Bir garip mezuniyet meselesi

Kırılmayin ama işleri bu hale siz getirmissiniz.O kadar mezuniyet törenine katıldık ,hiç öğrencilere diplomanizi kim versin diyerek bir soru sorulmadi.Tabi ki ortalık karışır.ögrenciye öğretmen sectirmek olmaz.İslerin bu raddeye gelmesi o kadar öngörülebilir birşey ki.

Bu iş çoğu zaman sınıf öğretmenlerine verilir.Yok iyi değil,yok ilgilenmiyor ile olmaz.Sonucta iyi kötü bu adam son sene sınıf öğretmenleri imiş.Tek tek asla olmaz tören diploma ile biter.Eger sınıf öğretmeni törene gelemyecek olursa o zman başka öğretmen belirlenir.

Öğretmenim bu arada.Az çok bilirim bu işleri.

gelin zümrem sarılalım , ben de anadolu lisesinde mezuniyet töreninden sorumlu bir ingilizce öğretmeniyim :KK70:
töreni mümkün mertebe öğrencilerin isteği doğrultusunda planladık lakin diplomayı hangi öğretmeninizin elinden almak istersiniz şeklinde öğrencilere soru yöneltmek biraz gereksiz olmuş. her kafadan bir ses çıkar çünkü, bir iki öğretmen tüm sınıfların favorisi olabilir. bu durumda kaos çıkar. direk sınıf öğretmenlerini görevlendirebilirdiniz, bahsettiğiniz tuhaf hoca için de idareyle durumu paylaşıp öğrenciler onun elinden almak istemiyor nasıl ilerleyelim, siz verin diye topu onlara atabilirdiniz. biz işin içinden çıkamadığımız her durumda idareyi arkamıza aldık açıkçası, idareciler bunun için varlar.
Çok şanslısınız zümrem 🧿
Bizim idareye sorun götürünce aman yapmayın hocam bırakın değmez öğrenciye diyor iptal etmeye getiriyor işi.Staj forması zorunlu tutuldu mesela törende tamam dedi öğrenciler müdür geçen provaya giderken 1 kişi bile formasız gelirse terk ederim salonu diyor öğrencileri azarlıyor.Anlıycanız sanki biz düğün yapıyoruz da herkesin tavrını çekiyoruz gönlünü yapıyoruz

Öğretmen seçilmiş gibi olmuş diploma vermeyecek öğretmen istenmeyen öğretmen olarak hissedecekmiş kendini vs vs gibi söylemler oldu bu nedenle de gerginlik yaşandı
Evet çok haklılar. Genç bir müzik öğretmeni falan sandım sizi konunuzu okuyunca. Böyle alenen seçim yaptırmanız yanlış olmuş

Kırılmayin ama işleri bu hale siz getirmissiniz.O kadar mezuniyet törenine katıldık ,hiç öğrencilere diplomanizi kim versin diyerek bir soru sorulmadi.Tabi ki ortalık karışır.ögrenciye öğretmen sectirmek olmaz.İslerin bu raddeye gelmesi o kadar öngörülebilir birşey ki.

Bu iş çoğu zaman sınıf öğretmenlerine verilir.Yok iyi değil,yok ilgilenmiyor ile olmaz.Sonucta iyi kötü bu adam son sene sınıf öğretmenleri imiş.Tek tek asla olmaz tören diploma ile biter.Eger sınıf öğretmeni törene gelemyecek olursa o zman başka öğretmen belirlenir.

Öğretmenim bu arada.Az çok bilirim bu işleri.
Ağzınıza sağlık meslektaşım. Çok güzel açıklamışsınız.

Öğrencileri diploma alma işine dahil etmeseniz olurmuş böyle mi yapılıyor rutinde bilmiyorum ama ilk defa sizden duydum bunun öğrenciye sorulduğunu.
İş yerimden bir örnek vereyim. Mühendisim. Bazı müşterilerimiz mühendis seçer ve yönetim bunu asla bize yansıtmaz ve müşteriye istediği mühendisi de vermez. Bu tarz isteklerin önü kapatılır genelde. Ortalıkta konuşulması için bile diğer çalışanlar için kırıcı olabiliyor.

