Bir narsistin yıkımı

Öncelikle yaşadıklarınıza çok üzüldüm ama zararın neresinden dönülürse kardır.Eminim bir süre sonra kendi benliğinize ulaşacaksınız toparlanacaksınızdır.Gerekirse güzel psikolojik bir destek alın.Hobi edinin kafanızı sürekli meşgul edecek şeylerle uğraşın insanlardan kaçmayın insanların arasına karışınki eski özgüveniniz yerine gelsin.Bu arada bir şeyi merak ettim ne kadar süre size iyi davrandı ve bir anda kötü davranmaya mı başladı nasıl oldu bu süreç
Teşekkür ederim tüm güzel dilekleriniz için. Yaklaşık 3.5 yıl gayet iyiydik. Kavgalarımız olurdu ve çok büyük çıkışlar yaptığında genelde mağduru oynardı. “Sen beni kızdırdığın için ben o kadar ağır konuştum, sen beni delirttiğin için bunları söyledim” gibi. Manipüle etmenin yolunu bir şekilde bulurdu. Özür dilerdi ama bende bir şeyler tam oturmazdı. Samimi bir özür bekliyorum dediğimde diledik ya kaç kez dilicez der uzatmakla suçlardı. Son 1.5 yılda zaten haddini iyice aştı.

Teşekkür ederim tüm güzel dilekleriniz için. Yaklaşık 3.5 yıl gayet iyiydik. Kavgalarımız olurdu ve çok büyük çıkışlar yaptığında genelde mağduru oynardı. “Sen beni kızdırdığın için ben o kadar ağır konuştum, sen beni delirttiğin için bunları söyledim” gibi. Manipüle etmenin yolunu bir şekilde bulurdu. Özür dilerdi ama bende bir şeyler tam oturmazdı. Samimi bir özür bekliyorum dediğimde diledik ya kaç kez dilicez der uzatmakla suçlardı. Son 1.5 yılda zaten haddini iyice aştı.
Anladım bir kavgada mağduru oynayan insanlar genelde duygusal manipülasyonu seviyorlar.Ve aynı cümleleri eski erkek arkadaşımdan o kadar çok duydum ki anlatamam. Narsizm erkeklerde çok fazla maalesef. Bundan sonrasında sizi hakkeden bir insanla karşılaşırsınız inşallah.

Birine yardım edin kurban kesin fakir sevindirin buna dert yanılır mi :) partileyin hatta 😅 ama şeyi merak ettim beş sene uzun bir zaman ,siz niye ona aynısını yapmadınız kendisini b.K gibi hissettirip aşağılasaydınız keşke hep :) yeni ilişkisi için de bakarsanız dinsizin hakkından imansız gelir :)
Hahaha teşekkür ederim burda böyle yorumlar görünce ben ne kadar zor bir şeyi başarmışım aslında diye kendimle gurur duyuyorum. Bundan sonra kim kimin hakkından gelir bilmiyorum ama Allah büyük✨🫶🏻

