nazar ettim kendim😀 Bir de dün neşeyle okula gittim bir selam vermeden en yakın arkadaşım merdivenin başında bana bunları söyledi ki kaç kere konuştuk bu konuyu şöyle mi yapalım böyle mi diye.Meğer ben gelmeden sabah konuşulmuş ulu orta karar alınmış sınıf öğretmenleri versin diye.bana da canım sonra sıkılmasın diye söylemiş ama biran patır patır söyleyinnce noluyor ya nerden çıktı bir bismillah dedim.sonraki teneffüs de tartışma yaşadık işte o beni ortamdaki huzursuzluğu bileyim diye uyarmış öyle diyor ama uslüp o değildi azarlar gibi konuştun dedim bu kadar uğraşa bunu mu hakettim ben deyim koptum gittim toplayamadım kendimi
Sizin duzenlediginiz bir organizasyon icin sizden habersiz karar mi alinmis?

Normali aınıf öğretmenlerinin veya idarecilerin vermesidir bence.
Ben olsam sınıf öğretmenlerine verdiririm, muhtemelen bahsettiğiniz sınıf öğretmeni vermek istemeyecek işi çıkacaktır. Onu da bir idareci verir.
Normalde de istediğin öğretmenden almak karmaşa değil mi? Kaç tane öğrenci var sonuçta.

Meslek lisesi olduğunu tahmin etmiştim, zümreyiz bu arada. Öğrencilere hangi hocaları istersiniz diye sormanız etik olmamış. Ya da üç seçenek isteyebilirdiniz en azından. Ben de verdim diploma her sene ama neye göre o çocuklara verdim emin değilim. Hatırladığım kadarıyla en çok dersi olan hocalardan üç isim verin demişlerdi. Bana da sormuşlardı sen x,y,z öğrencilere diploma vereceksin onaylıyor musun diye. Bundan sonra kuralları öğretmenlerle belirleyin öğrencilerle değil.
Neden etik olmasın ki? Kaç yaşında öğretmen olmuş insanların egoları bu kadar kırılgan olmamalı. Demek ki öğrencilerle o kadar iyi bağ kuramamislar ki seçilmemişler. Bu kendilerine özeleştiri yapmaları için de bir fırsat olabilir. Neden öğrenciyle ilgili bir etkinlikte öğrencinin değilde öğretmenin istekleri ön plana alınsın ki?

Merhaba hanımlar
Ben lisede öğretmenim bu yıl da mezuniyet töreni hazırlama görevi bana ve beraber uyumlu çalıştığımız bir arkadaşıma verildi.Sene ortasında ufaktan videolar , organizasyonlar ,hazırlıklar derken çoğu bitti.Okul içinde bize zorluk çıkaran hocalar da oldu "ne mezuniyeti sanki ODTÜ den mi mezun oluyorlar ne başarmışlar vs vs" bir sürü laf söz edildi.duymazdan geldik .Biz de gençlerle eğlenerek süreci ilerlettik.
En son sınıf listeleri oluştu diplomaları kimin vereceği kararlaştırılırken de öğrencilerden öncelikle diploma almak istedikleri öğretmenlerin isimlerini aldık ama dağıtım yaparken denk gelmezse de sıkınıtı yapmayın dedik.1 sınıf sadece kendi sınıf öğretmeninden almak istedi tamam dedik .Diğer 4 sınıf karışık isimler verdi.4-5 kişilik gruplara ayırdık dağıttık hatta o gün törene gelen liste harici hocalar olur diye 5 grubu boş bıraktık.Yalnız dün okulda tartışma çıktı okulda toplam 70 öğretmen var öğrenci sayımıza göre 20 -25 öğretmen diploma verebiliyor . Öğretmenler diploma verme telaşına düştü ,o zaman gelmeyiz törene en sevilenler varmış madem vs vs bir sürü sitem dolu sözler duydum beklemediğim hatta yakın arkadaşlarımdan ve maalesef istemsizce ağlama krizine girdim süreci de yönetemedim hiç beklemiyordum açıkcası böyle bir tepki ve bu denli önemseneceğini de düşünmedik.Birkaç öğrenci de şahit oldu tartışmaya ona daha çok üzüldüm .
Şu aşamada ne yapacağımıza karar veremiyoruz arkadaşımla diğer 4 sınıfa da sınıf öğretmenleri versin desek 3 sınıfın öğretmeni bir kere olsun sorup ilgilenmedi umurlarında değil zaten 1 i çocuklara küfür eden ,aşağılayan bir tip asla ondan belge almak istemiyoruz hocam diyorlar hatta bir kere dersten öğrenci istedik video çekimi için vermediği gibi arkamızdan şerefsizler demiş bir adam.Bu nedenle ben sınıf öğretmenlerinin vermesini istemedim başından beri.
5 müdür yardımcımız var onlar tüm sınıflara verip geçse mi bilemedik böyle de tüm hazırlıklar sanki fos çıkacak gibi
Bir diğer seçenek de tek öğrenciye tek hocanın vermesi ki bu da töreni uzatıp sıkıcı hale getirebilir
Yoksa hazırladığımız şekilde kararlı durup devam mı etmeliyiz
Sizlerin fikirleri her zaman yol gösterici olmuştur bana biraz uzun oldu ama çok dertlenmişim kusura bakmayın 😀
Müdür yardımcıları versin
Heyecanınızı anlamakla birlikte çok abartmamak gerektiğini düşünüyorum
10 sene sonra diplomamı şu vermişti diye hatırlamayacak kimse
Ben şahsen şuan lise diplomamı kim vermişti bilmiyorum
Tören yapılmıştı sahneye çıkmıştık kalabalık ama kim neyi dağıttı hatırlamiyorum
Önemli olan o günü gün olarak güzel hatırlamak