Haklılar ama. Değil mi?
Bilmiyorum onun için açtım konuyu .
Şöyle de birşey var geçen yıl 12.sınıf öğretmenlerinden komisyon kuruldu.dönem ortasında komisyon mezuniyet yapmama kararı aldı neymiş uygun kıyafetle gelmezlerseymiş.bu öğrencilere değmezmiş vs vs.öğrenciler yakamıza yapıştı hocam nolur yapın siz diye yok dedik onlar karar almış bizlik bir durum yok.veliler geldi okula müdürü sıkıştırdı yine staj forması şartıyla okeyledi müdür yıl sonuna 10 gün kala bizi çapırdı bu işi siz yapacaksınız diye .10 günde toparladık yaptık birşeyler .o zaman da sınıf öğretmenleri tavır aldı biz karar aldık diye siz yapıyorsunuz diye.yani bir türlü kimseyi memnun edebimedik bu yıl da baştan bize kalacak sene başından görevi alalım dedik komisyonda 3 kişiyiz .bir arkadaş hiç karışmıyor zaten önemli değil dedik 2 kişi halletmeye çalıştık

Ben fikrinizi begendim. O gün cocuklarin günü ve sevdigi öğretmenin elinden diploma almak çok güzel bir şey.
Gelmeyen de gelmesin bu kadar diploma dagitmaya meraklilarsa dogru durust davransalarmiş. Bazi ogretmenlerde ogrenciyi insan yerine koymama huyu var. Burada bile bir kac yorumda hissettirdi, niye öğrencileri takmayip ogretmenlerle plan yapilsin ki onlar mi mezun oluyor?

Merhaba hanımlar
Ben lisede öğretmenim bu yıl da mezuniyet töreni hazırlama görevi bana ve beraber uyumlu çalıştığımız bir arkadaşıma verildi.Sene ortasında ufaktan videolar , organizasyonlar ,hazırlıklar derken çoğu bitti.Okul içinde bize zorluk çıkaran hocalar da oldu "ne mezuniyeti sanki ODTÜ den mi mezun oluyorlar ne başarmışlar vs vs" bir sürü laf söz edildi.duymazdan geldik .Biz de gençlerle eğlenerek süreci ilerlettik.
En son sınıf listeleri oluştu diplomaları kimin vereceği kararlaştırılırken de öğrencilerden öncelikle diploma almak istedikleri öğretmenlerin isimlerini aldık ama dağıtım yaparken denk gelmezse de sıkınıtı yapmayın dedik.1 sınıf sadece kendi sınıf öğretmeninden almak istedi tamam dedik .Diğer 4 sınıf karışık isimler verdi.4-5 kişilik gruplara ayırdık dağıttık hatta o gün törene gelen liste harici hocalar olur diye 5 grubu boş bıraktık.Yalnız dün okulda tartışma çıktı okulda toplam 70 öğretmen var öğrenci sayımıza göre 20 -25 öğretmen diploma verebiliyor . Öğretmenler diploma verme telaşına düştü ,o zaman gelmeyiz törene en sevilenler varmış madem vs vs bir sürü sitem dolu sözler duydum beklemediğim hatta yakın arkadaşlarımdan ve maalesef istemsizce ağlama krizine girdim süreci de yönetemedim hiç beklemiyordum açıkcası böyle bir tepki ve bu denli önemseneceğini de düşünmedik.Birkaç öğrenci de şahit oldu tartışmaya ona daha çok üzüldüm .
Şu aşamada ne yapacağımıza karar veremiyoruz arkadaşımla diğer 4 sınıfa da sınıf öğretmenleri versin desek 3 sınıfın öğretmeni bir kere olsun sorup ilgilenmedi umurlarında değil zaten 1 i çocuklara küfür eden ,aşağılayan bir tip asla ondan belge almak istemiyoruz hocam diyorlar hatta bir kere dersten öğrenci istedik video çekimi için vermediği gibi arkamızdan şerefsizler demiş bir adam.Bu nedenle ben sınıf öğretmenlerinin vermesini istemedim başından beri.
5 müdür yardımcımız var onlar tüm sınıflara verip geçse mi bilemedik böyle de tüm hazırlıklar sanki fos çıkacak gibi
Bir diğer seçenek de tek öğrenciye tek hocanın vermesi ki bu da töreni uzatıp sıkıcı hale getirebilir
Yoksa hazırladığımız şekilde kararlı durup devam mı etmeliyiz
Sizlerin fikirleri her zaman yol gösterici olmuştur bana biraz uzun oldu ama çok dertlenmişim kusura bakmayın 😀
Biz 12.sınıfları şöyle ayarladık diploma vermek isteyen öğretmenlere sınıf eşit sayıda bölüştürüldü. Atıyorum sınıf 30 kişi ise isteyen her öğretmen 3-4 kişiye verecek. Tabii istemeyen gerek yok diyen hocalarımız da oldu.

