bir kiracı konusu da benden olsun

adventurerpassenger

Popüler Üye
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
21 Temmuz 2016
1.219
1.594
39
arkadaslar ben ev sahibiyim...bir evim kirada diger evimde de esyalarım var ve hala kredısı bitmedi..ben de yurt dısındayım...kiracı gecen sene yerlestı bi senesi dolucak yakında...neyse verdigi kira emsallerının yarısı kadar...aradık konustuk yuzde 25 az oluyor artıralım dıye ...yuzde 50 den fazla veremem deyınce esım de kabul etti merhametınden..ama kiranın anlastıgımız yeni hali de dusuk kalıyor yıne....neyse ben dıger eve de bayagı bı kredı oduyorum..yurtdısında ıken bı sekılde oduyorum bu kredıyı fakat bu sene sonunda turkıyeye donus yapıcaz ve ben sımdıden kredıyı orada ıken nasıl odeyecegız dıye dusunmeye baslamıs vazıyetteyım...kiracı ile tahliye taahhutnamem var...turkıyeye donme asamasında kiracımı ben oturacagım diyerekten cıkarma hakkım var mı...bilenler varsa yardımcı olabilir mi...

.not: bilgisayardan yazıyorum..klavye sıkıntılı arkadaslar o yuzden noktalama ısaretlerıne dıkkat etmeden yazdım...kusura bakmayın...

Evet, baska eviniz yoksa ben oturcam diyerek cikarabilirsiniz. Baska eviniz varsa nasil oluyor bilmiyorum :KK51:
cherricim baska evım var...esyalarım da ıcınde..kıradakı evım eskı...onda oturup esyalarımın bulundugu yeni evı kıraya versem kredımı rahat oderım..fakat yeni evde oturup eski evden gelen mevcut kıra ıle krediyi odeyemem...

türkiyedeki enflasyondan dolayı para 1 sene içinde %100 civarı eriyor
yani siz bu kiracıyı şimdi evden çıkarıp yeni birine atıyorum 20.000 tl kiraya verseniz
o 20.000 tl de 1 sene içinde eriyecek, emsallerden daha düşük kalacak
siz yine tatmin olmayacaksınız kira geliri ile
ne yapmayı düşünüyorsunuz her sene kiracılarınızı evinden düzeninden mi edeceksiniz ?
her yıl kiracı mı değiştireceksiniz ?
yani mesele kira miktarı da değil aslında paramızın 1 sene içinde ciddi değer kaybetmesi
aldığınız kira 50.000 tl de olsa 1 sene sonunda sizi tatmin etmeyecek

tahliye taahhütnemasi varsa evet çıkarabilirsiniz evden
eğer yoksa başka eviniz daha olduğu için ben oturucam gerekçesi ile çıkaramazsınız
kira meselesinden bu kadar memnuniyetsizseniz satın evi, parasını başka araçlara yatırın
insanları 1 sene dolunca para yüzünden çıkarmak hakkına girmek oluyor çünkü
ben olsam bu vebalin altında çok ezilirdim ...
allahtan eşiniz başkalarının halinden anlayan bi adammış

ayrıca verdiği kira emsallerin yarısı kadar demişsiniz
neden emsallerle bir tutuyorsunuz ?
1 senelik de olsa eski kiracı sayılıyor neden yeni kiralama gibi bi fiyat beklentisi içindesiniz ?
mantıklı bi tarafı var mı bunun mesela ?

Bu kiralar geçen sene de fahiş fiyattaydı.
O zaman anlaşıp şimdi anlaşamadığınız nedir ki?

Mesela benim ev sahibim de dün aramış, 8-9 ay sonra ben geçebilirim ayağı yapmış. Ev 30 senelik ve kendisi hiç oturmamış, muhtemelen sarı siteyi açtı, baktı kiralar 17-18. Halbuki 9 aydır boş duruyor o ev, 10 bandına verenler ise kiralanıp aynı gün gidiyor. Yaşlı adamın kesin kafası karıştı, yöneticiyi arar, arkadaşı. Durumu anlar fark eder. (Kendim için söylüyorum zaten yaza ev almayı düşünüyorum, oturduğum evi düşünüyordum ama velev ki olmadı başka yere kiraya da çıkarım beni zorlamaz. Ama 2 seneliğine taşınmadım o kadar masraf yapılıyor. Mecbur noterden kendi oturacağına dair ihtar çekecek ve benden sonra kiraya veremeyecek. Böyle küçük kurnazlıklara gelemem yani kimse salak değil. Ha zam dese zam dönemi gelince onu da yaparım, ama ne geveliyorsun yani lafı mık mık.

Bir de güncel ekonomiden bağımsız, eski kiracı ile yeni kiracı birebir aynı kirayı hiç vermedi bu ülkede. Emsal emsal diye tutturmanın alemi yok. Bunu çıkartın, örneğin 20'den verin kiraya. Seneye yeni kiracı 30'a tutarken siz max 27 yapacaksınız.(rakamlar örnek) Bu işin oluru bu. Hep böyleydi. Kimse senelik kiralamıyor evini. Emsal dediğiniz 5-10 senede güncellenir.