Neden etik olmasın ki? Kaç yaşında öğretmen olmuş insanların egoları bu kadar kırılgan olmamalı. Demek ki öğrencilerle o kadar iyi bağ kuramamislar ki seçilmemişler. Bu kendilerine özeleştiri yapmaları için de bir fırsat olabilir. Neden öğrenciyle ilgili bir etkinlikte öğrencinin değilde öğretmenin istekleri ön plana alınsın ki?
Öğretmenler de etkinlikte görev alacağı için olabilir mi acaba? Bir de ergenlerin öğretmenleri sağlıklı değerlendirebildiğini falan mı düşünüyorsunuz

Tüm yorumları okumadım ama müdür yardımcıları iyi bir fikir eğer öğrenciler razıysa.
Yine de bu öğrencilerin özel günü öğretmenlerin değil. Abartıldığından çook daha özel hissediliyor. Öğrencilerin isteğinin olması önemli. Eğer öğrenciler ilk kurulan düzenden memnunsa, farklı bi seçenekten yana değillerse bozulmaması daha iyi olabilir.

Meslek lisesi olduğunu tahmin etmiştim, zümreyiz bu arada. Öğrencilere hangi hocaları istersiniz diye sormanız etik olmamış. Ya da üç seçenek isteyebilirdiniz en azından. Ben de verdim diploma her sene ama neye göre o çocuklara verdim emin değilim. Hatırladığım kadarıyla en çok dersi olan hocalardan üç isim verin demişlerdi. Bana da sormuşlardı sen x,y,z öğrencilere diploma vereceksin onaylıyor musun diye. Bundan sonra kuralları öğretmenlerle belirleyin öğrencilerle değil.
3 isim istedik hocam zaten ordan seçtik proje ödevi dağıtır gibi tercihler yığıldıysa yaydık çok da onların isteğine kalmadık derslerine yada stajlarına giren hocaları seçtik .ama öğrenci sayısı 80 (bir sınıfa komple sınıf öğretmeni verecek toplam 100 kişi) .80 öğrenciye 70 öğretmen mi nasıl dağıtacağız eninde sonunda birileri vermeyecek diploma . sorduk biz de müsait misiniz gelecek misiniz ona göre listeyi oluşturuoruz diye.

Tüm yorumları okumadım ama müdür yardımcıları iyi bir fikir eğer öğrenciler razıysa.
Yine de bu öğrencilerin özel günü öğretmenlerin değil. Abartıldığından çook daha özel hissediliyor. Öğrencilerin isteğinin olması önemli. Eğer öğrenciler ilk kurulan düzenden memnunsa, farklı bi seçenekten yana değillerse bozulmaması daha iyi olabilir.
Öğrencilere söylemiyeceğiz hepsi karşı çıkacaktır eminim bu kararı alırsak sahnede öğrenecekler maalesef