Hem aman canım sanki ODTÜ’den mi mezun oluyorlar diyen hocaların diploma verme yarışına girmesi de pek ironik olmuş. Hem insanın hevesini kırma noktasında pek bir hevesliler hem de egolarını tatmin etme peşindeler. Bence ilk yaptığınız plandan vazgeçmeyin.

Öğrencilere söylemiyeceğiz hepsi karşı çıkacaktır eminim bu kararı alırsak sahnede öğrenecekler maalesef
Ne ksdar üzülüp şaşıracaklarını düşünün. Hemde sahnede. Bence bunu yapmayın. Ya değişikliği bilsinler ya da düzeni hiç bozmayın. Şimdi bu sorun çıkaran öğretmenler için bi anlam ifade etmiyor belki ama o öğrencilerin ömrü boyu unutmayacağı bişey mezuniyet

Siz bulursunuz en doğru yolu öyle hissettim.Uzmeyin kendinizi.Lider gibi davranın nazik ve kısa şekilde tebliğ edin.Benden bu kadar fikrim bu deyin.Tartismaya açmayın.Bazen tek gereken budur

Öğretmenlere hıyar diyemezsiniz.
İnsan olan değildir zaten.
Bahsettiğim kişi en başta gelip kurulacaktır hazır etkinliğe öyle bir adam.hatta mikrofonu alıp konuşma yapmaya bile yeltenebilir.sınıfta kızlara okuyan kızların sonu belli ,buraya ne yapmaya geldiğiniz aşikar yarın koca evinde terbiye edilirsiniz siz diyen bir adam .
Şu yorumdaki erkek öğretmen insan gibi geliyor mu gözünüze?

Bilmiyorum onun için açtım konuyu .
Şöyle de birşey var geçen yıl 12.sınıf öğretmenlerinden komisyon kuruldu.dönem ortasında komisyon mezuniyet yapmama kararı aldı neymiş uygun kıyafetle gelmezlerseymiş.bu öğrencilere değmezmiş vs vs.öğrenciler yakamıza yapıştı hocam nolur yapın siz diye yok dedik onlar karar almış bizlik bir durum yok.veliler geldi okula müdürü sıkıştırdı yine staj forması şartıyla okeyledi müdür yıl sonuna 10 gün kala bizi çapırdı bu işi siz yapacaksınız diye .10 günde toparladık yaptık birşeyler .o zaman da sınıf öğretmenleri tavır aldı biz karar aldık diye siz yapıyorsunuz diye.yani bir türlü kimseyi memnun edebimedik bu yıl da baştan bize kalacak sene başından görevi alalım dedik komisyonda 3 kişiyiz .bir arkadaş hiç karışmıyor zaten önemli değil dedik 2 kişi halletmeye çalıştık
Bu olaylar farklı sizin yaptığınız farklı ama.Ne olursa olsun öğrenciye öğretmen sectirirseniz, sevilen sevilmeyen muhabbetleri döner.oluru yok.