Merhabalar bu konu başlığı altındaki tüm yorumları tek tek okudum ve sırf yorum yapabilmek için üye oldum. 10 yıldır ilişkim vardı nişanlandık ve evliliğe yakın ayrıldık. Bunca yıl birşeylerin normal olmadığını biliyordum ama sorunu kendimde görüyordum. Sevginin herşeyi iyileştirebileceğine inancım sonsuzdu. Hakaretler duymaya başladım sabrettim çünkü "sen beni delirttin yoksa ben ne zaman küfür hakaret ettim sana şimdiye kadar" diyerek küfürlerin boyutu her tartışmada daha çok arttı. Şiddete kadar gitti. Psikolojik şiddet yetmiyormuş gibi fiziksel şiddete de maruz kaldım. Bilin bakalım suçlusu kim yine ben :) çünkü ben öyle davranmayacaktım ben öyle konuşmayacaktım ben nankör olmayacaktım herşeyin suçlusu benim benim benim. Psikiyatri desteği aldım. Arkadaşlar psikayatrinizi mutlaka narsist konusunda uzman olanları seçin benim gittiğim bu konuda uzman değildi ve beni daha kötü hissettirdi. Bu kişiyle ilişki olmaz Allah kurtarmış kendinizi sevin vs klasik cümleler. Bunu en yakın arkadaşınız da söyler ya da yolda yabancı biri de.. Maalesef maddi durumumdan dolayı başka psikayatriye de gidemiyorum. Sezer ergör ve ebru ertüreten videoları ile ayakta kalmaya çalışıyorum. Bir narsist hiç sevmez diyorlar. Çok şey okudum izledim terapiye gittim fakat ben 10 yıldır hiç sevilmediğim gerçeği ile başa çıkamıyorum, olmuyor. Nasıl olur.. Daha 2 hafta önce ayrılmışken yeni bir ilişkiye başladığını gördüm o kadar mutlular ki sosyal medyada fotoğraflar etkinlikler. Sen 10 yıl ilişki yaşa nişanlan evlilik zamanı ayrıl ama 2 hafta sonra yeni biriyle mutlu mutlu birliktelik yaşa. Ben bunu haketmedim hiçbir kurban haketmedi!!! İntikam almak istiyorum ama yapamıyorum o kadar enerjim yok ki.. "kendine dön kendini sev umursama" bu tavsiyeler intikam almaya yetiyormuş öyle söylüyorlar. Benim kendime dönmem için onun pişmanlığını görmeye ihtiyacım var bu haksızlıktan kurtulmaya ihtiyacım var bu yükle ben yaşayamıyorum. Allah yardımcımız olsun

Merhabalar bu konu başlığı altındaki tüm yorumları tek tek okudum ve sırf yorum yapabilmek için üye oldum. 10 yıldır ilişkim vardı nişanlandık ve evliliğe yakın ayrıldık. Bunca yıl birşeylerin normal olmadığını biliyordum ama sorunu kendimde görüyordum. Sevginin herşeyi iyileştirebileceğine inancım sonsuzdu. Hakaretler duymaya başladım sabrettim çünkü "sen beni delirttin yoksa ben ne zaman küfür hakaret ettim sana şimdiye kadar" diyerek küfürlerin boyutu her tartışmada daha çok arttı. Şiddete kadar gitti. Psikolojik şiddet yetmiyormuş gibi fiziksel şiddete de maruz kaldım. Bilin bakalım suçlusu kim yine ben :) çünkü ben öyle davranmayacaktım ben öyle konuşmayacaktım ben nankör olmayacaktım herşeyin suçlusu benim benim benim. Psikiyatri desteği aldım. Arkadaşlar psikayatrinizi mutlaka narsist konusunda uzman olanları seçin benim gittiğim bu konuda uzman değildi ve beni daha kötü hissettirdi. Bu kişiyle ilişki olmaz Allah kurtarmış kendinizi sevin vs klasik cümleler. Bunu en yakın arkadaşınız da söyler ya da yolda yabancı biri de.. Maalesef maddi durumumdan dolayı başka psikayatriye de gidemiyorum. Sezer ergör ve ebru ertüreten videoları ile ayakta kalmaya çalışıyorum. Bir narsist hiç sevmez diyorlar. Çok şey okudum izledim terapiye gittim fakat ben 10 yıldır hiç sevilmediğim gerçeği ile başa çıkamıyorum, olmuyor. Nasıl olur.. Daha 2 hafta önce ayrılmışken yeni bir ilişkiye başladığını gördüm o kadar mutlular ki sosyal medyada fotoğraflar etkinlikler. Sen 10 yıl ilişki yaşa nişanlan evlilik zamanı ayrıl ama 2 hafta sonra yeni biriyle mutlu mutlu birliktelik yaşa. Ben bunu haketmedim hiçbir kurban haketmedi!!! İntikam almak istiyorum ama yapamıyorum o kadar enerjim yok ki.. "kendine dön kendini sev umursama" bu tavsiyeler intikam almaya yetiyormuş öyle söylüyorlar. Benim kendime dönmem için onun pişmanlığını görmeye ihtiyacım var bu haksızlıktan kurtulmaya ihtiyacım var bu yükle ben yaşayamıyorum. Allah yardımcımız olsun
Çok geçmiş olsun. Dikkat ettiysen narsistler hep düğüne bir ay kala, iki ay kala, nişana bir hafta kala ayrılır. Hiç şaşmaz bu. Narsist pişman olmaz, bunu bekleme. Mükemmel birisi o neden pişman olsun ki. Yeni sevgilisine senden farklı olmayacak şu an love boombing dönemi yaşıyor Allah o kızı da kurtarsın.Onu da kendine bağımlı hale getirince senin yaşadıklarını yaşayacak. Takip etmemeye çalış. Eğer senin takip ettiğini biliyorsa inanki daha fazla fotoğraf vs. paylaşacak, senin hayalin olan herşeyi ona yaşatacak. Karşısındaki senden daha iyi olduğu için değil, senin çıldırdığını görmek için yapacak.Haketmiyorsun biliyoruz ama bu onun kişilik bozukluğu ile alakalı. Hep iyi niyetli, empati duygusu fazla, merhametli kişileri seçerler. Öyle çok suçluluk duymaya alışmışsın ki hala kurtulamıyorsun. Youtube da İlişki ve Evlilik Danışmanı M. K. Akgül var onu da izlemeni öneririm. Şöyle demişti bir videosunda bir köleyi senden daha iyi kölelik yapıyor diye kıskanacakmısın?
Hepsi geçecek. Kurslara git, bomboş yürü, parkta otur insanları izle. Çalışıyorsan işine sarıl, isteyip alamadığın o mini eteği al. Saçını kestir. Bir ay sonra nefes aldığını hissedeceksin. Sıkılınca buraya yaz. Biz burdayız.