Mesela komşum var, 2500 kira veriyor, yasal ama etik olmayan hakkını kullanıyor, her sene yapmış %25'i geçmiş. Doğru mu, bence değil. Ama çok da eski olmayan kiracıya bir senede %50'yi beğenmemek de doğru değil. Vadeli hesap kadar para getirsin isteyen evini satıp vadeliye atacak parasını, bunun getirisi bu kadar.

cherricim baska evım var...esyalarım da ıcınde..kıradakı evım eskı...onda oturup esyalarımın bulundugu yeni evı kıraya versem kredımı rahat oderım..fakat yeni evde oturup eski evden gelen mevcut kıra ıle krediyi odeyemem...

Bebeişim bence seni yumuşakyüzlü bulmuşlar o yüzden yiyorlar ... annem de aynısıydı , kira artırmak için aramış kiracısını adam acındırmış kendini annem de tamam demiş en son aldım telefonu ben konuştum baktım bizimki yapamayacak. Yeni kira bu, beğenirseniz dedim. paşa paşa kabul ettiler. Kirayı emsalleri kadar yapın bildirin o kadar.

Sevgili konu sahibi şimdi anlaşıldı diğer kira konusunda gayette sağlıklı düşünce tarzımla yazdığım yoruma beğenmedim atıp gittiğinizden..

Kiracılarınızı zırt pırt yerinden edemezsiniz.Sizin masraflarınız krediniz borcunuz lüksünüz hiç bir şeyiniz kiracıyı bağlamaz. Alış veriş meselesi bu. Siz malınıza fiyat biçtiniz alıcısı çıktı. Zam yapmışsınız eşiniz tatmin olmuş. Bitti gitti.

Kirada kendimin 2 eşimin 1 dairesi var. Yıllarca aynı kiracılar.İlk kiraladıkları zaman ev sahibi olarak botoksum masajım 1000 liraydı şimdi 10.000 ne yapayım kiracılarıma herşeye zam geldi botoks fiyatım arttı sizde kirayı arttırın veya çıkın mı diyim?

Bebeişim bence seni yumuşakyüzlü bulmuşlar o yüzden yiyorlar ... annem de aynısıydı , kira artırmak için aramış kiracısını adam acındırmış kendini annem de tamam demiş en son aldım telefonu ben konuştum baktım bizimki yapamayacak. Yeni kira bu, beğenirseniz dedim. paşa paşa kabul ettiler. Kirayı emsalleri kadar yapın bildirin o kadar.
neden emsalleri kadar yapsın yahu ?
ne hakkı var ?
1 senelik de olsa eski kiracı sayılıyor
ve 5 senesi dolmadıysa emsal kira isteyemezsiniz kimseden
bu ülkede yasa var kanun var herkesin hakkı var
muz cumhuriyetinde yaşamıyoruz
kirayı emsalleri kadar yap bildir diye bi dünya yok
insanları yanlış yönlendiriyorsunuz

türkiyedeki enflasyondan dolayı para 1 sene içinde %100 civarı eriyor
yani siz bu kiracıyı şimdi evden çıkarıp yeni birine atıyorum 20.000 tl kiraya verseniz
o 20.000 tl de 1 sene içinde eriyecek, emsallerden daha düşük kalacak
siz yine tatmin olmayacaksınız kira geliri ile
ne yapmayı düşünüyorsunuz her sene kiracılarınızı evinden düzeninden mi edeceksiniz ?
her yıl kiracı mı değiştireceksiniz ?
yani mesele kira miktarı da değil aslında paramızın 1 sene içinde ciddi değer kaybetmesi
aldığınız kira 50.000 tl de olsa 1 sene sonunda sizi tatmin etmeyecek

tahliye taahhütnemasi varsa evet çıkarabilirsiniz evden
eğer yoksa başka eviniz daha olduğu için ben oturucam gerekçesi ile çıkaramazsınız
kira meselesinden bu kadar memnuniyetsizseniz satın evi, parasını başka araçlara yatırın
insanları 1 sene dolunca para yüzünden çıkarmak hakkına girmek oluyor çünkü
ben olsam bu vebalin altında çok ezilirdim ...
allahtan eşiniz başkalarının halinden anlayan bi adammış
valla bu vebalin altında ben ezilmem cunku enflasyonu artıran ben degılım...ayrıca enflasyon degıldı benım evımın bulundugu yerdekı evlerın kirasındaki asırı artıs sebebı...depremdi....depremden sonra cok goc alınca oralar 1 ayda 3 katına cıktı ev fıyatları...yani arz talep dengesinden dolayı ev kiraları 3 katına cıktı...yani bu kıracının cıkması durumunda evi su an ki mevcut emsallerının degerınde kiraya verirsem sonrasında pısman olacagımı dusunmuyorum...ayrıca kiracım zaten ben onu cıkarıncaya kadar gayet dusuk bir fiyattan evimde oturarak hakkıma girmis olucak...o da ona yeter bence...