İnsan olan değildir zaten.

Şu yorumdaki erkek öğretmen insan gibi geliyor mu gözünüze?
Söylediği şeyler yanlış olabilir.Ama okul aynı zamanda iş yeridir.Eger insan yerine koymasaydi idare 12.siniflarin sınıf öğretmenliğine vermeseydi.Bunun kararı mezuniyet düzenleyen öğretmene kalmaz

Merhaba hanımlar
Ben lisede öğretmenim bu yıl da mezuniyet töreni hazırlama görevi bana ve beraber uyumlu çalıştığımız bir arkadaşıma verildi.Sene ortasında ufaktan videolar , organizasyonlar ,hazırlıklar derken çoğu bitti.Okul içinde bize zorluk çıkaran hocalar da oldu "ne mezuniyeti sanki ODTÜ den mi mezun oluyorlar ne başarmışlar vs vs" bir sürü laf söz edildi.duymazdan geldik .Biz de gençlerle eğlenerek süreci ilerlettik.
En son sınıf listeleri oluştu diplomaları kimin vereceği kararlaştırılırken de öğrencilerden öncelikle diploma almak istedikleri öğretmenlerin isimlerini aldık ama dağıtım yaparken denk gelmezse de sıkınıtı yapmayın dedik.1 sınıf sadece kendi sınıf öğretmeninden almak istedi tamam dedik .Diğer 4 sınıf karışık isimler verdi.4-5 kişilik gruplara ayırdık dağıttık hatta o gün törene gelen liste harici hocalar olur diye 5 grubu boş bıraktık.Yalnız dün okulda tartışma çıktı okulda toplam 70 öğretmen var öğrenci sayımıza göre 20 -25 öğretmen diploma verebiliyor . Öğretmenler diploma verme telaşına düştü ,o zaman gelmeyiz törene en sevilenler varmış madem vs vs bir sürü sitem dolu sözler duydum beklemediğim hatta yakın arkadaşlarımdan ve maalesef istemsizce ağlama krizine girdim süreci de yönetemedim hiç beklemiyordum açıkcası böyle bir tepki ve bu denli önemseneceğini de düşünmedik.Birkaç öğrenci de şahit oldu tartışmaya ona daha çok üzüldüm .
Şu aşamada ne yapacağımıza karar veremiyoruz arkadaşımla diğer 4 sınıfa da sınıf öğretmenleri versin desek 3 sınıfın öğretmeni bir kere olsun sorup ilgilenmedi umurlarında değil zaten 1 i çocuklara küfür eden ,aşağılayan bir tip asla ondan belge almak istemiyoruz hocam diyorlar hatta bir kere dersten öğrenci istedik video çekimi için vermediği gibi arkamızdan şerefsizler demiş bir adam.Bu nedenle ben sınıf öğretmenlerinin vermesini istemedim başından beri.
5 müdür yardımcımız var onlar tüm sınıflara verip geçse mi bilemedik böyle de tüm hazırlıklar sanki fos çıkacak gibi
Bir diğer seçenek de tek öğrenciye tek hocanın vermesi ki bu da töreni uzatıp sıkıcı hale getirebilir
Yoksa hazırladığımız şekilde kararlı durup devam mı etmeliyiz
Sizlerin fikirleri her zaman yol gösterici olmuştur bana biraz uzun oldu ama çok dertlenmişim kusura bakmayın 😀
Seneye siz daha iyisini hazırlarsınız deyip kenara çekilin🤗 Sonuçta son mezuniyet değil bu. Öğrenciler ne istiyorsa o olsun💚 Hem gereksiz görüp hem hazıra konmak. Çok tanıdık

X