Şu an onunla göstere göstere mutlu olmasının temel amacı seni daha da mutsuz etmek zaten. O kadında sende olmayan hiçbir şey yok. Arkadaşın dediği gibi lovebombing dömemi yaşıyorlar şu an, ilişkinin ilerleyişine göre sıra diğer aşamalara gelecek. Onu mutlu edeceğini gerçekten değer vereceğini, sonsuza kadar mutlu yaşatacağını düşünme, bu kısır döngü.

Hayatına yön ver, onun yüzünden bıraktığın keyif aldığın şeylere geri dön, bir sürü renkli kalem alıp yetişkin boyamaları yap mesela, renkler insana her zaman iyi gelir. Mağaza dolaş, onu giymene izin vermediği şeyleri al. Uzun zamandır görüşmediğin sevdiğin insanlarla dışarıda kahve iç, sana kırgın olanlar varsa onlara yeni bir başlangıç yapmaya çalıştığını anlat, konsere git bağıra bağıra şarkı söyle, içindeki öfkeyi attırır.

Hepsi geçecek emin ol, ama sen hayata dönmeye çaba gösterirsen

Şu bloğu oku, iyi geleceğini düşünüyorum

Yazılanları hayretle okuyorum kurbanlarını merhametli diye seçmiyorlar çoğu kadının evlilik hastalığını iyi kullanıyorlar sadece çünkü Türk kadınının en birinci vazifesi koca bulmak yolda görsem suratına tükürmeye tenezzül etmeyeceğim adamlara kocam da kocam diye yapışan zaten pskolojisi bozuk kadınlar anca şiddet görünce akıllanıyor ya da aldatılınca ama malesef ki aldatılsa da dayak yese de boşanan da çok azınlıkta kabul etmek istemediğinizi biliyorum ama erkeksiz hayat geçiremeyen kadınlarımız çok fazla bu ülke de bir konu vardı yanlış hatırlamıyorsam eşi narsistti ve kadın doktordu hala o kadına şaşıp kalıyorum ayrıldığına şükredeceğine hala adamın kıskandırma oyununa kanan var ya nasıl bir ihtiyaç bu anlamadım gitti erkek mi kalmadı dünya da evlenmek şartmı sevgili olmadan neden yaşayamıyorsunuz anlam veremiyorum cidden