ne hakkı var ?
Ayrıca kiracıyı çıkartıp başka birine kiraya verirse ve bu kiracı tarafından tespit edilirse konu sahibinin başı epey ağıracak

yumusak yuzlu olan esım...kavga cıkacagını bıldıgı ıcın telefonu bana vermedı...mahkemeyle ugrasmayalım zaten yurtdısındayız ortada bulusalım dıye adamın dedıgını kabul ettı...

valla bu vebalin altında ben ezilmem cunku enflasyonu artıran ben degılım...ayrıca enflasyon degıldı benım evımın bulundugu yerdekı evlerın kirasındaki asırı artıs sebebı...depremdi....depremden sonra cok goc alınca oralar 1 ayda 3 katına cıktı ev fıyatları...yani arz talep dengesinden dolayı ev kiraları 3 katına cıktı...yani bu kıracının cıkması durumunda evi su an ki mevcut emsallerının degerınde kiraya verirsem sonrasında pısman olacagımı dusunmuyorum...ayrıca kiracım zaten ben onu cıkarıncaya kadar gayet dusuk bir fiyattan evimde oturarak hakkıma girmis olucak...o da ona yeter bence...
Kardeşim sen yurtdışında aldıgın euro lar ile mutlu mestu yaşarken,buradaki halkın yarısından fazlası aldıgı 17.000 asgari ücret ile eziliyor(hoş onuda daha alamadılar ama)
1 sene sonra çıkaracağın kiracıyı hangi akla hizmet evine aldın o zaman?
AA etrafa bak,ev fiyatları uçmuş bizde zam yapmayalımmı aşkım mantığıyla insanları mağdur etmeye hakkınız oldugunu düşünmeniz bile saçma,üstelik hali hazırda 2 eviniz var ken.
Ne diyeyim ,ülkedeki kötü gidişatın sebebi mevcut iktidar oldugu kadar sizin kafa yapınızda olan yerli halkımızın katkısıda yadsınamaz derece de büyük...

şuan bu kiracının ödediği mevcut kira ne kadar ?

Sizin bu kalbinize uygun bir hayat diliyorum . Akbaba gibi ne korkunç

ne hakkı var ?

Ne yapsin konu sahibesi, 15.000lik eve 5.000 mi alsin ... bir noktada enayi yerine konulmak da adama koyar, yanlis anlamayin isteyen zirt pirt arayip kirayi artirsin demiyorum ama bence konu sahibesinin uzakta olmasindan faydalaniyor kiracilar.

arkadaslar ben ev sahibiyim...bir evim kirada diger evimde de esyalarım var ve hala kredısı bitmedi..ben de yurt dısındayım...kiracı gecen sene yerlestı bi senesi dolucak yakında...neyse verdigi kira emsallerının yarısı kadar...aradık konustuk yuzde 25 az oluyor artıralım dıye ...yuzde 50 den fazla veremem deyınce esım de kabul etti merhametınden..ama kiranın anlastıgımız yeni hali de dusuk kalıyor yıne....neyse ben dıger eve de bayagı bı kredı oduyorum..yurtdısında ıken bı sekılde oduyorum bu kredıyı fakat bu sene sonunda turkıyeye donus yapıcaz ve ben sımdıden kredıyı orada ıken nasıl odeyecegız dıye dusunmeye baslamıs vazıyetteyım...kiracı ile tahliye taahhutnamem var...turkıyeye donme asamasında kiracımı ben oturacagım diyerekten cıkarma hakkım var mı...bilenler varsa yardımcı olabilir mi...

.not: bilgisayardan yazıyorum..klavye sıkıntılı arkadaslar o yuzden noktalama ısaretlerıne dıkkat etmeden yazdım...kusura bakmayın...
E daha evi 1 sene once kiraya vermissiniz 10 sene once degil .normal zamandada kira zammi efe tufeye gore yapiliyor oda suan yuzde 50 yuzde 60 yapiyor yani yuzde 25 degil normal zamanda olmasi verektigi kadar yapmis ..daha ne istiyorsunuz ?

Ne yapsin konu sahibesi, 15.000lik eve 5.000 mi alsin ... bir noktada enayi yerine konulmak da adama koyar, yanlis anlamayin isteyen zirt pirt arayip kirayi artirsin demiyorum ama bence konu sahibesinin uzakta olmasindan faydalaniyor kiracilar.
Kira fiyatlarını belirleleyn bir sistem mi var sanki türkiyede?
senin 15.000 lik dedğin evin asıl kira değeri sence o mu?
Yapılan yanlışlar sonucu, balona şekline gelmiş ev fiyatlarıın bu şelikde artarak devam edeceğini mi düşünüyorsun?

E daha evi 1 sene once kiraya vermissiniz 10 sene once degil .normal zamandada kira zammi efe tufeye gore yapiliyor oda suan yuzde 50 yuzde 60 yapiyor yani yuzde 25 degil normal zamanda olmasi verektigi kadar yapmis ..daha ne istiyorsunuz ?
Maaşının hepsini o olmazsa en az üçte ikisini kalan üçte birle de artık ev gecindirsin borçlansin az yaksın ısınmasın gerekirse gebersin ona ne ?

X