o nasıl olacak bir sınıfa farklı farklı öğretmenler çıkıp diploma verecek. keşke en başından öğrencilere sorulmasaydı. sınıf öğretmenleri verseydi. sınıf sınıf öğrencileri çağırıp ayrı ayrı öğretmenlerden diploma vermek saçma geldi bana.
benim oğlanın geçen hafta yapıldı sınıf sınıf çıktılar hepsinin kendi sınıf öğretmenleri verdi mevzuda uzamadı.
ama siz baştan öğrencilere sorduysanız ya planladığınız şekilde yada müdür yardımcılarının bütün sınıflara vermesi şeklinde ilerleyin.
Şöyle ki sizin okulda sınıf öğretmenleri organize etmiştir muhtemelen bizimkiler törenin saatini ,planlamayı vs hiçbirley sormadılar haberleri de yok aman iş çıkmasın bizi bulaştırmasınlar kafasındalar

Sorun çıkartanlar zaten etkinlikte görev almayacak olan öğretmenler? Ve etkinlikte görev almayacaklar için sorun çıkartıyorlar? Önemli olan öğrencinin menfaatini korumak olmalı egosu incinen yetişkinin değil.
Görev almayacaklarsa gelmek istemeyebilirler ve gelmeyebilirler bu durumda. Dram yapmaya ne gerek var. Siz bilirsiniz demek yeterli

Normali aınıf öğretmenlerinin veya idarecilerin vermesidir bence.
Ben olsam sınıf öğretmenlerine verdiririm, muhtemelen bahsettiğiniz sınıf öğretmeni vermek istemeyecek işi çıkacaktır. Onu da bir idareci verir.
Normalde de istediğin öğretmenden almak karmaşa değil mi? Kaç tane öğrenci var sonuçta.
Bahsettiğim kişi en başta gelip kurulacaktır hazır etkinliğe öyle bir adam.hatta mikrofonu alıp konuşma yapmaya bile yeltenebilir.sınıfta kızlara okuyan kızların sonu belli ,buraya ne yapmaya geldiğiniz aşikar yarın koca evinde terbiye edilirsiniz siz diyen bir adam .bu adamı 12lere sınıf öğretmeni yapan okul idaresi asıl problem aslında .o olmasa biz direk sınıf öğretmenlerine atacaktık topu onlar en azından sınıflarında karar alacaklardı

3 isim istedik hocam zaten ordan seçtik proje ödevi dağıtır gibi tercihler yığıldıysa yaydık çok da onların isteğine kalmadık derslerine yada stajlarına giren hocaları seçtik .ama öğrenci sayısı 80 (bir sınıfa komple sınıf öğretmeni verecek toplam 100 kişi) .80 öğrenciye 70 öğretmen mi nasıl dağıtacağız eninde sonunda birileri vermeyecek diploma . sorduk biz de müsait misiniz gelecek misiniz ona göre listeyi oluşturuoruz diye.
O zaman neden gerildiniz gayet normal bir durum

gelin zümrem sarılalım , ben de anadolu lisesinde mezuniyet töreninden sorumlu bir ingilizce öğretmeniyim :KK70:
töreni mümkün mertebe öğrencilerin isteği doğrultusunda planladık lakin diplomayı hangi öğretmeninizin elinden almak istersiniz şeklinde öğrencilere soru yöneltmek biraz gereksiz olmuş. her kafadan bir ses çıkar çünkü, bir iki öğretmen tüm sınıfların favorisi olabilir. bu durumda kaos çıkar. direk sınıf öğretmenlerini görevlendirebilirdiniz, bahsettiğiniz tuhaf hoca için de idareyle durumu paylaşıp öğrenciler onun elinden almak istemiyor nasıl ilerleyelim, siz verin diye topu onlara atabilirdiniz. biz işin içinden çıkamadığımız her durumda idareyi arkamıza aldık açıkçası, idareciler bunun için varlar.

İdareniz baştan yanlış yapmış. Bu iş sadece iki öğretmenle hallolacak bir iş değil ki. Bizim okulda tüm 12. sınıf rehber öğretmenleri ile komisyon kuruldu. Görev paylaşımı yaptılar, herkes işin icine katıldı. Yukarıdan görev gelince mecbur ucundan kıyısından herkes katılıyor. Diplomaları nasıl verdiler onu bilmiyorum törene gitmedim ben. Ama herkes çok güzel geçtiğini söylüyor. Ama tek tek öğrencilere kim diploma versin diye sorulmadı onu biliyorum. Neyse tecrübe olmuş. Nasıl biliyorsanız öyle yapın bence. Düzenleyen sizsiniz triplere göre hareket etmeyin.

X