Birine yardım edin kurban kesin fakir sevindirin buna dert yanılır mi :) partileyin hatta 😅 ama şeyi merak ettim beş sene uzun bir zaman ,siz niye ona aynısını yapmadınız kendisini b.K gibi hissettirip aşağılasaydınız keşke hep :) yeni ilişkisi için de bakarsanız dinsizin hakkından imansız gelir :)
Öyle yapsa o narsist var ya köpeği olurdu ama yok illa fedakarlık yapacaklar illa evlenecekler bu uğur da herşeye katlanıyorlar zaten anladığım kadarıyla adam terketmiş konu sahibini yine kurtulmak istemiyor ki

Yazılanları hayretle okuyorum kurbanlarını merhametli diye seçmiyorlar çoğu kadının evlilik hastalığını iyi kullanıyorlar sadece çünkü Türk kadınının en birinci vazifesi koca bulmak yolda görsem suratına tükürmeye tenezzül etmeyeceğim adamlara kocam da kocam diye yapışan zaten pskolojisi bozuk kadınlar anca şiddet görünce akıllanıyor ya da aldatılınca ama malesef ki aldatılsa da dayak yese de boşanan da çok azınlıkta kabul etmek istemediğinizi biliyorum ama erkeksiz hayat geçiremeyen kadınlarımız çok fazla bu ülke de bir konu vardı yanlış hatırlamıyorsam eşi narsistti ve kadın doktordu hala o kadına şaşıp kalıyorum ayrıldığına şükredeceğine hala adamın kıskandırma oyununa kanan var ya nasıl bir ihtiyaç bu anlamadım gitti erkek mi kalmadı dünya da evlenmek şartmı sevgili olmadan neden yaşayamıyorsunuz anlam veremiyorum cidden
Bi tanesi daha var, mesleğini tam hatırlamıyorum ama maliye alanında idi sanırım, hiçbir ekonomik mecburiyeti yok, yarın boşasa ona ağzını açıp laf edecek Allah'ın kulu yok, kendisine 5 yıldır dokunmayan , böcek gibi hissettiren adamı tutmuş sımsıkı bırakmıyor. Adamın kendisine sağlayıp da boşanınca yokluğunu yaşayacağı hiçbir konfor yok. Yok gibi adam, ne karı görüyor gözü ne çocuk. Hala da anlamam onun neyin kafasını yaşadığını. Dışarıya çizdikleri mutlu aile, "başarmış" kadın tablosu olsa gerek tek motivasyonu. Ne kadar tırt bir avuntu. Ama bazılarına yetiyor anlamadığım bir şekilde.

Öyle yapsa o narsist var ya köpeği olurdu ama yok illa fedakarlık yapacaklar illa evlenecekler bu uğur da herşeye katlanıyorlar zaten anladığım kadarıyla adam terketmiş konu sahibini yine kurtulmak istemiyor ki
İlla evlenmek gibi bir derdim olmadı hanımefendi. İlk ayrılan kişi bendim zaten. Sürekli manipüle edildiğim için ayrılmam onu çileden çıkarttı ve canıma okudu. Evet suçluyum, hatalıyım diyip yumuşatmaya çalıştı. Bir şekilde onu terk eden ben değil, oymuş gibi bir hale getirdi durumu. Bununda tamamen kendini tatmin etmek için yapılan bir şey olduğunu düşünüyorum. Uzun süren bir ilişki sonuçta ve karşımdaki insanın duyguları yok diye bende duygusuz bir tutum sergileyemezdim. Benim ilişki anlayışımda ne yazık ki böyleydi.

Öncelikle şunu belirtmek isterim ki narsist kişiler pişmanlıklarını kolay kolay dile getirmezler. Benim eski nişanlım hem hayatına birini almıştı, hemde ayrılıktan 20-25 gün kadar sonra bana döndü ve beni çok özlediğini söyledi. Tabi bunun nedeni yine beni sevdiği için ya da gerçekten özlediği için değildi. İnanmıyordum. Çünkü hayatıma birini almış olmamdan endişe ediyordu. Ama tezatlığa bakarsanız ki kendisi çoktan hayatına birini almıştı. Sosyal medyada aktif olmam onu delirtiyordu, onun için hiç acı çekmediğimi düşünüp mesajlar atıyordu. Doğum günümde yüz yüze görüşmek için direten mesajlar atıyordu. Hala bir yerlerde onun için acı çekmemi isteyen biri vardı, kendisi hiçbir şey olmamış gibi yaşarken:) ne zaman onu ciddiye alıp insan(!) yerine koyup dinlemeye başladıysam yine sapıttı. Utanmadın mı instagramda birileriyle takipleşmeye, utanmadın mı gezip dolaşmaya… gibi cümleler kurmaya başladı ve başa sardı sonra tekrar beni kendisi terk etmiş gibi konuşmayı kesip o kıza döndü. Böylece duygularınızı allak bullak edip, sizi tamamen kendisine bağımlı hale getirmeye çalışıyor bu tipler.

Benimde ilişkim 10 yıllıktı. Son 2 senesi ayrılma sancılarıydı. Başından beri uyumsuz olduğumuzu ayrılmak istemediğimi dile getirirdim ama inanır mısınız başına silah dayamak dahil her yolu denedi. Ayrılırdık bir kaç hafta sonra arar çok hastalandım, astım krizim tuttu işte ne bileyim ayrı olduğumuz süreçte şu kadar kilo verdim derdi. 😅bende inanırdım ve gerçekten istemediğim halde barışırdım. En son ayrıldık ve toplam 6 ay bile olmadan benimle hayal ettiği şartlarda benim çok zıttım birisiyle evlendi. Sizi çok iyi anlıyorum. O zamanlar arasın beni yüzleşelim isterdim. Geçen gün düşündüm arasa ne yaparım diye, telefonu kapatırım konuşmak istemiyorım derim. Gerçekten bir süre sonra sizin hissettiğiniz bu duygular yerini öyle bir boşvermişliğe bırakıyor ki. Ben Artık ona kızmıyorum bile. O zavallı birisi, bir kere benimle olamadıysa çocukluğundan beri tanıdığı bana bunu yaptıysa eşine neler yapmaz ki diye düşünüyorum. Beni tanıdığında öğrenciydi, hiç bir şeyi yoktu, birbirimizden farklıydık ve gerçekten çok çabaladı benimle ilişkiye başlayabilmek için. Bana bunları yaşatan çok iyi bir meslek edindikten sonra ailesi aracılığıyla tanışıp hemen evlendiği kişiye neler yapmaz.
Bende sizin gibi 10 yıl sevmedi mi beni ayakta mı uyudum ben bu kadar salak mıyım diye üzülürdüm. Sevmiyorsa nasıl öyle baktı bana, seviyorsa nasıl beni bu kader üzebildi der içinden çıkamazdım. Sevmiş sevmemiş bilmiyorum ama Sevmişse de sevgisinin sağlıklı bir sevgi olmadığına eminim. Ne güzel çıktı hayatımdan bana yaptığı en büyük iyilik bu oldu. Hem beni bugünkü ben yaptı, bundan sonra yaşayacağım hayata hazırladı beni. Büyük konuşmayayım ama ben bir daha onun gibi biriyle bir ilişki yaşayacağımı sanmıyorum. Ufkumu genişletti bir ilişkide ne olmaması gerektiğini o kadar iyi öğretti ki bana. Onunla ilişkim olduğu zamanlardaki fotoğraflarıma bakıyorum mutsuzluğum gözlerimden okunuyor, bir de şimdi görün 😊 evet yalnızım ama mutluyum. Beni olduğum gibi seven, elinin üstünde tutacak olan gelsin hayatıma bu saatten sonra. Tabi bu aşamaya gelmem 2 seneyi geçti ama burası gerçekten çok güzel umarım sizde gelirsiniz bir an önce buraya :). Bende hala kimseyle bir ilişki yaşamak istemiyorum, arkadaşlarımın ilişkilerinde bile en ufak şeyde eyvah üzecek arkadaşımı diyorum ama inanıyorum zamanı var, bu kadar acıyı boşuna çekmedim, çekmedik.

Öncelikle şunu belirtmek isterim ki narsist kişiler pişmanlıklarını kolay kolay dile getirmezler. Benim eski nişanlım hem hayatına birini almıştı, hemde ayrılıktan 20-25 gün kadar sonra bana döndü ve beni çok özlediğini söyledi. Tabi bunun nedeni yine beni sevdiği için ya da gerçekten özlediği için değildi. İnanmıyordum. Çünkü hayatıma birini almış olmamdan endişe ediyordu. Ama tezatlığa bakarsanız ki kendisi çoktan hayatına birini almıştı. Sosyal medyada aktif olmam onu delirtiyordu, onun için hiç acı çekmediğimi düşünüp mesajlar atıyordu. Doğum günümde yüz yüze görüşmek için direten mesajlar atıyordu. Hala bir yerlerde onun için acı çekmemi isteyen biri vardı, kendisi hiçbir şey olmamış gibi yaşarken:) ne zaman onu ciddiye alıp insan(!) yerine koyup dinlemeye başladıysam yine sapıttı. Utanmadın mı instagramda birileriyle takipleşmeye, utanmadın mı gezip dolaşmaya… gibi cümleler kurmaya başladı ve başa sardı sonra tekrar beni kendisi terk etmiş gibi konuşmayı kesip o kıza döndü. Böylece duygularınızı allak bullak edip, sizi tamamen kendisine bağımlı hale getirmeye çalışıyor bu tipler.
Benimki evlenmiş, bakın -miş diyorum haberim bile yoktu kimse duymadan evlenmiş 😅. Ben bir gece rüyamda gördüm onu aşırı etkilendim ve resmen hissettim evlendiğini ama bilgi alamıyordum. Birkaç hafta sonra mesaj attım görüşebilir miyiz diye Asla mesaj atmayacağımı bilirdi, o yüzden erkek arkadaşım var diyeceğimi sanmış. Hemen aradı ve bana evlendiğini SÖYLEMEDİ hayatımda birisi var sanarak manipüle etmeye çalıştı. benim yıllarca dürüstlüğüne aşık olduğum adamdı bu. İnstagram hesabını açmışsın, saçını boyatmışsın diye yine beni kötü hissettirmeye çalıştı. Ne zaman ayrılsak ve ben yaşam emaresi göstersem böyle yapar ve beni suçlu çıkarırdı çünkü. En sonunda ben rüyamı anlatınca dayanamadı sanırım ve evlendiğini söyledi🤦🏻‍♀️. Buda böyle bir anımdır. Gerçekten anlatırken bile gülüyorum aslında.
Geçiyor ama nasıl geçiyor

Ben size katılmıyorum. Narsistler empat kişilerle uzun ilişki yaşıyorlar bu konuda gayet yeterli araştırmalar var. Empat Kişilerde evet merhametli kişiler oluyor. Ben liseye giderken tanıştım onunla, ve asla sizin tabirinizle koca bulmak gibi bir derdim yoktu. Ki öyle olsa evlenmek için o kadar çok imkan sundu ki bana hep öteledim. İnanın sevgili olmak için olsam başka biriyle çok rahat olurdum, bizler zaten bu tip erkeklerin tercih edeceği ilk durağız eminim bir narsist olmasa başkası çok rahat bulur bizi. Belli ki ilişkilere bakış açılarımız farklı, bizim eksiğimiz de bu zaten karşıdaki ile fazla empati kurmak. İnanın sizin gibi olmak isterdim. Ama öyle olamayışım “koca merakı”ndan değil benim kişiliğimden.

X